Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ = ΕΛληνική ΤΑλαιπωρία


yanyul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, teoxan123 είπε

Εργάζομαι σε κατάστημα σε πυκνοκατοικημένη συνοικία του δήμου Αθηναίων. Παιδιά, η κατάσταση είναι τραγική. Στα περισσότερα καταστήματα υπάρχουν το πολύ 3 άτομα, στη δε διανομή η κατάσταση είναι χειρότερη και με την απόλυση των ενοικιαζόμενων. Το 90% της δουλειάς μας πλέον είναι η επίδοση δεμάτων και συστημένων, έχουμε αντικαταστήσει τους ταχυδρόμους..

Όλα αυτά έχουν να κάνουν με ένα πρόγραμμα ανασυγκρότησης που προβλέπει στην ουσία συρρίκνωση του οργανισμού ( κλείσιμο καταστημάτων, εθελούσια έξοδο προσωπικού, αναδιοργάνωση διανομών κλπ) με στόχο μικρότερη αλλά πιο (υποτίθεται ) ανταγωνιστική επιχείρηση με έμφαση στις ταχυμεταφορές. 

Ήδη απο 3/3 υπάρχει μεγάλη αύξηση τιμών στα επιστολικά και στα δέματα, κατάργηση του express ταχυδρομείου, διαχωρισμός α και β προτεραιότητας( η α προτεραιότητα στην ουσία γίνεται ταχυμεταφορά και η β προτεραιότητα το "βασικό" ταχυδρομείο)  και εκπτώσεις σε ομαδικές εταιρικές αποστολές.

Θέλει υπομονή και κυρίως συμπαράσταση και κατανόηση. Όπως ταλαιπωρήστε κι εσείς, έτσι ταλαιπωρούμαστε κι εμείς. Δεν ξέρω αν είναι σχέδιο πλήρους απαξίωσης και εν τέλει πώλησης σε ιδιώτες αλλά αυτός ο κοινωνικός αυτοματισμός που δυστυχώς βλέπω κι εδώ δεν οδηγεί πουθενά. 

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θα κερδίσουν κάποιοι αν απολυθούν μερικές χιλιάδες εργαζόμενοι. 

Δεν έχετε καταλάβει ότι τα ΕΛ.ΤΑ. δεν είναι μόνο ταχυδρομείο που θα σου φέρει το πολυπόθητο δεματάκι απο την Κίνα, είναι ένας οργανισμός που παρά τις παθογένειες και τα προβλήματα του επιτελεί κοινωνικό έργο εξυπηρετώντας και βοηθώντας εκατομμύρια συμπολίτες μας που έχουν πραγματική ανάγκη.Εσείς που έρχεστε να παραλάβετε ένα δέμα βλέπετε μόνο μια ελάχιστη εικόνα.

Ναι, υπάρχουν και κακοί υπάλληλοι, που δεν θα έπρεπε να δουλεύουν, αλλά δεν είμαστε όλοι το ίδιο και άλλωστε σε ποιά δουλειά δεν υπάρχουν;

 Και για τα προβλήματα και τις παθογένειες δεν φταίει ολοκληρωτικά ο υπάλληλος, οι κυβερνήσεις που στήριξαν και πολλές φορές δημιούργησαν αυτά τα προβλήματα είναι οι βασικές υπαίτιοι.

Γνωρίζετε πόσα χρήματα χρωστάει το ελληνικό Δημόσιο στα ΕΛ.ΤΑ.; 

Αντί να δέρνετε το σαμάρι, να δείρετε το γάιδαρο..Κι επιτέλους ας αφήσουμε λίγο αυτό το εγωκεντρικό και εγωιστικό "εμένα δεν με νοιάζει τίποτα αρκεί να πάρω το δέμα μου". Είναι κι αυτός ένας απο τους λόγους που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε σαν χώρα.

Εμένα ως φορολογούμενο με νοιάζει απλά να κάνει το κράτος καλοδιαχείρηση και όχι κακοδιαχείρηση.

Η καλοδιαχείρηση θα φέρει επενδύσεις και θα έχεις να επιλέξεις μεταξύ δεκάδων εταιριών σε ποια θα δουλέψεις.

Η κακοδιαχείρηση φέρνει καινούριους φόρους με αποτέλεσμα να αναγκάζεται ο άλλος είτε να κλείσει το μαγαζί του είτε να μεταναστεύσει.

Επίσης με την κακοδιαχείρηση καταδικάζεις τις επόμενες γενιές να πληρώσουν για κάτι που δεν φταίνε.

2 ώρες πριν, Ilias83 είπε

Έχω βαρεθεί να ακούω κόσμο να κατηγορεί τις Δημόσιες Υπηρεσίες διαρκώς.

Χρησιμοποιώ ΕΛΤΑ από επιλογή τα τελευταία 20 χρόνια για δέματα που φεύγουν προς το εξωτερικό και φυσικά άλλα που έρχονται από εκεί.

Ποτέ δεν έχασα τίποτα, ποτέ μου δεν πίστεψα πως κινδυνεύουν πράγματα αξίας που έφευγαν πακεταρισμένα με ΕΛΤΑ.

Αντίστοιχα έχω τις χειρότερες εμπειρίες από ιδιωτικές εταιρίες Courier που πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά με την λογική πως θα λάβεις το δέμα σου την επόμενη ημέρα και την επόμενη ημέρα βρίσκεις απλά ειδοποίηση ενώ δεν έλειπες από τον χώρο σου και δεν σου χτύπησε κανείς κουδούνι ή δεν σε πήρε κανείς τηλέφωνο να σου παραδώσει.
Και αντίστοιχα έχω κακές εμπειρίες από ταχυδρομεία σε πιο "προηγμένες" χώρες του εξωτερικού.

Έχουμε ένα πραγματικά πολύ καλό ταχυδρομείο που απλά ήρθε η σειρά του να απαξιωθεί και να ξεπουληθεί και αυτό ως ζημιογόνο. Και είναι δικό μας γιατί το έχουμε πληρώσει. Και λειτουργεί παρά τις όποιες του παθογένειες. Και για τον κάθε υπάλληλο που λέτε πως δεν έκανε καλά την δουλειά του έχω να σας δείξω άλλους δύο που την κάνουν με χαμόγελο και το μόνο που αρκεί είναι να τους μιλήσεις ανθρώπινα και θα "σκιστούν" να σε εξυπηρετήσουν.

Συμφωνώ ότι έχεις τον χειρότερο ιδιωτικό τομέα του πλανήτη αλλά δεν φταίει αυτός που κατάντησε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, radeon9700 είπε

Παιδιά τα ΕΛΤΑ έχουν χρεοκοπήσει σε εμενα δήμος 100.000 κατοίκων κλείσανε ολόκληρο υποκατάστημα και πλέον όλοι πάμε σε ένα ..... δεν σας περιγράφω τι γίνετε. Και σε άλλους δήμους κόψανε υποκαταστήματα η κλείσανε απογευματινά. Από αρχές του μηνα κάνανε αυξήσεις στις τιμές, για να στείλουμε κάτι θα το χρυσοπληρώνουμε.

Δεν μου αρέσει να μιλάω για κομματικά αλλα οποιος έχει όρεξη ας δει τους ισολογισμούς των τελευταίων 6 ετών να καταλάβει πιο κόμμα τον έμπασε μέσα 100 μύρια.

Εμενα λογαριασμός ΔΕΗ ήρθε σήμερα και γραφει ο φάκελος παραδόθηκε ΕΛΤΑ 14/2 !!! ούτε από Κίνα να ερχότανε και λήγει μεθαύριο 9/3 ...

A, ετσι εξηγειται, όπως λεω σε διπλανο θρεντ, γιατι δεν εχω παρει ακομα λογ/σμο δεη που εκδοθηκε 10/2...

Πριν απο δυο μηνες στη περιοχη μου εκλεισαν υποκαταστημα ΔΟΥ. Συγχωνευτηκε με ΔΟΥ διπλανης περιοχης. Δηλαδη τα χαλια δε περιοριζονται μονο στα ελτα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, radeon9700 είπε

Παιδιά τα ΕΛΤΑ έχουν χρεοκοπήσει σε εμενα δήμος 100.000 κατοίκων κλείσανε ολόκληρο υποκατάστημα και πλέον όλοι πάμε σε ένα ..... δεν σας περιγράφω τι γίνετε. Και σε άλλους δήμους κόψανε υποκαταστήματα η κλείσανε απογευματινά. Από αρχές του μηνα κάνανε αυξήσεις στις τιμές, για να στείλουμε κάτι θα το χρυσοπληρώνουμε.

Δεν μου αρέσει να μιλάω για κομματικά αλλα οποιος έχει όρεξη ας δει τους ισολογισμούς των τελευταίων 6 ετών να καταλάβει πιο κόμμα τον έμπασε μέσα 100 μύρια.

Εμενα λογαριασμός ΔΕΗ ήρθε σήμερα και γραφει ο φάκελος παραδόθηκε ΕΛΤΑ 14/2 !!! ούτε από Κίνα να ερχότανε και λήγει μεθαύριο 9/3 ...

Με όλο το συμπάθιο αν δεν είσαι 60+(και ένα παραπάνω όταν είσαι μέλος του insomnia)δεν σου φταίει κανείς να περιμένεις τον ταχυδρόμο για το λογαριασμό της ΔΕΗ όταν το EBill είναι υπόθεση 5 λεπτών να το φτιάξεις,ασχέτως με την τραγική κατάσταση των ΕΛΤΑ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Με όλο το συμπάθιο αν δεν είσαι 60+(και ένα παραπάνω όταν είσαι μέλος του insomnia)δεν σου φταίει κανείς να περιμένεις τον ταχυδρόμο για το λογαριασμό της ΔΕΗ όταν το EBill είναι υπόθεση 5 λεπτών να το φτιάξεις,ασχέτως με την τραγική κατάσταση των ΕΛΤΑ. 

Λογαριασμός στο όνομα της μάνας μου που έχει πεθάνει άρα ebill το ξεχνάμε, και για να γυρίσει στο όνομα μου πλέον πρέπει να πληρώσω ηλεκτρολόγο για ένα χαρτί μου είχαν πει κόστος για την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού + κάτι αλλα της ΔΕΗ μου βγαίνε κάτι πάνω από 100 euro !!!  η άλλη λύση να λακίσω από ΔΕΗ να πάω σε άλλο πάροχο δεν ζητάνε τίποτα :)

Με το συμπάθιο δε μου περισσεύουν 100 euro να δώσω για μια απλή αλλαγή ονόματος στο λογαριασμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
54 λεπτά πριν, radeon9700 είπε

Λογαριασμός στο όνομα της μάνας μου που έχει πεθάνει άρα ebill το ξεχνάμε, και για να γυρίσει στο όνομα μου πλέον πρέπει να πληρώσω ηλεκτρολόγο για ένα χαρτί μου είχαν πει κόστος για την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού + κάτι αλλα της ΔΕΗ μου βγαίνε κάτι πάνω από 100 euro !!!  η άλλη λύση να λακίσω από ΔΕΗ να πάω σε άλλο πάροχο δεν ζητάνε τίποτα :)

Με το συμπάθιο δε μου περισσεύουν 100 euro να δώσω για μια απλή αλλαγή ονόματος στο λογαριασμό.

εχει προφανως ληξει το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου, ενω λογικα σου ζητανε και εγγυηση. εν ολιγης δε σου ζητανε τιποτα για την αλλαγη ονοματος

 

επισης ρωτα τι γινεται με την εγγυηση της μητερας σου που πρεπει να επιστραφει αν ολοκληρωθει η συμβαση. ισως γινεται να συμψηφιστουν με τη νεα εγγυηση? δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radeon9700 είπε

Λογαριασμός στο όνομα της μάνας μου που έχει πεθάνει άρα ebill το ξεχνάμε, και για να γυρίσει στο όνομα μου πλέον πρέπει να πληρώσω ηλεκτρολόγο για ένα χαρτί μου είχαν πει κόστος για την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού + κάτι αλλα της ΔΕΗ μου βγαίνε κάτι πάνω από 100 euro !!!  η άλλη λύση να λακίσω από ΔΕΗ να πάω σε άλλο πάροχο δεν ζητάνε τίποτα :)

Με το συμπάθιο δε μου περισσεύουν 100 euro να δώσω για μια απλή αλλαγή ονόματος στο λογαριασμό.

Καλησπέρα...Για την αλλαγή ονόματος η ΔΕΗ σου ζητάει σαν εγγύηση 130 ευρώ... (Επιστρέφεται πίσω στην διακοπή)

Εκτός και αν ανήκεις σε κοινωνικό τιμολόγιο..Θα ζητηθεί οπωσδήποτε ΥΔΕ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεμα απο αλι εξπρες αποστολη 4-12 και ηρθε εχθες...μιλαμε για 3 μηνες!το χειροτερο ειναι οτι ολοι ζηταμε refund και θα σταματησουν να στελνουν τα κινεζια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τον μαιο μου έστειλε προσκλητήριο γάμου ένας φίλος μου για τον Ιούλιο και ήρθε 22 Αυγούστου. Πάλι καλα μου έστειλε μήνυμα και στο φέισμπουκ αν θα πάω για να ξέρει. Οι άνθρωποι είναι ακατάλληλοι για την δουλεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, WhatSoEver είπε

Ε ναι μην τυχων και ιδρωσουν οι κυρατσες των ΕΛΤΑ.

Εχουν και το κινητο τους να ασχοληθουν.

Απολυσαν ταχυδρομους ειπατε ?

Και τους υπολοιπους γιατι τους αφησαν ?

Οσον αφορα το τελωνειο εγω εχω παρει πολλα δεματα απο κινα και μονο ενα εχει περασει τελωνειο.

Το ΕΛΤΑ δεν στελνει τα δεματα στο σπιτι ουτε αυτα που εχουν tracking number ουτε αυτα που δεν εχουν.

Κακως για μενα τους εχω κανει αναφορα στον επιθεωρητη δημοσιας διοικησης, ξερετε που με γραψανε.

Αυτα που εχουν tracking βλεπω απο την εφαρμογη στο κινητο ποτε ερχονται και τα περνω.

Αυτα που δεν εχουν tracking ταφερναν στην γειτονισα μου, χαριστικως οπως με ενημερωσαν οταν δεν μου εφεραν ενα γιατι λεει δεν χωρουσε στο μηχανακι.

Πηγα εγω και το πηρα, τους εστειλα στο διαολο και εφυγα.

Αυτο το ειχα παρει απο το ιταλικο amazon οπου και τους ειπα οτι αφου δεν μου ηρθε στην πορτα μου, θελω να μου γυρισετε τα μεταφορικα.

Και αυτο εκαναν.

Έπεσες στην περίπτωση...

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους, ακόμα και μεγάλα δέματα φέρνουν στο σπίτι, να φανταστείς ότι με έχουν αφήσει να πάω στο χώρο που δουλεύουν

οι ταχυδρόμοι (γιατί διαζόμουν για ένα πακέτο)  ... οι άνθρωποι έχουν βουνά από δέματα που πρέπει να τα ξεχωρίσουν και να τα βάλουν σε μία σειρά.

Αντίθετα έχω πάντα πρόβλημα με 2 συγκεκριμένες εταιρίες courier που μάλιστα στην 1 σε παίρνουν τηλέφωνο και σου λένε ότι αν προλάβει το "παιδί" θα σου φέρει το δέμα διαφορετικά αύριο....... ή δεν βρήκα το σπίτι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φανερό ότι του τελευταίους μήνες τα ΕΛΤΑ διατηρούν αγαστή συνεργασία με τους Έλληνες Τελώνες και Φαρισαίους με σκοπό να προάγουν την πρόοδο και την ανάπτυξη στη χώρα. Μεγάλο πρόβλημα βέβαια ήταν (και πιστεύω ότι οδήγησε σ' αυτή την σε μερικές περιπτώσεις οδυνηρή κατάσταση) και το 15ντάρι που είχαν σκοπό να επιβάλλουν. Αποστολή από Καζακστάν ("βλέπε" φώτο) που περιέχει ΑΠΛΑ χαρτιά (έγγραφα και σχέδια-τα οποία δυστυχώς δεν υπήρχαν "σε" κι ούτε μπορούσαν να αποσταλούν "σε" ηλεκτρονική μορφή και σε κάποια υπήρχε απαίτηση για "πρωτότυπο" ) για μια πραγματικά πολύ αξιόλογη οικονομικά δουλειά . Από τις 22/1 παραμένει για "παρουσίαση στο τελωνείο". Επικοινώνησα μαζί τους  και εξήγησα με πολύ απλό τρόπο (όπως η νηπιαγωγός στους μαθητές και τις μαθήτριες της) ότι η συγκεκριμένη αποστολή δεν περιέχει κάτι που χρήζει τελωνειακού ελέγχου. Δυστυχώς ΄"ούτε φωνή ούτε ακρόαση". Για την ιστορία:. ο αποστολές χρησιμοποίησε συστημένο ΕΛΤΑ κατά λάθος και έπειτα από απαίτηση μου έγινε αποστολή εκ νέου με άλλον τρόπο και ευτυχώς παρέλαβα το περιεχόμενο του φακέλου πριν καν ο πρώτος φάκελος φτάσει στη Ελλάδα. Ωστόσο είναι γεγονός ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι αδύνατο να είμαστε το ίδιο προνοητικοί και θεωρώ απαράδεκτο ο "Εθνικός" μας ταχυδρόμος να έχει τον πελάτη στην αναμονή και την αβεβαιότητα

Καταγραφή.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έλαβα ένα προσκλητήριο από φίλο για τα βαφτήσια του γιου του και όταν τον πήρα για λεπτομέρειες μου λέει "τώωωρα, έχει πάει φαντάρος ο μικρός"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα και εγώ δεματάκι που περίμενε 3 εβδομαδες στη μονάδα διανομής της περιοχής μου. Πήρα τηλέφωνο και πήγα από εκεί να το πάρω, οι άνθρωποι ήταν προθυμότατοι να εξυπηρετήσουν αλλά δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί.

Κακή διοίκηση; Μαζί τα φάγανε; Όπου και αν είναι οι ευθύνες, το αποτέλεσμα είναι ότι πάλι εμείς θα βγούμε χαμένοι. Με χειρότερες υπηρεσίες, με ακριβότερες υπηρεσίες ή και τα δύο μαζί.

Επεξ/σία από ctsiri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...