Προς το περιεχόμενο

Έρχεται πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που θα κάνει την αντικατάσταση των μπαταριών στα κινητά ευκολότερη


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι. γιατί ο λόγος που αγοράζει ο κόσμος κινητό κάθε 2 χρόνια είναι η μπαταρία και όχι ότι το βαριόταν και ήθελε μεγαλύτερη οθόνη, κάμερα,ταχύτητα, ψώνιο, περιέργεια. 

Α ρε ΕΕ. Άσε την αγορά και την τεχνολογία ελεύθερη.

Επεξ/σία από alex8850
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dancer είπε

οτι πιο γελοιο εχω διαβασει σε τεχνολογικο φορουμ και στο σκεπτικο της ΕΕ, δηλαδη δεν θα αλλαξω λαστιχα στο αυτοκινητο γτ δεν μπορω να το αλλαξω μονος μου και θα πρεπει να παω σε βουλκανιζατερ και επομενως θα αλλαξω αυτοκινητο. Πισω απο ολο το σκεπτικο το πιο πιθανο που κρυβεται ειναι η πιεση εταιρειων που παραγουν μπαταριες αποσπομενες και εχουν χασει μεγαλο μεριδιο απο τις μη αποσπομενες.

Kαλά πλήρωσε εσύ για αλλαγή ελαστικών όπως λές 5-10 χιλιαρικάκια και μετά θα δεις για πότε σκέφτεσαι να αλλάξεις απλά αυτοκίνητο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ardi21 είπε

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακομα οι κατασκευαστες, σε καθε κινητο, δινουν φορτιστη και καλωδιο. Εχουμε γεμισει 4-5 απο το καθενα και ειναι αχρηστα.

Υποτιθεται αυτο επρεπε να ειχε σταματησει χρονια τωρα.

Μήπως γιατί πλέον δεν φορτίζουμε με 5v 2a? 

5 ώρες πριν, georgebou21 είπε

Επειδη διαβαζω ότι να ναι.
Λοιπον εχουμε τηλεφωνα τα οποία κανουν 200-300 ευρω και μετα απο 2-3 χρονια φυσιολογικα χαλάει η μπαταρια.

Γιατι λοιπον να μην ειναι ευκολη η αλλαγη της?
Αλλα την εχουν κολλημενη στην οθόνη και εχει ρισκο να χαλάσεις την οθόνη.
Σε άλλα για να αλλαξεις αλλάξεις μπαταρια πρεπει να βγει ολόκληρη η οθόνη και πάλι έχει ρισκο να την χαλάσεις.

Ολα αυτα θα λυνονταν εαν δεν ηταν κολλημμενες οι μπαταρίες στις οθόνες και ηταν λίγο πιο προσβάσιμες.

Εχω αλλαξει μπαταρια σε S6 edge, και το τηλεφωνο το αγορασε ενας φίλος και ειναι ανωτερο απο κατι xiaomi του κιλου που κανουν μεχρι 100-150 ευρω .

Αυτο το τηλεφωνο γιατι να πηγαινε για πέταμα?

Προφανως μερικοι που γραφουν ότι ειναι δυσκολο να γινει να αλλαζει η μπαταρια ευκολα, απλα δεν εχουν ανοιξει ποτε τους τηλέφωνο,
αλλα ωστόσο ανηκουν σε αυτους που εχουν για όλα άποψη χωρις να εχουν ιδέα επι του θεματος.

Πολυ σωστη η προταση της ευρωπάικης ενωσης και θα ειναι και πολυ ευκολο να την υλοποιησουν οι κατασκευαστες.
Μακαρι να περάσει και μια πρόταση να αλλαζουν ευκολα και τα τζαμια στις οθόνες και να μην ειναι κολλημενα πάνω στο πανελ
 

Δύσκολο είναι γιατί σχεδόν ολοι πλέον δεν βάζουν τις ταινίες που τραβάς. Και εκεί που παλεύεις να την ξεκολλήσεις από το σασί μάντεψε τι θα γίνει αν στραβωσεις την μπαταρία. Ψάξε για πυροσβεστήρα. Τώρα πρόσφατα άλλαξα μπαταρία σε smartphone και την έβγαλα με σύριγγα και αλκοόλη από κάτω και πάλι μου βγήκε η πίστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ktlk21 είπε

γτ τωρα πως φορτίζουν? πως έχουν θυρα ακουστικών μερικά...? και παρόλα αυτά έχουν μια χαρά αδιαβραχοποιηση

Άσχετο το ένα με το άλλο...

6 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Το ίδιο ίσχυε και παλιότερα με τους υπολογιστές, έπρεπε ανά μερικά χρόνια να αναβαθμίζεις. πλέον έχεις ένα μηχάνημα για χρόνια και δεν υπάρχει λόγος αλλαγής. Νομίζω ότι το ίδιο συμβαίνει πλέον και στα κινητά σιγά σιγά. Ένα κινητό κάτω των 300 ευρώ έχει συνήθως αρκετή επεξεργαστική ισχύ και μνήμη για να αντέξει χρόνια. Εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό να μπορεί να αλλάζει η μπαταρία εύκολα πάντως. Επιπλέον είμαι σίγουρος ότι πολλοί νομίζουν ότι η μπαταρία δεν αλλάζει καν οπότε όταν πέφτει η απόδοση της δεν το πήγαιναν κάπου να την αλλάξουν.

Εγώ την τελευταία φορά που άλλαξα συσκευή είχε κλείσει 4-ετία και άλλαξα και 3 μπαταρίες (εσωτερικές). Ας ρίξουν το κόστος αντικατάστασης μπαταρίας παρά να ζητάνε να είναι εξωτερική και να δημιουγήσουν 1002 προβλήματα ενω την ίδια ώρα οι εταιρείες για να μην χάσουν το κέρδος που έχουν από το service θα αυξήσουν απλά την τιμή του ανταλλακτικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα HTC m7 και τώρα έχω το 10αρι..καταλαβαίνετε τώρα..απο το κακό στο.χειροτερο όσον αφορά την αντικατάσταση μπαταρίας..στο m7 την αντικατέστησα μόνος λόγο του ότι κανένας τεχνικός δεν ήθελε να ασχοληθεί.Τωρα στο HTC 10 που πρέπει να αλλάξω μπαταρία?ο Θεός βοηθός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dancer είπε

σορρυ αλλα τα δικα μου πηγαινουν 700ευρω τα ελαστικα παμε παρακατω, αλλαξε την μονος σου την μπαταρια στο α3 του 15 που ανοιγει απο την οθονη και αν δεν την σπασεις πες μου που σου φανηκαν πολλα τα 60 ευρω. οσον αφορα το 3ο που γραφεις καμια σχεση, οταν για το lg spirit υπαρχουν 3 και 4 διαφορετικες αποσπωμενες ιμιτασιον και για xiaomi huawei μονο μια ημιτασιον τοτε καταλαβαινω οτι εισαι ασχετος με το χωρο του κινητου. και το κοστος αλλαγης ειναι περιπου 20 ευρω με 25 ευρω στα περισσοτερα κινητα επομενως η αναλογια τιμης ανταλλακτικου με καινουριου ειναι παρομοια με το αυτοκινητο που εβαλα.

μα αυτό ακριβώς λέμε! να υποχρεωθούν να κάνουν την αλλαγή μπαταρίας (και οθόνης) ΕΥΚΟΛΗ. να υποχρεωθούν γιατί αν δεν υποχρεωθούν επινοούν "παγίδες" για να μην αλλάζει για να αλλάζεις κινητό. Τι τη θέλει την κόλλα μπαταρίας οθόνης που είναι σαν τσιμέντο και τις περίεργες βίδες και και και και.. Για να στο κάνει δύσκολο να θέλει εξειδικευμένο τεχνικό, να υπάρχει ρίσκο να να να.. Τελικά να σε ωθήσει να πάρεις καινούριο με το στανιό. Το έχουν παρακάνει και αντέδρασε και η ΕΕ..

Υ.Γ. Προσωπικά πριν πάρω κινητό κοιτάω λύση αρμολόγηση στο youtube να ξέρω τι παίρνω. Αν δω "π..π..ριές" κοιτάω αλλού.. Τιμωρούμε ότι δεν μας συμφέρει ως αγοραστές και αυτό είναι συνολική αγοραστική υγιής φιλοσοφία. Έκανες "π..π..ρια"? Έκοψες θύρα να μου πουλήσεις κάτι άλλο (πχ αφαίρεσες 3.5mm, sd?), έβαλες παγίδα στο άνοιγμα (σπάει η οθόνη στην πρώτη λάθος κίνηση?) και άλλα πονηρά; Δεν σε αγοράζουμε και πάμε αλλού. 

 

Αναμένω τον νόμο και είμαι περίεργος τι θα οριστεί ως "εύκολη" αλλαγή. Κανονικά κάτι που μπορεί να κάνει ο χρήστης σε 10 λεπτά μαξ αν όχι άμεσα (αφαιρούμενη).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βλέπω να έχουμε αποσπώμενη μπαταρία ξανά σε επώνυμη ναυαρχίδα στο εγγύς μέλλον. Οι τελευταίες ήταν της γενιάς του LG G4/V20 και Lumia 950 περί το 2014/15 αν θυμάμαι καλά. Από εκεί και ύστερα μόνο σε entry level ή σε μη επώνυμες σπανιότητες μόνο..

Δεν συμφέρει σε καμιά εταιρεία η αποσπώμενη μπαταρία. Πέρα από την αύξηση πάχους στη συσκευή, οι χρήστες θα μπορούν να χρησιμοποιούν τη συσκευή περισσότερο, κάνοντας απλά μια αντικατάσταση μπαταρίας κάθε 1-2 χρόνια μόνοι τους και δεν θα αγοράζουν καινούργια μοντέλα τόσο συχνά.

Και ναι αν κρίνω από τα μέλη του ινσόμνια και άλλων ελληνικών φόρουμ, κάθε διετία κατά μέσο όρο οι περισσότεροι αλλάζουν συσκευή. Ένας από τους λόγους είναι και η απόδοση της μπαταρίας. Αλλά και το λατρεμένο lagdroid που και με 16GBRAM και 16πύρηνο επεξεργαστή να έχει, σε μια 3ετία, πάλι θα κολλάει...

Μακάρι να ξαναδούμε αποσπώμενη μπαταρία έστω και με περίτεχνα καλύμματα με λάστιχο κλπ για να κλείνουν τα όποια ανοίγματα για αδιαβροχοποίηση.

 

Στην καλύτερη πάντως και για να είμαστε ρεαλιστες, οι μπαταρίες θα παραμείνουν μη αποσπώμενες, αλλά ίσως η κατασκευή τους να επιτρέπει πιο εύκολη αντικατάσταση σε κάποιο service από ό,τι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όποιος αφελής (να το πώ κομψά) πιστεύει ότι αυτοί οι "περιορισμοί" (παγίδες) με κόλλες και περίεργες βίδες και άλλες παγίδες γίνονται στο όνομα κάποιας "αρετής" (πχ λεπτότητας, ή αδιαβροχοποίησης) να του θυμίσω ότι αποδεδειγμένα έχουν καταδικαστεί εταιρίες (Samsung, apple) για πρακτικές εσκεμμένης μείωσης της απόδοσης σε συσκευές με νέα firmware (της απλε το περίφημο battery health throttling που δεν είπαν τίποτα και μετά άρχισαν τις μπαρούφες είναι για το καλό σου, και η samsung επίσης έχει φάει καταδίκη και πρόστιμο).

Κατ΄΄ εμέ  είναι περίπου σίγουρο σε εμένα και οι "άλλοι" συχνά πυκνά (αλλά όχι πάντα) κάνουν το ίδιο σε καινούρια firmware (κάνουν τα κινητά τελικά πιο βαριά και αργά) με ακόμα έναν τρόπο να σε αναγκάσουν να πάρεις νέο. Είναι ο λόγος που οι "αναβαθμίσεις" όταν οδηγουν σε κατώτερες επιδόσεις δεν πρέπει να γίνονται. Και λογικό αφού θέλουν να αλλάζονται συχνά τα κινητά να υπάρχει παραγωγή και κέρδος λόγω πωλήσεων για αυτές. Δουλειά τους είναι αυτή και δουλειά μας είναι να τους "μαζεύουμε"..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αναρωτιέμαι πως δεν έχει ψηφιστεί στην ΕΕ κάτι αντίστοιχο με το "Right to Repair" που έχουν στις ΗΠΑ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Innersense είπε

Πολύ σωστό.
Με πρόφαση την αντοχή στο νερό, το βάρος και την πιο οριακή σχεδίαση οι εταιρίες βρήκαν ευκαιρία και μας έχουν πιάσει κότσο κανονικά!

και όχι μόνο οι εταιρείες. θυμάσαι επίσης και με τί πάθος απλοί χρήστες που είχαν τσιμπήσει τόσο πολύ από το marketing , επέμεναν πως η αλλαγή μπαταρίας είναι άχρηστη ιδιότητα στα κινητά, λόγω αδιαβροχοποίησης , ποιότητας κατασκευής και άλλα;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gdriver είπε

και όχι μόνο οι εταιρείες. θυμάσαι επίσης και με τί πάθος απλοί χρήστες που είχαν τσιμπήσει τόσο πολύ από το marketing , επέμεναν πως η αλλαγή μπαταρίας είναι άχρηστη ιδιότητα στα κινητά, λόγω αδιαβροχοποίησης , ποιότητας κατασκευής και άλλα;

Έχεις δίκιο, απλά κατά προέκταση είναι το ίδιο πράγμα. Η πλύση εγκεφάλου που γίνεται από τις εταιρίες μέσω του μάρκετινγκ, περνάει σε μερίδα των καταναλωτών...
Προσωπικά όταν είχα Samsung Note 3 για πάνω από 5 χρόνια, μια χαρά είχα παραγγείλει και αλλάξει μπαταρία μόνος μου.
Τώρα με το S9+ θα πρέπει να πάω στους εξειδικευμένους χειρούργους της Samsung να μου βγάλουν το νεφρό... (*βλέπω τιμές 50€!!!)

Επεξ/σία από Innersense
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προτιμώ συσκευές εντελώς σφραγιστές παρά με καπάκια που θα αρχίσουν να χαλαρώνουν και να χάνει κάθε προστασία το εσωτερικό της συσκευής. Και μάλιστα υπογράφωκαι υπεύθυνη δήλωση  κατά την αγορά τους αν χρειαστεί πως ΔΕΝ επιθυμώ να έχω πρόσβαση στο εσωτερικό της συσκευής! 😛 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τουλάχιστον αστείο, να γίνεται τόση προσπάθεια και τόσες θυσίες  να γίνεται το κινητό αδιάβροχο (σπανια θα σου πεσει στην τουαλετα) αλλα να βάζουμε γυαλι εμπρος και πισω έτσι ώστε αν πέσει από τα 5 εκατοστά να σπάει (πολύ πιο σύνηθες φαινόμενο). Από εκεί καταλαβαίνεις το δούλεμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...