Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αβυσσος η ψυχη του software , το patch μπορει να προκαλεσε το παιχνιδι να κανει conflict με τον driver . Τωρα πως και γιατι κανεις δεν ξερει τουλαχιστον απο εδω. 

Καλως ηρθες , t juction εχω συνηθως 20c πανω απο το average δηλαδη 85-87. Η αληθεια ειναι 90 δεν νομιζω να εχω δει ποτε. Βασικα τωρα που παρατηρω το κουτι σου , εχεις ανεμιστηρες πανω στο plexi glass ; :P 

Σε gpu μια χαρα εισαι πιο ψηλα απο τον malakudi. Σε cpu εισαι αρκετα πιο πισω , γιατι ετσι ; ο 3600x ειναι αρκετα κοντα με τον 2700x. 

Θα τρεξω και γω ενα σε λιγο με ακριβως το ιδιο συστημα ( εκτος των ram ) 

Ναι, 2 x 80mm να βγάζουν, ακριβώς πάνω από την κάρτα. Και το plexi και αυτούς εγώ τα έφτιαξα, το κουτί ήταν με mesh κανονικά για να μπει 1 x 200mm fan.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τρομερός φωτογράφος και δεν υπάρχει ίχνος σκόνης, αλλά αυτό είναι το σύστημα μου.

Crosshair VI Hero με 1700 στα 3.8Ghz

TridentZ στα 3200 που δεν τα πιάνει ούτε με ευχέλαιο. Στα 3166 είναι προς στιγμήν με αρκετά loose timings.

Τροφοδοτικό είναι Seasonic Focus 750.

Η κάρτα είναι Pulse 5700XT. Τα πάντα stock και όλα disabled από freesync κτλπ. Με τους 20.1.1 δεν έχω μαύρες οθόνες οπότε δεν έχω ψηθεί να δοκιμάσω πιο καινούριους, αλλά έχω πρόβλημα με underclock σε παλιότερα παιχνίδια, όπου έχω frame drops σε παιχνίδια που θα έπρεπε να έχω stable 60άρι για πλάκα. ULPS έχω κάνει disable καθώς και οτιδήποτε hardware acceleration υπάρχει, οπότε δεν είμαι και 100% σίγουρος αν έχει φτιάξει από αυτά το black screen ή από τους drivers.

20200226_124520[1].png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

άμα τρέξει furmark με ρολόι να πατάει τα τόσα mhz θα την παραδεχτώ την ψύξη του :)

Το furmark ποτέ δεν πήγε τόσο, όπως ποτέ δεν πήγε σε stock στα stock ρολόγια. In game ωστόσο τα έφτανε τακτικά. 

34 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

1960-1970 παει στοκ εμενα. Μετα παραπανω η καταναλωση, θερμοκρασιες και το degradation που μπορει να συμβει δεν αξιζουν τα 4-5 fps παραπανω. Τα 2200 με τι ρευμα ειναι ; 

1250 με PL +70. 

Μιλάς για καταναλώσεις και θερμοκρασίες λες και έχεις κάνα χρεπι... 4-5 fps στα 45-50 είναι 10%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akalokat είπε

όπως τα έγραψα. Δεν έχω κάνει λάθος.

Στο cpumark με αυτές τις ρυθμίσεις βγάζει score 16850. Πράγμα που με ενθουσιάζει. Προς τι η απορία όμως ? Δεν είναι καλή υλοποίηση της msi ? Γιατί αναμέσα σε saphire και msi. Κατέληξα στην MSI κόντρα σε όλους που παίρνουν την Nitro+.

H MSI Gaming X είναι πολύ καλή υλοποίηση, κι εγώ ήμουν ανάμεσα σε αυτή και τη Nitro. Πήρα τη nitro λόγω του δεύτερου Bios τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παμε 3 timespy και με reference μοντελο να υπαρχει ενας μπουσουλας στα νουμερα. Μας ενδιαφερει κυριως το Graphics Score και οχι το CPU Score.

[Ενα σχεδον στο full][2110core-1.20vcore-1810vram-50% Power Limit-90% Fan Curve]

Timespy-5700xt-2110core-1810vram.png

[Το Daily][2000core-1.13vcore-1800vram-15% power limit-55% Fan Curve]

Timespy-5700xt-2000core-1800vram.png

[Το Ησυχο Profile που δεν ακους τιποτα][1850core-1.000vcore-1750vram-0% Power Limit-35% Fan Curve]

Timespy-5700xt-1850core-1750vram.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαζω ξανα και νεο σημερινο και απο εμενα ( χτες οι εικονες που ειχα ανεβασει ειχαν απαισια ποιοτητα ) με Nitro  αλλα με το limited edition bios που εβγαλαν μετα  που ειναι στα 2035-1800  και εχω +5 power limit

 

htht.gif

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

htht.gif.d8028c9b406ce859e275b3a743f8f279.gifΒαζω ξανα και νεο σημερινο και απο εμενα ( χτες οι εικονες που ειχα ανεβασει ειχαν απαισια ποιοτητα ) με Nitro  αλλα με το limited edition bios που εβγαλαν μετα  που ειναι στα 2035-1800  και εχω +5 power limit

 

34 λεπτά πριν, Arkin είπε

Παμε 3 timespy και με reference μοντελο να υπαρχει ενας μπουσουλας στα νουμερα. Μας ενδιαφερει κυριως το Graphics Score και οχι το CPU Score.

[Ενα σχεδον στο full][2110core-1.20vcore-1810vram-50% Power Limit-90% Fan Curve]

Timespy-5700xt-2110core-1810vram.png

[Το Daily][2000core-1.13vcore-1800vram-15% power limit-55% Fan Curve]

Timespy-5700xt-2000core-1800vram.png

[Το Ησυχο Profile που δεν ακους τιποτα][1850core-1.000vcore-1750vram-0% Power Limit-35% Fan Curve]

Timespy-5700xt-1850core-1750vram.png

Στα πόσα mvolt είμαι αυτές οι μετρήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geo4sar είπε

Στα πόσα mvolt είμαι αυτές οι μετρήσεις? 

Tα γραφω αναλυτικα 1.20 το πρωτο 1.13 το δευτερο και 1.000 το τριτο. In game οι διαφορες ειναι πολυ μικρες στα FPS τουλαχιστον οσο ανεβαινουμε σε πυρηνα γιατι κραταει πισω η μνημη. Τα 1850 με 1volt δινουν ενα εξαιρετικο watt/performance χανοντας πρακτικα πολυ λιγα fps που με το freesync δεν το καταλαβαινεις. Εννοειται nitro/devil κτλ κορυφαιες υλοποιησεις θα κρατανε περισσοτερο συχνοτητα με χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Οσο ανεβαινουμε πανω απο τα 2000 πυρηνα αυξανεται δυσαναλογα η καταναλωση ειδα μεχρι 290 στα 1.20 ενω στα 1.000 ειδα κοντα στα μισα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παιζω με 1160 mvoltμε μεγιστη καταναλωση να εχω δει στα 245 αν θυμαμαι καλα

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Aruil said:

Crosshair VI Hero με 1700 στα 3.8Ghz
TridentZ στα 3200 που δεν τα πιάνει ούτε με ευχέλαιο. Στα 3166 είναι προς στιγμήν με αρκετά loose timings.
Τροφοδοτικό είναι Seasonic Focus 750.

Ποιες TridentZ είναι? Περίεργο που έχουμε σχεδόν ίδιο PC, εμένα φτάνουν 3466 για πλάκα οι δικές μου (G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3600MHz) αν και μετά το BIOS update βαριόμουν να τα ξαναφτιάξω και το έχω αφήσει στα 3200. Αν θες απλά βάλτα στο signature για να μην σπαμαρουμε με off topic. Το πιθανότερο είναι λόγο του 1700.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Luciddream said:

Ποιες TridentZ είναι? Περίεργο που έχουμε σχεδόν ίδιο PC, εμένα φτάνουν 3466 για πλάκα οι δικές μου αν και μετά το BIOS update βαριόμουν να τα ξαναφτιάξω και το έχω αφήσει στα 3200. Αν θες απλά βάλτα στο signature για να μην σπαμαρουμε με off topic

Δυστυχώς έκανα αρκετά κακή επιλογή στις μνήμες. Είναι F4-3200C16-8GTZB με part number H5AN8G8NMFR-TFC που σημαίνει Hynix και από τι πρώτες δεν θυμάμαι ακρωνύμιο για αν είμαι ειλικρινής.

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...