Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, splanis είπε

αναλογως τα παιχνιδια , τωρα που παιζω valorant συνηθως ναι αλλα οχι υπερβολικα παραπανω 

Ίσως για αυτό δεν το προσέχεις. Πάντως εάν η gpu βγάζει παραπάνω fps από τα hz της οθόνης, θα υπάρχει tearing πάντα. Ίσως δεν το έχεις προσέξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Ίσως για αυτό δεν το προσέχεις. Πάντως εάν η gpu βγάζει παραπάνω fps από τα hz της οθόνης, θα υπάρχει tearing πάντα. Ίσως δεν το έχεις προσέξει..

ειναι αναλογως και τα παιχνιδια μωρε, σε fps competitve games το vsync ειναι must off

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πάρε οθόνη με περισσότερα hz, έχουν πέσει αρκετά οι τιμές, ακόμη και στις IPS. Το να παίζεις με screen tearing είναι βασανιστήριο..

Καλή η AOC 24G2U5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, splanis είπε

ειναι αναλογως και τα παιχνιδια μωρε, σε fps competitve games το vsync ειναι must off

Tearing θα υπάρχει έτσι και αλλιώς με κλειστό το vsync. Δεν έχει να κάνει με το παιχνίδι αλλά με το ότι το panel δεν προλαβαίνει να προβάλει το frame και και ίδια στιγμή έρχεται το επόμενο, οπότε προβάλει το μισό frame και το μισό από το επόμενο. Και 144Hz είναι υπεραρκετά για competitive gaming, ή βάζεις κόφτη στα 141 fps, vsync off, και GSYNC/Freesync ON..

2 λεπτά πριν, Lfc είπε

Καλή η AOC 24G2U5;

Για AAA όλα ultra που δεν χρειάζεσαι πολλά fps μια χαρά είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 Για AAA όλα ultra που δεν χρειάζεσαι πολλά fps μια χαρά είναι..

Για μένα το επίπεδο του 1080p gaming με το 1440p για τις κάρτες που υπάρχουν την συγκεκριμένη στιγμή έχει πολύ μικρές διάφορες. Και τις πληρώνεις πανάκριβα. Σε πολλά παιχνίδια είναι προτιμότερο να παίζεις 1080p high. Πιό real πιο natural. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolisep3 είπε

Επειδή είμαι λίγο noobas σε τέτοια θέματα όσα hz είναι το μόνιτορ στα ίδια fps πρέπει να παίζει και η κάρτα για να μην ζοριζεται??? 

Στα single player games ναι . Περίπου . Βασικά δε σε πειράζει να ζοριζεις τη gpu για αυτό τη πλήρωσες (αν κ υπάρχουν κ όρια βεβαια) απλά εγώ πχ που παίζω σε tv 60hz ανεβάζω τα settings ώστε να έχω όσο το δυνατόν καλύτερα γραφικά στα 60 frames . Δεν έχει νόημα να βγάζω πχ 100frames κ πάντα έχω vsync γιατί το tearing με ενοχλεί παρά πολύ 

 

Αν παίζεις όμως online / competitive games θέλεις όσο το δυνατόν περισσότερα frames ανεξάρτητα αν τα πιάνει η οθόνη γιατί έχεις λιγότερο input lag. Βέβαια σε αυτό το κομμάτι θα σε διαφωτίσουν καλύτερα αλλά μέλη γιατί εγώ ούτε έχω παίξει competitive ούτε έχω σκοπό να το κάνω 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Για ποιο λόγο να είναι off το Vsync; Υπάρχει λόγος η κάρτα να βγάζει παραπάνω fps από το refresh rate της οθόνης; Εκτός αν σε κάποιον αρέσει να παίζει με screen tearing, οπότε πάσο..

την στιγμή που υπάρχει το freesync δεν χρειάζεται το vertical sync on πόσο μάλλον σε fps παιχνίδια σε παιχνίδια τύπου single player ναι οκ δεκτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μα το FreeSync δουλεύει μέσα στο refresh rate της οθόνης. Αν πας παραπάνω πάλι υπάρχει tearing. Correct me if I am wrong..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

την στιγμή που υπάρχει το freesync δεν χρειάζεται το vertical sync on πόσο μάλλον σε fps παιχνίδια σε παιχνίδια τύπου single player ναι οκ δεκτό. 

 

35 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα το FreeSync δουλεύει μέσα στο refresh rate της οθόνης. Αν πας παραπάνω πάλι υπάρχει tearing. Correct me if I am wrong..

Υπάρχει tearing αν ξεπεραστεί το πάνω όριο της οθόνης οπότε πρέπει να μπει περιορισμός. Όχι βέβαια με vsync αφού προσθέτει input lag οπότε frame rate cap είτε μέσα από το παιχνίδι είτε μέσω drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2020 στις 11:36 ΠΜ, leros2004 είπε

Μια φωτο θα μας βάλεις, παίζει να εισαι ο μόνος εδώ με την SE 

Εβρεθη και δευτερος.αγορα πριν 2+ εβδομαδες..

Ερωτηση,να την boost-αρω; προς το παρων παιζω gta-rp αλλα τα γραφικα ενω τα εβαλα ολα τερμα,οταν ειχα γρηγορες αλλαγες εικονας τα φπς απο 80 επεφταν 30 (πχ οδηγηση).να ειναι θεμα σερβερ ή η καρτα "κοιμαται" στα μαμα?

 

20200627_144156.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, taxp είπε

Εβρεθη και δευτερος.αγορα πριν 2+ εβδομαδες..

Ερωτηση,να την boost-αρω; προς το παρων παιζω gta-rp αλλα τα γραφικα ενω τα εβαλα ολα τερμα,οταν ειχα γρηγορες αλλαγες εικονας τα φπς απο 80 επεφταν 30 (πχ οδηγηση).να ειναι θεμα σερβερ ή η καρτα "κοιμαται" στα μαμα?

20200627_144156.jpg

five m = χάλια optimization επίσης πρέπει να έχεις τα γραφικά στο medium με direct x στο 10.1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...