Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, akalokat είπε

Επανέρχομαι. και ποστάρω τις φώτο από τα τεστ και τις ρυθμίσεις μου adrenaline.

Ακούω τους πιο ειδικούς. 

2020-02-26 (1).png

2020-02-26 (2).png

τη ram στα πόσα Mhz την έχεις ?

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, JoannisV είπε

Φυσικά και το δοκίμασα το DXVK και το είχα και σίγουρο πως θα βοηθούσε, αλλά τελικά δεν 😕

Με το ίδιο DP ήμουν και σε nvidia και δεν είχα θέμα. Είχα σκάσει 15ευρω να το πάρω για να είναι σίγουρα χωρίς ρεύμα στο ένα Pin του. Θα δοκιμάσω κάποια HDMI, αλλα επειδή είμαι στα 3440x1440p 90hz δεν ξέρω κατά πόσο θα με καλύπτει (δεν θέλω να ξανασκάσω 10++€ για να πάρω κάποιο καλό).

Το έχω κάνει και το HDCP και τα overrides, το stuttering συνήθως μετά από κάποιο game υπάρχει σε fullscreen video playback. Τουλάχιστον με ένα απλό display driver restart (με το alt+win+... hotkey) φτιάχνει σε 2 δευτερόλεπτα.

Το ξέρω πως ίσως φταίει και το PSU/GPU combo. Δυστυχώς δεν έχω κάποιον γνωστό να το τσεκάρω. Δεν το ήξερα πως είναι αίτια για RMA πάντως. Η κάρτα είναι αγορασμένη από Πλαίσιο από συμφορουμίτη (αγγελίες) που την είχε αγοράσει με Τιμολόγιο. Δεν ξέρω πόσο εύκολη θα είναι τελικά όλη η διαδικασία, γιατί θα πρέπει να τον ψάξω λογικά και να πάω μαζί του (?δεν γνωρίζω τι γίνεται σε περίπτωση με τιμολόγιο αφού δεν είναι στο όνομα μου/ σε εταιρεία που δουλεύω). Αν ωστόσο με το update που θα έρθει τις επόμενες μέρες δεν λυθεί κάποιο από τα θέματα που έχω, απλά θα δω να ξεκινήσω την διαδικασία!

edit: Στο CSGO δεν δοκίμασα DXVK, δεν θέλω να ρισκάρω VAC Ban :P Στο Bl2 δυστυχώς δεν με βοήθησε.

Πρεπει να δουλευει το DXVK στο BL2 δεν σου ανοιγει καθολου το παιχνιδι οταν το βαλεις? 

Το μεγαλο coil whine ειδικα σε idle ειναι αιτια RMA και εφοσον υπαρχει τιμολογιο ισως να χρειαστει ο κατοχος για επιβεβαιωση. Περσι εκανα RMA γιατι ειχα coil whine οταν επαιζα με την καρτα στο 60-70% usage και πηρα τα λεφτα μου πισω. Στα του stuttering σε full οθονη με βιντεο δεν το εχω ξανα διαβασει αλλα εφοσον δεν σε βοηθησε το hdcp δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει. Καποιο conflict στον driver με την οθονη θα υπαρχει οπως και με το flickering γιατι ειναι πολυ συγκεκριμενα προβληματα. Αυριο ελπιζουμε σε κατι μεγαλο εχουν 25 μερες να βγαλουν driver και σιγουρα θα στρωθηκαν στη δουλεια και στο testing για τα σοβαρα προβληματα. Αν παλι δεν εφυγες για RMA και δες κατι σε 2060super.

3 ώρες πριν, akalokat είπε

Της GPU 1750Μhz (stock) την RAM 3600Mhz

Εχεις πολυ χαμηλο voltage για τα 2050core που εχεις βαλει. Ανεβασε λιγο το voltage η ριξε λιγο τη συχνοτητα στα 2000. Αν εισαι απολυτα stable με αυτες τις ρυθμισεις εχεις πολυ καλο chipaki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, JoannisV είπε

.

4) Coil whine/buzzing? Από την κάρτα αυτή την στιγμή κάθε φορά που scroll-άρω (είτε με το ποντίκι, είτε με το πληκτρολόγιο) ακούγεται buzzing/coil whine. Αν και δεν είναι πολύ έντονο, μου είναι πλέον αντιληπτό αν δεν φοράω ακουστικά και μερικές φορές με εκνευρίζει. Ο υπολογιστής είναι πάνω στο γραφείο (δεν έχω χώρο να τον βάλω αλλού), οπότε δεν έχω βρει κάποιον τρόπο να το λύσω. Επίσης , έχω την εντύπωση το buzzing πως δεν υπήρχε από όταν πρωτοπήρα την κάρτα.

 

7 ώρες πριν, Arkin είπε

 

Για το τεταρτο ο συνδυασμός καρτας/PSU μπορει να επιφερει καποιο ειδος coil whine. Εφοσον ειναι ακομα και στο scrolling εχεις δικαιωμα RMA μιας και δεν ειναι φυσιολογικο. Το CW δικαιολογητε στα πολυ υψηλα fps πχ πανω απο 150. Δοκιμασε να την πας στο καταστημα απο οπου εγινε η αγορα και να πας σε καποια Nvidia μιας και οτι navi και να παρεις θα εχεις καποια απο τα θεματα κυριως τα πρωτα 3 εφοσον δεν τα διορθωσουν για τον συνδυασμο που εχεις. Δοκιμασε και τον 19.7.5 driver οπως και τον 19.12.1. Αυριο λενε για νεο driver αν δεις οτι παλι εχεις τα συγκεκριμενα θεματα την στελνεις να ησυχασεις γιατι εχεις καιρο που ταλαιπωρησε. 

Το coil whine εχει διαφορετικες μορφες.Την ωρα του scrolling, cpu και gpu ζητανε παραπανω ρευμα και το προκαλει αυτο. Μπορει να ειναι η καρτα, μπορει το τροφοδοτικο, μπορει και η γειωση του σπιτιου σε αρκετες περιπτωσεις.

*Οκ, ειπαμε εχουν θεματα τα drivers, αλλα μην ριξουμε το φταιξιμο και για το coil whine στην amd. lol.

Επειδη ειχα παρομοιο θεμα προσφατα, αν ειχες παλιοτερη καρτα πριν και χαμηλοτερη καταναλωση, θα κοιτουσα το τροφοδοτικο. Εγω απο 480 που πηγα σε 5700 το coil whine παρεμεινε το ιδιο. Οταν αλλαξα τροφοδοτικο, εφτιαξε. Δοκιμασε να συνδεσεις στην καρτα καλωδια τροφοδοσιας διαφορετικων γραμμων (αν εχεις 2 χ 2 χ6+2 pins, παρε ενα απο το καθενα)

Επισης διαβασα οτι η amd εφτιαξε το flickering σε αρκετα μοντελα, αλλα χωρις να σημαινει οτι μερικα, ισως με λιγοτερες πωλησεις, να την γλυτωσαν

https://community.amd.com/thread/245694

https://www.amd.com/tr/support/contact-email-form

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 5700 xt sapphire nitro. Εδώ και αρκετό καιρό δεν έχω δει μαύρη οθόνη. Η αλήθεια όμως είναι ότι με παίδεψε λίγο. 

GPU και CPU είναι στοκ από θέμα OC και έχω κάνει και format.

Αυτα και ακολουθώντας αρκετές από τις οδηγίες στο forum με βοήθησαν στο να επιλύσω τα προβλήματα. Τα οποία νομίζω εδώ που τα λέμε προφανώς για τους περισσότερους δεν πρέπει να είναι και κάτι ιδιαίτερο. 

_20200227_074502.JPG

_20200227_074816.JPG

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, overpower είπε

*Οκ, ειπαμε εχουν θεματα τα drivers, αλλα μην ριξουμε το φταιξιμο και για το coil whine στην amd. lol.

Αν δεις δεν κατηγόρησα πουθενά την AMD για αυτό το θέμα (σε αντίθεση με πχ το video stuttering). Είπα μόνο πως δεν θυμαμαί να το είχα από την αρχή (μπορεί και να κάνω λάθος και τον πρώτο καιρό από τον ενθουσιασμό μου να μην το είχα προσέξει).

Πάντως επειδή το είχα ψάξει, είχα πετύχει άτομα με παρόμοιο θέμα:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/d76zgw/5700xt_owners_do_you_experience_coil_whine/

https://community.amd.com/thread/243449

Θα μπορούσα να τεστάρω έναν παλιό driver να δω αν θα είναι τα ίδια αλλά αυτή την στιγμή δεν προλαβαίνω/βαριέμαι το DDU. Ίσως όταν βγει το καινούριο update να το κοιτάξω.

Η κάρτα είναι συνδεδεμένη με 2πλό καλώδιο στο PSU (650w Bronze). Και με την προηγούμενη (1070) είχα CW και μάλιστα θυμάμαι ήταν πιο έντονο,  ωστόσο είχα άλλο τροφοδοτικό (500W White) και επίσης το CW υπήρχε μόνο σε loading screens και πολύ υψηλά FPS. Ως δια μαγείας πάντως κάποια στιγμή έφτιαξε μόνο του.

Για μένα πάντως δεν χάθηκε και ο κόσμος, το CW είναι πολύ χαμηλό και με λίγη μουσική ή ακουστικά δεν ακούγεται καν. Το ανέφερα όμως μιας και είναι κάτι που είχα προσέξει στην κάρτα. Μπορεί να είναι φυσιολογικό, μπορεί να είναι και ελάττωμα της συγκεκριμένης 🤷‍♀️

Αν τώρα μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως δικαιολογία για RMA/επιστροφή χρημάτων θα το κοιτάξω -δεν ξέρω και πάλι πόσο εύκολο αφού την αγόρασα μεταχειρισμένη και ο προηγούμενος κάτοχος την πήρε με τιμολόγιο-. Από την άλλη αν το επερχόμενο update λύσει κάποιο από τα 2 βασικότερα θέματα που έγραψα θα την κρατήσω.  

 

9 ώρες πριν, Arkin είπε

Πρεπει να δουλευει το DXVK στο BL2 δεν σου ανοιγει καθολου το παιχνιδι οταν το βαλεις?

Δυστυχώς με το DXVK δεν είδα κάποια διαφορά. Το παιχνίδι ανοίγει και σε γενικές γραμμές παίζει καλά, ωστόσο υπάρχουν Drops (πχ μπορεί να βγάζω 120-150fps και να πέφτουν στα 50-80 κάποιες στιγμές και να υπάρχει stutter - δεν είναι loading των shaders γιατί μου το κάνει στις ίδιες περιοχές). Δεν είναι σαν το AC:O πάντως που πριν το DXVK έβγαζες τα μάτια σου.

Μιλάμε για ένα παιχνίδι του 2011, δεν έχω τις τρομερές απαιτήσεις και δεν το θεωρώ unplayable στην κατάσταση που είναι. Απλά δεν είναι και τόσο smooth όσο θα το ήθελα.

 

 

Επεξ/σία από JoannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, durden13 είπε

Καλησπέρα κ από μένα.προσφατα κάτοχος 5700 xt rog strix.πανω σε b350 prime με Ryzen 1600 κ corsair 16gb στα 3000mh.αρχικα ψαχνόμουν με ρυθμίσεις για το hdr γιατί όταν είναι on τα χρώματα είναι ξεθωριασμένα κ διαπίστωσα πως τελικά είναι θέμα των win.καθως έψαχνα ειδα πως οι συγκεκριμένες έχουν θέμα με βίδες κλπ κ υψηλές θερμοκρασίες.αυτο που εχω δει εγω γενικα ως τωρα είναι στο bf1 65c κ στο witcher 3 σε 4κ όλα ultra ανώτερη 79.βεβαια μια φορά τη δοκίμασα στο Witcher αλλά θεωρώ δεν θα ανέβαινε πολύ παραπάνω.η ερώτηση λοιπόν είναι σε σχέση με άλλες αν είναι οκ οι θερμοκρασίες.αν όχι η asus κάνει κάτι γιαυτο;

επισης βλέπω ότι στη περίπτωση του bf1 η καρτα δουλεύει χαλαρά.(γραφικά όλα low)αντε καμια φορά να πιάσει 1800mh.στη μνήμη μονο είναι είτε 1750 είτε 1900 αν κάνω overclock από adrenalin.σαν αποτέλεσμα από 110fps ως 165 αλλά κατά μέσο όρο απ´οτι βλέπω 120 πάνω κάτω ανάλογα το map.δεν ξέρω γιατί δουλεύει τόσο χαμηλά ισως παίζει ρόλο ο επαιξεργαστης...;στο Witcher ειδα είχε πιάσει 2080  αν θυμάμαι καλά.ισως κ παραπάνω, με 1200 core volt

κ κάτι τελευταίο δεν κρατάει τις ρυθμίσεις ουτε το adrenaline ουτε το msi afterburner.ειδικα το after όταν πατάω προφίλ βγάζει ότι ναναι η όταν πατάω αποθήκευση τις αλλάζει πάλι..ξέρουμε γιατί γίνεται αυτό;

Μπορείς να στείλεις mail από αρχές του μήνα στο [email protected] 

τον σειριακό αριθμό της κάρτας και φωτογραφία της απόδειξης αγοράς για να σου στείλουν τις βίδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σημαινει καποια αλλη pulse οτι δεν θα εχει. Το coil whine ειναι καθαρα θεμα τυχης και εκτος ελεχγου απο τον κατασκευαστη. Ευτυχως τα τελευταια χρονια εχει μειωθει αισθητα το φαινομενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luciddream Σε Linux τι drivers έχεις βάλει και σε ποιο distro; Προσπάθησα σε Debian 10 αλλά ΔΕΝ ... να δοκιμάσω Ubuntu 19.10 ή να περιμένω 20.04; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους 20.1.3. black screens δεν εχω αλλα εχω flickering και λιγα artifacts.

Ακριβως τα ιδια προβληματα βασικα ειχα και με τη vega.

Θυμαμαι οτι με ενα συνδυασμο στα hz των οθονων σχεδον εξαφανιζοταν το θεμα.

Το εβαλα τωρα να δοκιμασω.

Το θεμα ειναι στο nfs heat δε κανει κιχ,στο pubg τα κανει ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, malakudi said:

@Luciddream Σε Linux τι drivers έχεις βάλει και σε ποιο distro; Προσπάθησα σε Debian 10 αλλά ΔΕΝ ... να δοκιμάσω Ubuntu 19.10 ή να περιμένω 20.04; 

Arch Linux έχω... https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU#Installation

	Kernel driver in use: amdgpu
	Kernel modules: amdgpu

Βασικά απο ότι έχω καταλάβει οι drivers είναι μέσα στον kernel, άρα θα πρέπει να δεις ο kernel τις διανομής να είναι σχετικά πρόσφατος ώστε να υποστηρίζει Navi. Έχω εγκαταστήσει mesa και xf86-video-amdgpu (19.1.0) αν και το 2ο δεν ειμαι σιγουρος οτι χρειάζεται. Δίνει και ένα πακέτο για OpenCL και ένα για Vulkan αλλά δεν τα χω βάλει ακόμα, οταν χρειαστεί βλέπουμε. Νομίζω για όλες τις διανομές θα υπάρχει κάτι.

btw έχω αρχίσει πολύ πολύ σιγά τις τελευταίες μέρες και προσπαθώ να κάνω "reverse engineer" τα RGB sequence του Sapphire Nitro+ Glow... με σκοπό να το προσθέσουμε σε open source software που θα παίζει και σε Linux. Και κυρίως γιατί μου την έχει δώσει που δεν παίζει σωστά το Audio Visualization 😛 Αν έχω νέα στο μέλλον θα ποστάρω

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JoannisV είπε

Δυστυχώς με το DXVK δεν είδα κάποια διαφορά. Το παιχνίδι ανοίγει και σε γενικές γραμμές παίζει καλά, ωστόσο υπάρχουν Drops (πχ μπορεί να βγάζω 120-150fps και να πέφτουν στα 50-80 κάποιες στιγμές και να υπάρχει stutter - δεν είναι loading των shaders γιατί μου το κάνει στις ίδιες περιοχές). Δεν είναι σαν το AC:O πάντως που πριν το DXVK έβγαζες τα μάτια σου.

Μιλάμε για ένα παιχνίδι του 2011, δεν έχω τις τρομερές απαιτήσεις και δεν το θεωρώ unplayable στην κατάσταση που είναι. Απλά δεν είναι και τόσο smooth όσο θα το ήθελα.

Γιατί δεν βάζεις μέσω chill min/max 80-120 (πχ) μήπως και έχεις ομαλότερες μεταβάσεις κλπ?

Τί σου προσφέρουν στο συγκεκριμένο τα υπερβολικά πολλά fps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...