Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Δεν είπα κάτι για το ρεύμα, μίλησα γενικά για ασυμβατότητα. Έχω διαβάσει 'τι συμβαίνει' αλλά έχω κι εγώ 5700XT Sapphire Pulse και δεν έχει κάνει ποτέ αυτά που περιγράφετε. ΟΚ δε παίζω παιχνίδια 5 ώρες (!!!) αλλά όποτε έχω παίξει δε κόλλησε ούτε έβγαλε black screen. Και σε τυπική desktop χρήση (browsing, video playback κτλ) επίσης ποτέ δεν έκανε κάτι περίεργο.

Και εμενα αυτη ακριβως ειναι η απορια μου, σε τυπικη desktop χρηση και οταν τρεχω τα προγραμματα της εταιρειας που εργαζομαι το κανει. Τωρα τι μπορει να φταιει και να κανει αυτα τα παγωματα 100% δεν γινεται να ξερω, αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενος να τους περιμενω κιολας.

Και με σχετικα προσφατες καρτες γραφικων της AMD π.χ. R9 R390, RX580, παλι τα ιδια γινοντουσαν, ειδικα το πρωτο καιρο που βγαινανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, BlitzKrieg Hellas είπε

Φιλε να σου πω την αληθεια εχω αγανακτησει εδω και 10 μερες που την εχω, σκεφτομουν μηπως να αλλαζα και τροφοδοτικο μιας και αυτο της υπογραφης ειναι 13 ετων (Seasonic εγγυηση τελικα). Πρακτικα ομως δεν θα εχει νοημα, μιας και η Gigabyte R9 290 OC που εχω επι 6 χρονια, τραβαει πολυ περισσοτερο ρευμα (πανω απο 300W σε full load). Οποτε αποκλειω αυτο το σεναριο. Επισης εχω δοκιμασει πολλα benchmarks + games, ποτε δεν κολλησε εντος καποιου, αλλα μονο μεσα σε περιβαλλον Windows 10. Καταληγουμε στο οτι οι παρων drivers σιγουρα φταινε, επομενως οπως ειπες, ειναι θεμα software! Δεν ξερω ποτε και αν διορθωθουν ολα αυτα, αλλα εχω δυσαρεστηθει απο τη τακτικη της AMD.

Δυστυχως, δεν θα εχω αλλη επιλογη απο το να πληρωσω μια χρηματικη διαφορα και να αλλαξω "στρατοπεδο" αυτη τη φορα..

δοκιμασες να απενεργοποιησεις ολες τις "σαχλαμαρες" της αμδ? εννοω anti-lag, chill, enhanced sync, κλπ?

εμενα παντως με αυτα μου εβγαζε black screen (στην amd εχουν αναγνωρισει μονο το enhanced sync αλλα και τα αλλα θεματα μου εκαναν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

δοκιμασες να απενεργοποιησεις ολες τις "σαχλαμαρες" της αμδ? εννοω anti-lag, chill, enhanced sync, κλπ?

εμενα παντως με αυτα μου εβγαζε black screen (στην amd εχουν αναγνωρισει μονο το enhanced sync αλλα και τα αλλα θεματα μου εκαναν)

Ναι ναι "μαμα" τελειως οι ρυθμισεις, στο standard προφιλ.. Μαυρες οθονες ειχα κυριως με τον Edge, αλλα απο τοτε που δεν τον ξαναχρησιμοποιησα, εχω μονο random freeze που και που.

Και ενα 3D Mark Time Spy, αν ειχα πιο καινουργιο setup θα πηγαινε κοντα 9000.

test.jpg

5700xt.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντος την εχω 3-4 μηνες ...  

 

call of duty κριμας τα 80gb download , "εκλεινε" το game μετα απο καποια λεφτα χωρις καποιο μηνυμα αλλα χωρις μαυρες οθονες

wow επαιζα κανονικα

world of warships μονο με τα παλια drivers επαιζε σωστα.

assassin λιγο που δοκιμασα επαιζα κανονικα.

εχθες δοκιμασα το app του νετφλιξ και απο τον edge μου πεταξε μαυρες οθονες , ενω απο chrome επαιζε κανονικα

bfv επαιζε σωστα μονο με τα παλια drivers ενω συνηθως εκλεινε το game χωρις λογο παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, BlitzKrieg Hellas είπε

 

Και με σχετικα προσφατες καρτες γραφικων της AMD π.χ. R9 R390, RX580, παλι τα ιδια γινοντουσαν, ειδικα το πρωτο καιρο που βγαινανε..

και r9380 και rx580 είχα, ποτέ δεν είχε τέτοια θέματα... 

13 ώρες πριν, BlitzKrieg Hellas είπε

Να πω και εγω τη καλησπερα μου..

Μετα απο 6 χρονια και λογω καραντινας ειπα να παιξω κανα παιχνιδακι και να κανω μερικες αναβαθμισεις στο pc προχωροντας σε νεα 4Κ οθονη, νεοι "φρεσκοι" σκληροι, νεα καρτα γραφικων.

Ολα ωραια, ολα καλα, το τελευταιο ομως μας βγηκε πολυ ξυνο.. Μετα απο αναμονη 1 μηνα για την Sapphire 5700xt Nitro+ Special Edition (Εμφανησιακα ειναι οτι καλυτερο εχω δει ποτε σε καρτα γραφικων!) και αφου εχω κανει απειρους πειραματισμους με διαφορες εκδοσεις Adrenaline drivers + clock settings/undervolt και φυσικα παντα "καθαρη" εγκατασταση μεσω safe mode/DDU, αντιμετωπισα και εγω οπως χιλιαδες κατοχοι τις "ωραιες" μαυρες οθονες και "freezαρισματα", ποτε μια-δυο φορες τη μερα σε τυχαιες φασεις, ποτε ανα μια ωρα, παντα μεσα σε περιβαλλον windows, οχι σε καποια βαρια full screen εφαρμογη (παιχνιδια, video/photo editing. Ακομα και με "stock" settings στο Bios τα ιδια! Δυστυχως, θα αναγκαστω να την επιστρεψω πισω στο καταστημα τις επομενες μερες με βαρια καρδια, αλλα δεν εχω την υπομονη να περιμενω ποτε η AMD θα βγαλει αξιοπρεπεις drivers για αυτο το μοντελο, μιας και ο υπαρχων υπολογιστης χρησιμοποιειται για την εργασια μου. Σας εχω παραθεσει και μερικες φωτογραφιες για να τη δειτε, αν και σε σχεση με την "απλη" Nitro+ η Special Edition της Sapphire, εχει μονο διαφορες στα RGB fan και στα clock settings.

Υ.Γ. 1 Απαραδεκτη η AMD τοσους μηνες να μην την εχει φτασει στο ζενιθ απο θεμα bugs + drivers. Η καρτα εχει πολλες δυνατοτητες!

Υ.Γ. 2 Η προηγουμενη καρτα γραφικων που εχω Gigabyte R9 R290 OC με εχει βγαλει αξιοπρεπεστατα εως τωρα, χωρις κολληματα, lag η οτιδηποτε, αλλα σε 4Κ 3D περιβαλλον, δεν τα καταφερνει πλεον..

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

ίδιο κουτί έχουμε... δεν πεθαίνει το armour :P 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, splanis είπε

δεν την λες και σοβαρη απαντηση σε ενα ολοκληρο κατεβατο που τους εστειλα

image.png.4e1ba67f742bb5663749dd4fa72f2904.png

Καλά τι περίμενες, να κάνουν ηλεκτρονικά διάγνωση και να σου στείλουν την επομενη μέρα καινούρια κάρτα; Έπρεπε να έχεις πάει ήδη την κάρτα πίσω για να την τσεκάρουν! Έπρεπε να την έχεις τσεκάρει εσύ ο ιδιος με ddu σε σύστημα που ξες πως δεν έχει πρόβλημα αν δεν εμπιστεύεσαι τον διαγνωστικό ελεγχο του καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, darks1de είπε

Καλά τι περίμενες, να κάνουν ηλεκτρονικά διάγνωση και να σου στείλουν την επομενη μέρα καινούρια κάρτα; Έπρεπε να έχεις πάει ήδη την κάρτα πίσω για να την τσεκάρουν! Έπρεπε να την έχεις τσεκάρει εσύ ο ιδιος με ddu σε σύστημα που ξες πως δεν έχει πρόβλημα αν δεν εμπιστεύεσαι τον διαγνωστικό ελεγχο του καταστήματος.

Το συμπερασμα οτι περιμενα να μου στειλουν καινουργια δεν ξερω απο που το εβγαλες, περιμενα να μου δωσουν ισως καποιες λυσεις (εστω και χαζες τιποτα update drivers κλπ) και στην συνεχεια να μου πουν να την στειλω, για να μην μπλεκω με το καταστημα, RMA ram στην g.skill κατευθειαν ειχα κανει δεν ειχα μπλεξει με καταστημα

 

ξερω οτι το pc μου επαιζα μια χαρα πριν βαλω αυτη την καρτα, δεν ηξερα να εχω 2-3 pc εδω στο σπιτι να κανω δοκιμες

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, splanis είπε

Το συμπερασμα οτι περιμενα να μου στειλουν καινουργια δεν ξερω απο που το εβγαλες, περιμενα να μου δωσουν ισως καποιες λυσεις (εστω και χαζες τιποτα update drivers κλπ) και στην συνεχεια να μου πουν να την στειλω, για να μην μπλεκω με το καταστημα, RMA ram στην g.skill κατευθειαν ειχα κανει δεν ειχα μπλεξει με καταστημα

Φαντάζομαι στο σεντόνι που τους έστειλες τους λες όλα αυτά που έχεις δοκιμάσει. Τι να σου πουν; ξανακάντα απο την αρχή; Ξέρουν οτι οι κάρτες είχαν θέμα για αυτό σου λένε πηγαινε την στο κατάστημα να διαπιστωθεί! Στο έχουν πει πολλές φορές γυρνα την πίσω δεν θα έπρεπε να δουλεύει έτσι. Έκανες τα πάντα και περιμένεις ως δια μαγείας να βρεθεί μια ρύθμιση που θα τα φτιάξει όλα! Θα πας την κάρτα στο κατάστημα και θα σου πουν αν φταει αυτή η όχι. 

Επεξ/σία από darks1de
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, darks1de είπε

Φαντάζομαι στο σεντόνι που τους έστειλες τους λες όλα αυτά που έχεις δοκιμάσει. Τι να σου πουν; ξανακάντα απο την αρχή; Ξέρουν οτι οι κάρτες είχαν θέμα για αυτό σου λένε πηγαινε την στο κατάστημα να διαπιστωθεί! Στο έχουν πει πολλές φορές γυρνα την πίσω δεν θα έπρεπε να δουλεύει έτσι. Έκανες τα πάντα και περιμένεις ως δια μαγείας να βρεθεί μια ρύθμιση που θα τα φτιάξει όλα ενώ έχεις κάνει τα πάντα! Θα πας την κάρτα στο κατάστημα και θα σου πουν αν φταει αυτή η όχι. 

Εγω αυτο ρωταω γιατι πρεπει να την παω στο καταστημα και δεν γινεται κατευθειαν RMA μεσω της εταιριας, φανταζομαι θα ειναι πολιτικη της εταιριας να το κανει ετσι, κακως για μενα ομως

Δηλαδη αν στο καταστημα τυχει στις ωρες (ελπιζω) που θα την δοκιμασουν, να μην κρασαρει σημαινει οτι εγω ειμαι τρελος και η καρτα ειναι μια χαρα;

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, splanis είπε

Εγω αυτο ρωταω γιατι πρεπει να την παω στο καταστημα και δεν γινεται κατευθειαν RMA μεσω της εταιριας, φανταζομαι θα ειναι πολιτικη της εταιριας να το κανει ετσι, κακως για μενα ομως

Δηλαδη αν στο καταστημα τυχει στις ωρες (ελπιζω) που θα την δοκιμασουν, να μην κρασαρει σημαινει οτι εγω ειμαι τρελος και η καρτα ειναι μια χαρα;

Όταν τρέχουν διαγνωστικά σε ένα κατάστημα, δεν βάζουν να παίξουν 10 λεπτά ενα γκειμ βλέπουν οτι δουλεύει και στην στέλνουν πίσω. Πηγαίνει η κάρτα στον επίσημο προμηθευτή ο οποιος φροντίζει ωστε να δοκιμαστεί η κάρτα με τα απαραίτητα διαγνωστικά εργαλεία του κάθε κατασκευαστή. Πολλές κάρτες είχαν θέμα, το γνωρίζει και ο κατασκευαστής και ο προμηθευτής και υπάρχει πολύ μεγάλη ελαστικότητα στην αντικατάσταση. Δεν κουράστηκες να ασχολείσαι κάθε μέρα με αυτό; Γύρνα την κάρτα πίσω να σου έρθει η καινούρια να την ευχαριστηθείς επιτέλους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, darks1de είπε

Όταν τρέχουν διαγνωστικά σε ένα κατάστημα, δεν βάζουν να παίξουν 10 λεπτά ενα γκειμ βλέπουν οτι δουλεύει και στην στέλνουν πίσω. Πηγαίνει η κάρτα στον επίσημο προμηθευτή ο οποιος φροντίζει ωστε να δοκιμαστεί η κάρτα με τα απαραίτητα διαγνωστικά εργαλεία του κάθε κατασκευαστή. Πολλές κάρτες είχαν θέμα, το γνωρίζει και ο κατασκευαστής και ο προμηθευτής και υπάρχει πολύ μεγάλη ελαστικότητα στην αντικατάσταση. Δεν κουράστηκες να ασχολείσαι κάθε μέρα με αυτό; Γύρνα την κάρτα πίσω να σου έρθει η καινούρια να την ευχαριστηθείς επιτέλους

Όπως είπα θα την στείλω όταν έχω λεφτά για καινούργια, τώρα απλά ψάχνομαι μήπως τύχει και δουλέψει κάποιο FIX :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, splanis είπε

Όπως είπα θα την στείλω όταν έχω λεφτά για καινούργια, τώρα απλά ψάχνομαι μήπως τύχει και δουλέψει κάποιο FIX :P

Νομίζω φάσκεις και αντιφάσκεις τώρα. Στην αρχή λες πως ειναι κακό για εσένα που δεν κάνει το RMA κατευθείαν η sapphire και μετά μας λες οτι δεν σε ενδιαφέρει ακόμη να κάνεις RMA. Δεν θα πάρει δύο μήνες η αντικατάσταση πάντως. Υπολογίζω με αυτά που έχω δει τις δύο εβδομάδες άντε βαριά στον μήνα. Φαντάζομαι έχεις περάσει και το τελευταίο bios στην tomahawk έτσι; Δοκίμασες να ξαναφλασάρεις το bios της κάρτας ή να δοκιμάσεις με το switch το δευτερεύον μήπως έχει γινει το πρώτο corrupt;

Επεξ/σία από darks1de
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, darks1de είπε

Νομίζω φάσκεις και αντιφάσκεις τώρα. Στην αρχή λες πως ειναι κακό για εσένα που δεν κάνει το RMA κατευθείαν η sapphire και μετά μας λες οτι δεν σε ενδιαφέρει ακόμη να κάνεις RMA. Δεν θα πάρει δύο μήνες η αντικατάσταση πάντως. Υπολογίζω με αυτά που έχω δει τις δύο εβδομάδες άντε βαριά στον μήνα. Φαντάζομαι έχεις περάσει και το τελευταίο bios στην tomahawk έτσι; Δοκίμασες να ξαναφλασάρεις το bios της κάρτας ή να δοκιμάσεις με το switch το δευτερεύον μήπως έχει γινει το πρώτο corrupt;

ναι εχω τελευταιο bios στην mobo, οχι δεν φλασαρα bios δεν ξερω πως γινεται ουτε μ το προτεινε καποιος, το αλλο bios δεν το δοκιμασα

δεν φασκω και αντιφασκω, ειπα οταν εχω λεφτα θα παρω αλλη gpu και θα στειλω αυτη για rma, μολις γυρισει θα φυγει αγγελια, ειπα πως δεν γινεται να μεινω χωρις pc τοσο καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, splanis είπε

ναι εχω τελευταιο bios στην mobo, οχι δεν φλασαρα bios δεν ξερω πως γινεται ουτε μ το προτεινε καποιος, το αλλο bios δεν το δοκιμασα

δεν φασκω και αντιφασκω, ειπα οταν εχω λεφτα θα παρω αλλη gpu και θα στειλω αυτη για rma, μολις γυρισει θα φυγει αγγελια, ειπα πως δεν γινεται να μεινω χωρις pc τοσο καιρο

Σε 5700 θα ξαναπάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...