Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ = ΕΛληνική ΤΑλαιπωρία


yanyul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, rus είπε

Εννοειται ότι παρακολουθω το λογ/σμο δεη από την ιντερνετικη σελιδα μου και τον πληρωσα πρωτου ληξει.

Οπως ειπα δεν τον εφεραν σπιτι ενώ αυτος ηδη εληξε, οποτε αν ηταν κανενος παππου που δεν ασχολειται με pc απλα θα εμενε απληρωτος.

νταξει δε θα του το κοψουν😆😝θα επεμβει ο κρατικος μηχανισμος και δε θα χασει ουτε την εκπτωση, ολα καλα στην μπανανια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, duende είπε

εγω προχτες παρελαβα απλο πακετο απο παραγγελια Νοεμβριου. σχεδον 5 μηνακια. μια χαρα

Εξωτερικου? Που βρισκονταν ολους αυτους τους μηνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω στην...αναμονή μηνών! παραγγελία απο 4/12 Κινα δεν έφτασε ποτέ. Ο κινέζος ζήτησε να περιμένω 10 ημέρες...περίμενα 20. Ζήτησα και πήρα refund. 2η παραγγελία απο Ισραήλ έφτασε Ελλάδα μέσα Φεβρουαρίου και ακόμα στα ΕΛΤΑ στο ΚΔ. Πραγματικά θα επικρατεί χάος αυτή τη περίοδο στα ΚΔ αλλά και σε κάθε κατάστημα.

Υπομονή και εννοείται όχι άλλη παραγγελία πριν ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2020 στις 4:16 ΠΜ, WhatSoEver είπε

Ε ναι μην τυχων και ιδρωσουν οι κυρατσες των ΕΛΤΑ.

Εχουν και το κινητο τους να ασχοληθουν.

Απολυσαν ταχυδρομους ειπατε ?

Και τους υπολοιπους γιατι τους αφησαν ?

Οσον αφορα το τελωνειο εγω εχω παρει πολλα δεματα απο κινα και μονο ενα εχει περασει τελωνειο.

Το ΕΛΤΑ δεν στελνει τα δεματα στο σπιτι ουτε αυτα που εχουν tracking number ουτε αυτα που δεν εχουν.

Κακως για μενα τους εχω κανει αναφορα στον επιθεωρητη δημοσιας διοικησης, ξερετε που με γραψανε.

Αυτα που εχουν tracking βλεπω απο την εφαρμογη στο κινητο ποτε ερχονται και τα περνω.

Αυτα που δεν εχουν tracking ταφερναν στην γειτονισα μου, χαριστικως οπως με ενημερωσαν οταν δεν μου εφεραν ενα γιατι λεει δεν χωρουσε στο μηχανακι.

Πηγα εγω και το πηρα, τους εστειλα στο διαολο και εφυγα.

Αυτο το ειχα παρει απο το ιταλικο amazon οπου και τους ειπα οτι αφου δεν μου ηρθε στην πορτα μου, θελω να μου γυρισετε τα μεταφορικα.

Και αυτο εκαναν.

Τρικυμία στο κρανίο! Η σειρά ανάμεσα σε άσχετα και ασυνάρτητα μεταξύ τους είναι γιατί χρειάζεσαι μερικά λεπτά μέχρι να σκεφτείς το επόμενο?
Οι "κυράτσες" των ΕΛΤΑ και οι ταχυδρόμοι είναι εργαζόμενοι κι αυτοί. Και έχουν και παιδιά σαν κι εσένα. Κάποια έξυπνα και κάποια όχι τόσο.
Κάποιοι κοροϊδεύουν και κάποιοι εργάζονται σκληρά όπως σε ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες και ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρήσεις.
Κι αν η αναφορά σου στον "επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης" ήταν έτσι γραμμένη, λογικό να σε γράψουν.

Τα ΕΛΤΑ έχουν το χάλι τους, συμφωνώ. Αλλά το να λες ότι φταίνε οι υπάλληλοι είναι σαν το "μαζί τα φάγαμε" του ανεκδιήγητου Πάγκαλου.
Υπάρχει χρόνια σχέδιο να τα απαξιώσουν και να τα πουλήσουν κοψοχεριά σε κανένα ...Λάτση. Και μετά θα γίνουν σαν τους courier με τιμές στα ύψη και χάλια εξυπηρέτηση σαν τους κούριερ (15 μέρες στο κατάστημα κούριερ χωρίς ειδοποίηση).
 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cp5120 είπε

Υπάρχει χρόνια σχέδιο να τα απαξιώσουν και να τα πουλήσουν κοψοχεριά σε κανένα ...Λάτση. Και μετά θα γίνουν σαν τους courier με τιμές στα ύψη και χάλια εξυπηρέτηση σαν τους κούριερ (15 μέρες στο κατάστημα κούριερ χωρίς ειδοποίηση).

Υπάρχει σχέδιο ε? Πάλι καλά, μπας και δούμε άσπρη μέρα εμείς οι καταναλωτές που όχι μόνο δεν τρώμε απ'τα ΕΛΤΑ όπως απ'ότι φαίνεται ορισμένοι εδώ μέσα, αλλά χάνουμε κιόλας από τις χαμένες εργατοώρες και την αδιανόητη ταλαιπωρία. Mε πλήρη επίγνωση του τί γράφω, ΜΑΚΑΡΙ λοιπόν να υπάρχει το σχέδιο που λες. Βασικά μακάρι να είχαν ξεπουληθεί πακέτο με την Ολυμπιακή, και 100 άλλα δημόσια ΧΡΕΠΙΑ στις αρχές της κρίσης. 

Όσο για το 15 μέρες στο κατάστημα κούριερ χωρίς ειδοποίηση αυτά δεν γίνονται. Δείξτο μας αλλιώς μπορώ και εγώ να λέω ότι θέλω. 

Ούτε θυμάμαι πόσα δεματάκια και χαζοαηδίες των 3-4€ απ'το ebay δεν έχω ασχοληθεί ποτέ να πάω να παραλάβω, επειδή βλέπω ουρά 12890 άτομα, 3 και 4 μήνες μετά την παραγγελία μου. Ας τους βάλει επιτέλους την ταφόπλακα μία κυβέρνηση να πάμε παρακάτω, και ας πληρώνουμε ακριβότερα. Τουλάχιστον θα έχουμε ένα στοιχειώδες επίπεδο υπηρεσιών.

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, duende είπε

ναι, απο ali. ελλαδα πρεπει να βρισκεται τουλαχιστον 3 μηνες

"Πρεπει"? δηλαδή δεν ειχε τρακινγκ? Τι είναι το "ali"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cp5120 είπε

Κάποιοι κοροϊδεύουν και κάποιοι εργάζονται σκληρά όπως σε ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες και ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρήσεις.

εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περι πάρτης, είναι στο δημόσιο ο καθένας κοιτάει να λουφάρει υπάρχουν βέβαια κάποιοι έντιμοι και φιλότιμοι αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού. ;)

Στον ιδιωτικό τομέα όποιος δεν είναι σωστός επαγγελματίας αργά η γρήγορα τον ξερνάει η ίδια η αγορά.

Στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει ο φόβος της απόλυσης κάτι το οποίο δεν ισχύει στο δημόσιο.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, neo80 είπε

εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περι πάρτης, είναι στο δημόσιο ο καθένας κοιτάει να λουφάρει υπάρχουν βέβαια κάποιοι έντιμοι και φιλότιμοι αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού. ;)

Στον ιδιωτικό τομέα όποιος δεν είναι σωστός επαγγελματίας αργά η γρήγορα τον ξερνάει η ίδια η αγορά.

Στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει ο φόβος της απόλυσης κάτι το οποίο δεν ισχύει στο δημόσιο.

οταν πωληθουν τα ελτα και οι τιμες βγουν στα υψη οπως και η καθυστηρηση θα δουμε τι θα λετε αρκετοι ,το εργο το ειδαμε ξανα και ξανα αλλα καποιοι δεν ξυπνανε , δοθηκαν οτε, δοθηκαν οτιδηποτε κερδοφορο σε ξενους και αναμενουμε σε εισαγωγικα αναπτυξή  και καλυτερες συνθήκες απο ιδιωτικες εταιριες που μολις αγορασουν κατι βγαζουν τις τιμες στα υψη ενω δεν καλυτερευουν τπτ. Οι δημιουργιες ολιγοπωλιών ειναι τακτικες της αγορας οπου ολοι συμφωνουν μεταξυ τους τις τιμες και ο καταναλωτες μενει κρεμασμενος, στη χωρα μας αυτο θα συμβει αργα ή γρηγορα σε ολους τους τομείς λόγω των απόψεων του πολιτη που δεν αντιλαμβάνεται το πως και το γιατί.....

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσεις υπάρχουν δεν είναι ανάγκη να πάει σε ιδιώτη απλά περικοπή μισθού σε όποιον δεν κάνει σωστά τη δουλειά του.

Αλλά δεν έχουν τα guts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cp5120 είπε

Κάποιοι κοροϊδεύουν και κάποιοι εργάζονται σκληρά όπως σε ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες και ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επιχειρήσεις.

Έτσι είναι, αλλά σε γενικές γραμμές στο δημόσιο υπάρχει ένας παραπάνω γραφορχισμός, όσο να πεις. Πχ προχτές στα ΕΛΤΑ, σε μισάωρη αναμονή, έβλεπα όλη την ώρα πίσω από τα ταμεία έναν τύπο να κάθεται και να διαβάζει την εφημερίδα του πίνοντας το καφεδάκι του και σχολιάζοντας αυτά που διάβαζε με κάποιους άλλους υπαλλήλους οι οποίοι ταυτόχρονα έκαναν κάποια δουλειά. Ίσως να μην ήταν καν υπάλληλος αυτός, ίσως να ήταν σε διάλειμμα ή σε άδεια, αλλά πάντως όταν ο κόσμος περιμένει και βλέπεις έναν άσχετο σε κοινή θέα να συμπεριφέρεται σα να βρίσκεται σε καφετέρια, είναι "κάπως".

Κατά τα άλλα κι εγώ φοβάμαι το τί θα γίνει όταν (και όχι "αν", αφού πλέον η μεθόδευση είναι ηλίου φαεινότερη) ιδιωτικοποιηθούν τα ΕΛΤΑ. Νομίζω ότι θα ανέβουν οι τιμές και θα χειροτερεύσουν οι παρεχόμενες υπηρεσίες σε ΟΛΑ τα courrier.

Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει πάντα να σκέφτεται κάποιος το πώς άνθρωποι ανίκανοι να διορίσουν μια άξια διοίκηση που θα εξυγιάνει μια υπηρεσία όπως τα ΕΛΤΑ, είναι άξιοι να κυβερνούν μια ολόκληρη χώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, polaki είπε

Υπάρχει σχέδιο ε? Πάλι καλά, μπας και δούμε άσπρη μέρα εμείς οι καταναλωτές που όχι μόνο δεν τρώμε απ'τα ΕΛΤΑ όπως απ'ότι φαίνεται ορισμένοι εδώ μέσα, αλλά χάνουμε κιόλας από τις χαμένες εργατοώρες και την αδιανόητη ταλαιπωρία. Mε πλήρη επίγνωση του τί γράφω, ΜΑΚΑΡΙ λοιπόν να υπάρχει το σχέδιο που λες. Βασικά μακάρι να είχαν ξεπουληθεί πακέτο με την Ολυμπιακή, και 100 άλλα δημόσια ΧΡΕΠΙΑ στις αρχές της κρίσης. 

Όσο για το 15 μέρες στο κατάστημα κούριερ χωρίς ειδοποίηση αυτά δεν γίνονται. Δείξτο μας αλλιώς μπορώ και εγώ να λέω ότι θέλω. 

Ούτε θυμάμαι πόσα δεματάκια και χαζοαηδίες των 3-4€ απ'το ebay δεν έχω ασχοληθεί ποτέ να πάω να παραλάβω, επειδή βλέπω ουρά 12890 άτομα, 3 και 4 μήνες μετά την παραγγελία μου. Ας τους βάλει επιτέλους την ταφόπλακα μία κυβέρνηση να πάμε παρακάτω, και ας πληρώνουμε ακριβότερα. Τουλάχιστον θα έχουμε ένα στοιχειώδες επίπεδο υπηρεσιών.

Καλή ανεργία σου εύχομαι με τα μυαλά που κουβαλάς.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...