Προς το περιεχόμενο

Δίπλα Σπίτι κυριολεκτικά εργοτάξιο


mpiskoto12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

  

11 minutes ago, lightsout said:

Σε ποια ακριβώς επιστημονική κοινότητα διακινείται η γνώση ή η πληροφορία ως μασημένη τροφή?? Σοβαρά το γράφεις αυτό!? Έκανα την παραπομπή, ως όφειλα. Μπορείτε να κάνετε τον διαχωρισμό μεταξύ παραπομπής και παράθεσης? Επιπλέον, η παράθεση είναι μια πρακτική αντιδιαλεκτικη, αντιεπιστημονικη εφόσον το θέτεις σε αυτή τη βάση, μιας και θα μπορούσα εντελώς γκεμπελιστικα να κόψω και να ράψω κατά πως με βολεύει. Παραπέμπω στην πρωτογενή πηγή, διαβάστε το σχετικό, και βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Τέλος, τον αρχικό ισχυρισμό δεν τον έκανα εγώ, προσωπικά απάντησα σε όσους ισχυρίστηκαν ότι δεν χρειάζεται άδεια. Ας μας κάνει παραπομπή λοιπόν ο @Joshuaστην σχετική υπουργική απόφαση, που τεκμηριώνει τον αρχικό ισχυρισμό του.

Καταρχάς ηρέμησε.

Δεν είπα να κάνεις παράθεση, απλά να προσδιορίσεις που ακριβώς μέσα στο ΦΕΚ ήταν το συγκεκριμένο, εκεί μέσα θα το διάβαζε και πάλι.

Από εκεί και πέρα ελπίζω σε άλλο θέμα αντίστοιχης φάσης που ο άλλος δεν είναι καλοπροαιρετος όπως εσύ, αλλά έχει στόχο το trolling/flaming, να μην παραπονεθείς σε περίπτωση που κάνει αντίστοιχο (αλλά με πηγή που τελικά δεν στηρίζει τον ισχυρισμό, αλλά θα σε κάνει να ξοδέψεις αρκετό χρόνο να βρεις αν ισχύει τελικά ή όχι), γιατί είτε θα ζητάμε από όλους να το κάνουν ή από κανένα, όχι double standards.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

  Καταρχάς ηρέμησε.

Δεν είπα να κάνεις παράθεση, απλά να προσδιορίσεις που ακριβώς μέσα στο ΦΕΚ ήταν το συγκεκριμένο, εκεί μέσα θα το διάβαζε και πάλι.

Από εκεί και πέρα ελπίζω σε άλλο θέμα αντίστοιχης φάσης που ο άλλος δεν είναι καλοπροαιρετος όπως εσύ, αλλά έχει στόχο το trolling/flaming, να μην παραπονεθείς σε περίπτωση που κάνει το ίδιο, γιατί είτε θα ζητάμε από όλους να το κάνουν ή από κανένα, όχι double standards.

Με ενοχλεί να εγκαλούμαι για αντιεπιστημονική πρακτική, από την άλλη χαίρομαι που καταλαβαίνεις ότι έγραψα στο θέμα καλοπροαίρετα. Δεν είμαι μηχανικός ούτε έχω κάποια επαγγελματική σχέση με τις κατασκευές, απλώς έχω κάνει ο ίδιος ανακαίνιση σπίτι μου και χρειάστηκε να ψάξω ενδελεχώς πως γίνεται όλο αυτό το πράγμα σύννομα, επειδή έχω κάποιους παράξενους συγκατοίκους στην οικοδομή.

Στο ΦΕΚ που πόσταρα, άρθρο 3 ιζ, αναφέρονται επακριβώς τα δικαιολογητικά που απαιτούνται από την πολεοδομία στην αίτηση προς έγκριση σχετικά με τις εργασίες εσωτερικής διαρρύθμισης. Σε παλαιότερο ΦΕΚ, Τεύχος Α'/137/03.11.2017, σελίδα 3170 άρθρο 29 παράγραφος 2, αναφέρονται όλες οι εργασίες για τις οποίες απαιτείται έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας. Στο ΙΖ θα βρείτε τις εσωτερικές διααρρυθμίσεις.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Sorry αλλά με αυτή την λογική όλες οι συζητήσεις θα ήταν trolololol.

Θα έλεγε ένας 1+1=3, σου δίνω ένα βιβλίο εκατοντάδων σελίδων και κάτσε ψάξε να δεις αν ισχύει ή όχι.

O Joshua21 έχει δίκιο, αυτός που ισχυρίζεται κάτι έχει την ευθύνη να το στηρίξει και δεν είναι μόνο στα δικαστήρια αλλά και στην επιστημονική κοινότητα καθώς και σε μια συζήτηση της προκοπής.

Συγνώμη που θα το πω αλλά μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι σημαίνει δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα

Αν ίσχυε αυτό που λες αγαπητέ μου φίλε @ThReSh τότε κάθε τι που θα δημοσιευόταν στην παρούσα δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα δεν θα αρκούσε από τον αρθρογράφο να βάζει μόνο την πηγή της είδησης/πληροφορίας αλλά θα έπρεπε να αποδείξει την είδηση/πληροφορία

Όπως καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο δεν ισχύει φυσικά γιατί απλά αν ίσχυε κάτι τέτοιο κανείς δεν θα ανέβαζε στο διαδίκτυο το οποιοδήποτε άρθρο/είδηση/πληροφορία αφού ούτως η αλλιώς όλα σχεδόν τα άρθρα/ειδήσεις/πληροφορίες είναι "αντιγραφή/επικόλληση" από κάπου αλλού.

Αν ήμασταν σε αίθουσα δικαστηρίου σαφώς και θα έπρεπε να προσκομίσω την όποια απόδειξη των ισχυρισμών μου

Αλλά δεν είμαστε

Ειδικά εγώ που έχω περάσει το στάδιο ανακαίνισης του δικού μου σπιτιού (διαμερίσματος) με τις δικές μου προδιαγραφές

αλλά και το στάδιο πλήρους ανακαίνισης εξ ολοκλήρου της πολυκατοικίας που διαμένω καθώς έγιναν αρκετές εργασίες σε αυτήν κυρίως για καλύτερα αποτελέσματα (θέρμανσης/ψύξης) π.χ Θερμομόνωσης.

δεν ήξερα από αυτά προσέλαβα τεχνική εταιρεία και στις δύο περιπτώσεις ο υπεύθυνος μηχανικός που είχε αναλάβει την μελέτη του έργου μου είπε να πάμε στην πολεοδομία και όπου αλλού χρειάζεται π.χ για την πολυκατοικία χρειαζόταν να πάμε και στον δήμο ώστε να βγάλουμε ότι απαραίτητη άδεια χρειάζεται ώστε να ξεκινήσουμε τις εργασίες.

σε όλες τις περιπτώσεις ήθελα να τελειώνω το γρηγορότερο δυνατόν με την λιγότερη όχληση των γειτόνων μου.

βάση αυτού όταν ρώτησε ο φίλος μας που άνοιξε το θέμα να του πω

πήγαινε στην πολεοδομία τάδε γραφείο ζήτα τον συγκεκριμένο υπάλληλο και θα σου δώσει αναλυτικά τι χρειάζεται να κάνεις

ή πήγαινε σε αυτή την ιστοσελίδα διάβασε τι χρειάζεται να κάνεις

δεν υπάρχει περίπτωση να δημοσιεύσω την παραμικρή "απόδειξη" για το οτιδήποτε και δεν με ενδιαφέρει αν το πιστεύει ή όχι οποιοσδήποτε.

όποιος θέλει κάτι τέτοιο δεν πρέπει να βρίσκεται σε μια δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα είναι λάθος

θα πρέπει να συμβουλευτεί άμεσα κάποιον ειδικό για το θέμα του και φυσικά να τον πληρώσει για τις υπηρεσίες του.

Αυτά είχα να πω

Τέλος από μένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Apati-menos είπε

Χωρίς παρεξήγηση.

Το "είμαι freelancer" που κολλάει στην όλη ερώτηση;

δουλευω σπιτι ίσως;

τώρα αν μου λέτε σε 5 μηνες στήνουν τριόροφο, ε και ο εργολάβος το πάει με το πάσο του δεν ειναι κατάσταση ανα βδομαδα ή ανα τρεις μέρες να διαταράσει την οικοδομή.

ελα σε ένα μηνα καντο γιαπι να τελειώνουμε,. εχουν καταντήσει τα νευρα μας κρεσέντο.

εχω και γατια στο σπιτι που την ακουνε στέρεο.

 

μηδέν σεβασμός για τον δίπλα, και αν ειχα αρρωστο κοσμο;

ποιος του δινει το δικαιωμα να βαράει όλο το χρόνο και αυτός να λείπει; (με την ίδια λογικη όταν εγκατασταθελι θα του γ*****ω και εγώ σε απαράδεκτο θόρυβο) ετσι δεν βγαινει άκρη. να κανουμε υπομονη ένα Χ διάστημα, αλλά οχι ο καθε καυλωμενος όποτε του καυλωνει να προκαλει επι σχεδόν εβδομαδια βάση χάος και ανταρσία στην οικοδομή.

Επεξ/σία από mpiskoto12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν το συζητώ ο καιρός είναι πραγματικά υπερβολικός,δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα ? όπως φαίνεται πιθανώς ούτε και κατάλληλες άδειες όπως είπε το παλικάρι πιο πάνω που έγινε ολόκληρο λαικό δικαστήριο εδώ για το που το λέει και ποιός πρέπει να αποδείξει τι,λες και αυτός που ενδιαφέρεται δεν μπορεί να διαβάσει λίγη ώρα για να το βρεί απο την άλλη θα βοηθούσε να αναφερθεί κάποια υποσημείωση για το σε ποιό άρθρο κλπ

Σε τέτοιες δουλειές πάντος πρέπει να είσαι πολύ σωστός όπως ο φίλος πιο πάνω και μπράβο του,μακάρι να ήταν όλοι τόσο σωστοί,γιατί θα πρέπει να καταλάβει κανείς την ενόχληση και αναστάτωση που δημιουργούν αυτές οι εργασίες σε άλλους,εδώ για μερικές μέρες αν κάνει κάποιος κάτι στήν πολυκατοικία μας ζητά συγγνώμη και προσπαθεί να κρατήσει τα ωράρια κοινής ησυχίας διότι (συμπληρώνω εγώ) αν δεν το κάνει μετά απο μια 2 παρατηρήσεις θα τον φάει η μαρμάγκα....😸

Τι διάολο ένας άνθρωπος τα κάνει ολα ? εδώ σε 4 Μήνες κτίζουν σπίτι άλλοι (για να μην πούμε για τις εποχές με τα αυθαίρετα που σε μερικές μέρες είχαν ξεφυτρώσει κάποιες ...)τι λέμε τώρα 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Καλά δεν το συζητώ ο καιρός είναι πραγματικά υπερβολικός,δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα ? όπως φαίνεται πιθανώς ούτε και κατάλληλες άδειες όπως είπε το παλικάρι πιο πάνω που έγινε ολόκληρο λαικό δικαστήριο εδώ για το που το λέει και ποιός πρέπει να αποδείξει τι,λες και αυτός που ενδιαφέρεται δεν μπορεί να διαβάσει λίγη ώρα για να το βρεί απο την άλλη θα βοηθούσε να αναφερθεί κάποια υποσημείωση για το σε ποιό άρθρο κλπ

Σε τέτοιες δουλειές πάντος πρέπει να είσαι πολύ σωστός όπως ο φίλος πιο πάνω και μπράβο του,μακάρι να ήταν όλοι τόσο σωστοί,γιατί θα πρέπει να καταλάβει κανείς την ενόχληση και αναστάτωση που δημιουργούν αυτές οι εργασίες σε άλλους,εδώ για μερικές μέρες αν κάνει κάποιος κάτι στήν πολυκατοικία μας ζητά συγγνώμη και προσπαθεί να κρατήσει τα ωράρια κοινής ησυχίας διότι (συμπληρώνω εγώ) αν δεν το κάνει μετά απο μια 2 παρατηρήσεις θα τον φάει η μαρμάγκα....😸

Τι διάολο ένας άνθρωπος τα κάνει ολα ? εδώ σε 4 Μήνες κτίζουν σπίτι άλλοι (για να μην πούμε για τις εποχές με τα αυθαίρετα που σε μερικές μέρες είχαν ξεφυτρώσει κάποιες ...)τι λέμε τώρα 🤔

πάνω από 2-3 άτομα δεν ειναι πάντως καθε φορά.

εδώ κατεεβάζουν τα μπάζα ρε παιδιά με ένα αυτου του σουπερ μαρκετ.

στις αρχές μας γαμήσαν και τα ασανσέρ..

φυσικά δεν θέλω να ξερω αν τα πλήρωσε που δεν πιστευω...

εγώ αυριο θα επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη, αν σε 1 2 μηνες δεν εχει τελειωσει, η μου πληρώνει το νοίκι η θα βλαστημήσει την ωρα που μπηκεε δίπλα μου. 

έξοδο για καφεδιά απόγευμα; πάρε τα Bower και wilkins στα 600άρια  να βαράνε σε συγχνλότητες και σε κομπρεσέρ.

το θεωρώ τρελή γαιδουρια να εισαι εξαφανισμένος και να τα ακούει το μαστόρι απο το κάθε γεροντάκι της οικοδομής.

το θεωρω τρελή γαιδουρια να γαμάς 40 διαμερίσματα και εσυ να μην εισαι παρών.

το γιοφύρη της άρτας χτίζουν τα αλάνια. τι να λέμε ρε παιδια τα κεφάλια μας εχουν γινει κουδουνια κυριολεκτικά αλλα δεν δεν υπαρχει νομιζω ελπιδα στο χάρτη, μετα σου λένε γιατι να μην παρεις τον νομο στα χέρια σου.

ο καθένας όχι απλά κανει οτι γουστάρει ξαφνικά θα τον βάλουμε και στα σπιτια μας να μας π......

Επεξ/σία από mpiskoto12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mpiskoto12 είπε

δουλευω σπιτι ίσως;

τώρα αν μου λέτε σε 5 μηνες στήνουν τριόροφο, ε και ο εργολάβος το πάει με το πάσο του δεν ειναι κατάσταση ανα βδομαδα ή ανα τρεις μέρες να διαταράσει την οικοδομή.

ελα σε ένα μηνα καντο γιαπι να τελειώνουμε,. εχουν καταντήσει τα νευρα μας κρεσέντο.

εχω και γατια στο σπιτι που την ακουνε στέρεο.

μηδέν σεβασμός για τον δίπλα, και αν ειχα αρρωστο κοσμο;

ποιος του δινει το δικαιωμα να βαράει όλο το χρόνο και αυτός να λείπει; (με την ίδια λογικη όταν εγκατασταθελι θα του γ*****ω και εγώ σε απαράδεκτο θόρυβο) ετσι δεν βγαινει άκρη. να κανουμε υπομονη ένα Χ διάστημα, αλλά οχι ο καθε καυλωμενος όποτε του καυλωνει να προκαλει επι σχεδόν εβδομαδια βάση χάος και ανταρσία στην οικοδομή.

Αν είναι τόσο ενοχλητικός βρες κάποιους γείτονες και καλέστε την αστυνομία, ίσως φοβηθεί και είτε κάνει πιο γρήγορα τις εργασίες είτε προσέχει περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν είναι τόσο ενοχλητικός βρες κάποιους γείτονες και καλέστε την αστυνομία, ίσως φοβηθεί και είτε κάνει πιο γρήγορα τις εργασίες είτε προσέχει περισσότερο. 

η αστυνομία όπως και σε άλλες τέτοιες περιπτώσεις είναι άχρηστη. τσάμπα το ρεύμα το κινητού.

εχω δει σκηνικά που δεν παίρνανε ψυχιατρικές περιπτώσεις με φόβο αυτο αυτοτραυματισμού επειδή το ατομο ηταν παρατημένο και δεν ήταν ουτε καν κόρη να βαρέσει εισαγγελική παρέμβαση. ενω η τύπισα μου επιτέθηκε στα καπάκια με ένα σφυρι και υπήρχε και βίντεο.

ποια αστυνομία σε ποιο κράτος ζείτε..

απορώ καν τι κανουν εκει μεσα και τι χαρτιά εν τέλη χρειάζονται και αν οι εργασίες επηρεάζουν την στατική του διαμερισματος (τελευταιος όροφος..)

σημερινο σκηνικό με καλέμι και σφυρί σε παράθυρο και για να μην πεφτουν στον ακαλυπτο  (διαμέμνουν άνθρωποι) τα γκρέμια κρατουσε ο αλλος ο αναπηρος ένα φενιζόλ παραδίπλα.

ότι του καυλωσει του καθλένα...

Επεξ/σία από mpiskoto12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mpiskoto12 είπε

η αστυνομία όπως και σε άλλες τέτοιες περιπτώσεις είναι άχρηστη. τσάμπα το ρεύμα το κινητού.

εχω δει σκηνικά που δεν παίρνανε ψυχιατρικές περιπτώσεις με φόβο αυτο αυτοτραυματισμού επειδή το ατομο ηταν παρατημένο και δεν ήταν ουτε καν κόρη να βαρέσει εισαγγελική παρέμβαση.

ποια αστυνομία σε ποιο κράτος ζείτε..

Τότε μην κάνεις τίποτα, περίμενε μέχρι να τελειώσουν οι εργασίες. Δοκίμασε να καλέσεις την πολεοδομία, αλλά επειδή οι εργασίες είναι εσωτερικές σχεδόν ποτέ δεν έρχονται κατευθείαν, στέλνουν σήμα στην αστυνομία να περάσει αυτή και να συντάξει αναφορά και να κρατήσει στοιχεία ιδιοκτήτη και υπευθύνων στο τι γίνεται εκεί και έπειτα ανάλογα την αναφορά περνάνε άλλη μέρα για έλεγχο του χώρου και είδους εργασιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
32 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Καλά δεν το συζητώ ο καιρός είναι πραγματικά υπερβολικός,δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα ? όπως φαίνεται πιθανώς ούτε και κατάλληλες άδειες όπως είπε το παλικάρι πιο πάνω που έγινε ολόκληρο λαικό δικαστήριο εδώ για το που το λέει και ποιός πρέπει να αποδείξει τι,λες και αυτός που ενδιαφέρεται δεν μπορεί να διαβάσει λίγη ώρα για να το βρεί απο την άλλη θα βοηθούσε να αναφερθεί κάποια υποσημείωση για το σε ποιό άρθρο κλπ

Σε τέτοιες δουλειές πάντος πρέπει να είσαι πολύ σωστός όπως ο φίλος πιο πάνω και μπράβο του,μακάρι να ήταν όλοι τόσο σωστοί,γιατί θα πρέπει να καταλάβει κανείς την ενόχληση και αναστάτωση που δημιουργούν αυτές οι εργασίες σε άλλους,εδώ για μερικές μέρες αν κάνει κάποιος κάτι στήν πολυκατοικία μας ζητά συγγνώμη και προσπαθεί να κρατήσει τα ωράρια κοινής ησυχίας διότι (συμπληρώνω εγώ) αν δεν το κάνει μετά απο μια 2 παρατηρήσεις θα τον φάει η μαρμάγκα....😸

Τι διάολο ένας άνθρωπος τα κάνει ολα ? εδώ σε 4 Μήνες κτίζουν σπίτι άλλοι (για να μην πούμε για τις εποχές με τα αυθαίρετα που σε μερικές μέρες είχαν ξεφυτρώσει κάποιες ...)τι λέμε τώρα 🤔

να συμπληρώσω εδώ σχετικά με τις εργασίες

στην πολυκατοικία που έγιναν εργασίες εξωτερικά η τεχνική εταιρεία που είχε αναλάβει το έργο (τα διάφορα συνεργεία) τελειώσαν σε έναν μήνα λιγότερο από το χρονοδιάγραμμα και από τις άδειες που είχαν στα χέρια τους.

 

25 λεπτά πριν, mpiskoto12 είπε

πάνω από 2-3 άτομα δεν ειναι πάντως καθε φορά.

εδώ κατεεβάζουν τα μπάζα ρε παιδιά με ένα αυτου του σουπερ μαρκετ.

στις αρχές μας γαμήσαν και τα ασανσέρ..

φυσικά δεν θέλω να ξερω αν τα πλήρωσε που δεν πιστευω...

εγώ αυριο θα επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη, αν σε 1 2 μηνες δεν εχει τελειωσει, η μου πληρώνει το νοίκι η θα βλαστημήσει την ωρα που μπηκεε δίπλα μου. 

έξοδο για καφεδιά απόγευμα; πάρε τα Bower και wilkins στα 600άρια  να βαράνε σε συγχνλότητες και σε κομπρεσέρ.

το θεωρώ τρελή γαιδουρια να εισαι εξαφανισμένος και να τα ακούει το μαστόρι απο το κάθε γεροντάκι της οικοδομής.

το θεωρω τρελή γαιδουρια να γαμάς 40 διαμερίσματα και εσυ να μην εισαι παρών.

το γιοφύρη της άρτας χτίζουν τα αλάνια. τι να λέμε ρε παιδια τα κεφάλια μας εχουν γινει κουδουνια κυριολεκτικά αλλα δεν δεν υπαρχει νομιζω ελπιδα στο χάρτη, μετα σου λένε γιατι να μην παρεις τον νομο στα χέρια σου.

ο καθένας όχι απλά κανει οτι γουστάρει ξαφνικά θα τον βάλουμε και στα σπιτια μας να μας π......

μάλλον θα πρέπει ο διαχειριστής σας αλλά και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες να σκεφτείτε το ενδεχόμενο να τον "σκίσετε"

αν έμενε στην πολυκατοικία που μένω ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης σε λιγότερο από μήνα που θα έκανε αυτά τα πράγματα θα αναγκαζόταν να πουλήσει το διαμέρισμα και να φύγει με συνοπτικές διαδικασίες είτε ήθελε να το κάνει είτε όχι.

κάποια πράγματα όταν μένεις σε μια πολυκατοικία μαζί με άλλους ανθρώπους (οικογένειες) πρέπει να τα σέβεσαι είτε σου αρέσει είτε όχι

αλλιώς τράβα να ζήσεις σε μονοκατοικία ή στο βουνό παρέα με λύκους και αρκούδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, DrLo είπε

Δε χρειάζεται οικοδομική άδεια για να γκρεμίσεις εσωτερικούς τοίχους σε ένα σπίτι.

Όχι δε χρειάζεται. Μόνο για εξωτερικούς τοίχους.

Θες άδεια μικρών εργασιών. Ότι αφορά γκρέμισμα και μετατόπιση τοίχου. Μη τα πεις παραέξω αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, ikorolis said:

Συγνώμη που θα το πω αλλά μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι σημαίνει δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα

Αν ίσχυε αυτό που λες αγαπητέ μου φίλε @ThReSh τότε κάθε τι που θα δημοσιευόταν στην παρούσα δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα δεν θα αρκούσε από τον αρθρογράφο να βάζει μόνο την πηγή της είδησης/πληροφορίας αλλά θα έπρεπε να αποδείξει την είδηση/πληροφορία

Εσύ δεν κατάλαβες τι λέμε, ο lightsout κατάλαβε (και προσδιόρισε στην 2η παράγραφο) και γι' αυτό τελειώνει εδώ το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πας βρίσκεις τον ιδιοκτήτη και τον εργολάβο και τους λες...ή τελειώνετε σε 3-4 βδομάδες ή σας στέλνω αστυνομίες και ΙΚΑ κάθε τρείς και λίγο. Απλά πράγματα και Μεθανιώτικα.

Είτε έχουν άδειες είτε δεν έχουν, τα 3/4 και λίγα λέω θα δουλεύουν ανασφάλιστα ή μπορεί να μην έχουν καν άδειες παραμονής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλευαν 4 μήνες όλη μέρα θα είχαν τελειώσει, τουλάχιστον τις βαριές εργασίες όπως σπασίματα. Οπότε μάλλον το "εργο" το έχει δώσει ο ιδιοκτήτης σε κάποιο μάστορα και δουλεύει σε αυτό με τους βοηθούς του όταν έχει κενό. Όπως γίνονται πάρα πολλές ανακαινίσεις στην Ελλάδα, εκτός αν εσείς δουλεύετε μόνο με συνεργεία και λεπτομερή διαγράμματα Gantt. 

Το λογικότερο είναι να μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη, ήρεμα και πολιτισμένα, και να του πεις το πρόβλημα, μπορεί να σου εξηγήσει τι παίζει, πόσο καιρό θα πάρει ακόμα κλπ. Άμα πας με τσαμπουκά να το παίξεις νταής οτι θέλεις να σου πληρώσει το νοίκι, θα του κλάσεις μάλλον μια μάντρα. Επίσης, ειναι ιδιοκτήτης, είσαι ενοικιαστής. Μπορείς να μιλήσεις και τον σπιτονοικοκύρη σου να το συζητήσει κι αυτός με τον γείτονα, μπορεί να γνωρίζονται ή έστω να συνεννοηθούν καλύτερα.

Και μη διψάτε τόσο για αίμα και ψάχνετε αφορμή να βάλετε την πολεοδομία στα πόδια σας. Πρώτα προσπαθούμε να βρούμε μια λύση ως πολιτισμένοι άνθρωποι και αν δεν υπάρχει παράθυρο συνεννόησης τότε πάμε σε πιο ακραία μέτρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...