Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ = ΕΛληνική ΤΑλαιπωρία


yanyul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, skiabox είπε

Γνωστή και καλή ιδέα.

Πάει καλά;

giphy.gif

αυξάνονται και πληθύνονται ;d

για την ώρα μονο DHL και Courier Center 

Δε ξέρω τι αποζημίωση δίνει στα μαγαζιά, αν ειχα καλυτερο ωράριο στο μαγαζί θα το ήθελα σίγουρα

Στην αρχή μου ζήταγαν ταυτότητα για ταυτοποίηση, τώρα θα το κόψουν και αυτό μόνο με εξαψήφιο αριθμό η επιβεβαίωση 

19 λεπτά πριν, Geekwn είπε

Δυστυχώς το θέμα είναι πιο σύνθετο...

Όταν αναλαμβάνει να φέρει γράμματα ,πακέτα, λογαριασμούς έχει πληρωθεί προκαταβολικά για αυτή την υπηρεσία.

Έχει λοιπόν υποχρέωση να παραδώσει σε σωστό χρόνο ότι πρέπει.

Γίνεται λόγος για την κακή κατάσταση που έχουν έρθει οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ,  και ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ λόγος για την μόνιμη θέση που έχει στο διοικητικό συμβούλιο υπάλληλος που προέρχεται από εκλογές των υπαλλήλων των ΕΛΤΑ.

Ο θεματοφύλακας που προστάτευε τους υπαλλήλους, τι έκανε; Τα έπαιρνε;

Υπόψιν ότι η επιλογή του είναι αποτέλεσμα εκλογών και αυτό σημαίνει ότι η πλειοψηφία τον ΗΘΕΛΕ!!!!

Σωστος.

η καθολικη υπηρεσια εχει παει περιπατο, επρεπε ηδη να εχει επεμβει εισαγγελεας

κανονικα ολοι οι δημοσιοι φορεις πρεπει να πανε τα ΕΛΤΑ στα δικαστηρια για καταγγελια συμβασης

Αλλα στο Ελλαδισταν θα ακουσεις: (ενδεικτικα)

Για τον αθλο του κ.Γριβεα https://www.mononews.gr/business/o-athlos-tou-polichroni-grivea-pos-tha-sosi-ta-elta-apo-ti-chreokopia

Και για τις μειωσεις τιμων των ΕΛΤΑ https://www.theceo.gr/ta-elta-prospathoun-na-proselkysoun-pelates-ke-mionoun-tis-times-gia-proti-fora-apo-to-2013/

Μονο χειροτερα θα πανε τα πραματα, μεχρι το Μαιο λεει ληγουν και αλλες συμβασεις υπαλληλων των ΕΛΤΑ δε επιασε πατο ακομα αραζουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Narayan είπε

Αυτό που έχει ενδιαφέρον πάντως είναι πως ενώ υπάρχουν πολλές εναλλακτικές των ΕΛΤΑ εδώ και τώρα, δηλαδή να πληρώσεις για να σου έρχονται με courier οι "χαζοαηδίες" που παραγγέλνεις από Κίνα, προτιμάς ως κλασσικός Ελληναράς να γκρινιάζεις για την "κυβέρνηση" και να μην κάνεις τίποτα ουσιαστικό για να αλλάξεις την κατάσταση.

Ας μην γελιόμαστε, δεν θέλεις ούτε εσύ ούτε οι 100άδες που βρίζουν τα ΕΛΤΑ να πληρώσεις ακριβότερα για τις ίδιες υπηρεσίες, θέλεις να συνεχίσεις να λαμβάνεις δέματα αξίας €3-4 με free shipping αλλά και να είσαι πρώτος στη σειρά με το που θα μπεις στο κατάστημα (προφανώς ο Mr. Important βιάζεται καθώς έχει meeting με τον CEO, αφότου παραλάβει τον φακό led που παρήγγειλε από την Guangzou 😁 ).

Από πότε έχω επιλογή το τί θα επιλέξει ο κινέζος να μου στείλει το πακέτο μου μεσω ebay? Εδώ δεν έχω ΚΑΝ επιλογή για το αν θα είναι recorded delivery ή όχι, και κάνω το σταυρό μου όταν παραλαμβάνω. Το αν είναι ή όχι free shipping αφορά τον ΚΙΝΕΖΟ. Όχι το ποιά μεταφορική θα μου φέρει εμένα το πακέτο στο σπίτι. Σε όλα τα υπόλοιπα σοβαρά eshops του εξωτερικού, οι επιλογές μου όταν μπορώ φυσικά και είναι η πιο γρήγορη και σαφώς ακριβή μέθοδος, γιατί τα +5€ ευρώ που με χρεώνει πχ η Amazon είναι μηδέν σε σχέση με την ταλαιπωρία του να περιμένω. 

Επίσης δεν κατάλαβες, ΔΕΝ θέλω να είμαι ο πρώτος στη σειρά για το τίποτα. Εν έτη 2020, θέλω να ξεχάσω τί σημαίνει ΣΕΙΡΑ οπουδήποτε και να είναι αυτή. Και σίγουρα δε γουστάρω μία να περιμένω στην ουρά στο ταχυδρομείο, λες και είμαστε στο 1821 όταν υπάρχουν υπηρεσίες όπως η ACS η οποία σου στέλνει μήνυμα για να επιλέξεις ΕΣΥ πού και ΠΟΤΕ θα παραλάβεις το οτιδήποτε (τυχαίο παράδειγμα, αλλά την προτιμώ όπου μπορώ ακριβώς για αυτόν τον λόγο). 

Όχι θα κάθομαι να χάνω εργατοώρα για να πηγαίνω στα ΕΛΤΑ να περιμένω. Αν γουστάρεις και σε εξυπηρετεί η περιοχή μου, έλα να δίνω σε σένα τα έξτρα 5€ να στήνεσαι εσύ για λογαριασμό μου, με πολύ μεγάλη μου χαρά θα το κάνω.

Ξεκολλάτε ρε μίζεροι απ'τους δεινόσαυρους. Ας κλείσουν και τα ΕΛΤΑ και η ΕΡΤ και το οποιοδήποτε δημόσιο ΣΚΟΥΠΙΔΙ πληρώνουμε δεκαετίες τώρα με ΜΗΔΕΝ επίπεδο υπηρεσιών. Τα έχουμε πληρώσει όλα αυτά 17 φορές και εσείς εκεί, υπέρμαχοι του μηδενός, λες και δεν είστε οι ίδιοι που μυξοκλαίγεστε για το ότι πληρώνουμε ΕΡΤ μέσω ΔΕΗ. Λες και δεν ήσασταν εσείς που κράζατε για τον ΟΤΕ πριν 25 χρόνια, για την Ολυμπιακή και ΤΡΑΙΝΟΣΕ. Ε τώρα βρήκατε καινούριο να κράζετε, τα ΕΛΤΑ, με το μηδενική τους ποιότητα υπηρεσίας. Έλεος, πραγματικά. Φάτε τώρα την αύξηση τιμών για το ίδιο μηδενικό επίπεδο υπηρεσιών και ξαναμιλάμε όταν χορτάσετε.

7 ώρες πριν, Ilias83 είπε

Καλή ανεργία σου εύχομαι με τα μυαλά που κουβαλάς.

Μπα φίλε μου, το τραίνο αυτό σάλπαρε εδώ και 20 χρόνια. Μια χαρά είμαι εγώ, εύχομαι και σένα σύντομα να μη σε αγγίζουν τέτοιες "ευχές". 

4 ώρες πριν, dimis40 είπε

Τα ΕΛΤΑ παρέχουν μέχρι στιγμής value for money υπηρεσίες.

Μπα, από αρχές του μήνα ΜΗΔΕΝ αξία. Τσέκαρε πάλι τις πηγές σου. Διπλασίασαν σχεδόν τα πάντα. 

Βρείτε μου τώρα ΕΝΑΝ λόγο να ασχολείται κανείς με ΕΛΤΑ. Έναν, πραγματικά... και όχι, το ότι "η θεία μου δουλεύει στα ΕΛΤΑ από εποχές Ανδρέα και μας χαρτζιλικώνει ακόμα" δεν είναι λόγος... 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από την εταιρεία ταχυμεταφορών Courier Center μέχρι τώρα είμαστε ευχαριστημένοι στην εταιρεία είναι άψογοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, forgotten είπε

οταν πωληθουν τα ελτα και οι τιμες βγουν στα υψη οπως και η καθυστηρηση θα δουμε τι θα λετε αρκετοι ,το εργο το ειδαμε ξανα και ξανα αλλα καποιοι δεν ξυπνανε , δοθηκαν οτε, δοθηκαν οτιδηποτε κερδοφορο σε ξενους και αναμενουμε σε εισαγωγικα αναπτυξή  και καλυτερες συνθήκες απο ιδιωτικες εταιριες που μολις αγορασουν κατι βγαζουν τις τιμες στα υψη ενω δεν καλυτερευουν τπτ. Οι δημιουργιες ολιγοπωλιών ειναι τακτικες της αγορας οπου ολοι συμφωνουν μεταξυ τους τις τιμες και ο καταναλωτες μενει κρεμασμενος, στη χωρα μας αυτο θα συμβει αργα ή γρηγορα σε ολους τους τομείς λόγω των απόψεων του πολιτη που δεν αντιλαμβάνεται το πως και το γιατί.....

Ειδικά για τον ΟΤΕ, γελάει ο κόσμος. Σε τεχνολογικό forum? Να ανάψεις κανένα κερί λέω εγώ, γιατί αν δεν είχε γίνει αυτό που λες θα είχαμε ακόμα ISDN και θα μας το πουλάγανε ως τεχνολογικό θαύμα! Να αναφέρω και την Ολυμπιακή? Ούτε θυμάμαι πόσα λεφτά μπαίναμε μέσα ως κράτος κάθε μέρα από την κακοδιαχείριση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Έστειλα γράμμα απλό πριν 3-4 βδομάδες, Σαλονίκη Αθήνα. Δεν έφτασε ποτέ.

Μου έστειλαν βιβλίο από το book depository, δεν ήρθε ποτέ (έπρεπε να φτάσει πριν 10 μέρες).

Αγαπάμε ΕΛΤΑ.

Επειδή κι εγώ περιμένω βιβλία από το bookdepository, εσύ τι κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις; Μου είχε τύχει και παλιότερα και μου τα ξαναστέλναν, μια φορά μάλιστα μου ήρθε πρώτο το δεύτερο που μου είχαν στείλει και μετά το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΕΛΤΑ στη γειτονιά μου έκλεισε την εποχή της ανάπτυξης τότε το 2013.

Από τότε μόνο ταλαιπωρία αλλά στα συν ότι μπορώ να παραλάβω το βράδυ.

 

Εάν σας φαίνεται ότι το έλτα πάει κατά διαόλου βάλτε μια παραγγελία μέσω ACS έτσι για πλάκα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, gpolic είπε

Το ΕΛΤΑ στη γειτονιά μου έκλεισε την εποχή της ανάπτυξης τότε το 2013.

Από τότε μόνο ταλαιπωρία αλλά στα συν ότι μπορώ να παραλάβω το βράδυ.

Εάν σας φαίνεται ότι το έλτα πάει κατά διαόλου βάλτε μια παραγγελία μέσω ACS έτσι για πλάκα..

καλα αστο acs πονεμενη ιστορια,πληρωνεις courier και πας και τα παιρνεις εσυ γιατι αλλιως δεν προκειται να παραλαβεις ποτε,επικη στιγμη σαββατο μετα απο black friday να εχουν αφησει οι θεουληδες που το διαχειριζονται ΕΝΑ υπαλληλο μονο του να τα κανει ολα,μιλαμε τωρα management επιπεδου εδω περα,γιατι και εγω μια χαρα κραζω ΕΛΤΑ αλλα και οι ιδιωτικοι αναλογα που θα πεσεις τα ιδια σκατα ειναι

Επεξ/σία από greengr21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, greengr21 είπε

καλα αστο acs πονεμενη ιστορια,πληρωνεις courier και πας και τα παιρνεις εσυ γιατι αλλιως δεν προκειται να παραλαβεις ποτε,επικη στιγμη σαββατο μετα απο black friday να εχουν αφησει οι θεουληδες που το διαχειριζονται ΕΝΑ υπαλληλο μονο του να τα κανει ολα,μιλαμε τωρα management επιπεδου εδω περα,γιατι και εγω μια χαρα κραζω ΕΛΤΑ αλλα και οι ιδιωτικοι αναλογα που θα πεσεις τα ιδια σκατα ειναι

Πόσο δίκαιο έχεις ρε φίλε...

Τα ίδια κάνουν και στην Καβάλα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Geekwn είπε

Πόσο δίκαιο έχεις ρε φίλε...

Τα ίδια κάνουν και στην Καβάλα

Συγκρίνουμε ιδιωτικές εταιρίες με οργανισμούς που τους πληρώνει ο φορολογούμενος χωρίς να ελέγχονται ποτέ και από κανέναν;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, polaki είπε

Υπάρχει σχέδιο ε? Πάλι καλά, μπας και δούμε άσπρη μέρα εμείς οι καταναλωτές που όχι μόνο δεν τρώμε απ'τα ΕΛΤΑ όπως απ'ότι φαίνεται ορισμένοι εδώ μέσα, αλλά χάνουμε κιόλας από τις χαμένες εργατοώρες και την αδιανόητη ταλαιπωρία. Mε πλήρη επίγνωση του τί γράφω, ΜΑΚΑΡΙ λοιπόν να υπάρχει το σχέδιο που λες. Βασικά μακάρι να είχαν ξεπουληθεί πακέτο με την Ολυμπιακή, και 100 άλλα δημόσια ΧΡΕΠΙΑ στις αρχές της κρίσης. 

Όσο για το 15 μέρες στο κατάστημα κούριερ χωρίς ειδοποίηση αυτά δεν γίνονται. Δείξτο μας αλλιώς μπορώ και εγώ να λέω ότι θέλω. 

Ούτε θυμάμαι πόσα δεματάκια και χαζοαηδίες των 3-4€ απ'το ebay δεν έχω ασχοληθεί ποτέ να πάω να παραλάβω, επειδή βλέπω ουρά 12890 άτομα, 3 και 4 μήνες μετά την παραγγελία μου. Ας τους βάλει επιτέλους την ταφόπλακα μία κυβέρνηση να πάμε παρακάτω, και ας πληρώνουμε ακριβότερα. Τουλάχιστον θα έχουμε ένα στοιχειώδες επίπεδο υπηρεσιών.

Έχω αφήσει ήδη δημόσιο σχόλιο γι αυτό με στοιχεία. Αλλά δεν σκοπεύω να σου δείξω τίποτα γιατί έτσι κι αλλιώς λες και θα λες ό,τι (ΜΕ ΚΟΜΜΑ) θέλεις.
Κι όταν τα ΕΛΤΑ γίνουν ιδιωτικά (μοναδικό στην Ευρώπη θα είναι να έχουμε ιδιωτικά ταχυδρομεία), πάλι θα λες ό,τι θέλεις. Όπως κάνεις και τώρα.
Φαντάζομαι εσύ με ΣΤΟΙΧΕΙΑ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ισχυρίζεσαι ότι "κάποιοι εδώ μέσα τρώνε από τα ΕΛΤΑ". Ή μήπως λες ό,τι θέλεις?
Μόνο που η γνώμη σου ή η δική μου δεν έχει καμία αξία ΕΔΩ.
Έχει αλλού, αλλά μάλλον στη δουλειά  που κάνεις (στον ιδιωτικό τομέα) κανείς δεν υπολογίζει τη γνώμη σου και βγάζεις εδώ τα απωθημένα σου.

Όσο για το "στοιχειώδες επίπεδο υπηρεσιών", θα είναι μάλλον σαν αυτό της Cosmote που μιλάς σε μηχανή αν έχεις πρόβλημα. Βοήθειά σου...

Τρικυμία στο κρανίο κι εσύ, και μάλλον δεν καταλαβαίνεις ούτε εσύ τι σημαίνει...
Αν διάβασες μέχρι εδώ, βάλε και SAD για να ...ευχαριστηθείς.
Άντε, καληνύχτα κάθε μέρα όλη μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, cp5120 said:

Κι όταν τα ΕΛΤΑ γίνουν ιδιωτικά (μοναδικό στην Ευρώπη θα είναι να έχουμε ιδιωτικά ταχυδρομεία), πάλι θα λες ό,τι θέλεις.

https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Mail

For most of its history, the Royal Mail was a public service, operating as a government department or public corporation. Following the Postal Services Act 2011,[4][5] a majority of the shares in Royal Mail were floated on the London Stock Exchange in 2013. The UK government initially retained a 30% stake in Royal Mail,[6] but sold its remaining shares in 2015, ending 499 years of state ownership

Spoiler: Δεν είναι η μόνη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ThReSh είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Mail

For most of its history, the Royal Mail was a public service, operating as a government department or public corporation. Following the Postal Services Act 2011,[4][5] a majority of the shares in Royal Mail were floated on the London Stock Exchange in 2013. The UK government initially retained a 30% stake in Royal Mail,[6] but sold its remaining shares in 2015, ending 499 years of state ownership

Spoiler: Δεν είναι η μόνη...

Η σύγκριση ξένου δημόσιου με ελληνικό είναι πάλι σύγκριση μήλα με πορτοκάλια.

Στο εξωτερικό συναγωνίζονται ποιο θα είναι καλύτερο.

Εχω δει δημόσιο σχολείο στη Γερμανία και έπαθα πλάκα.

Μέχρι υπόγειο παρκινγκ είχε.

Το ότι εμείς το μόνο που έχουμε δει είναι σπάταλο και ανεξέλεγκτο δημόσιο δεν σημαίνει ότι το ίδιο έχουν δει και οι προηγμένοι λαοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Συγκρίνουμε ιδιωτικές εταιρίες με οργανισμούς που τους πληρώνει ο φορολογούμενος χωρίς να ελέγχονται ποτέ και από κανέναν;

Απλά παραθέτουμε τα γεγονότα.

Το ένα γεγονός δεν αναιρεί το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Geekwn είπε

Απλά παραθέτουμε τα γεγονότα.

Το ένα γεγονός δεν αναιρεί το άλλο.

Εντωμεταξύ αυτός ο καημένος ο φορολογούμενος έχει σώσει και ιδιωτικές επιχειρήσεις (βλέπε τράπεζες).

Ευτυχώς από το 2016 και μετά απαγορεύεται στην ΕΕ να σώζονται τράπεζες από κράτη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, gpolic είπε

Το ΕΛΤΑ στη γειτονιά μου έκλεισε την εποχή της ανάπτυξης τότε το 2013.

Από τότε μόνο ταλαιπωρία αλλά στα συν ότι μπορώ να παραλάβω το βράδυ.

Εάν σας φαίνεται ότι το έλτα πάει κατά διαόλου βάλτε μια παραγγελία μέσω ACS έτσι για πλάκα..

Απλά να προσέχετε με τις "ευχές" γιατί μην ξεχνάτε στην "Ζωή όλα πληρώνονται με το ίδιο νόμισμα"

αυτό για κάποιους φίλους που λένε για ανεργία κτλ...

ότι αφορά τα περί "δημοσίου" εγώ θα πω ας προσέξουμε πρώτα ΕΜΕΙΣ τι ψηφίζουμε και να πάψει το δημόσιο να είναι ψήφοι για τον κάθε πολιτικό/συνδικαλιστή και μετά βλέπουμε αν θα πρέπει να υπάρχει δημόσιο ή όχι (εγώ είμαι υπέρ του ελέγχου από το δημόσιο π.χ στις τηλεπικοινωνίες/ενέργεια/ύδρευση/φυσικό αέριο/πετρέλαιο/μεταφορές αλλά οι εταιρείες που θα πουλάνε να είναι ιδιωτικές)

ότι αφορά το θέμα μας...

Αν θέλετε να κάνετε δοκιμές

Βάλτε τις παρακάτω επιλογές και πείτε μου

κανονικό ταχυδρομείο (δεν το έχω χρησιμοποιήσει.. καθώς έχουν κλείσει τα καταστήματα τους και στην εταιρεία που εργάζομαι και στην περιοχή που μένω είναι πάρα πολύ μακριά και επίσης έχω καταργήσει κάθε έντυπο λογαριασμό πλέον όλα μέσω E-Bill)

ΕΛΤΑ Courrier (παρέλαβα από τα γραφεία τους ενώ είχα πληρώσει για αποστολή/παραλαβή στον χώρο μου ούτε λόγο για επιστροφή των χρημάτων αφού δεν μου παρέδωσαν αλλά εγώ το παρέλαβα)

ACS Courrier (παρέλαβα από τα γραφεία τους ενώ είχα πληρώσει για αποστολή/παραλαβή στον χώρο μου ούτε λόγο για επιστροφή των χρημάτων αφού δεν μου παρέδωσαν αλλά εγώ το παρέλαβα)

Γενική Ταχυδρομική (παρέλαβα από τα γραφεία τους ενώ είχα πληρώσει για αποστολή/παραλαβή στον χώρο μου ούτε λόγο για επιστροφή των χρημάτων αφού δεν μου παρέδωσαν αλλά εγώ το παρέλαβα)

DHL (κάτι κινέζικα καταστήματα που είχα αγοράσει πράμα που θα πέρναγε από τελωνείο ούτως η αλλιώς)

Courrier Center (αν την έχει κανένα κατάστημα.....πάντως είναι άψογοι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...