Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι. Γενικα αρκετοι προτεινουν να γυρισει σε off. 

By default νομίζω έτσι είναι πάντα. Βασικά σε high/ultimate performance mode. Και γω από το 2016 το κοιτάω να είναι οφφ. Από απόδοση η νέα έκδοση των 10ριων πώς συμπεριφέρεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

By default νομίζω έτσι είναι πάντα. Βασικά σε high/ultimate performance mode. Και γω από το 2016 το κοιτάω να είναι οφφ. Από απόδοση η νέα έκδοση των 10ριων πώς συμπεριφέρεται;

Δεν ξερω, by default ειναι στο moderate παντως. Ολα γκουντ ειναι, δεν βλεπω κατι διαφορετικο με πριν. Ισα ισα ισως να εχω καλη εμπειρια στα games, ισως και να ειναι πλασιμπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Καλησπερα,

απο χθες ειμαι κατοχος μιας Sapphile RX 5700 XT nitro+ SE.

τι ρυθμισεις μπορω να πειραξω για να πιασω max performance απο την καρτα?

Ευχαριστω.

max fan 45%

και παίξε με το ρεύμα πχ μια nitro πιάνει 2100mhz με ρεύμα από 1.040 εως 1.100 mv δες με ποιο δεν θα σου crash και θα είσαι μια χαρά εμένα πχ θέλει 1.090 για 2100.

αλλά παίζει και ο παράγοντας καλοκαίρι τώρα που όσο νανε είναι λίγο πιο ζεστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/06/2020 at 01:15, SabotazNic said:

Τα καλυτερα stats so far. Το μονο που εκανα, ηταν να κλεισω τα Power savings της gpu (πραγμα που ειχα ξεχασει να κανω οταν αναβαθμισα σε 2004)

Και εμένα παρόμοια, βέβαια δεν έπαιξα ολόκληρο Game γιατί συνήθως έχω το frame limiter οπότε τα FPS μπορεί να διαφέρουν λίγο. Θα δοκιμάσω και αυτό με το power savings που λες αν και δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς.

codmw.PNG

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

max fan 45%

και παίξε με το ρεύμα πχ μια nitro πιάνει 2100mhz με ρεύμα από 1.040 εως 1.100 mv δες με ποιο δεν θα σου crash και θα είσαι μια χαρά εμένα πχ θέλει 1.090 για 2100.

αλλά παίζει και ο παράγοντας καλοκαίρι τώρα που όσο νανε είναι λίγο πιο ζεστά. 

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Μία ακόμα ερώτηση, είναι λογικό να δουλεύει σχεδόν συνέχεια 95-98% gpu util στο doom eternal και να πιάνει ακόμα και 200+ fps σε 2κ ανάλυση??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Μία ακόμα ερώτηση, είναι λογικό να δουλεύει σχεδόν συνέχεια 95-98% gpu util στο doom eternal και να πιάνει ακόμα και 200+ fps σε 2κ ανάλυση??? 

άλλοι κάνουν παράπονα που δεν έχουν 95 και 98% χδδ αφού σου πιάνει τόσα ολα καλά 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Μία ακόμα ερώτηση, είναι λογικό να δουλεύει σχεδόν συνέχεια 95-98% gpu util στο doom eternal και να πιάνει ακόμα και 200+ fps σε 2κ ανάλυση??? 

Σε τι hz παιζεις? Μπορεις να ορισεις 60-120-144 hz οριο ωστε να μην λειτουργει η καρτα σου τοσο πολυ, αφου δεν χρειαζεται. Ετσι, θα εχεις λιγοτερο ρευμα, θερμοκρασιες, θορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Μία ακόμα ερώτηση, είναι λογικό να δουλεύει σχεδόν συνέχεια 95-98% gpu util στο doom eternal και να πιάνει ακόμα και 200+ fps σε 2κ ανάλυση??? 

Άνετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Σε τι hz παιζεις? Μπορεις να ορισεις 60-120-144 hz οριο ωστε να μην λειτουργει η καρτα σου τοσο πολυ, αφου δεν χρειαζεται. Ετσι, θα εχεις λιγοτερο ρευμα, θερμοκρασιες, θορυβο.

Στα 60hz είναι το monitor αν λέμε το ίδιο δεν πάει ποιο πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη nitro plus από το πλαίσιο.

Σου δίνουν το site της amd κάνεις reddem το κουπόνι  αφού έχεις κάνει account  και μετά σου βγάζει δυο επιλογές. Επέλεξα την πρώτη για pc games αλλα σε οδηγει να κατεβάσεις τον xbox  installer και μετά έχει διάφορα παιχνίδια... Δεν κατάλαβα παίζεις όποιο θες; Αφού δυο μόνο είναι τα δωρεάν παιχνίδια. To resident evil 3 που θέλω να παίξω και ένα άλλο.

Έχει παίξει κανείς τα δωρεάν παιχνίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Καλησπερα,

απο χθες ειμαι κατοχος μιας Sapphile RX 5700 XT nitro+ SE.

τι ρυθμισεις μπορω να πειραξω για να πιασω max performance απο την καρτα?

Ευχαριστω.

Μια φωτο θα μας βάλεις, παίζει να εισαι ο μόνος εδώ με την SE 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lfc είπε

Έχω τη nitro plus από το πλαίσιο.

Σου δίνουν το site της amd κάνεις reddem το κουπόνι  αφού έχεις κάνει account  και μετά σου βγάζει δυο επιλογές. Επέλεξα την πρώτη για pc games αλλα σε οδηγει να κατεβάσεις τον xbox  installer και μετά έχει διάφορα παιχνίδια... Δεν κατάλαβα παίζεις όποιο θες; Αφού δυο μόνο είναι τα δωρεάν παιχνίδια. To resident evil 3 που θέλω να παίξω και ένα άλλο.

Έχει παίξει κανείς τα δωρεάν παιχνίδια;

Σου δίνουν 2 κωδικούς από το κατάστημα . Ο ένας είναι για τα 2 παιχνιδια και ο άλλος είναι για το xbox game pass . Ναι στο xbox game pass παιζεις ότι θες. Νομίζω ένα 3μηνο είναι το δωρεάν 

 

Προφανώς θα σου στείλουν μετά κ το 2ο κωδικό αλλά είναι πιθανό στο ίδιο mail να βρίσκονται κ οι 2 κωδικοί για τσεκαρε το 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lfc είπε

Έχω τη nitro plus από το πλαίσιο.

Σου δίνουν το site της amd κάνεις reddem το κουπόνι  αφού έχεις κάνει account  και μετά σου βγάζει δυο επιλογές. Επέλεξα την πρώτη για pc games αλλα σε οδηγει να κατεβάσεις τον xbox  installer και μετά έχει διάφορα παιχνίδια... Δεν κατάλαβα παίζεις όποιο θες; Αφού δυο μόνο είναι τα δωρεάν παιχνίδια. To resident evil 3 που θέλω να παίξω και ένα άλλο.

Έχει παίξει κανείς τα δωρεάν παιχνίδια;

εδώ δεν ξέρεις να κάνεις activate τους κωδικούς από το πλαίσιο και πατάς (χαχα) στο ποστ που έγραψα στο παλικάρι για το uv/oc κάτι πρέπει να κοιτάξεις. 

31 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Μια φωτο θα μας βάλεις, παίζει να εισαι ο μόνος εδώ με την SE 

στο σκρουτζ παίζει στα 440 η special ρε όχι ότι έχει κάτι τρομερό ίδιο pcb απλά έχει rgb fans και stock oc memory στα 1800mhz από 1750. 

20 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Σου δίνουν 2 κωδικούς από το κατάστημα . Ο ένας είναι για τα 2 παιχνιδια και ο άλλος είναι για το xbox game pass . Ναι στο xbox game pass παιζεις ότι θες. Νομίζω ένα 3μηνο είναι το δωρεάν 

Προφανώς θα σου στείλουν μετά κ το 2ο κωδικό αλλά είναι πιθανό στο ίδιο mail να βρίσκονται κ οι 2 κωδικοί για τσεκαρε το 

1 κωδικό δίνουν κατεβάζεις απλά το amd verification tool με τις οδηγίες από εδώ https://www.amdrewards.com/  και στο ίδιο site μετά θα σου βγάλει τι rewards έχεις για ενεργοποίηση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...