Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tsoukalasKaminia είπε

Είναι από τα μόνα που δεν έχω κάνει με όλες τις κάρτες. Η πλειοψηφία όμως το p3 state πειράζει, μην τρελαθούμε ξέρω γω.....

@Lezantas26 Σε nitro με τις παρακάτω ρυθμίσεις έχω τέρμα χαμηλή κατανάλωση και θερμοκρασίες. Για να μην μιλάμε αόριστα ->>> Furmark μερικά λεπτά, core 65c Junction 75c Watt 150-160. Fans σχεδόν δεν ανοίγουν δεν κάνω πλάκα. Έχω άλλο ένα profile με ρολόγια πάνω από 2100 αλλά έχει τρελή κατανάλωση 300 watt περίπου και κάνει "λίγο" φασαρία.

screenshot-126.jpg

Για να καταλάβω , Έχεις 1012mV και μετά σου φταίνε οι drivers της amd ? 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Για να καταλάβω , Έχεις 1012mV και μετά σου φταίνε οι drivers της amd ? 

XAXAXAXAAXAXAXAXAAXXAXAXXAXAAXXAAXXAXAXAXXXXaxxaaxaxxaAXAXAX Όταν τα λέω μήνες τώρα εγώ κανείς δεν ακούει την άλλη φορά να προσπαθήσει με 0.980v να πιάσει τα 1950 όχι τίποτα άλλο έχει και το memory clock oc

btw τρώει κρας από το p2  state  750mv =800mhz  και μετά έχει  787=1375mhz

pstates.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

λες να μαλακιζεται ο controller και να μη ζηταει αρκετο ρευμα οσο δεν εχει αρκετο load? εγω παντως μιας και εχω κανει oc εχω επιλεξει στα voltage 800 στα μικρα και 910 στα μεσαια

Eχουμε δωσει 4 εκατοστάρικα και καθόμαστε και κάνουμε τους μηχανικούς μετράμε ποσο ρευμα εδωσε ο κοντρολερ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, leros2004 είπε

Για να καταλάβω , Έχεις 1012mV και μετά σου φταίνε οι drivers της amd ? 

Κανένα θέμα δεν έχω σε games. Και με 1150 mv τα ίδια έκανε με black screens. Έκανες παράθεση για να γράψεις την εξυπνάδα σου και εσυ και να το παίξεις εμπειρογνώμονας. Και σε default clocks τα ίδια γίνονται.

5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

XAXAXAXAAXAXAXAXAAXXAXAXXAXAAXXAAXXAXAXAXXXXaxxaaxaxxaAXAXAX Όταν τα λέω μήνες τώρα εγώ κανείς δεν ακούει την άλλη φορά να προσπαθήσει με 0.980v να πιάσει τα 1950 όχι τίποτα άλλο έχει και το memory clock oc

btw τρώει κρας από το p2  state  750mv =800mhz  και μετά έχει  787=1375mhz

pstates.png

Το xaaaxxaxaxaxxa το γράφετε πολύ στο fortnite? Το 787=1375 που το είδες ακριβώς βρε? Ξανά έγραψα πιο πίσω οτι δεν έχει κανένα θέμα σε games και render.

6 ώρες πριν, nicksoti είπε

Μην μου μιλάς στον πλυθηντικό, 1νας είμαι και δεν εκπροσωπώ κανέναν!

για το amdgpu ζητώ συγνώμη. Ανάποδα τα είπα. όχι ότι αλλάζει πολλά στην ουσία.

Επειδή είσαι προγραμματιστής, δεν σημαίνει ότι πρέπει να σνομπάρεις και να υποτιμάς. Ούτε επειδή έχεις 5000 posts. 5-10 γραμμές κώδικα πολλοί λίγο -πολύ έχουν γράψει. Διπλωματική σε visual basic και με μεταβλητές 2πλής ακρίβειας  παρέδωσα σε εποχή που ο σκληρός δίσκος μου ήταν μικρότερος από την ram μου σήμερα.

Το ότι δεν είσαι content creator προφανώς και δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις άποψη. Αλλά κάποιος που είναι μπορεί σαφώς να έχει ειδικά στο compute. Από την πλευρά του χρήστη. Όπως οι gamers στα παιχνίδια. Η επεξεργασία, η αναπαραγωγή και η κωδικοποίηση βίντεο και εικόνας είναι σημαντικό μέρος των πελατών των gpu. Και το μεγαλύτερο πεδίο χρήσης των compute api's όσον αφορά τον τελικό χρήστη. Δεν συμφωνείς; 9 στους 10 εδώ gamers είναι, δεν έχετε και πολλούς μή - gamers, έ δώστε και σε εμάς λίγο "χώρο" αφου σου αρέσει ο πληθυντικός και η κατηγοριοποίηση.. Και συνήθως να ξέρεις, δεν είμαστε μόνοι στη δουλειά. Συνάδελφοι, συνεργάτες , φίλοι χομπίστες, συχνά  δουλεύεις σε διαφορετικά μηχανήματα.

Παράδειγμα σου έδωσα. Davinci Resolve. Σίγουρα θα ενδιαφέρει πολλούς. Βέβαια στη δωρεάν έκδοση λείπουν κάποια πράγματα (πχ ΤΝR) αλλά και πάλι μπορείς να στρεσάρεις την gpu.

Ακόμα περισσότερους ενδιαφέρει βέβαια η σουίτα της Adobe, αλλά παραδοσιακά δεν είναι τόσο GPU limited οπότε συμπεράσματα δεν βγαίνουν.

Υπάρχουν έτοιμα τεστ - projects, αλλά μπορούμε και κάποια online διαθέσιμα "βαριά" αρχεία να χρησιμοποιήσουμε, με κάποια συγκεκριμένα φίλτρα. Όποιος έχει διάθεση το βρίσκουμε πώς θα γίνει. Δεν χρειάζεται ούτε γνώσεις εικονολήπτη, ούτε μοντέρ, ούτε colorist. 

καταλαβαίνεις λοιπόν τώρα γιατί ήμουν πιθανός αγοραστής navi. Σε linuxm rocm γιοκ, amdgpu συχνά με πατέντα. Σε windows, amf vce encoder, H265 άριστος, H264 στα περισσότερα δεν παίζει καν σωστά. Όμως και στις GCn το hardware υπήρχε και ήταν ικανό χρόνια, αλλά μόλις την τελευταία 2ετία υποστηρίζεται σωστά από τις mainstream εφαρμογές (handbrake, Resolve, Vegas) οπότε κι εκεί υπάρχει ελπίδα, το θέμα πόσο... μακρινή είναι. Davinci Resolve, αντιφατικές αναφορές, τεστ πρόσφατα δεν βρίσκεις πουθενά. Πιστεύω όμως ότι οι κάρτες εκεί σύντομα θα σκίζουν, είναι μανούλες στην υποστήριξη compute οι της Blackmagic. Από την άλλη έχεις και την amd να σου τονίζει τον gaming προσανατολισμό της αρχιτεκτονικής, σαν να σε "διώχνει" ή radeon VII ή τίποτα, λες και όλοι δουλεύουν 4κ 100p με 3 nodes αποθορυβοποίηση και optical flow. Black screens, κάρτες Asus που ήθελαν ροδέλες και παξιμάδια. Γενικά μια αοριστία στην όλη κατάσταση.

Και εσύ "δεν θα τρέξεις κάποιο rendering επειδή είσαι προγραμματιστής, μόνο opencl για δικό σου κώδικα". Ωραιότατα. Αλλά μην κουνάς το δάχτυλο περί άχρηστων post. o καθένας το βλέπει από τη σκοπιά του.

Και η nvidia φυσικά δεν πάει πίσω ιστορικά... επεδή μιλάτε όλο για fun boy. αν ψάξετε μόνο στα forums του Vegas, ελάχιστοι διαχρονικά χρησιμοποιούν τελευταίο driver. Και πάλι τα  crashes πάνε σύννεφο. Σε timeline performance, ακόμα και μια 290 ήταν ταχύτερη από Pascal του χιλιάρικου - και παίζει να είναι ακόμα. Είναι και ο κύριος λόγος που έχω AMD. Στο Resolve, σε κάποια σενάρια και σε συγκεκριμένες εκδόσεις, μια 470 με μνήμες Samsung  έφτανε ακόμα και 1070, το έχω δει με τα μάτια μoυ. Δεν είναι λοιπόν όλα "μαύρα" στην AMD και στις Νavi, και άσπρα στην nvidia, οπότε μην ξαναφήσετε μπηχτές για  fanboys, haters και δεν ξέρω τι άλλο.

Καλά μην πας μακρυά εδώ δεν υποστηρίζει τα topaz gigapixel και τα σχετικά.

7 ώρες πριν, nicksoti είπε

Μισό λεπτό βρε άνθρωπε. Τί geekbench ; Αυτά ναι, είναι ενδεικτικά επιδόσεων, αλλά σε επίπεδο εφαρμογής είναι άλλο. Έτσι κι αλλιώς cross platform είναι, σημαντικές διαφορές δεν έχει από "μόνο" του. θα σκάσει κάποιος 400 ευρώ για να τρέχει geekbench και hashcut μόνο;

Γι αυτό ρώτησε ο φίλος και πετάχτηκες; για το geekbench και το hashcut; Έχεις άποψη για Davinci resolve, blender; Darktable;

Χρησιμοποιώ opencl από το '13 σε linux, για επιτάχυνση επεξεργασίας φωτογραφίας. Ακόμα και στο portfolio μου έχω φωτογραφίες επεξεργασμένες σε linux. 

Και resolve έχω τρέξει.

Τί είναι η κάρτα, αυτοσκοπός... επιδόσεων στον αέρα από μόνη της, έτσι γενικά; 

Το amdgpu open source είναι παρεπιπτόντως. Εσύ ο ίδιος επιβεβαίωσες ότι χρησιμοποιείς opencl από άλλη έκδοση driver. Εγώ τί έγραψα, διαφορετικό;

Το rocm δεν κατάλαβα, έπρεπε να το υποσχεθεί; Οι νέες τις κάρτες οι navi δεν είναι; 10 post πριν δεν  ενδιέφεραν οι drivers "προηγούμενες γενιές", τώρα δεν μας ενδιαφέρει στις navi επειδή δεν το υποσχέθηκε;

Για το rdna isa reference guide. όχι προφανώς δεν αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο. Το μόνο που ήμουν σίγουρος είναι ότι το παρέθεσες έτσι, για να  την πεις και καλά ότι δεν ψάξαμε κλπ. Και προφανώς δεν θα το διαβάσει ουτε 1νας από εδώ μέσα.  μα είναι δυνατόν, το isa reference guide; Εδώ του άλλου του σβύνει το PC, άλλος πάει για RMA και του τη λες κιόλας, τα λυπάμαι τα παιδιά πραγματικά ποιός ξέρει τι οικονομίες έκαναν και να περίμένουν rma 1 μήνα, κι εσύ μου κάνεις τη... μούρη κρεας με το isa reference guide ως το μέγα on topic; και το gpuopen που υπάρχει από το '15;

να σου πω, γιατί νομίζεις πως όποις γράφει πρόβλημα για AMD είναι "εχθρός" της; Το αντίθετο δεν το έχεις σκεφτεί; 

Μου αρέσει που απαντάς σοβαρά και νομίζεις θα πάρεις ισάξια απάντηση από κάποιον που προσβάλει κατευθείαν και δείχνει την ηλικία του υποστηρίζοντας ακράδαντα μια εταιρία τυφλά χωρις να είναι αντικειμενικός εννοείται λες και έχει μετοχές η κάτι άλλο. Χάνεις τον χρόνο σου. Εγώ προσωπικά δεν ξανά ασχολούμαι 

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Shine_In_The_Night είπε

Eχουμε δωσει 4 εκατοστάρικα και καθόμαστε και κάνουμε τους μηχανικούς μετράμε ποσο ρευμα εδωσε ο κοντρολερ.

3 επιλογες εχεις

τη γυρνας πισω

κανεις οτι μπορεις να σκεφτεις και ακομα περισσοτερα μπας και πιασει

κλαις τα 4 κατοσταρικα

διαλεξε :)

το να ερχεστε εδω και να βγαζετε χολη επειδη προτεινουμε "λυσεις" και δεν τις γουσταρετε δεν βοηθαει κανεναν. οπως ειπα και πριν εχω εμπειρια απο πρωτο χερι, η λυση που βρηκα στο ιντερνετ δεν εχει φτιαξει τα προβληματα σχεδον σε κανεναν αλλο, εμενα ομως μου εκανε τη καρτα "καινουργια". εφοσον λοιπον κανενας μας (ουτε καν η αμδ) δε ξερει τι σκατα φταιει με τις μαυρες οθονες ειτε τα δοκιμαζεις ολα ειτε την επιστρεφεις. ειναι οι μονοι τροποι να μην κλαψεις τα λεφτα σου

υγ. επειδη "ειμαι μπλοκ κοκλα" πειτε καποιος στο τσουκαλα να βγαλει το oc απ τη vram. και εμενα ακομα και με το πιο μικρο πειραγμα μ πεταγε μαυρες οθονες οποτε γουσταρε ακομα και στην επιφανεια εργασιας μεχρι που τη γυρισα στοκ.

και να δοκιμασει το 800-900-Χ. 1 λεπτο δουλεια ειναι να αλλαξει δυο τιμες και να αποθηκευσει το προφιλ

8 ώρες πριν, mameloukos είπε

αν εχει ορεξη καποιος ας ανεβασει κανα profile με undervolt που εχει να το δοκιμασω μιας και ηρθε καλοκαιρακι

ποια εχεις?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tsoukalasKaminia είπε

Είναι από τα μόνα που δεν έχω κάνει με όλες τις κάρτες. Η πλειοψηφία όμως το p3 state πειράζει, μην τρελαθούμε ξέρω γω....

screenshot-126.jpg

δες στην φωτογραφία σου το P2 state πως είναι στα χαμηλά λογικό είναι να σου τα σκάει, τεσπα κάντε ότι γουστάρετε και pulse που είχα και nitro που έχω με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο σε ότι παιχνίδι έχω παίξει όσο για το fortnite τι είναι ακριβώς? το αγαπημένο σου παιχνίδι? 

@Lezantas26 τσάμπα ασχολείσαι ψάχνουν για λύσεις, τους δίνεις λύση και σου την λένε και από πάνω ο άλλος προσπαθεί να πιάσει με 787 ρεύμα τα 1375mhz και αναρωτιέται γιατί τρώει crash

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

pulse 5700xt

Capture.PNG

νομιζω μπορεις μ αυτο το ρευμα να την πας στα 2000 ή να μειωσεις το ρευμα γυρω στα 1070

απο κει και περα μια χαρα εισαι,  εχω την απλη 5700 που χει χειροτερο κουλερ και τσιπ και τα καταφερνει μια χαρα στα 1090 - 1950. ετσι κ αλλιως το καλοκαιρι-χειμωνα προφανως δεν το αφηνεις να γινει ψυγειο/καμινι, χρησιμοποιεις φανταζομαι κλιματισμο, οποτε η διαφορα δε θα ναι πανω απο 5-6 βαθμους (πχ απο 22 σε 28). κομπλε θα εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα στα 1100 συχνά, 3 στις 10 γινόταν reset (1950), οπότε ανέβασα λίγο ακόμη

Μνήμες πάντοτε στοκ

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βρε παιδιά αφού ο άνθρωπος έχει γράψει ότι όλα στοκ πάλι τα ίδια έχει. Όλα, cpu μνήμες κάρτες. Η γλώσσα του έχει μαλιάσει να το λέει.

Όσο για την λύση "πήγαινέ τες πίσω" που διαβάζω συνέχεια,  είναι σαν να τους λέτε "μη μας πρήζετε τα@ μπιπ ΄χέστηκα για την κάρτα σου" . Αυτοί που νοιάζονται για το thread και το forum. Αν όμως σας πουν μετά για ελατωματικές navi, αα ειναι fanboys την Nvidia.

Λες για πρόβλημα σε navi, ααα εξαίρεση είσαι σε όλους καλά δουλεύει τριγύρω.

Λες για τα προβλήματα σε όλους τριγύρω, αααα δεν έχεις navi

Λες για προβλήματα σε άλλους ΚΑΙ έχεις navi, ααα fanboy της Nvidia (άσχετο αλλά κάτι πρέπει να πεις).

Λες ωραία εσύ που έχεις navi τρεξε το τάδε να δούμε πως πάει, ααα δεν κάνω render, δεν μου έχεις πει τι να τρέξω (που έχεις πει 3 φορές)

Σας λέει ο άνθρωπος όλα στοκ έχει δοκιμάσει, ααα φταίει το OC.

Black screens σε σύστημα που είχε τη 290 που θέλει υποσταθμό δεη, ά δεν άλλαξες τροφοδοτικό και μιλάς, άλλαξε και ξαναπέρνα.

 

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Μπα στα 1100 συχνά, 3 στις 10 γινόταν reset (1950), οπότε ανέβασα λίγο ακόμη

Μνήμες πάντοτε στοκ

με ποιους οδηγους? και εγω με πιο παλιους το ειχα παει στα 1900 γιατι ετρωγε μια στο τοσο κρας ο οδηγος. μετα τους 20.2 νομιζω το ξαναβαλα 1950 (απο περιεργεια βρε παιδι μου :P) και ακομα δεν μ χει "παραπονεθει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

με ποιους οδηγους? και εγω με πιο παλιους το ειχα παει στα 1900 γιατι ετρωγε μια στο τοσο κρας ο οδηγος. μετα τους 20.2 νομιζω το ξαναβαλα 1950 (απο περιεργεια βρε παιδι μου :P) και ακομα δεν μ χει "παραπονεθει"

αν δεν κάνω λάθος ο @7nisiotis έχει τόσο bad binned chip στην 5700ΧΤ +το μικρό κουτί που έχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

με ποιους οδηγους? και εγω με πιο παλιους το ειχα παει στα 1900 γιατι ετρωγε μια στο τοσο κρας ο οδηγος. μετα τους 20.2 νομιζω το ξαναβαλα 1950 (απο περιεργεια βρε παιδι μου :P) και ακομα δεν μ χει "παραπονεθει"

Με όλους χαχχα :P

Ε τώρα καλοκαίρι θα σταματήσω να μπαίνω να παίζω γιατι 1ον θα είναι καλοκαίρι και δεν εχω ορεξη να κολλάω μέσα στη καρέκλα (αλλα και γενικα  συνηθίζω να κάνω διάλειμμα για 2- μήνες από το pc τα τελευταία καλοκαίρια ) , 2oν βγαίνει μια ζέστα από το σύστημα και ανεβαίνει η θερμοκρασία 1-1.5 βαθμούς στο χώρο και είναι σαν σάουνα το δωμάτιο χαχα

 

Ηδη εφόσον την εχω στοκ σε fan speed τρέχει γύρω στα 50κατι και εχω μαξ 77 πυρήνα, 92 junction 

Φανταστείτε τι εχει να γίνει το καλοκαίρι χχαχαα

Απλά είναι ενας μικρός "κανόνας" στα itx πρέπει να κάνεις μελέτη χώρου και δυστυχώς επειδή ειναι χοντρή η κάρτα μένει ελάχιστο κενό και ουσιαστικά ρουφάει αέρα από τις γρίλιες στο πλαινό (αν googleαρετε Fractal Core 500 θα δείτε τι εννοώ ) οπότε = ζέστα

Θερμ. δωματίου 23.3

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...