Προς το περιεχόμενο

Δίπλα Σπίτι κυριολεκτικά εργοτάξιο


mpiskoto12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα, μπορείς να αποφύγεις την τεχνική εταιρεία που θα πάρει όλες τις εργασίες πακέτο και θα σου πει μια συγκεκριμένη τιμή και να αποτανθεις σε μηχανικό ξεχωριστά για συμβουλές η εκδοση άδεια και μετά να ψάξεις να βρεις τα συνεργεία που θέλεις για την κάθε εργασία. Εμείς έτσι κάναμε άλλους καλέσαμε για το μπάνιο άλλους για βάψιμο και άλλους για αλλαγή κουφωμάτων και αλλαγή πατωματων και διαπραγματευθηκαμε την τιμή. Το ίδιο κάναμε και στην μονωση της ταράτσας γιατί οι τιμές και οι λύσεις που έλεγαν οι εργολαβοι ήταν ναι μεν με πιο ποιοτικα υλικά αλλα υπέρογκες. Για επεμβάσεις και πειράγματα σε δοκάρια εννοειται θα ρωτήσεις μηχανικό, αλλά έτσι κι αλλιώς εμεις δεν γκρεμκσαμε τοίχους ούτε ασχοληθήκαμε να πειράξουμε κολώνες και δοκάρια, αυτά δεν τα αγγίζουμε καθόλου, τυπική ανακαίνιση στα απολύτως απαραίτητα. 

πολύ σωστά αυτά που λες εσύ Βασίλη

αλλά δεν σημαίνει ότι θα τα ακολουθήσουν όλοι

έχω παράδειγμα σε γειτονική πολυκατοικία που πήγε ένας ιδιοκτήτης να κάνει ανακαίνιση στο διαμέρισμα του χωρίς μηχανικό παρά μόνο μάστορα και ευτυχώς που θορυβήθηκε ο διαχειριστής του ακινήτου και το έψαξε γιατί ο τύπος ήθελε να κόψει κολώνες/δοκάρια κτλ...καταλαβαίνεις τι θα είχε γίνει (υπόψη αφορούσε διαμέρισμα 5ου ορόφου)

για αυτό λέω το σωστό για εσένα ή για εμένα ή για τον οποιοδήποτε δεν σημαίνει ότι θα το ακολουθήσουν όλοι/ες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Και σε κάτι δικές μας δουλειές έτσι κατεβάσαμε τα μπάζα. Δεν μπορούσαμε να βάλουμε κάδο με αυτό το πράγμα σαν τσουλήθρα που τα πετάνε και πεφτουν εκεί λόγω στενού πεζοδρομίου και δρόμου με κίνηση. Ο κάδος μπήκε πιο μακριά και οι εργάτες τα κατέβαζαν από ασανσέρ και μετά με καροτσάκι για βαλίτσες στον κάδο. Σε άλλα σπίτια δεν έχουν καν μπαλκόνια σε όψεις αλλά μόνο ακάλυπτο. 

Αν σου πέσουν μπάζα από τον άλλον καλείς αστυνομία για δήλωση συμβάντος. 

Το ότι θα βγάλει άδεια δεν τον υποχρεώνει να τελειώσει γρήγορα το έργο ούτε να καλέσει συνεργείο. Αν θέλει βρίσκει έναν μηχανικό και ρωτάει τιμές μετά ψάχνει και βρίσκει μαστορους για την κάθε δουλειά ξεχωριστά. Εμείς έτσι κάναμε και γλιτώσαμε αρκετές χιλιάδες ευρώ, γιατί τα συνεργεία που παίρνουν όλο το έργο σαν εργολαβια κοιτάνε να βγάλουν παραπάνω κέρδος και αυξάνουν τις τιμές. Πολλοί μαστορες όταν τελειώσουν από την δουλειά τους σε έναν πελάτη πηγαίνουν στον άλλον να συνεχίσουν. Αυτο που πρέπει να μεριμνήσει είναι τα μέτρα ασφαλείας και οι ώρες κοινής ησυχίας. 

δεν ειναι η αδεια που τον υποχρεωνει αλλα τα εξοδα να πληρωνεις για μηνες συν το ξεβολεμα να μενεις αλλου (οποτε ισως επιπλεον εξοδα). αν ομως οι εργασιες ειναι κουτουρου χωρις καμια επιβλεψη τοτε προφανως μπορουν να κοπουν πολλες "γωνιες" με οτι αυτο μπορει να σημαινει για την ασφαλεια της πολυκατοικιας.

αυτο που λες εσυ ειναι διαφορετικο, κοιταξατε να κανετε οικονομια χρησιμοποιωντας διαφορετικα συνεργεια. δε γκρεμισατε το σπιτι και το ξαναχτισατε (4 μηνες και ακομα δεν τελειωσαν μαλλον σπιτι ξαναχτιζουν 😂)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοώ εγώ απλά να βρεις διαφορετικά συνεργεία. Για τα σπίτια γενικά είμαι της άποψης να τα διατηρεί κάποιος όπως ήταν από τα αρχικά σχέδια του κατασκευαστή τους και να μην πειράζει την χωροθέτηση και την διαρυθμιση. Ένα σοβαντισμα στοκαρισμα και βάψιμο είναι υπεραρκετά με εξαίρεση τα μπάνια που εκεί αν πας να ξηλώσεις είδη υγιεινής αναγκαστικά αλλάζεις και το πλακάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2020 στις 1:11 ΠΜ, mpiskoto12 είπε

πάνω από 2-3 άτομα δεν ειναι πάντως καθε φορά.

εδώ κατεεβάζουν τα μπάζα ρε παιδιά με ένα αυτου του σουπερ μαρκετ.

στις αρχές μας γαμήσαν και τα ασανσέρ..

φυσικά δεν θέλω να ξερω αν τα πλήρωσε που δεν πιστευω...

 

Αυτό με τα μπάζα είναι χοντρό. Καταγγελία στο Δήμο, πολεοδομία κλπ. Αν ήταν στοιχειωδώς άνθρωπος θα είχε βάλει κάδο. Βλέπεις κοστίζει και για να βάλεις κάδο πρέπει να έχεις δηλώσει τις οικοδομικές εργασίες (άδεια, μικρής κλίμακας, κοινοποίηση κλπ) που προφανώς δεν έχει.

Ο Δημος δεν είναι υποχρεωμένος να μαζεύει μπάζα!

Στις 11/3/2020 στις 1:56 ΜΜ, GeorgeKatz είπε

Συνοψίζοντας:

  • αν έχει άδεια για τις εργασίες ή δεν χρειάζεται άδεια, δλδ είναι νόμιμος είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο.
  • αν έχει το συνεργείο του πληρωμένο και ασφαλισμένο, είτε ως μεροκάματο, είτε ως εργολαβία με στάνταρ χρήματα χωρίς χρονικό περιορισμό.
  • αν οι εργασίες γίνονται σε ώρες μη κοινης ησυχιας

τότε θα μπορεί να γρεμίζει και να χτίζει μέχρι το τέλος του κόσμου και δεν μπορεί κανένας να του κάνει τίποτα (νομικά);

Λάθος.

Ακόμη κι αν χτίζεις από την αρχή η οικοδομική άδεια ισχύει για 4 χρόνια με δικαίωμα κάποιων παρατάσεων κατά περίπτωση (+2 χρόνια νομίζω).

Αλλαγή χρήσης 2 χρόνια με δικαίωμα κάποιων περιορισμένων παρατάσεων (+1 χρόνο νομίζω).

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μερικοί μήνες.

¨Ολα αυτά παίρνοντας μέτρα ταυτόχρονα για ελάχιστη όχληση των γύρω.

Ναι άμα θεωρείς το κόσμο δικό σου και είσαι αναίσθητος (το λιγότερο)  ενοχλείς τους πάντες και δεν σε νοιάζει τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ts σε καταλαβαίνω απόλυτα, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μας. Το διπλανό διαμέρισμα πωλήθηκε κι ο ιδιοκτήτης θέλει να μετατρέψει σε μικρά στούντιο οπότε θα του αλλάξει τα φώτα. Αλλά φυσικά δεν έχει συνεργείο, μόνο έναν μάστορα με δύο παραπαίδια που έρχονται όποτε τους καπνίσει. Εδώ και 5 μήνες δεν έχουν κάνει ούτε το μισό. Βέβαια το πρόβλημά μου εμένα δεν είναι ο θόρυβος, μετα του γύφτους όλα αυτα μου φαίνονται πταίσματα, κι επιπλέον γίνονται ταυτόχρονα 4 ανακαινίσεις στο στενό μας, αλλά το γεγονός ότι έχει βγάλει ΟΛΑ τα μπαζα και τα άφησε στο πεζοδρόμιο, μιλάμε για τεραστιο όγκο. Κάνω λίγο υπομονη, μήπως και τα μαζεψει ο δήμος (τον έχω ήδη καλέσει) αλλιώς σκέφτομαι μέχρι και καταγγελία. 

Φυσικά δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό στη γειτονιά μας, το τηλεφωνο του δήμου για τετοια θέματα το έχω πια στην ταχεία κλήση. Και φυσικά είμαι η ΜΟΝΗ που ενδιαφερεται, όλοι οι υπολοιποι δε δίνουν δεκαρα, μόνο παραπονιούνται. Κι όταν μια φορά αποφάσισα να μην ασχοληθώ και να αφησω τα μπάζα στο πεζοδρόμιο (που έπιαναν και πολύτιμη θέση παρκινγκ), μήπως συγκινηθεί κι αναλάβει και κάποιος άλλος, δεν ασχολήθηκε κανείς, έμειναν έτσι για 1,5 μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι μερικές σακούλες τις μαζεύει ο δήμος. (συνήθως 10 αλλά αυτό διαφέρει από Δήμο σε Δήμο, μερικοί δεν πετάνε ούτε 1,αυτο το μαθαίνεις καλώντας και ρωτάς εκει)  αλλιώς μετα φέρνουν κάδο μπαζων (ο εργολάβος η ο ιδιοκτήτης του σπιτιού) και τα πετάνε εκει που είναι και το σωστό. Ο Κάδος μπαζων πάντα με δίχτυ από πάνω για να κρατάει την σκόνη και μην φύγει τίποτα από πάνω και έχουμε ατύχημα. 

Τουλαχιστον εγώ που είμαι της δουλειάς έτσι κάνω και δεν μου κάνουν ποτέ παρατηρήσεις. (δεν μου αρέσει να μου βάζουν χέρι στις πολυκατοικίες και γενικά κανεις, γιατί είναι και δυσφήμιση) 

Επισης σεβασμός στα ωράρια και στις ώρες κοινής ησυχίας. Εμείς 8 πιάνουμε δουλειά και 2:30 με 3 πάρα σταματάμε. 

Τώρα τους 2 μήνες κάνω άλλη μια πλήρης ανακαίνιση διαμερίσματος (μιλάμε για γκρεμίσματα, αλλαγή χώρων, θερμοπροσοψη, Αλουμίνια, κουζίνα, βαψιματα, ηλεκτρικά, υδραυλικα, πατώματα, πόρτα ασφαλείας, πλακάκια, γυψοσανιδες και πολλά ακόμα) και σχεδόν τώρα τελειώνουμε σε 5 περίπου μέρες. Πριν ξεκινήσουμε εννοείται είπα πλάνο στον ιδιοκτήτη πόσες μέρες θελει το καθετί, πόσο θα διαρκέσει κτλπ κτλπ. 

Όταν ακούω 4 και 5 μήνες για ανακαινιση, είτε είναι το σπίτι πχ 400τμ ειτε σηκώνεις καινούργιο όροφο σε οικοδομή (που και πάλι είναι πολύ, εδώ σε 7 μήνες σήκωσαμε 3οροφο) Δεν δικαιολογειται καθόλου τόσο πολύ καιρό να κάνει κάποιος ανακαίνιση, μου δείχνει η δεν γνωρίζει και πάει πολύ αργά, είτε είναι 2-3 άτομα που τα κάνουν όλα (τραγικό απλά) είτε πληρώνεται μεροκαματο και κάνει απελπιστικά αργά. 

Αυτά είχα να πω και εγώ από την μεριά μου που ειμαι του χώρου. Ελπίζω και μακάρι να τηρούν όλοι, όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις ώστε να μην διαταράσσουμε τις γειτονιές με τις ανακαινίσεις μας. 

 

*(και κάτι τελευταίο, όσο για κάτι κολώνες και δοκάρια που διάβασα, αν και το θεωρώ υπερβολή να ήθελε κάποιος να τα πειράξει η να τα κόψει και κάτι άλλα τέτοια κουφά, αν κάποιος θεωρεί ότι μπορεί, καλό είναι να αλλάξει επάγγελμα άμεσα για να μην κινδυνευσουν άνθρωποι στο μέλλον από τα χεράκια του) 

*(ΝΑΙ, χρειαζεται άδεια για διαρρύθμιση εσωτερικού χώρου εφόσον γκρεμίσεις ντουβάρια και ελενχος από μηχανικο, και μπορείς να γκρεμίσεις ΜΕΧΡΙ το 20% της εσωτερικής τοιχοποιιας, δεν είναι άιντε παίρνουμε ένα κομπρεσέρ και ξεκινάμε χωρίς σχέδιο, χωρίς ελενχο και άδεια και γκρεμιζουμε όποιον και οσους τοίχους μας χαλάνε το φενκ σουι 😁😋

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα τα γραφεις!

μια απορια: νοικιαζω εγω καδο μπαζων. Τι ενεργειες πρεπει να κανω με το δημο; (τιποτα;)

επισης πως θα ειμαι σιγουρος οτι θα το χρησιμοποιουν οι εργατες και οχι ολη οι γειτονια (ευκαιρια να πεταξουμε το στρωμα, η κυρα να πεταξει το παλιο ψυγειο κοκ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

σωστα τα γραφεις!

μια απορια: νοικιαζω εγω καδο μπαζων. Τι ενεργειες πρεπει να κανω με το δημο; (τιποτα;)

επισης πως θα ειμαι σιγουρος οτι θα το χρησιμοποιουν οι εργατες και οχι ολη οι γειτονια (ευκαιρια να πεταξουμε το στρωμα, η κυρα να πεταξει το παλιο ψυγειο κοκ)

Για την πρώτη σου ερώτηση

Απαντηση:αν πιάνει χώρο στον δρόμο η πεζοδρόμιο, πας Δήμο και παίρνεις άδεια για κατάληψη πεζοδρομίου η οδοστρώματος (οδόστρωμα βέβαια σε σημείο που δεν εμποδίζει εννοείται διέλευση πεζων, αυτοκινήτων, αναπήρων κτλπ κτλπ)  αν και συνήθως κάνεις δεν το κάνει, αν δεν ενοχλείς με τον κάδο μπαζων κάνεις δεν λέει κάτι. 

Για την δεύτερη ερώτηση 

Απαντηση:σε αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι. 

Έχω πάρει άπειρους κάδους για τις ανακαινίσεις, πάντα θα βρεθεί ο έξυπνος να πετάξει μέσα χαρτόνια, μπαζα από δίπλανες δουλειές, οι θείες τα σκουπίδια τους, και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Συνήθως τα κάνουν νύχτα για να μην τους βάλεις χέρι και τις φωνές. Έχω βάλει πολλές φορές χέρι σε άτομα που πετάνε μέσα ότι θέλουν επειδή βαριούνται να πανε στους κάδους τα σκουπίδια τους και συνήθως λένε, εεεελα μωρέ ένα χαρτόνι είναι, μια σακούλα είναι κτλπ κτλπ 

Και εγω να πληρώνω 120αρια €€ για κάδους μπαζων και να τους γεμίζει ο καθένας με βλακειες μέσα. 

Σε αυτό πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι, εκτός και αν φυλάς καραούλι 24/7 πράγμα αδύνατον. 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα και χρόνια πολλά!

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, επειδή βιώνω μια παρομοια κατάσταση, θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου διευκρινίσει κάποια πράγματα, αν θέλει:

1) Αναφέρθηκε ότι χρειάζεται αναφορά-ανακοίνωση χρονοδιαγράμματος για τις εργασίες. Αυτο σημαίνει ότι αναφέρεται με ανακοινωση ότι οι εργασίες ανακαινισης ξεκινουν σήμερα και τελειώνουν τότε; Στην πολυκατοικία υπάρχει ανακοινωση (αναφέροντας καποιον αριθμό αδείας) που γραφει "ξεκινουν οι εργασίες σημερα, ταδε του μηνός,  και θα γινονται μεταξυ 7.30-14.30. Ευχαριστούμε για την κατανόηση." Καμμιά αναφορά για το τέλος τους. Αυτό αρκεί; Πρέπει να αναφέρονται και άλλες πληροφορίες;

2) Οι εργασίες επιτρέπεται να γίνονται και Σαββατοκυριακα και αργίες;

3) Πώς μπορεί ο άσχετος ενοικος της πολυκατοικίας να γνωρίζει αν υπάρχει επίβλεψη μηχανικού και γενικώς τήρηση των μετρων ασφαλείας; Πρόκειται για διαμέρισμα τελευταίου ορόφου σε πολυκατοικία 65 ετών. 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Καλησπερα και χρόνια πολλά!

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, επειδή βιώνω μια παρομοια κατάσταση, θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου διευκρινίσει κάποια πράγματα, αν θέλει:

1) Αναφέρθηκε ότι χρειάζεται αναφορά-ανακοίνωση χρονοδιαγράμματος για τις εργασίες. Αυτο σημαίνει ότι αναφέρεται με ανακοινωση ότι οι εργασίες ανακαινισης ξεκινουν σήμερα και τελειώνουν τότε; Στην πολυκατοικία υπάρχει ανακοινωση (αναφέροντας καποιον αριθμό αδείας) που γραφει "ξεκινουν οι εργασίες σημερα, ταδε του μηνός,  και θα γινονται μεταξυ 7.30-14.30. Ευχαριστούμε για την κατανόηση." Καμμιά αναφορά για το τέλος τους. Αυτό αρκεί; Πρέπει να αναφέρονται και άλλες πληροφορίες;

2) Οι εργασίες επιτρέπεται να γίνονται και Σαββατοκυριακα και αργίες;

3) Πώς μπορεί ο άσχετος ενοικος της πολυκατοικίας να γνωρίζει αν υπάρχει επίβλεψη μηχανικού και γενικώς τήρηση των μετρων ασφαλείας; Πρόκειται για διαμέρισμα τελευταίου ορόφου σε πολυκατοικία 65 ετών. 

Ευχαριστώ πολύ!

ΣΚ και αργίες δεν παίζει να δουλεύουν, παράνομο. Σε ώρες κοινής ησυχίας το ίδιο. Κανονικά θα πρέπει να έχουν άδεια εργασιών από την πολεοδομία ανάλογα με την έκταση των εργασιών και αναρτημένο τον αριθμό άδειας αυτής. Τήρηση μετρών ασφαλείας δεν μπορείς να το γνωρίζεις, αυτό είναι δουλειά επιθεώρησης εργασίας. Αλλά κατά 99,99% σε οικοδομές δεν υπάρχει κάποια ασφάλειαν που τηρείται... Δεν το νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james01gr είπε

ΣΚ και αργίες δεν παίζει να δουλεύουν, παράνομο.

μια χαρά επιτρέπεται να δουλεύουν ΣΚ.

ολα τα εργοτάξια της χώρας δουλεύουν 6 μέρες και αν χρειαστεί 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγάλε μια άδεια εργασιών μικρής κλίμακας από την πολεοδομία, ακόμα και αν δε χρειάζεται. Πάρε ένα οποιοδήποτε χαρτί από την πολεοδομία τέλος πάντων, που να γράφει τη λέξη "άδεια" πάνω και κόλλησέ το φάτσα να το βλέπει οποίος ανοίγει την πόρτα σου. 

Στην πολυκατοικία μου οποίος ανακαίνισε του έβγαλαν τον καρκίνο οι καλοί γείτονες. Σε εμένα που είχα φάτσα την άδεια, όλες οι γριές έκαναν περατζάδα, κανείς δεν είπε κιχ. Μόνο ένας βρήκε να πει ότι οι μάστορες χάλασαν την κλειδαριά της εξώπορτας (προφανώς στο μυαλό του οι μάστορες μένουν σε σκηνές και δεν ξέρουν πώς δουλεύουν οι κλειδαριές) 

Επίσης θυμάμαι ότι βάσει της άδειας έπρεπε στο τότε ΙΚΑ να πληρώσω κάτι ένσημα και γέλαγαν που μπήκα στη διαδικασία. Δεν το μετάνιωσα ποτέ όμως. Οι καβγάδες με τα συνεργεία μου έφταναν.... 

Α, ναι. Και πάρε δικηγόρο. Δεν ξέρω γιατί αλλά τα περισσότερα threads εδώ εκεί καταλήγουν και είπα να το πω πρώτος :-)

Επεξ/σία από lordvec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι οικοδομικες εργασιες μικρης κλιμακας επιτρεπονται ΣΚ μονο οταν εχει ενημερωθει το αστυνομικο τμημα 48 ωρες πριν.

Επεξ/σία από cumulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ εφόσον δικαιολογείται από την πρόοδο των εργασιών δηλαδή έχουν δουλέψει όλη τη βδομάδα τα συνεργεία και τεκμηριώνεται από τις καταστάσεις του "ικα" 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...