Προς το περιεχόμενο

Δίπλα Σπίτι κυριολεκτικά εργοτάξιο


mpiskoto12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

Θες άδεια και για τέντες?

οχι

ιε) τοποθέτηση προσωρινών σκιάστρων, περσίδων, προστεγασμάτων και τεντών,

(αποσπασμα του νομου οσο αφορα ποιες εργασιες ΔΕΝ χρειαζονται αδεια)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Για τελευταία φορά, εσύ ήσουν αυτός που ισχυρίστηκε κάτι, συνεπώς εσύ είσαι αυτός που πρέπει να αποδείξει τον ισχυρισμό του. Το να πετάς ένα λινκ λέγοντας "ψάξε" είναι απλά υπεκφυγή.

Το πρόβλημα είναι ότι εσύ προσπαθείς να τον αμφισβητήσεις. 

Δεν τον απασχολεί να σου αποδείξει κάτι αυτός σε σένα , οπότε αν θες εσύ  κάτσε διάβασε! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Για να μαθαίνεις, να ένα παράδειγμα σωστής παραπομπής σε νόμο:

"Ωστόσο, ως τροχοπέδη της ελευθερίας των μερών αναφορικά με την ελάχιστη διάρκεια της μισθωτικής σχέσης εμφανίζεται ο νόμος 1703/1987 (τροποποιημένος από τον ν. 2235/1994), ο οποίος στο άρθρο 2§1 ορίζει πως: «Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει και μετά την 1.7.1997. Σύντμηση της τριετίας επιτρέπεται με νεότερη συμφωνία απέχουσα από την έναρξη της μισθωτικής σύμβασης τουλάχιστον έξι (6) μήνες μετά την κατάρτισή της και αποδεικνυόμενη με συμβολαιογραφικό έγγραφο»"

Το να πετάς ένα σκέτο λινκ ενός ΦΕΚ, κάθε άλλο παρά σωστή παραπομπή στο νόμο είναι.

Το ζητούμενο ήταν εσύ να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου, και όχι να το κάνει άλλος για σένα.

Το πρόβλημα είναι ότι εσύ προσπαθείς να τον αμφισβητήσεις. 

Δεν τον απασχολεί να σου αποδείξει κάτι αυτός σε σένα , οπότε αν θες εσύ κάτσε διάβασε.

ακριβώς το ίδιο θα σου απαντούσα και εγώ (άσε που δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία αγαπητέ μου φίλε)

εγώ θα σου έλεγα ΦΕΚ τάδε - ΝΟΜΟΣ τάδε κάτσε και διάβασε

αποδείξεις στα δικαστήρια όχι σε δημόσιες ιστοσελίδες/κοινότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Το πρόβλημα είναι ότι εσύ προσπαθείς να τον αμφισβητήσεις. 

Και έτσι να ήταν (που δεν είναι, δεν προσπάθησα να τον αμφισβητήσω, τεκμηρίωση των ισχυρισμών του ζήτησα), το βάρος της απόδειξης το φέρει αυτός που κάνει τον ισχυρισμό και όχι αυτός που προσπαθεί να τον καταρρίψει.

Τίποτα άλλο από μένα.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και έτσι να ήταν (που δεν είναι, δεν προσπάθησα να τον αμφισβητήσω, τεκμηρίωση των ισχυρισμών του ζήτησα), το βάρος της απόδειξης το φέρει αυτός που κάνει τον ισχυρισμό και όχι αυτός που προσπαθεί να τον καταρρίψει.

Τίποτα άλλο από μένα.

Σου υπενθυμίζω ότι βρισκόμαστε σε δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα

όχι σε αίθουσα δικαστηρίου

το μόνο που χρειάζεται να κάνει κάποιος είναι να σου βάλει το link με την πηγή της πληροφορίας

δεν χρειάζεται καμία τεκμηρίωση των ισχυρισμών του όπως λες ούτε αποδείξεις

Επίσης τίποτα άλλο από μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχετε χάσει όλο το νόημα του post.

Το πρόβλημα του TS δεν είναι αν είναι νόμιμη ή παράνομη η ανακαίνιση αλλά η διάρκεια της.

Για ένα διαμέρισμα 80τμ η ολική ανακαίνιση (ξήλωμα πατώματος, διαρρύθμιση χώρου με κατέβασμα τοίχων, αλλαγή υδραυλικών και ηλεκτρολογικών) παίρνει 2 - 2,5 μήνες.

Εφόσον λες ότι κάνουν ακόμα θόρυβο σημαίνει ότι δεν έχουν φτάσει καν στο σοβάτισμα και βάψιμο, δηλαδή πιάνουν τους 5 μήνες χαλαρά.

Αυτός που φταίει ξεκάθαρα είναι ο εργολάβος που τραβάει όλη την κατάσταση για να δικαιολογήσει λογικά το κόστος της ανακαίνισης.

Σε 5 μήνες χτίζεται 3όροφη μονοκατοικία με πισίνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Axelq είπε

Νομίζω έχετε χάσει όλο το νόημα του post.

Το πρόβλημα του TS δεν είναι αν είναι νόμιμη ή παράνομη η ανακαίνιση αλλά η διάρκεια της.

Για ένα διαμέρισμα 80τμ η ολική ανακαίνιση (ξήλωμα πατώματος, διαρρύθμιση χώρου με κατέβασμα τοίχων, αλλαγή υδραυλικών και ηλεκτρολογικών) παίρνει 2 - 2,5 μήνες.

Εφόσον λες ότι κάνουν ακόμα θόρυβο σημαίνει ότι δεν έχουν φτάσει καν στο σοβάτισμα και βάψιμο, δηλαδή πιάνουν τους 5 μήνες χαλαρά.

Αυτός που φταίει ξεκάθαρα είναι ο εργολάβος που τραβάει όλη την κατάσταση για να δικαιολογήσει λογικά το κόστος της ανακαίνισης.

Σε 5 μήνες χτίζεται 3όροφη μονοκατοικία με πισίνα..

ναι το χρονικό διάστημα είναι αρκετά μεγάλο

εκτός αν το έργο της ανακαίνισης το έχει αναλάβει ένας και μοναδικός μάστορας αντί οργανωμένου συνεργείου με επιβλέπων μηχανικό κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mpiskoto12 είπε

εδώ και τέσσερις μήνες εχουν γκρεμίσει χωρίς πλάκα το δίπλα το διαμέρισμα, απο καθημερινή σκήνη μέχρι απορχώρητα τρυπάνια (τρυπάνια που γκρεμίζεις τοίχους όχι μπλακ εν ντέκερ).

είμαι freelancer η ζωή μου έχει γίνει μαρτύριο. μπορώ να κάνω κάτι εκτός από υπομομνη;

ειναι αυτο τωρα legal?

Χωρίς παρεξήγηση.

Το "είμαι freelancer" που κολλάει στην όλη ερώτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, ikorolis said:

Σου υπενθυμίζω ότι βρισκόμαστε σε δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα

όχι σε αίθουσα δικαστηρίου

το μόνο που χρειάζεται να κάνει κάποιος είναι να σου βάλει το link με την πηγή της πληροφορίας

δεν χρειάζεται καμία τεκμηρίωση των ισχυρισμών του όπως λες ούτε αποδείξεις

Επίσης τίποτα άλλο από μένα

Sorry αλλά με αυτή την λογική όλες οι συζητήσεις θα ήταν trolololol.

Θα έλεγε ένας 1+1=3, σου δίνω ένα βιβλίο εκατοντάδων σελίδων και κάτσε ψάξε να δεις αν ισχύει ή όχι.

O Joshua21 έχει δίκιο, αυτός που ισχυρίζεται κάτι έχει την ευθύνη να το στηρίξει και δεν είναι μόνο στα δικαστήρια αλλά και στην επιστημονική κοινότητα καθώς και σε μια συζήτηση της προκοπής.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Sorry αλλά με αυτή την λογική όλες οι συζητήσεις θα ήταν trolololol.

Θα έλεγε ένας 1+1=3, σου δίνω ένα βιβλίο εκατοντάδων σελίδων και κάτσε ψάξε να δεις αν ισχύει ή όχι.

O Joshua21 έχει δίκιο, αυτός που ισχυρίζεται κάτι έχει την ευθύνη να το στηρίξει και δεν είναι μόνο στα δικαστήρια αλλά και στην επιστημονική κοινότητα καθώς και σε μια συζήτηση της προκοπής.

Εδω θα ψιλοδιαφωνησω. Αν ζητησω πληροφοριες για κατι και βαλεις λινκ θα δοκιμασω πρωτα να δω τι λεει, αν δε βρω αυτο που ψαχνω θα σε ρωτησω που ακριβως το λεει. Δε θα σ βγαλω ακυρη τη πηγη χωρις να χω ριξει μια ματια.

Επισης το να γραψουμε μονο το κομματι και να μη παραθεσουμε τη πηγη πιστευω ειναι χειροτερο. Πρωτον γιατι το λινκ μπορει να χει μεσα και αλλες πληροφοριες που θα φανούν χρήσιμες σε καποιους και δευτερον διοτι μπορει να αλλαζει το νοημα αμα εχεις ολοκληρο το κειμενο ή να υπάρχει παραγραφος που συμπληρωνει με τροπο που αλλαζει το αποτελεσμα στο κομματι που ψαχνουμε, να ναι παλια εκδοση, κλπ.

Tldr. Κατα σειρα προτιμησης

Πηγη+παραθεση >= πηγη >>>>>>> παραθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Lezantas26 said:

Αν ζητησω πληροφοριες για κατι και βαλεις λινκ θα δοκιμασω πρωτα να δω τι λεει, αν δε βρω αυτο που ψαχνω θα σε ρωτησω που ακριβως το λεει. Δε θα σ βγαλω ακυρη τη πηγη χωρις να χω ριξει μια ματια.

Δεν βγάζει κανείς άκυρη την πηγή, αλλά τον ισχυρισμό μέχρι να δωθεί συγκεκριμένα η πηγή. 

Και τι αποτρέπει τον άλλο απο το να σου πει διάβασε όλες τις σελίδες, δεν το είδες, ή ξαναδιάβασέ τις μέχρι να το δεις ή να το καταλάβεις? 😛

Γι' αυτό σου λέω ότι έχει μεγάλα περιθώρια για trololol η φάση αν δεν στηρίζονται οι ισχυρισμοί.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Εδω θα ψιλοδιαφωνησω. Αν ζητησω πληροφοριες για κατι και βαλεις λινκ θα δοκιμασω πρωτα να δω τι λεει, αν δε βρω αυτο που ψαχνω θα σε ρωτησω που ακριβως το λεει. Δε θα σ βγαλω ακυρη τη πηγη χωρις να χω ριξει μια ματια.

Δύο λεπτομέρειες πάνω σε αυτά που γράφεις.

1. Εγώ προσωπικά δεν ζήτησα πληροφορίες για κάτι, ζήτησα τεκμηρίωση από αυτόν που έκανε τον ισχυρισμό, καταλαβαίνεις τη διαφορά ελπίζω.

2. Εγώ προσωπικά δεν έβγαλα "άκυρη" την πηγή, απλά επισήμανα πως δεν είναι δική μου δουλειά η τεκμηρίωση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δύο λεπτομέρειες πάνω σε αυτά που γράφεις.

1. Εγώ προσωπικά δεν ζήτησα πληροφορίες για κάτι, ζήτησα τεκμηρίωση από αυτόν που έκανε τον ισχυρισμό, καταλαβαίνεις τη διαφορά ελπίζω.

2. Εγώ προσωπικά δεν έβγαλα "άκυρη" την πηγή, απλά επισήμανα πως δεν είναι δική μου δουλειά η τεκμηρίωση.

ναι, δε το διατυπωσα σωστα δεν εννοουσα οτι την εβγαλες ακυρη.. 5 λεπτα τωρα σπαω το κεφαλι μου και δε ξερω πως να το εξηγησω πιο καλα τι θελω να πω... 🤷‍♂️🤔

13 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν βγάζει κανείς άκυρη την πηγή, αλλά τον ισχυρισμό μέχρι να δωθεί συγκεκριμένα η πηγή. 

Και τι αποτρέπει τον άλλο απο το να σου πει διάβασε όλες τις σελίδες, δεν το είδες, ή ξαναδιάβασέ τις μέχρι να το δεις ή να το καταλάβεις? 😛

Γι' αυτό σου λέω ότι έχει μεγάλα περιθώρια για trololol η φάση αν δεν στηρίζονται οι ισχυρισμοί.

αστο αυτο με το "ακυρο", πονοκεφαλος μ επιασε 😂

αν κοιταξεις και δε το βρεις του λες να σου πει που ειναι. αν οχι ακριβως στο περιπου. αν δεν θελει και δε μπορει κανενας να το βρει (ποσα ατομα θα κοιταξουν το λινκ) ε μαλλον ειναι γυμνος ο βασιλιας :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Ts απλά αναρωτιέται για κάτι απλούστατο. Του γεννιέται ένα εύλογο ερώτημα καθώς σου λέει δεν γίνεται ο καθένας να κάνει όση φασαρία θέλει επειδή δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας.
Μπορώ εγώ να βάλω στο σπίτι μου 4 ηχεία από αυτά που έχουν τα τεράστια Dance Clubs και να βαράει όλη μέρα στο τέρμα; Νομίζω ότι υπάρχει ένα όριο με τα db. Δεν το ξέρω νομικά, αλλά έτσι φαντάζομαι.
Εμένα η δουλειά μου ας πούμε είναι σε βάρδιες. Πιο παλιά ήταν μόνο νύχτα. Σε μία πολυκατοικία παραδίπλα από τη δική μου, κάνουν έργα εδώ και 6 μήνες. Ίσως και παραπάνω. Ένα πρωί κατέβηκα και τους είπα τι γίνεται ρε παιδιά; Πότε τελειώνετε τέλος πάντων τόσους μήνες, δεν μπορούμε να ησυχάσουμε! Δεν μου είπε κάτι, απλά σταμάτησαν για κάνα 2 ώρες και άρχισαν μετά και την επόμενη μέρα. Φώναξα την αστυνομία.. Δεν έγινε κάτι, δεν ξέρω καν αν πήγε. Δεν το κυνήγησα ιδιαίτερα.

Πόσο μάλλον όταν είναι το διπλανό διαμέρισμα. Πρέπει να είναι ενήμεροι οι υπόλοιποι ένοικοι. Να ξέρει ο άλλος τι θα κάνει.
Πιστεύω ότι αυτά συμβαίνουν γιατί κάποιος δεν υπολογίζει τους τριγύρω. Θεωρώ ότι η δουλειά μπορεί να γίνει πιο γρήγορα αν χρειάζεται, απλά κωλυσιεργούν.

Πέρα από το νόμο, αν μου πεις φίλε για 1 μήνα Sorry, αλλά λόγω ανακαίνισης θα κάνουμε φασαρία, δεν έχω κανένα θέμα. Αλλά ξαφνικά ένα πρωί βάζω κομπρεσέρ και δεν σταματάω σε εύλογο χρονικό διάστημα, θα σε τρέξω όσο πάει. Θα σου φέρω ότι υπηρεσία υπάρχει, να σε πιάσω όπου μπορώ.

Επεξ/σία από Heatspreader
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Sorry αλλά με αυτή την λογική όλες οι συζητήσεις θα ήταν trolololol.

Θα έλεγε ένας 1+1=3, σου δίνω ένα βιβλίο εκατοντάδων σελίδων και κάτσε ψάξε να δεις αν ισχύει ή όχι.

O Joshua21 έχει δίκιο, αυτός που ισχυρίζεται κάτι έχει την ευθύνη να το στηρίξει και δεν είναι μόνο στα δικαστήρια αλλά και στην επιστημονική κοινότητα καθώς και σε μια συζήτηση της προκοπής.

Σε ποια ακριβώς επιστημονική κοινότητα διακινείται η γνώση ή η πληροφορία ως μασημένη τροφή?? Σοβαρά το γράφεις αυτό!? Έκανα την παραπομπή, ως όφειλα. Μπορείτε να κάνετε τον διαχωρισμό μεταξύ παραπομπής και παράθεσης? Επιπλέον, η παράθεση είναι μια πρακτική αντιδιαλεκτικη, αντιεπιστημονικη εφόσον το θέτεις σε αυτή τη βάση, μιας και θα μπορούσα εντελώς γκεμπελιστικα να κόψω και να ράψω κατά πως με βολεύει. Παραπέμπω στην πρωτογενή πηγή, διαβάστε το σχετικό, και βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Τέλος, τον αρχικό ισχυρισμό δεν τον έκανα εγώ, προσωπικά απάντησα σε όσους ισχυρίστηκαν ότι δεν χρειάζεται άδεια. Ας μας κάνει παραπομπή λοιπόν ο @Joshuaστην σχετική υπουργική απόφαση, που τεκμηριώνει τον αρχικό ισχυρισμό του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...