Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Πολύ πιο λογικό να κλείσεις καφετέριες και εστιατόρια (που η εστίαση αυξάνει πολύ περισσότερο τη μετάδοση του ιού λόγω της συχνής μη σωστής εφαρμογής των κανόνων υγιεινής και μεγαλύτερης προσέλευσης κόσμου σε κλειστό χώρο) παρά θέατρα και σινεμά, αλλα εδώ είπαμε έχουμε οικονομία του φραπέ.

https://m.naftemporiki.gr/story/1571762/belgio-covid-19-kleinoun-sxoleia-kafeteries-estiatoria-kai-kapoia-katastimata

εχει καλό καιρο πλέον. ας δουλεύουν μονο take away και τραπέζια εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, vste είπε

Έχω όλα τα συμπτώματα του κορωνιού σε σχετικά ήπια μορφή. Μετά από αρκετές ώρες στην αναμονή του 1135 το σήκωσε ένας βαρύμαγκας και ακολούθησε η εξής στιχομυθία:

- Τι έχετε;
- ξερόβηχα που ερεθίζει το λαιμό, πρησμένο λαιμό και πυρετό μέχρι 37 και 2.
- έχετε ταξιδέψει στο εξωτερικό;
- Οχι.
- Είχατε επαφή με αποδεδειγμένο φορέα του ιού;
- Οχι.
- Δεν μπορούμε να σας παραπέμψουμε σε εξέταση γιατί θα έπρεπε να πληρείται μία από τις δύο πιο πάνω προϋποθέσεις. Από εκεί και πέρα με αυτά που μου περιγράψατε καθίστε σπίτι 14 μέρες.
- Δεν μπορώ να πάω σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο να εξεταστώ;
- Οχι. ακόμα και να πάτε σε νοσοκομείο και να τους περιγράψει τα συμπτώματα έχουν εντολή να μην σας εξετάσουν εκτός και αν πάτε μέσω εμάς.
- Μα πώς θα κάτσω σπίτι 14 μέρες χωρίς κάποιο χαρτί ασθενείας; Τι θα πω στον εργοδότη;
- Δικό σας θέμα κύριε.
- Εχω ηλικιωμένη μητέρα που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και χρειάζεται φροντίδα. Πώς μπορώ να μάθω αν αποτελώ κίνδυνο ή όχι για αυτή;
- Δικό σας θέμα κύριε.

Το βαρεσαμε και ψόφησε κοινως. Αν δεν έχεις 300 ευρώ να πας σε ιδιωτική κλινική να σου πάρουνε αιματάκι και να το στείλουν στο Παστέρ μπορείς άνετα να αποτελείς μία ωρολογιακή βόμβα μιας και ο εοδυ δεν σε παραπέμπει για εξετάσεις, τα δημόσια νοσοκομεία αρνούνται να εξετάσουν και ο εργοδότης δεν δέχεται απλά ένα τηλεφώνημα για να σου δώσει αναρρωτική άδεια.

Ζούμε στην ομορφότερη χώρα του κόσμου.

Αν γενικά λειτουργούν έτσι οι υπεύθυνοι που θα πάρουν αποφάσεις και θα μας σώσουν δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

εχει καλό καιρο πλέον. ας δουλεύουν μονο take away και τραπέζια εξω.

Το οτι ας πούμε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δουλεύουν άτομα σε τέτοια μαγαζιά με συμπτωματα ή και χωρις, αλλα να μεταδώσουν την ασθένεια γιατι ο Έλληνας δεν βάζει μυαλό και θα συνεχίσει να παραγγέλνει δεν σου περνάει απο το μυαλό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mathewgx είπε

 

3) Αυτή τη στιγμή οι θετικοί στον κορωνοιό είναι πολύ μα πολύ περισσότεροι. Κανείς δεν ξέρει πόσοι ακριβώς αλλά κανένα νούμερο δεν θα με εξέπληττε. Ακόμη και για δεκάδες χιλιάδες μόνο στην Αθήνα. Σκεφτείτε το απλά. Τα περισσότερα κρούσματα είναι χωρίς ή με πολύ ήπια συμπτωματολογία , οπότε γιατί να πάει κάποιος για εξέταση; 

 

The UK government believes that up to 10,000 have already been infected with the coronavirus, despite there being just 590 confirmed cases in the country.

The government's chief scientific advisor, Patrick Vallance, said on Thursday that the number of actual cases was likely to be much higher than the number of confirmed cases because many people have not yet been tested.

Speaking alongside Boris Johnson, the prime minister, Vallance said the fact that more than 20 patients were in intensive care meant that it was statistically likely that thousands of cases were undiagnosed.

"There are more than 20 patients on intensive care units," he said. "If you calculate what that really means in terms of the total number, it's much more likely that we've got somewhere between 5,000 and 10,000 people infected at the moment."

Και στην Μεγάλη Βρετανία γίνονται περισσότερα tests από ότι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη πριν με κραξατε πως ρωταω σε φορουμ ! Καταρχην εγω μπηκα να πω οτι δεν πιανω στην γραμμη και ετσι απλα πιασαμε κουβεντα εδω μεσα δεν ζητησα ιατρικη συμβουλη επισης εγω για τους αλλους ανησυχω μην τους κολλησω εγω και τωρα αν θελω ανετα παω και για τρεξιμο πχ ειμαι σχεδον ασυμπτωματική. Πιστευω πως ως αυριο θα μαι κομπλε τελειως. Το θεμα εγω αμα δεν βηχω  και ειμαι περδίκι θα μεταδίδω στον ιό στους αλλους ΑΝ τον εχω; Εγω δεν βηχω ουτε εχω συναχι ουτε πυρετό. 

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Utopia13 είπε

Τα κρούσματα στην Ελλάδα είναι 117 εκ των οποίων περισσότερα από τα μισά είναι από τους Αγίους τόπους.

Καμία ευρωπαϊκή χώρα, ή ελάχιστες, δεν έκλεισαν σχολεία στα 50 πρακτικά κρούσματα. 

Επίσης, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι, ο Μαρινάκης στο Λονδίνο κόλλησε, εισαγόμενο κρούσμα είναι. Τα "ορφανά" μόνο 10 ήταν. Το κλείσιμο το σχολείων τοπικά σε πρώτη φάση θα μπορούσε να είναι αποτελεσματικό και, μόνο εάν αυξηθεί η επιδημία, να προβούμε σε γενικό κλείσιμο σχολείων. 

Στην περιοχή που ζω συγκεκριμένα δεν υπάρχει ούτε ένα επιβεβαιωμένο κρούσμα, όπως και στη μισή Ελλάδα. Και όμως, αναγκάζομαι να υποστώ κι εγώ την ίδια ταλαιπωρία, γιατί, παρότι θέλω να είμαι αισιόδοξος, δε βλέπω να ανοίγουν τα σχολεία στις 26 Μαρτίου.

Πάντως και οι χώρες της Τσεχίας και της Πολωνίας αποφάσισαν να κλείσουν τα σχολεία. Οι Πολωνοί από Δευτέρα Και οι Τσέχοι ήδη. Μάλλον δεν είναι τόσο Ευρωπαίοι αυτοί να τους νοιάζει το ΑΕΠ και αν θα έχει λεφτά η ΕΕ για να ταξιδεύουν τα λαμόγια των θεσμών.

Αν τα λεφτά μόνο από τα eurogroup, τα φαγητά και τα γύρω γύρω τα δώσουν στην οικονομία δεν θα υπάρχει θέμα στις οικονομίες. Το θέμα είναι ότι μάλλον σε αυτούς που τα δίνουν πάντα θα τα δώσουν.

Πολύ καλά κάνουν και παίρνουν τέτοια μέτρα γιατί τα παιδιά είναι οι πιο επικίνδυνοι φορείς των ιών και το ελληνικό σύστημα υγείας δεν αντέχει ούτε με τα περιστατικά που έχει τώρα εκτός του ιού, φαντάζομαι αν εξαπλωθεί.

Και ο ιός είναι επικίνδυνος και δεν έχουμε ακριβή στοιχεία για τις ηλικίες των θανάτων, για παράδειγμα στην Ιταλία. 7% θανατων σε παρόμοιο πληθυσμό ηλικιακά με εμάς είναι τεράστιο ποσοστό και δείχνει την γύμνια της ΕΕ στα θέματα που έχουν να κάνουν με τους πολλούς. Απλά τώρα επηρεάζει και τους λίγους και «άξιους», για αυτό έχουν ψιλοχεστει κιόλας.

Αν πεθαίναμε μόνο εγω και εσυ και δεν κινδύνευε και η Βασίλισσα για παράδειγμα, μπορεί να μην τους ένοιαζε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, artist1 είπε

Επειδη πριν με κραξατε πως ρωταω σε φορουμ ! Καταρχην εγω μπηκα να πω οτι δεν πιανω στην γραμμη και ετσι απλα πιασαμε κουβεντα εδω μεσα δεν ζητησα ιατρικη συμβουλη επισης εγω για τους αλλους ανησυχω μην τους κολλησω εγω και τωρα αν θελω ανετα παω και για τρεξιμο πχ ειμαι σχεδον ασυμπτωματική. Πιστευω πως ως αυριο θα μαι κομπλε τελειως. Το θεμα εγω αμα δεν βηχω αυριο και ειμαι περδίκι θα μεταδίδω στον ιό στους αλλους ΑΝ τον εχω;

Ναι ο covid-19 είναι μεταδοτικός και τη περίοδο επώασης που μπορεί να διαρκέσει ως και 14 μέρες πριν καν εμφανιστούν συμπτώματα. 

Μια καινούρια έρευνα βρήκε ότι ο ιός μπορεί να βρίσκεται στον φορέα ως και 37 (!!) μέρες (και να είναι μεταδοτικός εννοείτε). Μπορεί και αυτός να είναι και ο λόγος που έχει αρκετά μεγαλύτερη μεταδοτικότητα σε σχέση με το κοινό ιό της γρίπης.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-12/coronavirus-can-live-in-patients-for-five-weeks-after-contagion

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Legend95 είπε

Δεν ξέρω πόσο καλά νέα είναι αυτά, καθώς μέχρι το Νοέμβριο ή το αργότερο την άνοιξη του 2021 που λέει το άρθρο, θα έχουμε κολλήσει λογικά σχεδόν όλοι με το ρυθμό που μεταδίδεται, αν δεν υπάρξει ύφεση του ιού το καλοκαίρι, όπως προβλέπουν κάποιοι ειδικοί χωρίς ωστόσο να μπορούν να το πουν στα σίγουρα. Γενικά τι φάση ρε παιδιά με αυτό το πράγμα, 24 χρονών είμαι δεν θυμάμαι ποτέ να υπήρξε τόσο μεγάλο θέμα με άλλους ιούς που εμφανίζονταν κατά καιρούς...

Πιο 21, σου λένε υπάρχει ήδη φάρμακο και όλες οι χώρες έχουν στραφεί εκεί, Απρίλιο απ' ότι όλα δείχνουν θα έχουμε αποτελέσματα (νομίζω ήδη έχουν).

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ινσομνιακς.

Το καλύτερο γιατρικό είναι κάθε μέρα λίγες ώρες καμιά βόλτα σε πάρκο,πλατεία,γηπεδάκι να οξυγονώνεται ο εγκέφαλος, να σας βλέπει λίγο ήλιος για βιταμίνη D

Περπατήστε, κάντε τζόκινγκ ρίξτε κάνα σουτάκι και γυρίστε πιείτε μια πορτοκαλάδα ή κανα φρουτάκι.

Τις υπόλοιπες ώρες εργασία από το σπίτι όσο γίνεται, κάντε τις δουλειές που αναβάλατε τόσο καιρό και τώρα είναι ευκαιρία (ξεκαθάρισμα αποθήκης, τακτοποίηση συρταριών, μαστόρεμα αυτοκίνητο-μηχανή)

 

Άηντε γιατί στις τελευταίες σελίδες όλοι αυτονοσήσατε με όσα διαβάζετε.....

Αξιοποιήστε σωστά την νέα καθημερινότητα να κάνετε πράγματα που θα βοηθήσουν εσάς και τους ανθρώπους σας αντί να παστώνεστε σε καφετέριες ή μαγαζιά και κολλήσουμε όλοι όλους και χαιρετήσουμε σε 1 μήνα όσους έπρεπε να προστατέψουμε.

 

89497982_10158567305333521_4604813800170848256_o.jpg

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι και τα delivery πρεπει να τα κοψουμε γιατι έρχονται σε επαφή με πολυ κοσμο. Ισως καλύτερα εφόσον εμπιστευόμαστε τον ιδιοκτήτη του καταστήματος να πηγαίνουμε να παιρνουμε φαι ή καφε απο εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomasG4 είπε

Πολύ πιο λογικό να κλείσεις καφετέριες και εστιατόρια (που η εστίαση αυξάνει πολύ περισσότερο τη μετάδοση του ιού λόγω της συχνής μη σωστής εφαρμογής των κανόνων υγιεινής και μεγαλύτερης προσέλευσης κόσμου σε κλειστό χώρο) παρά θέατρα και σινεμά, αλλα εδώ είπαμε έχουμε οικονομία του φραπέ.

https://m.naftemporiki.gr/story/1571762/belgio-covid-19-kleinoun-sxoleia-kafeteries-estiatoria-kai-kapoia-katastimata

Στους χώρους που αναφέρεις καταγράφονται τα μεγαλύτερα ποσοστά ανασφάλιστης εργασίας κατά καιρους, αν κλείσουν οι χώροι αυτοί πως θα πληρωθούν οι ανασφαλιστοι; Σωστά δεν έχουν κλείσει, αρκετά έχει κοστίσει το όλο θέμα και το θέμα του Έβρου για την χώρα. Ας περάσουν οι 10 ημέρες, και επιστροφή στην κανονικότητα, τώρα που βγαίνει και το φάρμακο όλα καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν γενικά λειτουργούν έτσι οι υπεύθυνοι που θα πάρουν αποφάσεις και θα μας σώσουν δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη...

Κοίτα δεν είμαι παράλογος να απαιτώ ιδιωτικό γιατρό στο σπίτι και ιδιωτική στριπτιτζού.

Δεν ανησυχώ για μένα. Βήχα, πονόλαιμο & και πυρετό στα χαμηλά 37 έχω. Η ανησυχία μου είναι για τους ανθρώπους τριγύρω μου που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες.

Το παράπονό μου είναι ότι δεν υπάρχει κάποια οδηγία και για αυτό. Σου λένε κάτσε σπίτι και σε αφήνουν να βγάλεις την άκρη εσύ του πώς θα το κάνεις. Εκτός και αν περισσεύουν χρήματα για ιδιωτικό ιατρείο.

Κρατά ένα email, στείλε μία βεβαίωση ότι έγινε συνομιλία και όταν τα συμπτώματα δικαιολογούν την παραμονή στο σπίτι την οποία, λόγω κατάστασης, ο εργοδότης να πρέπει να τη δεχτεί.

Εντάξει εγώ βρήκα άκρη γιατί στην εταιρεία που δουλεύω είναι άνθρωποι με κατανόηση αλλά δεν ισχύει για όλους αυτό.

Επεξ/σία από vste
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vste είπε

Κοίτα δεν είμαι παράλογος να απαιτώ ιδιωτικό γιατρό στο σπίτι και ιδιωτική στριπτιτζού.

Δεν ανησυχώ για μένα. Βήχα, πονόλαιμο & και πυρετό στα χαμηλά 37 έχω. Η ανησυχία μου είναι για τους ανθρώπους τριγύρω μου που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες.

Το παράπονό μου είναι ότι δεν υπάρχει κάποια οδηγία και για αυτό. Σου λένε κάτσε σπίτι και σε αφήνουν να βγάλεις την άκρη εσύ του πώς θα το κάνεις. Εκτός και αν περισσεύουν χρήματα για ιδιωτικό ιατρείο.

Κρατά ένα email, στείλε μία βεβαίωση ότι έγινε συνομιλία και όταν τα συμπτώματα δικαιολογούν την παραμονή στο σπίτι την οποία λόγω κατάστασης ο εργοδότης να πρέπει να τη δεχτεί.

Εντάξει εγώ βρήκα άκρη γιατί στην εταιρεία που δουλεύω είναι άνθρωποι με κατανόηση αλλά δεν ισχύει για όλους αυτό.

Δυστυχώς δεν είμαστε έτοιμοι ως χώρα-θεσμοί για τις απαντήσεις που ζητάς, και που είναι απόλυτα λογικά τα ερωτήματά σου.

Επειδή ακριβώς παγκοσμίως συμβαίνει κάτι αντίστοιχο.....οι ειδικοί συμβουλέυουν τον καθένα να πάρει τα μέτρα του ατομικά, με ατομική ευθύνη και ατομική ενημέρωση.

Τίθεται τελικά το ζήτημα στα χέρια του καθένα μας.

Και από ηθικής πλευράς αν το δεις.

Αν ο εργοδότης σου δεν ήταν άνθρωπος με κατανόηση, θα έπαιρνες το ρίσκο να βάλεις σε κίνδυνο τους ευπαθείς γονείς σου; Η ζυγαριά θα έγερνε υπέρ της προστασίας της οικογένειας με το κίνδυνο της απόλυσης ή υπέρ της εργασιακής συνέχειας θυσιάζοντας (ίσως) ανθρώπους που αγαπάς;

Είμαστε μια γενιά (25-45 ετών) που έχουμε δει πρωτόγνωρα πράγματα και καταστάσεις εδώ και 20 χρόνια.

Προσωπικά δεν έχω βρει ακόμα απαντήσεις. Αν όμως με ρώταγες....Θα έβαζα πρώτα την οικογένεια και να πα να γ@μηθεί ο οποιοσδήποτε εργοδότης με έβαζε σε τέτοια ηθικά διλήμματα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μλκια με τη πενταψηφια γραμμη ειναι οτι χτες  ειχαν πλακώσει ολοι για θεματα που επρεπε να παρουν τηλεφωνο τον οικογενειακο τους γιατρο και να ζητανε χαρτια για αδειες ... 3ημερο και βαλε  μετα χαλαρα στις καφετεριες παλι . Ευκαιρια να τη κανουν και οι ΔΗ απο τους δημους εδω . Τιποτα περιεργο  αλλα ειναι και παρασκευη και 13 τη κατσαμε δηλαδη :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...