Προς το περιεχόμενο

Δίπλα Σπίτι κυριολεκτικά εργοτάξιο


mpiskoto12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Δεν κατάλαβες, δεν θα κάτσω να ψάξω εγώ για σένα ψύλλους στα άχυρα.

Αν θέλεις να επιβεβαιώσεις τον ισχυρισμό σου εσύ πρέπει να μας δείξεις το επίμαχο κομμάτι.

Δεν είναι ισχυρισμός ο νόμος του κράτους, ούτε θα σου δώσω μασημένη τροφή. Άνοιξε το ΦΕΚ, πάτα control F και ψάξε τη διαρρύθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, lightsout είπε

Δεν είναι ισχυρισμός ο νόμος του κράτους, ούτε θα σου δώσω μασημένη τροφή. Άνοιξε το ΦΕΚ, πάτα control F και ψάξε τη διαρρύθμιση. 

Για τελευταία φορά, εσύ ήσουν αυτός που ισχυρίστηκε κάτι, συνεπώς εσύ είσαι αυτός που πρέπει να αποδείξει τον ισχυρισμό του. Το να πετάς ένα λινκ λέγοντας "ψάξε" είναι απλά υπεκφυγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

δεν υπαρχει λογος να τσακωνεστε παιδες,

ιζ) Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις, κατατίθενται:

1) Τοπογραφικό διάγραμμα ή αντίγραφο τοπογραφικού διαγράμματος, κατά τα οριζόμενα στην περ. ε της παρ. 3 του άρθρου 1.

2) Υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου.

3) Σχέδιο κάτοψης σε κλίμακα 1:100 ή 1:50.

Σε περίπτωση που από τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις τροποποιούνται μελέτες του κτιρίου (π.χ παθητική/ ενεργητική πυροπροστασία, ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις, κ.λ.π), κατατίθενται οι κατά περίπτωση τροποποιήσεις μελετών για την ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας κατά τα αναφερόμενα στην παρ. 10 του άρθρου 42 του ν. 4495/2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για τελευταία φορά, εσύ ήσουν αυτός που ισχυρίστηκε κάτι, συνεπώς εσύ είσαι αυτός που πρέπει να αποδείξει τον ισχυρισμό του. Το να πετάς ένα λινκ λέγοντας "ψάξε" είναι απλά υπεκφυγή.

Δεν ασχολούμαι περαιτέρω, στο Link Θα βρεις το νόμο και τη διατύπωση που ψάχνεις. Όσοι διαβάζουν το θέμα και ενδιαφέρονται μπορούν να βγάλουν συμπεράσματα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Συγνώμη αλλά αν ο φίλος έδωσε ΦΕΚ άρα επίσημο νόμο του κράτους δεν είναι υποχρεωμένος να σου αποδείξει τίποτα αγαπητέ μου φίλε

θες διαβάζεις

δεν θες κανένα πρόβλημα αν δεν έχεις άδεια εσύ (όχι εσύ προσωπικά εννοείται) θα φας την καταγγελία και τα πρόστιμα από την αρμόδια αρχή

ξέρω τι χρειάζεται γιατί έκανα ολική ανακαίνιση στο εσωτερικό του διαμερίσματος που μένω πριν μπω

είχα όλα τα απαραίτητα χαρτιά από την αρμόδια αρχή

υπήρχε η ανακοίνωση μου στην οποία ζητούσα συγνώμη για την όποια ταλαιπωρία / ενόχληση και υπήρχε χρονοδιάγραμμα

οι εργασίες γινόντουσαν εκτός ωραρίου κοινής ησυχίας

είχα λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για σκόνες/μπάζα και αν χρειαζόταν καθαρισμός στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας τον πλήρωνα εγώ

οι εργασίες κράτησαν πολύ λιγότερο από τέσσερις (4) μήνες για διαμέρισμα 70ΤΜ

βέβαια ήταν ολόκληρο συνεργείο

αυτά

 

5 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

δεν υπαρχει λογος να τσακωνεστε παιδες,

ιζ) Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις, κατατίθενται:

1) Τοπογραφικό διάγραμμα ή αντίγραφο τοπογραφικού διαγράμματος, κατά τα οριζόμενα στην περ. ε της παρ. 3 του άρθρου 1.

2) Υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου.

3) Σχέδιο κάτοψης σε κλίμακα 1:100 ή 1:50.

Σε περίπτωση που από τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις τροποποιούνται μελέτες του κτιρίου (π.χ παθητική/ ενεργητική πυροπροστασία, ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις, κ.λ.π), κατατίθενται οι κατά περίπτωση τροποποιήσεις μελετών για την ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας κατά τα αναφερόμενα στην παρ. 10 του άρθρου 42 του ν. 4495/2017.

ακριβώς έτσι

εγώ που άλλαξα (ξήλωμα των παλιών και αλλαγή με καινούργια) υδραυλικά / ηλεκτρολογικά / ηλεκτρονικά

επίσης πέρασα συστήματα πυροπροστασίας/πυροανίχνευσης/πυρόσβεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Συγνώμη αλλά αν ο φίλος έδωσε ΦΕΚ άρα επίσημο νόμο του κράτους δεν είναι υποχρεωμένος να σου αποδείξει τίποτα αγαπητέ μου φίλε

θες διαβάζεις

δεν θες κανένα πρόβλημα αν δεν έχεις άδεια εσύ (όχι εσύ προσωπικά εννοείται) θα φας την καταγγελία και τα πρόστιμα από την αρμόδια αρχή

ξέρω τι χρειάζεται γιατί έκανα ολική ανακαίνιση στο εσωτερικό του διαμερίσματος που μένω πριν μπω

είχα όλα τα απαραίτητα χαρτιά από την αρμόδια αρχή

υπήρχε η ανακοίνωση μου στην οποία ζητούσα συγνώμη για την όποια ταλαιπωρία / ενόχληση και υπήρχε χρονοδιάγραμμα

οι εργασίες γινόντουσαν εκτός ωραρίου κοινής ησυχίας

είχα λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για σκόνες/μπάζα και αν χρειαζόταν καθαρισμός στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας τον πλήρωνα εγώ

οι εργασίες κράτησαν πολύ λιγότερο από τέσσερις (4) μήνες για διαμέρισμα 70ΤΜ

βέβαια ήταν ολόκληρο συνεργείο

αυτά

ακριβώς έτσι

εγώ που άλλαξα (ξήλωμα των παλιών και αλλαγή με καινούργια) υδραυλικά / ηλεκτρολογικά / ηλεκτρονικά

επίσης πέρασα συστήματα πυροπροστασίας/πυροανίχνευσης/πυρόσβεσης

τυχεροι οι γειτονες σου, ελπιζω να ειναι και αυτοι "σπαθι" απεναντι σου

παντως συμφωνα με το νομο 4495/2017 αυτες ειναι οι εργασιες που ΔΕΝ χρειαζονται αδεια

Spoiler

Άρθρο 30

Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας

1. Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο:

α) εργασίες εσωτερικών χρωματισμών, μικρών επισκευών θυρών και παραθύρων ή μεμονωμένων επισκευών για λόγους χρήσης και υγιεινής,

β) μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου, καθώς και κατασκευές που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παρ. 2 του άρθρου 27 του ν. 4067/2012,

γ) εξωτερικοί χρωματισμοί ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων χωρίς χρήση ικριωμάτων,

δ) συντήρηση, επισκευή, διασκευή ή και τμηματική αντικατάσταση εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων,

ε) αντικατάσταση εσωτερικών ή εξωτερικών κουφωμάτων και υαλοπινάκων στο ίδιο άνοιγμα,

στ) συντήρηση και επισκευή στεγών ή δωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων,

ζ) μικρές διαμορφώσεις του εδάφους μέχρι συν/πλην 0,80 μ. από το φυσικό έδαφος,

η) τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε υφιστάμενα κτίρια, σύμφωνα με την παρ. 10 του άρθρου 16 του ν. 4067/2012, εγκατάσταση συστοιχίας επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση ή παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών, εγκατάσταση συστημάτων τροφοδοσίας, ρύθμισης και μέτρησης φυσικού αερίου, όπως ρυθμιστές, μετρητές και παροχετευτικοί αγωγοί, εγκατάσταση συστημάτων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (Σ.Η.Θ.Υ.Α.), υπέργειων σταθμών διανομής ή μέτρησης και ρύθμισης φυσικού αερίου, σύμφωνα με το άρθρο 17 του ν. 4067/2012,

θ) τοποθέτηση ηλιακών θερμοσιφώνων, σύμφωνα με τις παραγράφους 2β και 2γ του άρθρου 19 του ν. 4067/2012,

ι) εργασίες τοποθέτησης παθητικών ηλιακών συστημάτων ή αντικατάστασης εξωτερικών κουφωμάτων ή τοποθέτησης ή αντικατάστασης καμινάδων στις εξωτερικές όψεις υφιστάμενων κτιρίων, χωρίς χρήση ικριωμάτων, στο πλαίσιο του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον», καθώς και εργασίες τοποθέτησης παθητικών ηλιακών συστημάτων ή αντικατάστασης εξωτερικών κουφωμάτων ή τοποθέτησης ή αντικατάστασης καμινάδων στις εξωτερικές όψεις υφιστάμενων κτιρίων χωρίς χρήση ικριωμάτων,

ια) τοποθέτηση ή εγκατάσταση εξοπλισμού σε κτίρια, όπως ντουλάπες και γλάστρες, αλλαγή, τοποθέτηση ή και αφαίρεση διαχωριστικών στοιχείων εξωστών, καθώς και τοποθέτηση μικρής έκτασης μόνιμων διακοσμητικών και χρηστικών στοιχείων, όπως αγάλματα, σιντριβάνια, εικονοστάσια, πάγκοι και τραπέζια, ή πρόχειρων καταλυμάτων ζώων επιφάνειας έως τρία (3) τ.μ. σε ακαλύπτους χώρους οικοπέδων και γηπέδων,

ιβ) κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών με τις καπνοδόχους τους σε ακάλυπτους χώρους οικοπέδων ή γηπέδων, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει κτίριο με χρήση κατοικίας, καθώς και σε κτίριο που διαθέτει οικοδομική άδεια ή υφίσταται νόμιμα, εφόσον δε θίγονται τα φέροντα στοιχεία του κτιρίου με χρήση κατοικίας,

ιγ) κατασκευή πέργκολας με ή χωρίς προσωρινά σκίαστρα επιφανείας έως πενήντα (50) τ.μ., σε ακάλυπτους χώρους, προκήπια και βεράντες ισογείων, εφόσον δεν απαγορεύεται από ειδικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή,

ιδ) κατασκευές, όπως σκάλες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), αντηρίδες και πεζούλια σε ακαλύπτους χώρους οικοπέδων και γηπέδων,

ιε) τοποθέτηση προσωρινών σκιάστρων, περσίδων, προστεγασμάτων και τεντών,

ιστ) διάστρωση δαπέδου ακάλυπτου χώρου, με την προϋπόθεση ότι αυτή δεν υπερβαίνει το 1/3 του ακάλυπτου χώρου,

ιζ) διαμόρφωση εδάφους έως 0,80 μ. από το φυσικό έδαφος για λόγους βελτίωσης του φυσικού του ανάγλυφου, με χρήση φυσικών ασύνδετων υλικών, όπως χώμα και λιθοδομή χωρίς κονίαμα, χωρίς αλλοίωση της γενικής φυσικής γεωμορφολογίας του, της φυσικής κλίσης απορροής των ομβρίων υδάτων και των σταθμών αφετηρίας μέτρησης των υψομέτρων,

ιη) κατασκευές εντός οικοπέδου-γηπέδου για τη δημιουργία χώρων εισόδου στα οικόπεδα και γήπεδα, ύψους έως δυόμισι (2,50) μ., πλάτους έως δυόμισι (2,50) μ. βάθους έως ένα (1.00) μ.,

ιθ) κατασκευές για την τοποθέτηση μετρητών ηλεκτρικού ρεύματος στα όρια των οικοπέδων γηπέδων ή εντός ακάλυπτων χώρων αυτών, σύμφωνα με τις ισχύουσες προδιαγραφές.

οποτε ενα ψιλοχαζο "rule of thumb" αν χρειαζεται να σπανε τουβλα για μηνες τοτε μαλλον θελει αδεια (ειπα οτι ειναι χαζο, μη με κρινετε :P)

περα απ τη πλακα παντως, αν ειναι ολα σαπια και σιγα σιγα γκρεμιζει και ξαναφτιαχνει τους τοιχους/σωληνες/καλωδια, απ οτι καταλαβαινω αν το τελικο αποτελεσμα ειναι το ιδιο με το προηγουμενο σχεδιο τοτε δε θελει αδεια.. καταλαβαινω κατι λαθος?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

τυχεροι οι γειτονες σου, ελπιζω να ειναι και αυτοι "σπαθι" απεναντι σου

20 διαμερίσματα είμαστε στην πολυκατοικία που μένω

σκέψου μετά από αυτό το γεγονός της ανακαίνισης έγινα διαχειριστής για δέκα (10) χρόνια στην πολυκατοικία όπου άλλαξα τα πάντα...

ανελκυστήρα (μηχανολογικά/ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά)

ασφάλεια (πόρτες - καταγραφικό - κάμερες)

φωτιά (πόρτες - πυρανίχνευση/πυρόσβεση)

το τελευταίο έργο που έκανα (31/12/2019 παρέδωσα την διαχείριση) ήταν η εγκατάσταση οπτικών ινών (FTTH) σε όλη την πολυκατοικία μέσω της δράσης sfbb.gr

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, ikorolis είπε

20 διαμερίσματα είμαστε στην πολυκατοικία που μένω

σκέψου μετά από αυτό το γεγονός της ανακαίνισης έγινα διαχειριστής για δέκα (10) χρόνια στην πολυκατοικία όπου άλλαξα τα πάντα

από καινούργια μηχανολογικά/ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά στον ανελκυστήρα

πόρτα ασφαλείας κεντρικής εισόδου - σύστημα καταγραφής - κάμερες

πόρτες πυρίμαχες για λεβητοστάσιο/κλιμακοστάσιο/ταράτσα

συστήματα πυρανίχνευσης/πυρόσβεσης για ασφαλή έξοδο είτε από έξοδο κινδύνου είτε από ταράτσα είτε από κεντρική είσοδο

το τελευταίο έργο που έκανα (31/12/2019 παρέδωσα την διαχείριση) ήταν η εγκατάσταση οπτικών ινών (FTTH) σε όλη την πολυκατοικία μέσω της δράσης sfbb.gr

μπορεις να κοιταξεις ξανα το τελευταιο μου ποστ να λυσεις μια απορια που εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Συγνώμη αλλά αν ο φίλος έδωσε ΦΕΚ άρα επίσημο νόμο του κράτους δεν είναι υποχρεωμένος να σου αποδείξει τίποτα αγαπητέ μου φίλε

θες διαβάζεις

δεν θες κανένα πρόβλημα

Συγνώμη αλλά κάπου χάθηκες, αν θέλει να αποδείξει τον ισχυρισμό του τότε πρέπει να παραθέσει το επίμαχο κομμάτι του νόμου, ή έστω το ακριβές σημείο που βρίσκεται το επίμαχο κομμάτι στο νόμο (αριθμός νόμου, αριθμός άρθρου, αριθμός παραγράφου κτλ). Το να πετάει το λινκ ενός ΦΕΚ δεν λέει τίποτα, το μόνο που δείχνει είναι υπεκφυγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

20 διαμερίσματα είμαστε στην πολυκατοικία που μένω

σκέψου μετά από αυτό το γεγονός της ανακαίνισης έγινα διαχειριστής για δέκα (10) χρόνια στην πολυκατοικία όπου άλλαξα τα πάντα

από καινούργια μηχανολογικά/ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά στον ανελκυστήρα

πόρτα ασφαλείας κεντρικής εισόδου - σύστημα καταγραφής - κάμερες

πόρτες πυρίμαχες για λεβητοστάσιο/κλιμακοστάσιο/ταράτσα

συστήματα πυρανίχνευσης/πυρόσβεσης για ασφαλή έξοδο είτε από έξοδο κινδύνου είτε από ταράτσα είτε από κεντρική είσοδο

το τελευταίο έργο που έκανα (31/12/2019 παρέδωσα την διαχείριση) ήταν η εγκατάσταση οπτικών ινών (FTTH) σε όλη την πολυκατοικία μέσω της δράσης sfbb.gr

Χαρά στο κουράγιο σας που κάνατε τόσο πολλά. Εμείς σκοτωνομαστε για το παραμικρό στις συνελεύσεις και δεν θέλει κανένας να πληρώνει κάτι πέραν από τα απολύτως απαραίτητα έξοδα της πολυκατοικίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Συγνώμη αλλά κάπου χάθηκες, αν θέλει να αποδείξει τον ισχυρισμό του τότε πρέπει να παραθέσει το επίμαχο κομμάτι του νόμου, ή έστω το ακριβές σημείο που βρίσκεται το επίμαχο κομμάτι στο νόμο (αριθμός νόμου, αριθμός άρθρου, αριθμός παραγράφου κτλ). Το να πετάει το λινκ ενός ΦΕΚ δεν λέει τίποτα, το μόνο που δείχνει είναι υπεκφυγή.

Συγνώμη δεν χάθηκα καθόλου

ούτε εγώ θα σου έκανα παράθεση τίποτα (μασημένη τροφή το λέω εγώ)

εγώ θα σου έκανα παράθεση το Link που έχει το ΦΕΚ/ΝΟΜΟ και τέλος

έχετε μπερδευτεί είμαστε σε μια δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα κανείς δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα

οι αποδείξεις είναι για τα δικαστήρια και μόνο.

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Χαρά στο κουράγιο σας που κάνατε τόσο πολλά. Εμείς σκοτωνομαστε για το παραμικρό στις συνελεύσεις και δεν θέλει κανένας να πληρώνει κάτι πέραν από τα απολύτως απαραίτητα έξοδα της πολυκατοικίας.

όλα τα διαμερίσματα χρειάζονται με τον καιρό ανακαίνιση ειδικά αν είναι δικό σου

όπως και η πολυκατοικία δεν υπάρχουν άφθαρτα υλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Συγνώμη αλλά κάπου χάθηκες, αν θέλει να αποδείξει τον ισχυρισμό του τότε πρέπει να παραθέσει το επίμαχο κομμάτι του νόμου, ή έστω το ακριβές σημείο που βρίσκεται το επίμαχο κομμάτι στο νόμο (αριθμός νόμου, αριθμός άρθρου, αριθμός παραγράφου κτλ). Το να πετάει το λινκ ενός ΦΕΚ δεν λέει τίποτα, το μόνο που δείχνει είναι υπεκφυγή.

Σου έχει κάνει ήδη παράθεση ο @Lezantas26 του ακριβούς αποσπάσματος σχετικά με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την άδεια, αλλά είσαι τόσο άσχετος με το συγκεκριμένο θέμα που δεν έχεις καμία αντίληψη του τι διαβάζεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μπορεις να κοιταξεις ξανα το τελευταιο μου ποστ να λυσεις μια απορια που εχω?

το είδα φίλε μου

εγώ πήγα στην αρμόδια πολεοδομία τους εξήγησα μαζί με τον μηχανικό που ήρθε μαζί μου ως ειδικός τι πρόκειται να κάνω

μου ανάφεραν τον νόμο και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται

ώστε να πάρω την απαραίτητη/ες άδειες

καθώς η ανακαίνιση ήταν ολική εσωτερικά πάντα στο διαμέρισμα

αλλαγή κουφωμάτων από ξύλινα σε αλουμινίου

πόρτα ασφαλείας

διπλές τέντες (ύφασμα/διαφανής)

κλιματιστικά

και πάρα πολλά άλλα εξωτερικά του διαμερίσματος και εσωτερικά.

πήρα όλα τα απαραίτητα μέτρα να μην ενοχλήσω

και ολοκληρώθηκαν όλες οι εργασίες σε λιγότερο από τέσσερις (4) μήνες για διαμέρισμα 70ΤΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Συγνώμη δεν χάθηκα καθόλου

ούτε εγώ θα σου έκανα παράθεση τίποτα (μασημένη τροφή το λέω εγώ)

εγώ θα σου έκανα παράθεση το Link που έχει το ΦΕΚ/ΝΟΜΟ και τέλος

έχετε μπερδευτεί είμαστε σε μια δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα κανείς δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα

οι αποδείξεις είναι για τα δικαστήρια και μόνο.

Για να μαθαίνεις, να ένα παράδειγμα σωστής παραπομπής σε νόμο:

"Ωστόσο, ως τροχοπέδη της ελευθερίας των μερών αναφορικά με την ελάχιστη διάρκεια της μισθωτικής σχέσης εμφανίζεται ο νόμος 1703/1987 (τροποποιημένος από τον ν. 2235/1994), ο οποίος στο άρθρο 2§1 ορίζει πως: «Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει και μετά την 1.7.1997. Σύντμηση της τριετίας επιτρέπεται με νεότερη συμφωνία απέχουσα από την έναρξη της μισθωτικής σύμβασης τουλάχιστον έξι (6) μήνες μετά την κατάρτισή της και αποδεικνυόμενη με συμβολαιογραφικό έγγραφο»"

Το να πετάς ένα σκέτο λινκ ενός ΦΕΚ, κάθε άλλο παρά σωστή παραπομπή στο νόμο είναι.

9 λεπτά πριν, lightsout είπε

Σου έχει κάνει ήδη παράθεση ο @Lezantas26 του ακριβούς αποσπάσματος σχετικά με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την άδεια, αλλά είσαι τόσο άσχετος με το συγκεκριμένο θέμα που δεν έχεις καμία αντίληψη του τι διαβάζεις. 

Το ζητούμενο ήταν εσύ να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου, και όχι να το κάνει άλλος για σένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ikorolis είπε

το είδα φίλε μου

εγώ πήγα στην αρμόδια πολεοδομία τους εξήγησα μαζί με τον μηχανικό που ήρθε μαζί μου ως ειδικός τι πρόκειται να κάνω

μου ανάφεραν τον νόμο και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται

ώστε να πάρω την απαραίτητη/ες άδειες

καθώς η ανακαίνιση ήταν ολική εσωτερικά πάντα στο διαμέρισμα

αλλαγή κουφωμάτων από ξύλινα σε αλουμινίου

πόρτα ασφαλείας

διπλές τέντες (ύφασμα/διαφανής)

κλιματιστικά

και πάρα πολλά άλλα εξωτερικά του διαμερίσματος και εσωτερικά.

πήρα όλα τα απαραίτητα μέτρα να μην ενοχλήσω

και ολοκληρώθηκαν όλες οι εργασίες σε λιγότερο από τέσσερις (4) μήνες για διαμέρισμα 70ΤΜ

Θες άδεια και για τέντες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...