Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, panosk0 είπε

Φανταστείτε την μαζική συγκέντρωση ατόμων έξω από τα διαγνωστικά κέντρα για να κάνουν την εξέταση είτε με χαμηλό κοστος ή δωρεάν ( τεστ του ιού ) 

Κοσμοσυρροή= μετάδοση

Το κόστος = πολλες δαπάνες σε έλεγχο παρά σε καταστολή 

Εδω θα Μ πείτε για πρόληψη . Αλλά... Αν πας τώρα κ κάνεις την εξέταση ,αμέσως θα μπεις σε καραντίνα από μόνος σου. Μήπως να μπεις και χωρίς να κάνεις την εξέταση ;;; Δεν θα έχεις και το άγχος μήπως πεθάνεις από τον ιό ..

Φανταστείτε όμως 30 άτομα το ελάχιστο καθημερινά έξω από διαγνωστικά κέντρα να κάνουν το τεστ. 

Θα το κάνουν θα φύγουν . 

Οι υπάλληλοι θα τρέχουν πάνω κάτω να τους εξυπηρετήσουν όλους. Θα έρθουν με χίλιους δυο σε επαφή. Τα μηχανήματα θα πάρουν φωτιά . Τ αποτελέσματα θα αργήσουν να βγουν . Και άντε και βγήκε αρνητικό σ σένα και κόλλησες μετά ; από τον υπάλληλο που ξέχασε να αλλάξει γάντια ή ή ή;;;;; 

Δεν είναι όπως τα φανταζόμαστε όλα απλά κ ρόδινα

Μόνον λύση Κορέας με τα drive through tests. Και τα εργαστήρια που δουλεύουν 24/7.

Ας τα στήσουν στα σημεία που γίνεται αλκοτέστ για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, artist1 είπε

Επειδη πριν με κραξατε πως ρωταω σε φορουμ ! Καταρχην εγω μπηκα να πω οτι δεν πιανω στην γραμμη και ετσι απλα πιασαμε κουβεντα εδω μεσα δεν ζητησα ιατρικη συμβουλη επισης εγω για τους αλλους ανησυχω μην τους κολλησω εγω και τωρα αν θελω ανετα παω και για τρεξιμο πχ ειμαι σχεδον ασυμπτωματική. Πιστευω πως ως αυριο θα μαι κομπλε τελειως. Το θεμα εγω αμα δεν βηχω  και ειμαι περδίκι θα μεταδίδω στον ιό στους αλλους ΑΝ τον εχω; Εγω δεν βηχω ουτε εχω συναχι ουτε πυρετό. 

Όσο πιο δυνατό οργανισμό έχεις, τόσο πιο πολύ θα αργήσει να περάσει ο ιός την άμυνα σου, την ώρα που ο ιός θα πολλαπλασιάζεται στο λαιμό και τη ρινική κοιλότητα. Από το 1ο 24άωρο το ιικό φορτίο είναι τεράστιο συγκριτικά με άλλους ιούς. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να σπέρνεις ιούς τη στιγμή που είσαι και αισθάνεσαι εντελώς καλά. Αν ξενυχτίσεις, καπνίσεις, κουραστείς, αγχωθείς, δεν φας καλά κάποια στιγμή και πέσει η άμυνα σου, τότε μάλλον θα εισχωρήσει ο ιός Και θα εμφανίσεις συμπτώματα. Ο γιατρός είχε πει πως ακόμα και το πλύσιμο των δοντιών που φαίνεται άσχετο, βοηθάει στο να μειωθεί το ιικό φορτίο.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, τα διάβασα, μου τα είπαν γιατροί, τα λέω.

Μόλις τώρα, cupra20vt είπε

ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ... 2 ΕΧΟΥΝ 🤣🤣

Και τα 2 είναι του ίδιου οικογενειακού κύκλου. Αν ήμουν Ερντογαν θα έλεγα πως δεν είναι Τούρκοι οι φορείς, δεν έχουν το Τουρκικό γονίδιο που πολεμάει τον ιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, greekfragma said:

Οι ανθρώπινες απώλειες δεν είναι από λιμό και ασθένεια. Είναι από φουντάρισμα από μπαλκόνια, γέφυρες, ταράτσες. Είναι από ζώνες στο λαιμό σε δωμάτια που κλείνεται ο πόνος και η κατάθλιψη και το συναισθηματικό αδιέξοδο.

Ο πατέρας μου από παιδί στα χωράφια το ένα πρωί μάζευε καπνά και το επόμενο σήκωνε τα δίχτυα στη βάρκα. Όρεξη να είχες δούλευες και συντηρούσες οικογένεια με τα βασικά και ήσουν ευχαριστημένος. Πλέον χάσαμε χρόνια σε σχολεία με δασκάλους που προωθούσαν την παπαγαλία, φροντιστήρια που άρμεγαν για τα έτοιμα sos θέματα, πανεπιστήμια σαπίλα κομματικές δεξαμενές.

Και βγήκες σε μια αγορά εργασίας που δε ξέρεις αν την επόμενη μέρα θα σε απολύσουν, και όσο προχωράει παίρνεις λιγότερα, δουλεύεις περισσότερο και ότι και να κάνεις ζητάνε κι άλλα μέχρι να σε ξεζουμίσουν και να σε αντικαταστήσουν ως αναλώσιμο χαρτί Α4 που δεν έχει άλλο χώρο για μελάνι.

Τότε έτρωγες μπομπότα και το ψωμί μοσχοβόλαγε ζεστό στο ξυλόφουρνο της γιαγιάς. Τώρα τι;

Άστο....οι ευκολίες και ανέσεις του σήμερα έγιναν επιφανειακές και αναλώσιμες όπως εμείς.

Ακόμα και τώρα με τον κορωνοϊό.....Τότε είχες πανώλη. Τώρα αν δεν έχεις 300ευρώ για γρηγορόσημο ιδιωτικού ιατρείου εξέτασης κινδυνεύεις να θάψεις τους ασθματικούς ή με διαβήτη γονείς σου.

@Ihavetheanswers ψάχνω το αστείο στις παραπάνω γραμμές. αν θες μοιράσου το.

Φίλε, αυτά που λες είναι σαχλαμάρες. Με το συμπάθειο κιόλας. 

Ευτυχώς που έχουμε τις σημερινές ανέσεις και θρηνούμε μόλις 5k νεκρούς για την ώρα. Την εποχή που νοσταλγείς θα θρηνουσαμε τους δεκαπλάσιους μόνο στην Ελλάδα. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Δεν εχουμε απευθειας πτηση ..

Μεσω Τουρκιας πηγε...

Εκατσε εδω 5-10-15 μερες ουτε ξερω ποσες (μηνα του μελιτος εκανε λεει ο τιτλος) και περασε απο Τουρκια η πτηση και παμε να το φορτωσουμε σε αυτους;

Ενταξει, ειπαμε να ειμαστε με παρωπιδες, "εθνικιστες" και μισαλλοδοξοι, αλλα οχι και τοσο ρε παιδια. Ντροπη νομιζω οτι ειναι. Χειροτεροι απο πολλους μοιαζουμε μερικες φορες. (δεν μιλω για σενα προσωπικα kwt, ειναι μια τεραστια ταση αυτο μεσα στο τοπικ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτούς τους μαυραγορίτες που βγαινουν στην τηλεοραση και πουλαν μασκες και αντισηπτικα σε εξωφρενικες τιμες να τους θυμάστε όταν τελειώσουν όλα 

 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρούσματα και στην Καστοριά ακόμη 3 και ακόμη 1 στην Κρήτη και 1 στα Τρίκαλα  σύμφωνα με το newsit 

Επεξ/σία από phantasmo13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phantasmo13 είπε

Κρούσματα και στην Καστοριά ακόμη 3 και ακόμη 1 στην Κρήτη σύμφωνα με το newsit 

Γενικα 100 ατομα σε ολη την ελλαδα ειναι nothing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...