Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

μητρικη περα απ το οτι εχω κανει oc με τα ρευματα για cpu σε normal + offset ("συγχρονος" haswell γαρ 🤣) δεν εχω πειραξει τιποτα. οποτε αν και τυπικα δεν ειναι ολα "μαμα", δεν εχω πειραξει τιποτα που θα ειχε επιδραση σε οτιδηποτε περα του επεξεργαστη.

Πάνω κάτω τα ίδια έχουμε και εγώ με offset- είμαι. Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ έχω φτιάξει timings με calculator. Σταθερότατο με memtest για να προλάβω κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, BlitzKrieg Hellas είπε

Ναι ναι "μαμα" τελειως οι ρυθμισεις, στο standard προφιλ.. Μαυρες οθονες ειχα κυριως με τον Edge, αλλα απο τοτε που δεν τον ξαναχρησιμοποιησα, εχω μονο random freeze που και που.

 

Ο Edge είναι στα known issues πάντως

Using Edge™ web browser to playback video content with a multi display system configuration may cause a system hang or crash after extended periods of use.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mikePelek είπε

εχω απογοητευτει φιλε αστα εχω πληρωσει τοσα λεφτα και εχω σχεδον μια τρυπα στο νερο 

Φίλε δεν φαντάζεσαι τι έχω τραβήξει και κυριολεκτώ. Προσπαθώ να μην σπαμάρω εδώ γιατί εαν γράψω ένα κατεβατό τι τραβάω απο την μέρα που βγηκαν οι 2020 δεν θα το διαβάσει κανείς επειδή θα είναι 100 μέτρα κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsoukalasKaminia είπε

Φίλε δεν φαντάζεσαι τι έχω τραβήξει και κυριολεκτώ. Προσπαθώ να μην σπαμάρω εδώ γιατί εαν γράψω ένα κατεβατό τι τραβάω απο την μέρα που βγηκαν οι 2020 δεν θα το διαβάσει κανείς επειδή θα είναι 100 μέτρα κείμενο.

και γω τα ιδια ακριβως, εσυ τι εχεις κανει εχεις παει τπτ για εγγυηση πισω να δεις η περιμενεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ο Edge είναι στα known issues πάντως

Using Edge™ web browser to playback video content with a multi display system configuration may cause a system hang or crash after extended periods of use.

Στον chrome είναι χειρότερα τα πράγματα και δεν γράφουν τίποτα.

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, tsoukalasKaminia said:

Μα δεν το κάνει σε παιχνίδια συνήθως. Αυτό είναι το αστείο της υπόθεσης.

δεν το ξερω να σου πω την αληθεια απλα υπεθεσα πως καλο ειναι οσοι δεν εχετε περασει τον optional driver, να τον περασετε, ισως εχει λιγοτερα θεματα. Δεν εχετε να χασετε και τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mikePelek είπε

και γω τα ιδια ακριβως, εσυ τι εχεις κανει εχεις παει τπτ για εγγυηση πισω να δεις η περιμενεις?

Διάβασε σελίδες πίσω για να μην γράφουμε ασυναρτησίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tzini_Gr είπε

δεν το ξερω να σου πω την αληθεια απλα υπεθεσα πως καλο ειναι οσοι δεν εχετε περασει τον optional driver, να τον περασετε, ισως εχει λιγοτερα θεματα. Δεν εχετε να χασετε και τπτ

εγω με αυτον ξεκινησα μετα γυρισα στον recommended και τωρα δοκιμαζω εναν 19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Tzini_Gr είπε

δεν το ξερω να σου πω την αληθεια απλα υπεθεσα πως καλο ειναι οσοι δεν εχετε περασει τον optional driver, να τον περασετε, ισως εχει λιγοτερα θεματα. Δεν εχετε να χασετε και τπτ

Μέχρι στιγμής σε 20.2.2 μόνο ένα κουλό με τον chrome μου έκανε. Με τους 20.4.2 χτες μαύρες οθόνες και τα λοιπά.

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, tsoukalasKaminia είπε

Πάνω κάτω τα ίδια έχουμε και εγώ με offset- είμαι. Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ έχω φτιάξει timings με calculator. Σταθερότατο με memtest για να προλάβω κάποιον.

υποθετικα θα μπορουσες να τα δοκιμασεις default μηηηηπως και. νομιζω οι παλιοι ιντελ δε "σκανε" και τοσο για τη ραμ ετσι κ αλλιως. σιγουρα παντως δοκιμασε 800-910-Χ στα voltage της καρτας γραφικων. συζητιοταν παλια οτι βοηθαει στη σταθεροτητα. δε ξερω να σου πω αν πραγματι βοηθαει, αλλα δε χανεις και κατι να δοκιμασεις, ενα λεπτο υποθεση ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

υποθετικα θα μπορουσες να τα δοκιμασεις default μηηηηπως και. νομιζω οι παλιοι ιντελ δε "σκανε" και τοσο για τη ραμ ετσι κ αλλιως. σιγουρα παντως δοκιμασε 800-910-Χ στα voltage της καρτας γραφικων. συζητιοταν παλια οτι βοηθαει στη σταθεροτητα. δε ξερω να σου πω αν πραγματι βοηθαει, αλλα δε χανεις και κατι να δοκιμασεις, ενα λεπτο υποθεση ειναι

Είναι από τα μόνα που δεν έχω κάνει με όλες τις κάρτες. Η πλειοψηφία όμως το p3 state πειράζει, μην τρελαθούμε ξέρω γω.....

@Lezantas26 Σε nitro με τις παρακάτω ρυθμίσεις έχω τέρμα χαμηλή κατανάλωση και θερμοκρασίες. Για να μην μιλάμε αόριστα ->>> Furmark μερικά λεπτά, core 65c Junction 75c Watt 150-160. Fans σχεδόν δεν ανοίγουν δεν κάνω πλάκα. Έχω άλλο ένα profile με ρολόγια πάνω από 2100 αλλά έχει τρελή κατανάλωση 300 watt περίπου και κάνει "λίγο" φασαρία.

screenshot-126.jpg

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

Είναι από τα μόνα που δεν έχω κάνει με όλες τις κάρτες. Η πλειοψηφία όμως το p3 state πειράζει, μην τρελαθούμε ξέρω γω.....

το 3ο το μειωνουν επειδη οι συνηθως δε χρειαζονται τοσο ρευμα. δεν εχει σχεση με τη σταθεροτητα αυτο.

οπως και να χει, αν δε θες να τις επιστρεψεις και θες να προσπαθησεις να τις φτιαξεις πρεπει να δοκιμασεις ολες τις ευκολες λυσεις οσο χαζες και να ακουγονται. ετσι εγινε και μ εμενα με το chill/sync κλπ. καπου "πεταμενη" στο ιντερνετ τη βρηκα αυτη την συμβουλη και μου ελυσε το προβλημα.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsoukalasKaminia είπε

Είναι από τα μόνα που δεν έχω κάνει με όλες τις κάρτες. Η πλειοψηφία όμως το p3 state πειράζει, μην τρελαθούμε ξέρω γω.....

@Lezantas26 Σε nitro με τις παρακάτω ρυθμίσεις έχω τέρμα χαμηλή κατανάλωση και θερμοκρασίες. Για να μην μιλάμε αόριστα ->>> Furmark μερικά λεπτά, core 65c Junction 75c Watt 150-160. Fans σχεδόν δεν ανοίγουν δεν κάνω πλάκα. Έχω άλλο ένα profile με ρολόγια πάνω από 2100 αλλά έχει τρελή κατανάλωση 300 watt περίπου και κάνει "λίγο" φασαρία.

screenshot-126.jpg

Γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις το silent bios  για τη νιτρο απο το techpowerup.com που δινει μεγιστο fan speed  στο 39% και μεγιστο voltage  180 W .. Εκει ουτε τοσο τρελο undervolt  θα χρειαστεις και η καρτα ειναι απο μονη της κρυα και αθορυβη... Με τις συγκεκριμενες ρυθμισεις που εχεις  εγω δεν θα ειμουν ποτε 100% οτι ολα θα ηταν σταθερα..

Αυτα ειναι σε κατασταση idle  η ετρεχες κατι ?  Γιατι το 1800 μνημη που παιζει μου φενεται καπως...

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις το silent bios  για τη νιτρο απο το techpowerup.com που δινει μεγιστο fan speed  στο 39% και μεγιστο voltage  180 W .. Εκει ουτε τοσο τρελο undervolt  θα χρειαστεις και η καρτα ειναι απο μονη της κρυα και αθορυβη... Με τις συγκεκριμενες ρυθμισεις που εχεις  εγω δεν θα ειμουν ποτε 100% οτι ολα θα ηταν σταθερα..

Αυτα ειναι σε κατασταση idle  η ετρεχες κατι ?  Γιατι το 1800 μνημη που παιζει μου φενεται καπως...

Τιποτα δεν παιζει ολα ειναι σταθεροτατα. Παιζω witcher σε 1440 4-5 ωρες και δεν εχω θεμα. Ουτως η αλλως εχει πεσει πολυ furmark με τις συγκεκριμενες ρυθμισεις για να το σιγουρεψω. Και η nitro παει στο διαολο πες, η red και η vii? Το silent bios που λες δεν κανει απολυτως τιποτα εαν εχεις ψαξει το μεγιστο UV που παιρνει η καρτα. Για την ωρα παντως με τα 20.2.2 ειμαι οκ εκτος απο ενα κουλο με τον chrome.

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

Τιποτα δεν παιζει ολα ειναι σταθεροτατα. Παιζω witcher σε 1440 4-5 ωρες και δεν εχω θεμα. Ουτως η αλλως εχει πεσει πολυ furmark με τις συγκεκριμενες ρυθμισεις για να το σιγουρεψω. Και η nitro παει στο διαολο πες, η red και η vii? Το silent bios που λες δεν κανει απολυτως τιποτα εαν εχεις ψαξει το μεγιστο UV που παιρνει η καρτα. Για την ωρα παντως με τα 20.2.2 ειμαι οκ εκτος απο ενα κουλο με τον chrome.

Μακαρι να σου κατσει καλα ... απλα προσπαθω και εγω να βοηθησω οσο μπορω οσους αναφερουν προβλημα γιατι και εγω δεν εχω αντιμετωπισει κανενα απολυτως οποτε ξερεις σκεφτομαι κατι και το προτεινω φαση αφου στη πραξη δεν μου εχει βγαλει κατι

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...