Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Καλά κάνεις. Εγώ αρρωστησα με συμπτώματα απο την Παρασκευή, μαλλον κόλλησα μέσα στο Ιπποκράτειο δύο μέρες πριν, πολύ γερή ίωση, είχα να αρρωστήσω έτσι 20 χρόνια. Καλέσαμε γιατρο στο σπιτι. Μου έκανε και test γρίπης που βγήκε αρνητικό...

Το τεστ για τον κορονοϊο ειναι τοσο ακριβο ή δεν μπορει να γινει σχεδον πουθενα στην Ελλαδα; 

Περαστικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 επιπλέον θανατηφόρα κρούσματα από επιπλοκές της γρίπης καταγράφηκαν την εβδομάδα 17-23 Φεβρουαρίου σύμφωνα με τα νεότερα επιδημιολογικά στοιχεία από τον ΕΟΔΥ

 

Μιλάμε για την γρίπη που υπάρχει το εμβόλιο στα φαρμακεία από τα τέλη Σεπτεμβρίου....

 

 

Μόλις τώρα, matrixxx είπε

Το τεστ για τον κορονοϊο ειναι τοσο ακριβο ή δεν μπορει να γινει σχεδον πουθενα στην Ελλαδα; 

Περαστικα.

Το κανει το ΠΑΣΤΕΡ  μονο .... ολα τα δειγματα πανε εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Το τεστ για τον κορονοϊο ειναι τοσο ακριβο ή δεν μπορει να γινει σχεδον πουθενα στην Ελλαδα; 

Περαστικα.

Το test που μου έκανε ήταν για γρίπη. Για κορονοιο πρέπει να πας σε κάποιο νοσοκομείο μάλλον και από αυτά που έχουν επιφορτιστει από το υπουργείο υγείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, k_w_t said:

 

Μιλάμε για την γρίπη που υπάρχει το εμβόλιο στα φαρμακεία από τα τέλη Σεπτεμβρίου....

Και γω έκανα το εμβόλιο αλλά με έπιασε λίγο η γρίπη φέτος (αν και με ήπια συμπτώματα). Αν είχα όμως και κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας, υπήρχε η πιθανότητα να μου εμφανιστούν επιπλοκές και να χάσω τη ζωή μου ενώ θα είχα εμβολιαστεί.  Το εμβόλιο από μόνο του δηλαδή δεν σου εξασφαλίζει πως δεν θα πεθάνει κανείς από την εποχική γρίπη. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το test που μου έκανε ήταν για γρίπη. Για κορονοιο πρέπει να πας σε κάποιο νοσοκομείο μάλλον και από αυτά που έχουν επιφορτιστει από το υπουργείο υγείας. 

Θα επρεπε λεω εγω, να παρει δειγμα και να το στειλει εκει που γινεται το τεστ. Αλλα ειπαμε, στην Ελλαδα βρισκομαστε. Δεν γινεται να λες υποτιθεται ως κρατος/χωρα/ιατρικη κοινοτητα οπως θες πεσ'το,  "πρεπει να το ελεγξω επειδη ειναι αγνωστος ιός και πιθανον επικινδυνος για πανδημια" και να μην ελεγχεις για ταυτοποιηση περιεργα κρουσματα.

Ή κοροιδευομαστε ή δεν μπορουμε λοιπον, δεν ειμαστε ικανοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και γω έκανα το εμβόλιο αλλά με έπιασε λίγο η γρίπη φέτος (αν και με ήπια συμπτώματα). Αν είχα όμως και κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας, υπήρχε η πιθανότητα να μου εμφανιστούν επιπλοκές και να χάσω τη ζωή μου ενώ θα είχα εμβολιαστεί.  Το εμβόλιο από μόνο του δηλαδή δεν σου εξασφαλίζει πως δεν θα πεθάνει κανείς από την εποχική γρίπη. 

Aυτο είναι το κακό της εποχιακής γρίπης ότι έχει πολλές μεταλλάξεις..

10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το test που μου έκανε ήταν για γρίπη. Για κορονοιο πρέπει να πας σε κάποιο νοσοκομείο μάλλον και από αυτά που έχουν επιφορτιστει από το υπουργείο υγείας. 

Στελνουν το δειγμα με κουριερ στο ΠΑΣΤΕΡ

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/6054566/me-koyrier-stelnoyn-ta-nosokomeia-ta-deigmata-toy-koronoioy-sto-paster

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ρε παιδιά και εγώ κάτι μάλλον άσχετο, να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.

Υπόθεση ότι κόλλησα τον ιο. Τι κάνω? Πάω γιατρό. Μου κάνει την διάγνωση και μου λέει έχεις αυτόν τον ιο. Με βάζουν καραντίνα λοιπόν. Και? Θα μου δώσουν αντιβίωση? Θα μου δώσουν αντιπυρετικά? Θα μου δώσουν για τον βήχα? Ορούς? Τι ακριβώς. Ξέρει κανείς? Αντιβίωση δεν το νομίζω. Για τους πόνους και τον πυρετό υποθέτω μόνο. Και έτσι λοιπόν αν αντέξει ο οργανισμός μου απλά θα περάσει? Τι γίνεται μετά (και πόσο ακριβώς) από κάποιο χρονικό διάστημα. Ξέρουμε η δεν ξέρουμε πόσο διαρκεί? Το ποσοστό θνησιμότητας διαβάζω είναι μικρό. Με λίγα λόγια και απλά υπάρχουν κάποιοι από αυτούς που νόσησαν και έχουν γίνει καλά? Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να πούμε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος? 

Η εγώ δεν ξέρω να ψάχνω η δεν έχω καταλάβει αυτά που διαβάζω η δεν γράφουν λεπτομέρειες γιατί δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι? 

Δεν έχω καταλάβει πραγματικά τίποτε. Για να μας πει κάποιος που το κατέχει.

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ήρθε και Αθήνα αυτό το πράγμα.... Τι κάνουμε τώρα? Βγαίνουμε με μάσκα στο δρόμο? Είναι λίγο παρανοική ασθένεια καθώς μπορεί να την έχει ο οποιοςδήποτε και να σου δημιουργήσει πρόβλημα από το πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, aizensama24 said:

Παιδιά ήρθε και Αθήνα αυτό το πράγμα.... Τι κάνουμε τώρα? Βγαίνουμε με μάσκα στο δρόμο? Είναι λίγο παρανοική ασθένεια καθώς μπορεί να την έχει ο οποιοςδήποτε και να σου δημιουργήσει πρόβλημα από το πουθενά.

Καταρχην όχι πανικό, υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις για να προστατευτείς, η μάσκα έχει ειπωθεί πολλές φορές, δεν προστατεύει αυτόν που την φοράει απ τους υπόλοιπους. Το ανάποδο συμβαίνει 

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Να ρωτήσω ρε παιδιά και εγώ κάτι μάλλον άσχετο, να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.

Υπόθεση ότι κόλλησα τον ιο. Τι κάνω? Πάω γιατρό. Μου κάνει την διάγνωση και μου λέει έχεις αυτόν τον ιο. Με βάζουν καραντίνα λοιπόν. Και? Θα μου δώσουν αντιβίωση? Θα μου δώσουν αντιπυρετικά? Θα μου δώσουν για τον βήχα? Ορούς? Τι ακριβώς. Ξέρει κανείς? Αντιβίωση δεν το νομίζω. Για τους πόνους και τον πυρετό υποθέτω μόνο. Και έτσι λοιπόν αν αντέξει ο οργανισμός μου απλά θα περάσει? Τι γίνεται μετά (και πόσο ακριβώς) από κάποιο χρονικό διάστημα. Ξέρουμε η δεν ξέρουμε πόσο διαρκεί? Το ποσοστό θνησιμότητας διαβάζω είναι μικρό. Με λίγα λόγια και απλά υπάρχουν κάποιοι από αυτούς που νόσησαν και έχουν γίνει καλά? Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να πούμε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος? 

Η εγώ δεν ξέρω να ψάχνω η δεν έχω καταλάβει αυτά που διαβάζω η δεν γράφουν λεπτομέρειες γιατί δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι? 

Δεν έχω καταλάβει πραγματικά τίποτε. Για να μας πει κάποιος που το κατέχει.

Ευχαριστώ

Eαν εχεις τα συμπτωματα και εχεις γυρισει απο χωρα που υπαρχουν αυξημενα κρουσμανα (Ιταλια,Κινα κτλ) ή ηρθες σε επαφη με καποιον που ειχε ταξιδεψει εκει.

Τοτε καθεσε στο σπιτι και καλεις το 166 και το αναφερεις ωστε να στειλουν το σωστο κλιμακιο να σε παραλαβει.... 

Μην παρεις αμαξι ,ταξι,λεωφορειο μετρο κτλ και κολλησεις και αλλους....

 

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Eαν εχεις τα συμπτωματα και εχεις γυρισει απο χωρα που υπαρχουν αυξημενα κρουσμανα (Ιταλια,Κινα κτλ) ή ηρθες σε επαφη με καποιον που ειχε ταξιδεψει εκει.

Τοτε καθεσε στο σπιτι και καλεις το 166 και το αναφερεις ωστε να στειλουν το σωστο κλιμακιο να σε παραλαβει.... 

Μην παρεις αμαξι ,ταξι,λεωφορειο μετρο κτλ και κολλησεις και αλλους....

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μάλλον αναφέρεσαι σε κάποιον άλλον και με μπέρδεψες. Δες ακριβώς τι ρωτάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Καταρχην όχι πανικό, υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις για να προστατευτείς, η μάσκα έχει ειπωθεί πολλές φορές, δεν προστατεύει αυτόν που την φοράει απ τους υπόλοιπους. Το ανάποδο συμβαίνει 

Η μάσκα μπορεί να προστατέψει και αυτον που την φοράει, και τους άλλους. Αρκεί να την φορέσει από την σωστή μεριά για κάθε περίπτωση 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Και γω αλλα διπλα μου εχω εναν 65 διαβητικο, εναν με χρονιο πρόβλημα πνευμονα που δεν το παίρνει να κολλήσει, και μια έγκυο. Οταν διαβαζω "η γριπη σκοτωνει περοσσοτερους ή πως κανετε ετσι ελαχιστοι καταληγουν ΑΝ ειναι υγιείς" θελω να σπασω την οθονη. Δεν εχει σημασια μονο το ποιος εισαι εσυ και ποσο προσεχεις, οι ανθρωπου σου μπορει να μην εχουν ουτε την ιδια τύχη, ουτε τον ιδιο δυνατο οργανισμό. 

Α γεια σου! Οι περισσότεροι αποδεικνύουν περίτρανα τον ψωροεγωισμό, δίχως να έχουν την παραμικρή έννοια για τον οποιοδήποτε συνάνθρωπο τους ο οποίος μπορεί να μην έχει τόσο υγιή οργανισμό! Για μένα, απλώς απαράδεκτοι (θα άξιζαν περισσότεροι και βαρύτεροι χαρακτηρισμοί)! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Να ρωτήσω ρε παιδιά και εγώ κάτι μάλλον άσχετο, να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.

Υπόθεση ότι κόλλησα τον ιο. Τι κάνω?

3 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μάλλον αναφέρεσαι σε κάποιον άλλον και με μπέρδεψες. Δες ακριβώς τι ρωτάω...

 

Σε αυτο απαντησα ........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Να ρωτήσω ρε παιδιά και εγώ κάτι μάλλον άσχετο, να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.

Υπόθεση ότι κόλλησα τον ιο. Τι κάνω? Πάω γιατρό. Μου κάνει την διάγνωση και μου λέει έχεις αυτόν τον ιο. Με βάζουν καραντίνα λοιπόν. Και? Θα μου δώσουν αντιβίωση? Θα μου δώσουν αντιπυρετικά? Θα μου δώσουν για τον βήχα? Ορούς? Τι ακριβώς. Ξέρει κανείς? Αντιβίωση δεν το νομίζω. Για τους πόνους και τον πυρετό υποθέτω μόνο. Και έτσι λοιπόν αν αντέξει ο οργανισμός μου απλά θα περάσει? Τι γίνεται μετά (και πόσο ακριβώς) από κάποιο χρονικό διάστημα. Ξέρουμε η δεν ξέρουμε πόσο διαρκεί? Το ποσοστό θνησιμότητας διαβάζω είναι μικρό. Με λίγα λόγια και απλά υπάρχουν κάποιοι από αυτούς που νόσησαν και έχουν γίνει καλά? Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να πούμε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος? 

Η εγώ δεν ξέρω να ψάχνω η δεν έχω καταλάβει αυτά που διαβάζω η δεν γράφουν λεπτομέρειες γιατί δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι? 

Δεν έχω καταλάβει πραγματικά τίποτε. Για να μας πει κάποιος που το κατέχει.

Ευχαριστώ

 ΔΕΝ πας πουθενά,θα καλέσεις το 166 και θα σου πουν.Αν έχεις όντως τον ιό θα κολλήσουν όσους συναντήσεις στον δρομο μεχρι τον γιατρο.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...