Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξέρει κανείς αν μπορεί να κινηθεί κάποιος νομικά πχ σε τέτοια φαινόμενα???

ESwLkU5WkAAFLTB.png.a8b33af6c76d098548272208acfbac79.png

Πχ μπορεί να κάνει κάτι το ΕΣΡ???

Θα ήθελα να μάθω τι λένε τα αισθηματικά και τα οικονομικά του 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Δεν ειναι αντιθετο. Ειναι πολλα τα 1000 ανα 1εκ. Εκτος αν εννοεις οτι αργησαν να ξεκινησουν να τα κανουν, επομενως το ιδιο εννοεις και για την Ελλαδα; Η κορεα εχει 4 φορες περισσοτερα απο την Ιταλια αλλα 40 φορες περισσοτερα απο την Ελλαδα. (ξαναλεω τα νουμερα ειναι κανονικοποιημενα, ασχετα δηλαδη με πληθυσμο, με αναγωγη στο 1εκατομ.) Καποιοι εδω μεσα ειδικοι ή "ειδικοι" δεν ξερω, ειπαν οτι τωρα δεν πρεπει να γινονται πολλα για να εχουμε για μετα.

Μου τα μπουρδουκλωνεις λίγο τα πράγματα. Η Κορέα είναι το παράδειγμα επιτυχίας ενώ η Ιταλία όχι. Οι δύο αυτές χώρες πέρα απ'τις πληθυσμιακές ομοιότητες βρέθηκαν την ίδια στιγμή στην ίδια φάση εξάπλωσης. Η διαφορά στον αριθμό τεστ που έχουν κάνει είναι μια απ'τις εμφανείς διαφορές οσων αφορά την αντιμετώπιση. Αυτό δεν το λέω εγώ αλλά επιδημιολογοι. 

Η Ελλάδα είναι άλλο θέμα. Ήμαστε ακόμα σε άλλη φάση. Καλό θα είναι όταν έρθει η στιγμή (σε 1-2 βδομάδες μάλλον) να μπορούμε να κάνουμε και εμείς μαζικά τεστ όπως έκανε η Κορέα.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Να μήν κάνει τίποτα. δωσε λινκ να γελάσει το χειλάκι μας αυτα τα διαμάντια δεν τα πετάς, τα μοιράζεσαι! 

https://www.messinialive.gr/lefakis-deichnei-oroskopio-tou-koronoiou/

Ο Κορωνοϊός είναι Αιγόκερως. 

---

https://www.astrology.gr/aigokeros

Αιγόκερως | Ημερήσιες Προβλέψεις 11/03

Το τετράγωνο Σελήνης-Άρη σε ωθεί να αναλάβεις δράση και είναι πιθανό να πετύχεις πολλά μέσα σε λίγο χρόνο, δεν θα λείψουν ωστόσο και οι αντεγκλήσεις με άτομα που έχουν διαφορετική άποψη, όλα αυτά όμως δεν θα έχουν συνέχεια. Παράλληλα, η Δήμητρα στον Υδροχόο ευνοεί τις οικονομικές συνεργασίες, ίσως μάλιστα να υπάρξει και μια που θα «απογειώσει» τις προοπτικές σου. Επιπλέον, ενισχύει την αγοραστική σου δύναμη, κάτι που θα σου επιτρέψει να αποκτήσεις… πολλά και διάφορα, ενώ σίγουρα θα έχεις και τα «τυχερά» σου, από άτομα που «σε έχουν στα όπα-όπα».

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Δεν καταλαβαινω τις 2 τελευταιες εικονες.

Το chart είναι ωστόσο παραπλανητικο στο βαθμό που δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ρεαλιστικά την ηπατίτιδα Β που μεταδίδεται κατά 95% αιματογενως (άρα η προφύλαξη είναι σχετικά εύκολη υπόθεση) και την ΤΒ (φυματίωση) που μεταδίδεται αρκετά δύσκολα (αφού υπάρχει εμβόλιο ενώ και ο θάνατος δεν επέρχεται σε 5-10 μέρες όπως συμβαίνει στις κρίσιμες περιπτώσεις του COVID-19 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lactate είπε

ξερω γω; γενικά το να βγάζεις ένα ωροσκόπιο δεν ακούγεται παράνομο. Το να λες ότι επειδή είναι ζυγός θεραπεύεται με το τάδε φάρμακο θα μπορούσε :P

Γενικοτερα η αστρολογία θα έπρεπε να ειναι παράνομη, πόσο μάλλον όταν πλέον παίζει και με τον φόβο του άλλου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Μου τα μπουρδουκλωνεις λίγο τα πράγματα. Η Κορέα είναι το παράδειγμα επιτυχίας ενώ η Ιταλία όχι. Οι δύο αυτές χώρες πέρα απ'τις πληθυσμιακές ομοιότητες βρέθηκαν την ίδια στιγμή στην ίδια φάση εξάπλωσης. Η διαφορά στον αριθμό τεστ που έχουν κάνει είναι μια απ'τις εμφανείς διαφορές οσων αφορά την αντιμετώπιση. Αυτό δεν το λέω εγώ αλλά επιδημιολογοι. 

Η Ελλάδα είναι άλλο θέμα. Ήμαστε ακόμα σε άλλη φάση. Καλό θα είναι όταν έρθει η στιγμή (σε 1-2 βδομάδες μάλλον) να μπορούμε να κάνουμε και εμείς μαζικά τεστ όπως έκανε η Κορέα.

Συμφωνουμε σε αυτο, "τα μπουρδουκλωνεις". :) 

"Η διαφορά στον αριθμό τεστ που έχουν κάνει είναι μια απ'τις εμφανείς διαφορές οσων αφορά την αντιμετώπιση. Αυτό δεν το λέω εγώ αλλά επιδημιολογοι. "

Αν εχεις αλλον πινακα απο αυτον που δινει το https://www.worldometers.info/coronavirus/covid-19-testing/ , να τον δουμε. Αν οχι, το να μιλαμε γενικα και φλου δεν βλεπω πώς ειναι καθαροτερο απο αυτα που "λενε" οι πινακες. Το αναποδο νομιζω εγω, οτι οι πινακες ειναι καθαροτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Γενικοτερα η αστρολογία θα έπρεπε να ειναι παράνομη, πόσο μάλλον όταν πλέον παίζει και με τον φόβο του άλλου...

Αρχίζεις να κινείσαι σε επικίνδυνα μονοπάτια φίλε μου 😄😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Να μήν κάνει τίποτα. δωσε λινκ να γελάσει το χειλάκι μας αυτα τα διαμάντια δεν τα πετάς, τα μοιράζεσαι! 

Να πω την αλήθεια δεν ξέρω καν αν είναι αληθινό... Αλλά όλο και κάποια πρωινά θα το κουβεντιάσανε...

3 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Αρχίζεις να κινείσαι σε επικίνδυνα μονοπάτια φίλε μου 😄😄😄

Να δω από που θα πρωτοκρυφτώ... 🤣

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Γενικοτερα η αστρολογία θα έπρεπε να ειναι παράνομη, πόσο μάλλον όταν πλέον παίζει και με τον φόβο του άλλου...

δεν έχει καμια διαφορά απο την οποιαδήποτε Θρησκεία. 

Γενική ιδέα->κήρυκες->πιστοί

Εφόσον δεν έχει κρατική επιχορήγηση ο αστρολόγος, δεν μου πέφτει λόγος. Κάνει και ρίμα. 

 

Στην αλβανία ο νεκρός ήταν απο ιταλία. Μόλις ειχε επιστρεψει. Εχουν λένε 600.000 εργαζόμενους εκει. Δυσκολα τα πραματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σούπερ μάρκετ πριν λίγο άδεια ράφια εκτός απο τα dettol και τα οινοπνεύματα ήταν και στις φακές. Ναι, στις φακές.

Φορ ΦΆΚΕΣ σέικ, γουί γουίλ γκετ ΦΆΚΕΝΤ.

Επεξ/σία από helicoid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, ξέρεις ποιό πρόβλημα δημιουργείτε τώρα??? Δεν μπορεί ο καθένας μας να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα ακόμα και αν εχει πρόσβαση στο 100% των δεδομένων... το ακόμα χειρότερο είναι και να είχαμε αυτή τη γνώση, θα μας ήταν άχρηστη γιατί έτσι όπως αλλάζουν τα δεδομένα καθημερινά και λόγο απειρίας μας θα παίρναμε κατά πάσα πιθανότητα τις λάθος αποφάσεις...

Κι εγω καταλαβαινω το δικο σας σκεπτικο, ομως τωρα που εμεις εχουμε στο προσβαση στο 100% των δεδομενων Σιγκαπουρη-Ν.Κορεα, δεν βλεπουμε τα αποτελεσματα των προσπαθειων τους; Ηδη ειμαστε πισω στη σωστη ληψη αποφασεων. Ειμαστε πισω στον εξοπλισμο των νοσοκομειων με βασικα ειδη οπως μασκες. Το να σκεφτεσαι "Δε θα πω τα πραγματικα νουμερα για να μη δημιουργηθει πανικος" κατ' εμε ειναι λαθος. Το να ενημερωσω για το τι διαδραματιζεται, τι μετρα λαμβανονται και για ποιο λογο λαμβανονται, ποιο ειναι το χρεος μας προς τους συμπολιτες μας, ποιοι ειναι κινδυνοι και πως να μην επιβαρυνουμε το συστημα υγειας, κατ' εμε ειναι σωστο.

Ισως να εχετε δικιο, αλλα υπαρχει μια τετοια χαλαρουί κατασταση εδω σχετικα με τον Covid19 που με τρομαζει. Εαν ενημερωθει ο κοσμος ΤΩΡΑ πως ολα αυτα δεν ισχυουν σε μια χωρα μακρινη αλλα ΕΔΩ τοτε να μαζευτει λιγο. Δεν υπαρχουν μαγικες λυσεις και το ειδαμε στην Ιταλια. Πιστευω η διαφανεια που εδειξε η Ιταλια μας βοηθησε και εμας, ετσι με τη σειρα μας μπορουμε να βοηθησουμε πολιτες αλλων χωρων.

ξεφυγα βασικα αλλα τεσπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Πιστευει κανεις οτι αυτα ειναι πραγματικα ?

Πχ Ινδια ειναι 60 ?

Για μενα ειναι πολλες χιλιαδες παραπανω παντου και απλα ή δεν τα ξερουν ή και τα κρυβουν καποια κρατη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Συμφωνουμε σε αυτο, "τα μπουρδουκλωνεις". :) 

(...)

Αν εχεις αλλον πινακα...

Εγώ έγραψα πως τα μπουρδουκλωσες γιατί έβαλες απ'το πουθενά την Ελλάδα στη συζήτηση. Όσων αφορά στο που βασίζω την πεποίθηση μου για τα λίγα τεστ (πες τα αλλιώς "όχι αρκετά για το επιθυμητό αποτέλεσμα") το έχω ξανά αναφέρει στο νήμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, chessplayer-alexis said:

Το chart είναι ωστόσο παραπλανητικο στο βαθμό που δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ρεαλιστικά την ηπατίτιδα Β που μεταδίδεται κατά 95% αιματογενως (άρα η προφύλαξη είναι σχετικά εύκολη υπόθεση) και την ΤΒ (φυματίωση) που μεταδίδεται αρκετά δύσκολα (αφού υπάρχει εμβόλιο ενώ και ο θάνατος δεν επέρχεται σε 5-10 μέρες όπως συμβαίνει στις κρίσιμες περιπτώσεις του COVID-19 

Το chart αυτό είναι αχταρμάς κιτρινίστικου τύπου που πάει να κάνει point εκεί που δεν υπάρχει κανένα.

Έχει βάλει στο ίδιο chart ΣΜΝ, νόσους που μεταδίδονται με τον αέρα, νόσο που μεταδίδεται με δάγκωμα και σαν να μην έφταναν αυτά πετάει και ένα «pneumonia» στην τρίτη θέση που μπορεί είναι αποτέλεσμα βακτηρίου, μύκητα ή ιού. Και το αστείο είναι ότι τα μισά από τα νοσήματα στο chart προκαλούν πνευμονία.

Εντάξει, ας βάλουμε και τους καρκίνους μέσα ή τα αεροπορικά, αρκεί να βγάλουμε αποτέλεσμα ότι «έλα μωρέ, πως κάνετε έτσι για μια γριπούλα».

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

δεν έχει καμια διαφορά απο την οποιαδήποτε Θρησκεία. 

Γενική ιδέα->κήρυκες->πιστοί

Εφόσον δεν έχει κρατική επιχορήγηση ο αστρολόγος, δεν μου πέφτει λόγος. Κάνει και ρίμα. 

Στην αλβανία ο νεκρός ήταν απο ιταλία. Μόλις ειχε επιστρεψει. Εχουν λένε 600.000 εργαζόμενους εκει. Δυσκολα τα πραματα...

Σήμερα, με την εμπορική εκμετάλλευση της αστρολογίας, εκτιμώ ότι η θρησκεία είναι πολύ πιο αθώα. Πέραν των υπερβολών κάποιων ιερέων (που σαφώς και δεν αντιπροσωπεύουν το σύνολο) ή εκκλησία κάνει και πολλά καλά. 

Στην πηγή τους βέβαια έχουν κοινές ρίζες αφού στα αρχαία χρόνια η μελέτη των άστρων είχε σκοπό να προσφέρει έναν οδηγό σε δύσκολες στιγμές (μάχες,;ακραία κλιματολογικά φαινόμενα κλπ). 

Σήμερα, ο Βελόπουλος κι η αστρολογία νομίζω πως δεν διαφέρουν (και είναι πράγματι για εισαγγελική παρέμβαση αφού σαφώς και εξαπατουν και εκμεταλλευονται τους ευπειθεις και αγωνιουντες. 

Η θρησκεία έχει πολύ βαθύτερο περιεχόμενο.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...