Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Δεν καταλαβαινω τις 2 τελευταιες εικονες.

Σαρσ και κορονοιος εχουν και στους θανατους και στις αναφορες απο τα media αν τα διαιρεσεις πηλικο περιπου 18 ... Τυχαιο ??? 😲

@matrixxx   Τι λεει ο μορφεας γι αυτο ?? ο nio ?

 

Επεξ/σία από papageord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Προσφάτως ταξιδέψαμε Γερμανία-Γαλλία. 

6 άτομα. Τηρήσαμε οσο μπουρούσαμε τα βασικα. Πλύσιμο χεριών, πανάκια, αντισηπτικα κτλ. 

Κανένα σύμπτωμα, κανένας απ'τους 6. 

Εχουμε επιστρέψει. Απο τη στιγμή που κανένας μας δεν εχει συμπτώματα, (σε κλήση στο 1135) αναφέρθηκε πως δε μπορούμε να εξεταστούμε, γιατι πολυ απλα δε μπορούν να εξετάσουν οποιον θέλει χωρίς λόγο.

Διαβαζω λοιπόν, πως τα συμπτώματα του 1ου στελεχους του ιου (γιατρος δεν ειμαι, μπορει να τα γραφω λαθος) εμφανίζονται σε 14 μερες. 

Εμεις δηλ οι 6, υποτίθεται πως θα μείνουμε σε ατομικη καραντίνα 2 βδομαδες στα σπιτια μας μεχρι να δούμε οτι δεν αρρωστήσαμε;;; και ΑΝ αρρωστησουμε να παμε να εξεταστούμε για τον ιο;

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πω κάτι για το γυμναστήριο

Για πολλούς είναι κάπως  "σκληρή" απόφαση να το κόψουν. Είναι λίγο φάση "δεν ειναι καφές, είναι κάτι καλό που κάνω, πως μπορεί να να ναι κακό;"

Επίσης βλέπω μέτρα προφύλαξης για το γυμναστήριο αλλά δεν εφαρμόζονται εύκολα σε πολλές περιπτώσεις. Πχ δικές σου πετσέτες κτλ.. ναι οκ, αλλά στο κροσφιτ που τρέχεις και δεν φτάνεις, που κάνεις burpees και ακουμπάς το πάτωμα. Σε πολεμικές τέχνες που είσαι ξυπόλιτος και γραπώνεσαι με τον άλλον και έχεις τέτοια στενή επαφή λες και απαυτώνεστε; :P

Επίσης το μην πας γυμναστήριο ακούγεται λίγο τρομακτικό για κάποιον που είναι στη ρουτίνα του (και μην το υποτιμάτε είναι σημαντικό για τον καθένα, εμένα προσωπικά αν και θα ακουστεί ακραίο σαν ψυχοθεραπεία λειτουργει ή σαν φάρμακο. Με κάνει και νιώθω όμορφα).

Οπότε πρέπει να βρεθεί μια λύση. Να γίνονται κάποιες ασκήσεις μέσω skype ξερω γω; Ασκήσεις που μπορούν να γίνουν. Γιατί αν είμαστε σε μια φάση δεν πάμε σχολείο, σχολές κτλ και καλό είναι να μην βγαίνουμε πολύ έξω κάτι θα πρέπει να κάνουμε όλον αυτόν τον χρόνο. Να πάμε για τρέξιμο σε ανοικτό χώρο και γυμναστική εκεί; Είναι ασφαλές; Δεν ξέρω. Το νόημα είναι για μένα, να μπορέσουμε να βρουμε λύσεις (συμβιβαστικές). Και να κάνει ο. κάθε 'ανθρωπος τη δραστηριότητα που του αρέσει και να προστατεύεται η κοινότητα. Προφανώς δύσκολα ισορροπείς και τα 2 και μεγαλύτερη βαρύτητα έχει η προστασία της κοινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς αν μπορεί να κινηθεί κάποιος νομικά πχ σε τέτοια φαινόμενα???

ESwLkU5WkAAFLTB.png.a8b33af6c76d098548272208acfbac79.png

Πχ μπορεί να κάνει κάτι το ΕΣΡ???

 

Επεξ/σία από AtiX
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, matrixxx said:

Η προτελευταια ειναι ποσες αναφορες εχουν γινει στα μιντια. Στο ινσομνια μονο εχουμε κανει κανενα εκατομμυριο αναφορες το λιγοτερο, απο το 1 δις που εχει γινει στον πλανητη. 😛 

Η τελευταια οι νεκροι ανα ημερα, αλλα προφανως εχουν κανει διαιρεση των νεκρων με τις ημερες του 2020 μεχρι σημερα που ειναι 70 και κατι. Λαθος προσεγγιση, γιατι δεν ξερεις πως θα παει, τωρα αρχισε. Μαλιστα ηδη εχουμε 200-300 ανα ημερα και οχι αυτο που λεει ο πινακας (56) που ειναι "στατιστικος".

Λάθος προσέγγιση; Έπειδη η ανάλυση είναι με πραγματικά στοιχεία μέχρι τώρα; Χμ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, papageord είπε

Σαρσ και κορονοιος εχουν και στους θανατους και στις αναφορες απο τα media αν τα διαιρεσεις πηλικο περιπου 18 ... Τυχαιο ??? 😲

@matrixxx   Τι λεει ο μορφεας γι αυτο ?? ο nio ?

7a0253de8d3a1cc99f4345e4e6d67a02.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνει προληπτικά λόγω κρούσματος σε εργαζόμενο ο μασουτης στο Πλωμάρι.
 

https://www.kathimerini.gr/1068462/article/oikonomia/epixeirhseis/kleinei-logw-kroysmatos-toy-korwnoioy-to-katasthma-masoyths-sto-plwmari-lesvoy

Κάπου πήρε το αυτί μου και για το εργοστάσιο της "Άύρας" στο Αίγιο, το οποίο για κρούσμα που βρέθηκε το κλείσανε για 1 μήνα (επειδή είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος), αλλά δεν μπόρεσα να το επαληθεύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eMike είπε

Σχετικό άσχετο..

Υπάρχει πιο "εκθετικά" αναπτυγμένο thread στην ιστορία του insomnia?

Υπήρχε το νημα του survivor 2017. Σε αντιστοιχία σαν να λέμε κορωνοϊός vs ισπανική γρίπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Apoll είπε

Ναι. Γιατί άμα κολλήσεις εσύ και ο διπλανός του, το νοσηλευτικό προσωπικό καταντά έτσι μετά από 24 ώρες βάρδυα, χωρίς να μπορεί ούτε νερό να πιει ούτε να κατουρίσει επί ώρες. 

https://www.tanea.gr/2020/03/11/world/italia-sygklonistikes-martyries-nosileytrion-gia-ton-agona-pou-dinoun/

25823074-8099055-image-a-2_1583915221173

25823076-8099055-image-a-1_1583915200711

Να σε δω άμα κολλήσεις και σου κάτσει βαριά, θα μείνεις σπίτι να πεθάνεις ή θα τρέχεις να σε κρατήσουν στην ζωή οι παραπάνω; 

Και βέβαια δεν προκαλώ ούτε ποτέ προκαλούσα γιατί έτσι έμαθα στη ζωή μου.Να ζω με μέτρο και ποτέ να μην ενοχλώ το διπλανό μου.Και βέβαια προσέχω όσο δεν γίνεται.Αλλά δεν θα μου βάλουν και λαιμαριά να με τραβάνε σαν πρόβατο για σφαγή.

Γιατί σου εγγυάται εσένα κανένας ότι δεν θα κολήσεις;;;;;;;; Αν είναι νάρθει θεναρθεί αλλιώς θα προσπεράσει.Σε προστατεύει κανένας ή μπορείς να προστατευθείς;;;;; Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά υποθέτω ότι εγώ είμαι σε πιο επικίνδυνη θέση από σένα σε περίπτωση προσβολής από τον ιό.

Δεν είμαι Μαρινάκης να διαθέτω 300άρια για να κάνω τεστ για κορονοιό μόλις μου έρθει ένα βηχαλάκι , ένα φτάρνισμα , μία μικρή ζάλη , τίποτε δέκατα π.χ. 36,9 , ή κανένα λαχάνιασμα  σε σκαλιά που πριν ανέβαινα πιο άνετα ή στο κάτω κάτω έτσι ρε αδελφέ προληπτικά γιατί έτσι μου κάνει κέφι.Και σε ειδικούς να πάω φυσικά δεν θα μου κάνουν τεστ αλλά θα μου πουν καραντίνα στο σπίτι.Τεστ θα μου κάνουν όταν δεν πάει άλλο και είμαι έτοιμος για ΜΕΘ ή για τον Άγιο Πέτρο.Όσοι γιατροί και νοσηλευτικό προσωπικό μπήκαν σε καραντίνα δεν μπήκαν γιατί κάποιοι ήθελαν να τους εκδικηθούν.Μπήκαν γιατί κάποιοι συνάνθρωποί μας γύριζαν με κορονοιό 39 και 40 πυρετό από Νοσοκομείο σε Νοσοκομείο αλλά μέχρι να βγει το κοντύλι για τεστ τους είχαν σε ένα θάλαμο 6 κρεβατιών και μόλυναν όσοι ήταν τριγύρω τους.Δεν το έκαναν επίτηδες δεν έφταιγαν και εμείς στη θέση τους το ίδιο θα κάναμε.Ή μήπως έχω λάθος και δεν έγινε έτσι.

Δεν είμαι υπέρ της θείας κοινωνίας είμαι αμαρτωλός και έχω να μεταλάβω πολλές 10ετίες αλλά εδώ που φτάσαμε  με το σύστημα υγείας και το γενικό σύστημα που διαθέτουμε σαν κράτος ας κάνουμε τουλάχιστον κανένα σταυρό στο μεγαλοδύναμο αν μπορεί και θέλει να βάλει το χέρι του να μη γίνουμε Ιταλία πράγμα που το βλέπω δύσκολο.B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξέρει κανείς αν μπορεί να κινηθεί κάποιος νομικά πχ σε τέτοια φαινόμενα???

ESwLkU5WkAAFLTB.png.a8b33af6c76d098548272208acfbac79.png

Πχ μπορεί να κάνει κάτι το ΕΣΡ???

Να μήν κάνει τίποτα. δωσε λινκ να γελάσει το χειλάκι μας αυτα τα διαμάντια δεν τα πετάς, τα μοιράζεσαι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα που πλησιάζουμε τα 100 κρούσματα πάρα ένα, θα αρχίσουμε να έχουμε και τον πρώτο νεκρό, αν και σε άλλες χώρες πχ Γερμανία άργησε πολύ να έρθει ο πρώτος νεκρός. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξέρει κανείς αν μπορεί να κινηθεί κάποιος νομικά πχ σε τέτοια φαινόμενα???

ESwLkU5WkAAFLTB.png.a8b33af6c76d098548272208acfbac79.png

Πχ μπορεί να κάνει κάτι το ΕΣΡ???

ξερω γω; γενικά το να βγάζεις ένα ωροσκόπιο δεν ακούγεται παράνομο. Το να λες ότι επειδή είναι ζυγός θεραπεύεται με το τάδε φάρμακο θα μπορούσε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξέρει κανείς αν μπορεί να κινηθεί κάποιος νομικά πχ σε τέτοια φαινόμενα???

ESwLkU5WkAAFLTB.png.a8b33af6c76d098548272208acfbac79.png

Πχ μπορεί να κάνει κάτι το ΕΣΡ???

Είμαι Υδροχόος με ωροσκόπο ζυγό. Ελπίζω να μη ταιριάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ άλλων αναφέρει και για την Τουρκία... 

https://www.tovima.gr/2020/03/11/opinions/to-maksimou-piezei-ton-arxiepiskopo/

Οι Τούρκοι δεν αναγνωρίζουν τον… κορωνοϊό

Για όσους προβληματίζονταν γιατί στην Τουρκία δεν έχει ακόμη ανακοινωθεί κανένα κρούσμα κορωνοϊού, ανέλαβε να λύσει αυτόν τον γρίφο καθηγητής της Ιατρικής Σχολής. Επικοινώνησε με ομόλογό του στην Τουρκία και τον ρώτησε πώς είναι δυνατόν στη χώρα του να μην υπάρχουν κρούσματα. Εκπληκτος ο έλληνας καθηγητής άκουσε τον τούρκο συνάδελφό του να του λέει ότι «για να έχουμε κρούσματα θα πρέπει να τα εντοπίζουμε και τέτοιο πράγμα δεν συμβαίνει». Απλώς, εξήγησε, για λόγους καθαρά οικονομικούς (αλλά και ψυχολογικούς) όλα τα κρούσματα (αλλά και τους θανάτους) κορωνοϊού στην Τουρκία τα χρεώνουν στην εποχική γρίπη. Ετσι λοιπόν εξηγείται, κάτι όμως που δεν ισχύει στα κατεχόμενα της Κύπρου, όπου οι κατοχικές δυνάμεις ανακοίνωσαν το πρώτο κρούσμα, στην κατεχόμενη Λευκωσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...