Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Αμερικάνοι δοκιμάζουν το φάρμακο remesevir για τον εμπολα σε ασθενείς με κορονοιο. 

"η θεραπεία περιστατικών COVID-19 με το αντι-παθογόνο remesevir της Gilead είναι ήδη σε εξέλιξη στην πολιτεία της Ουάσινγκτον."

να δούμε κατά πόσον θα βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, whosethere είπε

Κι εγω καταλαβαινω το δικο σας σκεπτικο, ομως τωρα που εμεις εχουμε στο προσβαση στο 100% των δεδομενων Σιγκαπουρη-Ν.Κορεα, δεν βλεπουμε τα αποτελεσματα των προσπαθειων τους; Ηδη ειμαστε πισω στη σωστη ληψη αποφασεων. Ειμαστε πισω στον εξοπλισμο των νοσοκομειων με βασικα ειδη οπως μασκες. Το να σκεφτεσαι "Δε θα πω τα πραγματικα νουμερα για να μη δημιουργηθει πανικος" κατ' εμε ειναι λαθος. Το να ενημερωσω για το τι διαδραματιζεται, τι μετρα λαμβανονται και για ποιο λογο λαμβανονται, ποιο ειναι το χρεος μας προς τους συμπολιτες μας, ποιοι ειναι κινδυνοι και πως να μην επιβαρυνουμε το συστημα υγειας, κατ' εμε ειναι σωστο.

Ισως να εχετε δικιο, αλλα υπαρχει μια τετοια χαλαρουί κατασταση εδω σχετικα με τον Covid19 που με τρομαζει. Εαν ενημερωθει ο κοσμος ΤΩΡΑ πως ολα αυτα δεν ισχυουν σε μια χωρα μακρινη αλλα ΕΔΩ τοτε να μαζευτει λιγο. Δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις και το ειδαμε στην Ιταλια. Πιστευω η διαφανεια που εδειξε η Ιταλια μας βοηθησε και εμας, ετσι με τη σειρα μας μπορουμε να βοηθησουμε πολιτες αλλων χωρων.

ξεφυγα βασικα αλλα τεσπα.

Φίλε μου και για καταλάβεις πόσο ώριμοι ήμαστε ως κοινωνία πριν ανακοινωθούν τα κρούσματα στην Ελλάδα οι μάσκες ουσιαστικά είχαν εξαφανιστεί... Την ημέρα που ανακοινώθηκε το πρώτο κρούσμα και την επόμενη, στο γειτονικό μου σούπερ μάρκετ άδειασαν και γέμισαν τα ράφια του τρεις φορές...

ξανά λέω ο πανικός και ο φόβος είναι πιο επικίνδυνος από το ίδιο το πρόβλημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σχολιάζω καν, όσοι δεν ξέρετε Αγγλικά χρησιμοποιείστε την αυτόματη μετάφραση στο Chrome. 

https://news.sky.com/story/coronavirus-gomorra-actor-and-family-trapped-at-home-with-infected-body-11955292

Μερικοί θα πρέπει να θυμούνται ότι συζητούσαμε εδώ πριν μερικές εβδομάδες την μελέτη των Κινέζων που λέει σε μερικές σπάνιες περιπτώσεις ο ιός περνά στο νευρικό σύστημα και απλά σκοτώνει ξαφνικά κόβοντας την αυτόματη αυτόνομη αναπνοή. 

Γρίπη σου λέει ο άλλος μετά.... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Την ημέρα που ανακοινώθηκε το πρώτο κρούσμα και την επόμενη, στο γειτονικό μου σούπερ μάρκετ άδειασαν και γέμισαν τα ράφια του τρεις φορές...

 

Των φρονίμων τα παιδιά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου και για καταλάβεις πόσο ώριμοι ήμαστε ως κοινωνία πριν ανακοινωθούν τα κρούσματα στην Ελλάδα οι μάσκες ουσιαστικά είχαν εξαφανιστεί... Την ημέρα που ανακοινώθηκε το πρώτο κρούσμα και την επόμενη, στο γειτονικό μου σούπερ μάρκετ άδειασαν και γέμισαν τα ράφια του τρεις φορές...

ξανά λέω ο πανικός και ο φόβος είναι πιο επικίνδυνος από το ίδιο το πρόβλημα...

υπάρχουν και πολύ χειρότερα.

Προς το παρόν δεν έχω δει αυτά που γίνονται στο εξωτερικό, με άδεια ράφια των σουπερ. Τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω τι γίνεται σε μικρές πόλεις, εκεί ίσως να υπάρχει πιο αργή τροφοδοσία.

προσωπικά δεν έχω δει ελλείψεις, με εξαίρεση σε μάσκες και αντισηπτικά. Τα αντισηπτικά λογικό δεν είναι να τελειώσουν; Οι μάσκες όχι βέβαια αλλά εκεί φταίει η έλλειψη ενημέρωσης.

Στην Ελλάδα δεν τον έχουμε πάρει στα σοβαρά τον ιό... ελπίζω να μην μας κοστίσει.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Apoll είπε

Δεν σχολιάζω καν, όσοι δεν ξέρετε Αγγλικά χρησιμοποιείστε την αυτόματη μετάφραση στο Chrome. 

https://news.sky.com/story/coronavirus-gomorra-actor-and-family-trapped-at-home-with-infected-body-11955292

Μερικοί θα πρέπει να θυμούνται ότι συζητούσαμε εδώ πριν μερικές εβδομάδες την μελέτη των Κινέζων που λέει σε μερικές σπάνιες περιπτώσεις ο ιός περνά στο νευρικό σύστημα και απλά σκοτώνει ξαφνικά κόβοντας την αυτόματη αυτόνομη αναπνοή. 

Γρίπη σου λέει ο άλλος μετά.... 

Μα κι ο ιός της γρίπης μπορεί σε σπάνιες περιπτώσεις να κάνει το ίδιο. 

Το πρόβλημα με τον Covid19 είναι η απουσία αντισωμάτων.... Nothing else... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου και για καταλάβεις πόσο ώριμοι ήμαστε ως κοινωνία πριν ανακοινωθούν τα κρούσματα στην Ελλάδα οι μάσκες ουσιαστικά είχαν εξαφανιστεί... Την ημέρα που ανακοινώθηκε το πρώτο κρούσμα και την επόμενη, στο γειτονικό μου σούπερ μάρκετ άδειασαν και γέμισαν τα ράφια του τρεις φορές...

ξανά λέω ο πανικός και ο φόβος είναι πιο επικίνδυνος από το ίδιο το πρόβλημα...

Το να εχεις προνοησει σωστα για περιπτωση self-isolation πιστευω ειναι θεμιτο και οπως εδειξε προηγουμενο ποστ σχετικα με ατομο που εχει μεινει να τρωει μακαρονια και κρουασαν μοναχα στην Ιταλια το υποδεικνυει. Ιδιαιτερα οσοι ειναι ανω των 60.

Οι μασκες, με αρθρα απο αρχες Φεβρουαριου επισης μειωθηκαν δραματικα λογω και οσων Κινεζων προμηθευτηκαν για τους συγγενεις στη χωρα τους. Οχι, βεβαιως δεν ειναι αποκλειστικα οι Κινεζοι. Αλλα σε μεγαλο βαθμο. Βγηκε ανακοινωση πως τωρα η Κινα στελνει ειδικους και μασκες στην Ιταλια. Σε εμας θα στειλουν εγκαιρως ή θα πεθαινουν στο δρομο πριν "συγκινηθει'" καποιος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/2/2020 στις 7:44 ΠΜ, papoys1 είπε

Ναι ρε φίλε και πολύ καλά κάνουν.

Δηλαδή θα παραλύσει η χώρα και θα καταρεύσει το σύστημα υγείας από έναν ιό που μέχρι τώρα δείχνει ότι μόνο σε άτομα με βαρύ ιστορικό φέρνει το θάνατο όπως η κάθε κοινή γρίπη;;;;

Δηλαδή θα κάνουν όπως σε κάποιες χώρες όπως εμείς και οι Ιταλοί που πάει να καταρεύσει το σύστημα από τους κινδυνολόγους;;;;;Ευτυχώς βλέπω τα κανάλια χτες και σήμερα έχουν ρίξει λίγο τους τόνους.Μάλλον κάποιος τους τράβηξε το αυτί και κάπως μαζεύτηκαν.Αυτή τη στιγμή η Ελλάδα υποφέρει παλεύοντας να βγεί από το βαθύ τούνελ 10 και βάλε ετών και τέτοιες κραυγές μόνο κακό κάνουν.

Οι "ειδικοί" καλύτερα να μαζευτούν στις τρύπες τους.Μόνο κακό κάνουν στη χώρα και στους κατοίκους της.

 

37 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

Δεν είμαι υπέρ της θείας κοινωνίας είμαι αμαρτωλός και έχω να μεταλάβω πολλές 10ετίες αλλά εδώ που φτάσαμε  με το σύστημα υγείας και το γενικό σύστημα που διαθέτουμε σαν κράτος ας κάνουμε τουλάχιστον κανένα σταυρό στο μεγαλοδύναμο αν μπορεί και θέλει να βάλει το χέρι του να μη γίνουμε Ιταλία πράγμα που το βλέπω δύσκολο.B)

Μπα τωρα ανάβουμε κεράκια και κάνουμε προσευχές ? Πριν λίγες μέρες μιλούσες για κοινή γρίπη και συμβούλευες τους ''ειδικούς'' επιστήμονες που κινδυνολογούν χωρίς λόγο να κρυφτούν στις σπηλιές τους ..

Τα γραπτα μένουν, σεβαστείτε τον εαυτό σας, μονο αυτο έχω να πω τίποτε αλλο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, The_Judas είπε

υπάρχουν και πολύ χειρότερα.

Προς το παρόν δεν έχω δει αυτά που γίνονται στο εξωτερικό, με άδεια ράφια των σουπερ. Τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω τι γίνεται σε μικρές πόλεις, εκεί ίσως να υπάρχει πιο αργή τροφοδοσία.

προσωπικά δεν έχω δει ελλείψεις, με εξαίρεση σε μάσκες και αντισηπτικά. Τα αντισηπτικά λογικό δεν είναι να τελειώσουν;

Οι μάσκες όχι βέβαια αλλά εκεί φταίει η έλλειψη ενημέρωσης.

Στο κοντινό μου σμ εκεί που είχε τροφοδοσία δύο φορές την εβδομάδα τώρα σχεδόν κάθε μέρα... Επίσης συγγενής με μαγαζί πέρασε το ΙΚΑ και του είπε πως πρέπει να έχει αντισηπτικό, πήγε να αγοράσει, σε τρία φαρμακεία, και του είπαν από βδομάδα και βλέπουμε...

Όλα αυτά Αθήνα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δε χρειαζεται nothing else για να σε στείλει άκλαυτο μαλιστα οι ευπαθεις ομαδες  γι αυτο κινδυνευουν τοσο πολυ αμεσα  . Και ντουκι του γυμναστηριου να εισαι πας γρηγορα απο πνευμονια .

8 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Μα κι ο ιός της γρίπης μπορεί σε σπάνιες περιπτώσεις να κάνει το ίδιο. 

Το πρόβλημα με τον Covid19 είναι η απουσία αντισωμάτων.... Nothing else... 

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς γίνεται πχ Γερμανία να έχει πολύ λίγα σχετικά κρούσματα, ελάχιστους θανάτους ενώ Ιταλία να γίνεται πανικός. Είτε οι Γερμανοί είναι πειθαρχημένοι και έχουν φοβερό σύστημα υγείας είτε οι Ιταλοί είναι τελείως για τα πανηγύρια. Μαντεψτε σε ποιον από τους δύο μοιάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...