Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Μακαρι να σου κατσει καλα ... απλα προσπαθω και εγω να βοηθησω οσο μπορω οσους αναφερουν προβλημα γιατι και εγω δεν εχω αντιμετωπισει κανενα απολυτως οποτε ξερεις σκεφτομαι κατι και το προτεινω φαση αφου στη πραξη δεν μου εχει βγαλει κατι

Κάθε σύστημα είναι ξεχωριστό είναι το μόνο σίγουρο. Πολλά παίζουν ρόλο και για αυτό λογικά η AMD δεν έχει καταλάβει ούτε εκείνη τι γίνεται με τις blackscreen. Μπορεί να φταίει μέχρι και κανένα σάπιο update των windows. Υποστηρίζω την AMD χρόνια και ανέκαθεν είχε θέμα με drivers απο ATI εποχή. Αυτό που έχει γίνει με τους τελευταίους drivers παραπαει και έχει φάει πολύ κράξιμο. Ο απλός ο χρήστης μόλις τα πάθει αυτά και googlarei λίγο ξέρεις τι θα πει? "Έλα τα είπαμε, πάμε nvidia asap μια". Σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί με τις ασυναρτησίες σε κάθε φόρουμ που ο καθένας λέει την μαντεψια του. Έχω μεγάλη περιέργεια πάντως εάν θα το φτιάξουν ποτέ και αν θα το βάλουν στα changelog ως τι ήταν το κύριο πρόβλημα.

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, tsoukalasKaminia είπε

Κάθε σύστημα είναι ξεχωριστό είναι το μόνο σίγουρο. Πολλά παίζουν ρόλο και για αυτό λογικά η AMD δεν έχει καταλάβει ούτε εκείνη τι γίνεται με τις blackscreen. Μπορεί να φταίει μέχρι και κανένα σάπιο update των windows. Υποστηρίζω την AMD χρόνια και ανέκαθεν είχε θέμα με drivers απο ATI εποχή. Αυτό που έχει γίνει με τους τελευταίους drivers παραπαει και έχει φάει πολύ κράξιμο. Ο απλός ο χρήστης μόλις τα πάθει αυτά και googlarei λίγο ξέρεις τι θα πει? "Έλα τα είπαμε, πάμε nvidia asap μια". Σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί με τις ασυναρτησίες σε κάθε φόρουμ που ο καθένας λέει την μαντεψια του. Έχω μεγάλη περιέργεια πάντως εάν θα το φτιάξουν ποτέ και αν θα το βάλουν στα changelog ως τι ήταν το κύριο πρόβλημα.

να τις γυρισεις πισω δε θες, να δοκιμασεις αυτα που προτεινουν εδω σε χαλαει και λεμε ασυναρτησιες 🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

να τις γυρισεις πισω δε θες, να δοκιμασεις αυτα που προτεινουν εδω σε χαλαει και λεμε ασυναρτησιες 🤷‍♂️

Ναι θα γυρίσω πίσω 4 κάρτες επειδή το προτείνεις εσύ ο ειδικός επιστήμων. 🤣

Από όλο το κείμενο αυτό κατάλαβες εσύ εν το μεταξύ. Παρε και ignore βασικα παρεα με τον luci.

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tsoukalasKaminia said:

Ναι θα γυρίσω πίσω 4 κάρτες επειδή το προτείνεις εσύ ο ειδικός επιστήμων. 🤣

Από όλο το κείμενο αυτό κατάλαβες εσύ εν το μεταξύ. Παρε και ignore βασικα παρεα με τον luci.

Εγώ πάντως δεν κοιμάμαι πλέον τα βράδυα.. έχω χάσει τον ύπνο μου. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν έχεις προσφέρει τίποτα σε αυτο το τοπικ εκτός απο γκρίνια. Συμφωνούμε μαζί σας ότι υπάρχει κάποιο θέμα που ίσως σχετίζεται με κάτι το οποίο ίσως έχει νόημα να το συζητήσετε ή οχι απλά χάνετε τον χρόνο σας εδω μέσα νομίζω... αν φτιάχνατε ένα άλλο τοπικ και πραγματικά ψάχνατε λύσεις εκτός απτο να κράζετε την AMD ίσως να είχε κάποιο νόημα. Πάντως δεν έχω θέμα προσωπικά μπορούμε να είμαστε εδώ μέχρι το 2022 και να κράζει ο ένας τον άλλον είναι ένα απτα hobby μου.

Θα γράψω και κάτι on topic έτσι για αλλαγή... άνοιξε και το gpu open site !! https://gpuopen.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Just now, nicksoti said:

Το on topic σου δεν αφορά μόνο τις Navi....

Και τι έγινε? έχει μέσα documents για τις Navi. Επειδή βλέπω ότι βαριέστε να κάνετε click και να ψάξετε (όπως και στο troubleshooting) θα σας τα γράψω εγώ να μην κουράζεστε..

1) https://gpuopen.com/wp-content/uploads/2019/08/RDNA_Architecture_public.pdf

2) https://developer.amd.com/wp-content/resources/RDNA_Shader_ISA.pdf

3) https://www.amd.com/system/files/documents/rdna-whitepaper.pdf

4) Εδώ έχει και tutorials για Games που παίζουν σε Navi με απίστευτες επιδόσεις.

Και ένα βιντεάκι απο το FidelityFX στα 600 FPS σε 5700xt.. recorded με AMD AMF hardware encoder της Navi για να μην βαραίνουμε και την CPU

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι βρε τίποτα δεν έγινε. Μια απλή παρατήρηση έκανα να σε βοηθήσω, επειδή ορίζεις σαν offtopic οτιδήποτε δεν είναι αποκλειστικά για Navi. Πχ drivers, (λέμε τώρα τυχαία).

Φυσικά οι βιβλιοθήκες, τα εργαλεία και τα development kits υπάρχουν από το 15 και αφορούν και Gcn, Vega. Aπλά τώρα ανέβηκε η νέα σελίδα. Και περιλαμβάνει και GPGPU, HSA κλπ κλπ. προς ενημέρωσή σου απλά, δεν είναι τώρα με τις Navi.

O amf hardware encoder είναι πονεμένη ιστορία, όχι στiς Navi ειδικά, γενικά amd. Το χρησιμοποιώ από τότε που πρωτοεμφανίστηκε, ή για την ακρίβεια, προσπαθώ να τον χρησιμοποιώ σε κάποιες χρήσεις, αλλά η υποστήριξη παραδοσιακά είναι περιορισμένη. Συνήθως με free - open source front ends ή custom plugins σε προγράμματα. Ελπίζω πλέον να τύχει αποδοχής και από τα εμπορικά προγράμματα, γιατί δείχνει καλός και γρήγορος. Τουλάχιστο όταν δουλεύει. Το 2ο στοίχημα θα είναι οι επιδόσεις, αλλά και η σταθερότητα σε opencl (να θυμίσω έφαγαν... ban οι navi από το folding@home γιατί έδινας λάθος αποτελέσματα.) Η amd παραδοσιακά έχει δυνατό hardware σε compute, και μακάρι οι Rdna να μην είναι η εξαίρεση, παρά τις αλλαγές στην αρχιτεκτονική προς την αντίθετη κατεύθυνση.,

edit: να δουν επιτέλους και τα θέματα σε rocm. Εκτός κι αν τα έχουν φτιάξει γιατί έχω καιρό να δω. Είπαμε, να τρέχεις cuda σε AMD κάρτα ναι, αλλά να "χάνεις" το opencl στις Navi; Είναι λίγο κωμικό... και χρονίζουν οι Navi, δεν βγήκαν χτες!

Υ.Γ. έχεις διαβάσει τον RDNA isa reference guide;

 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

μιας και λετε για open source. εχει δοκιμασει κανενας με linux και windows αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες στις επιδοσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε compute; Αν ναι, αυτό έγραψα πριν, δεν υποστηρίζεται επίσημα σε Navi από την AMD. Μόνο μέσω amdgpu, που συνήθως είναι outdated. Συχνά κάνουν "πατέντες" ανάλογα τη συγκεκριμένη εφαρμογή, Blender, Davinci Resolve κλπ. Πχ οδηγός από μια έκδοση και opencl βιβλιοθήκες από άλλη νεότερη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, Lezantas26 said:

μιας και λετε για open source. εχει δοκιμασει κανενας με linux και windows αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες στις επιδοσεις?

Μπορώ να κάνω δοκιμες αν έχεις συγκεκριμένα προγράμματα.. αν και προσπαθώ να αποφύγω 32bit libraries στο Linux μου και επίσης δεν παίζω και Games εκεί. Κάποιες διαφορές είχα δει σε OpenCL μόνο με τα Windows να είναι 10000+ πόντους πάνω απο Linux. Αλλά πολύ πιθανόν να είναι πρόβλημα του Benchmark αυτό. Επίσης απο όσο ξέρω δεν υπάρχει κάποιος player που να μπορεί να παίξει 8k@60 VP9 Video σε Linux ενώ σε Windows παίζει μόνο το VP9 decoding library της Microsoft, απο το Movies & TV και ο παλιός Edge.

21 minutes ago, nicksoti said:

Σε compute; Αν ναι, αυτό έγραψα πριν, δεν υποστηρίζεται επίσημα σε Navi από την AMD. Μόνο μέσω amdgpu, που συνήθως είναι outdated. Συχνά κάνουν "πατέντες" ανάλογα τη συγκεκριμένη εφαρμογή, Blender, Davinci Resolve κλπ. Πχ οδηγός από μια έκδοση και opencl βιβλιοθήκες από άλλη νεότερη.

Πως ακριβώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι ο AMDGPU είναι outdated? 16 Απριλίου έχει βγει ο 20.10 - https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-amdgpu-unified-linux-20-10

Άλλο αν δεν σου δουλεύει, γιατί και εμένα έχει θέματα, αλλά σίγουρα outdated δεν είναι. Το OpenCL του 19.50 πάντως έκανε μια χαρά Folding@Home και δεν έχει φάει κάποιο ban. Μια χαρά δουλεύει και με 700k Units per Day. Μόνο η ομάδα του /r/Amd στο Reddit είναι μέσα στο τοπ 200.

48 minutes ago, nicksoti said:

όχι βρε τίποτα δεν έγινε. Μια απλή παρατήρηση έκανα να σε βοηθήσω, επειδή ορίζεις σαν offtopic οτιδήποτε δεν είναι αποκλειστικά για Navi. Πχ drivers, (λέμε τώρα τυχαία).

Off topic είναι να μπαίνετε κάθε δυο ώρες και να γράφετε τον πούλο η AMD πήγαιντε όλοι σε Nvidia. Off topic είναι να γράφετε εδω μέσα 2 σελίδες με το πως θα κάνει RAM stability testing κάποιος. Αυτά με ενοχλούν και νομίζω είναι απλή λογική του πως δουλεύει ένα φορουμ. Φτιάξαμε ολόκληρο καινούριο τοπικ για να τα αποφύγουμε αυτά.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα συνήθως. Πάντα επιλεκτικά διαβάζεις. Δεν έχω ενεργή διανομή linux εδώ αυιτό τον καιρό. Και το πότε βγήκε δεν έχει πάντα σχέση. Αν διαβάσεις στο phoronix, με Blender και 5700xt τους κρασάρει. Και μέσω rocm νομίζω δεν υποστηρίζονται καν οι navi, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με εσύ που είσαι ενεργός χρήστης linux διανομής.

Κανονικά, οι επιδόσεις γενικά είναι αντίστοιχες, επειδή είναι cross platform το opencl. Η υποστήριξη όμως είναι άλλο.

Και σε ξαναρωτώ. Έχεις διαβάσει ή σκοπεύεις να διαβάσεις τον rdna isa reference guide;

 

 

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Off topic είναι να μπαίνετε κάθε δυο ώρες και να γράφετε τον πούλο η AMD πήγαιντε όλοι σε Nvidia. Off topic είναι να γράφετε εδω μέσα 2 σελίδες με το πως θα κάνει RAM stability testing κάποιος. Αυτά με ενοχλούν και νομίζω είναι απλή λογική του πως δουλεύει ένα φορουμ. Φτιάξαμε ολόκληρο καινούριο τοπικ για να τα αποφύγουμε αυτά.

πας καλά μωρέ, πού είπα εγώ τον π@υλο η AMD και να πάνε όλοι σε nvidia, ή ram stability testing; Τι "μπαίνετε", ποίοι είναι "εσεις" και ποιοί "εμείς";

Αν στο μυαλό σου θεωρείς τσιφλίκι σου το forum είναι δικό σου θέμα. Λύστο.

Το opencl του 19.12 σου δούλευε, αλλά έχουμε φτάσει στο 20.10. Εσύ το ανεφερες, όχι εγώ. Όποτε συμφέρει την επιχειρηματολογία σου 20.10 και όποτε όχι 19.12; Αυτό δεν έγραψα, ότι συχνά πας σε διαφορετική έκδοση opencl από ότι driver; Αυτό είναι γνωστή "πατέντα" στις AMD, όχι μόνο σε linux καν, καί όχι μόνο στις Navi.

Και σε ξαναρωτώ. Έχεις διαβάσει ή σκοπεύεις να διαβάσεις τον rdna isa reference guide;

Y.Γ Αν θες για δοκιμή, τρέξε το "candle test" στο Resolve, με την 5700ΧΤ, σε linux. Ακόμα και σε windows τεστ υπάρχουν κυρίως περσινά από review του purgesystems. Έψαχνα 1 ολόκληρη μέρα και δεν έβρισκα τίποτε συγκεκριμένο και "φρέσκο" για Navi σε Davinci resolve.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, nicksoti said:

Δεν έχω ενεργή διανομή linux εδώ αυιτό τον καιρό.

Αυτό είναι ένα απτα θέματα που με ενοχλεί, και δεν θεωρώ κανένα τσιφλίκι μου το φορουμ. Έχω κάνει άπειρα ποστς εδω μεσα που δείχνω να παίζει το OpenCL και σε HashCat και Blender και σε Folding@Home σε Linux και σε GeekBench, έχω φάει πολλές ώρες για αυτα, και έρχεται κάποιος (δεν μιλάω συγκεκριμένα για εσένα γιαυτό γράφω "εσείς" και "εμείς") που δεν έχει καν προσπαθήσει και αναπαράγει κάτι που μπορεί να τρέχει κάποιος που μπορεί να έχει τελείως διαφορετικό πρόβλημα. Και γίνεται ένα μπάχαλο. Οι 20.10 σε ένα benchmark απο τα δύο που δοκίμασα όντως δεν μου δουλεύουν, αλλά δεν έχω κάνει παραπάνω δοκιμές. Μπορώ να κάνω όμως αν υπάρχει ενδιαφέρον.

Quote

Και μέσω rocm νομίζω δεν υποστηρίζονται καν οι navi, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με εσύ που είσαι ενεργός χρήστης linux διανομής.

Όχι δεν υποστηρίζονται και ίσως να μην υποστηριχτούν. Δεν νομίζω ότι έδωσε ποτέ υπόσχεση η AMD οτι θα δώσει Open Source υλοποίηση για OpenCL, καλοδεχούμενη αν έρθει, απτην στιγμή που υπάρχει επίσημος driver και δουλεύει ποιο είναι το πρόβλημα?

Quote

Και σε ξαναρωτώ. Έχεις διαβάσει ή σκοπεύεις να διαβάσεις τον rdna isa reference guide;

έχω διαβάσει κάποια κομμάτια που έψαχνα προχτες, αναφέρεσαι σε κάτι συγκεκριμένο?

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μισό λεπτό βρε άνθρωπε. Τί geekbench ; Αυτά ναι, είναι ενδεικτικά επιδόσεων, αλλά σε επίπεδο εφαρμογής είναι άλλο. Έτσι κι αλλιώς cross platform είναι, σημαντικές διαφορές δεν έχει από "μόνο" του. θα σκάσει κάποιος 400 ευρώ για να τρέχει geekbench και hashcut μόνο;

Γι αυτό ρώτησε ο φίλος και πετάχτηκες; για το geekbench και το hashcut; Έχεις άποψη για Davinci resolve, blender; Darktable;

Χρησιμοποιώ opencl από το '13 σε linux, για επιτάχυνση επεξεργασίας φωτογραφίας. Ακόμα και στο portfolio μου έχω φωτογραφίες επεξεργασμένες σε linux. 

Και resolve έχω τρέξει.

Τί είναι η κάρτα, αυτοσκοπός... επιδόσεων στον αέρα από μόνη της, έτσι γενικά; 

Το amdgpu open source είναι παρεπιπτόντως. Εσύ ο ίδιος επιβεβαίωσες ότι χρησιμοποιείς opencl από άλλη έκδοση driver. Εγώ τί έγραψα, διαφορετικό;

Το rocm δεν κατάλαβα, έπρεπε να το υποσχεθεί; Οι νέες τις κάρτες οι navi δεν είναι; 10 post πριν δεν  ενδιέφεραν οι drivers "προηγούμενες γενιές", τώρα δεν μας ενδιαφέρει στις navi επειδή δεν το υποσχέθηκε;

Για το rdna isa reference guide. όχι προφανώς δεν αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο. Το μόνο που ήμουν σίγουρος είναι ότι το παρέθεσες έτσι, για να  την πεις και καλά ότι δεν ψάξαμε κλπ. Και προφανώς δεν θα το διαβάσει ουτε 1νας από εδώ μέσα.  μα είναι δυνατόν, το isa reference guide; Εδώ του άλλου του σβύνει το PC, άλλος πάει για RMA και του τη λες κιόλας, τα λυπάμαι τα παιδιά πραγματικά ποιός ξέρει τι οικονομίες έκαναν και να περίμένουν rma 1 μήνα, κι εσύ μου κάνεις τη... μούρη κρεας με το isa reference guide ως το μέγα on topic; και το gpuopen που υπάρχει από το '15;

να σου πω, γιατί νομίζεις πως όποις γράφει πρόβλημα για AMD είναι "εχθρός" της; Το αντίθετο δεν το έχεις σκεφτεί; 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου έχω γράψει δώσε μου κάποιο παράδειγμα πιο πάνω για να τρέξω, δεν θα τρέξω φυσικά κάποιο Rendering χωρίς να έχω λόγο, προγραμματιστής είμαι και το support του OpenCL με ενδιαφέρει προγραμματιστικά περισσότερο και πως μπορω να το εκμεταλλευτώ σε δικά μου προγράμματα. Ο καθένας δίνει 400 ευρώ για όποιον λόγο νομίζει δεν μπορείς να ξέρεις τι ανάγκες έχει ο καθένας, δεν θα γίνω ξαφνικά γραφίστας για να έχω ανάγκη την κάρτα μου. Κράζετε ασταμάτητα χωρις καν να έχετε δοκιμάσει αν παίζει ή δεν παίζει κάτι. Είναι απίστευτο πραγματικά ούτε Nvidia trolls δεν θα το κάναν αυτό. Το AMDGPU pro που παρέθεσα απο όσο ξέρω είναι closed source.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην μου μιλάς στον πλυθηντικό, 1νας είμαι και δεν εκπροσωπώ κανέναν!

για το amdgpu ζητώ συγνώμη. Ανάποδα τα είπα. όχι ότι αλλάζει πολλά στην ουσία.

Επειδή είσαι προγραμματιστής, δεν σημαίνει ότι πρέπει να σνομπάρεις και να υποτιμάς. Ούτε επειδή έχεις 5000 posts. 5-10 γραμμές κώδικα πολλοί λίγο -πολύ έχουν γράψει. Διπλωματική σε visual basic και με μεταβλητές 2πλής ακρίβειας  παρέδωσα σε εποχή που ο σκληρός δίσκος μου ήταν μικρότερος από την ram μου σήμερα.

Το ότι δεν είσαι content creator προφανώς και δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις άποψη. Αλλά κάποιος που είναι μπορεί σαφώς να έχει ειδικά στο compute. Από την πλευρά του χρήστη. Όπως οι gamers στα παιχνίδια. Η επεξεργασία, η αναπαραγωγή και η κωδικοποίηση βίντεο και εικόνας είναι σημαντικό μέρος των πελατών των gpu. Και το μεγαλύτερο πεδίο χρήσης των compute api's όσον αφορά τον τελικό χρήστη. Δεν συμφωνείς; 9 στους 10 εδώ gamers είναι, δεν έχετε και πολλούς μή - gamers, έ δώστε και σε εμάς λίγο "χώρο" αφου σου αρέσει ο πληθυντικός και η κατηγοριοποίηση.. Και συνήθως να ξέρεις, δεν είμαστε μόνοι στη δουλειά. Συνάδελφοι, συνεργάτες , φίλοι χομπίστες, συχνά  δουλεύεις σε διαφορετικά μηχανήματα.

Παράδειγμα σου έδωσα. Davinci Resolve. Σίγουρα θα ενδιαφέρει πολλούς. Βέβαια στη δωρεάν έκδοση λείπουν κάποια πράγματα (πχ ΤΝR) αλλά και πάλι μπορείς να στρεσάρεις την gpu.

Ακόμα περισσότερους ενδιαφέρει βέβαια η σουίτα της Adobe, αλλά παραδοσιακά δεν είναι τόσο GPU limited οπότε συμπεράσματα δεν βγαίνουν.

Υπάρχουν έτοιμα τεστ - projects, αλλά μπορούμε και κάποια online διαθέσιμα "βαριά" αρχεία να χρησιμοποιήσουμε, με κάποια συγκεκριμένα φίλτρα. Όποιος έχει διάθεση το βρίσκουμε πώς θα γίνει. Δεν χρειάζεται ούτε γνώσεις εικονολήπτη, ούτε μοντέρ, ούτε colorist. 

καταλαβαίνεις λοιπόν τώρα γιατί ήμουν πιθανός αγοραστής navi. Σε linuxm rocm γιοκ, amdgpu συχνά με πατέντα. Σε windows, amf vce encoder, H265 άριστος, H264 στα περισσότερα δεν παίζει καν σωστά. Όμως και στις GCn το hardware υπήρχε και ήταν ικανό χρόνια, αλλά μόλις την τελευταία 2ετία υποστηρίζεται σωστά από τις mainstream εφαρμογές (handbrake, Resolve, Vegas) οπότε κι εκεί υπάρχει ελπίδα, το θέμα πόσο... μακρινή είναι. Davinci Resolve, αντιφατικές αναφορές, τεστ πρόσφατα δεν βρίσκεις πουθενά. Πιστεύω όμως ότι οι κάρτες εκεί σύντομα θα σκίζουν, είναι μανούλες στην υποστήριξη compute οι της Blackmagic. Από την άλλη έχεις και την amd να σου τονίζει τον gaming προσανατολισμό της αρχιτεκτονικής, σαν να σε "διώχνει" ή radeon VII ή τίποτα, λες και όλοι δουλεύουν 4κ 100p με 3 nodes αποθορυβοποίηση και optical flow. Black screens, κάρτες Asus που ήθελαν ροδέλες και παξιμάδια. Γενικά μια αοριστία στην όλη κατάσταση.

Και εσύ "δεν θα τρέξεις κάποιο rendering επειδή είσαι προγραμματιστής, μόνο opencl για δικό σου κώδικα". Ωραιότατα. Αλλά μην κουνάς το δάχτυλο περί άχρηστων post. o καθένας το βλέπει από τη σκοπιά του.

Και η nvidia φυσικά δεν πάει πίσω ιστορικά... επεδή μιλάτε όλο για fun boy. αν ψάξετε μόνο στα forums του Vegas, ελάχιστοι διαχρονικά χρησιμοποιούν τελευταίο driver. Και πάλι τα  crashes πάνε σύννεφο. Σε timeline performance, ακόμα και μια 290 ήταν ταχύτερη από Pascal του χιλιάρικου - και παίζει να είναι ακόμα. Είναι και ο κύριος λόγος που έχω AMD. Στο Resolve, σε κάποια σενάρια και σε συγκεκριμένες εκδόσεις, μια 470 με μνήμες Samsung  έφτανε ακόμα και 1070, το έχω δει με τα μάτια μoυ. Δεν είναι λοιπόν όλα "μαύρα" στην AMD και στις Νavi, και άσπρα στην nvidia, οπότε μην ξαναφήσετε μπηχτές για  fanboys, haters και δεν ξέρω τι άλλο.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...