Προς το περιεχόμενο

Ο ισχυρότερος υπολογιστής του κόσμου στον πόλεμο κατά του κορωνοϊού


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/3/2020 στις 7:18 ΜΜ, Loinen είπε

Στο 200 ΡetaFlops σταματησα να διαβασω. Κοιταξα τον  ταπεινο μου Ι3 και του ειπα. Σωπα, σωπα... θα φανεις και εσυ χρησιμος

ήρθε ο καιρός να δώσει και ο μικρούλης αλλά θαρραλέος σου i3 να διεκδικήσει την δόξα του στο πάνθεον αυτής της μάχης! 

 

https://www.fastcompany.com/90470524/how-scientists-are-crowdsourcing-a-coronavirus-vaccine

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στις 11/3/2020 στις 10:10 ΜΜ, Drunkard είπε

Το post σου εμπίπτει στην διασπορά ψευδών ειδήσεων και ο οποιοσδήποτε μπορεί να επικοινωνήσει με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και να ζητήσει την δίωξη σου, μάλιστα το αδίκημα είναι αυτεπάγγελτο και βάση του νόμου τιμωρείτε με φυλάκιση ή /και με χρηματικό πρόστιμο.

👑 a 💋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dali13gr είπε

Πες τα, πες τα. Κατέρρευσε η οικονομία της Κίνας. Έχουν κλείσει όλα τα εργοστάσια και δεν κατασκευάζουν προϊόντα για τις ΟΥΠΣ(!) αμερικανικές εταιρείες που δεν μπορούν να πουλήσουν. Έχουν ακυρωθεί παγκόσμιες εκθέσεις, η Ιταλία και η Δανία είναι σε lock down και δεν κυκλοφορεί ψυχή, η Ιταλία ανακοίνωσε μέτρα 25δις ευρώ αλλά χτυπάνε την Κίνα. Έχασε η Κίνα 10.000 ανθρώπους και έλυσε το δημογραφικό. Αμ το άλλο που έχει καταργηθεί ο περιορισμός του ενός παιδιού ανά ζευγάρι που το πας;

Ρε, την παλεύετε καθόλου; 

 

εσυ που τα ξερεις ολα και ο νου σου κατεβαζει πολλα χαλαρωσε λιγο και ριξε μια ματια ..

Αρκετοί ερευνητές στον τομέα αυτόν ανέφεραν ότι η τελευταία πανδημία στην Κίνα, ο επονομαζόμενος Κοροναϊός, ακολουθεί ένα πρότυπο παρόμοιο με τις τελευταίες πανδημίες που κατέστρεφαν τον κόσμο κάθε 100 χρόνια......

https://www.gegonota24.gr/2020/03/1720-1820-1920-2020.html?fbclid=IwAR07VtxEXzT_K9TMNIGIOzMOuVQkOn-Rri7Rf-MreXe7_yTR3icvsvS9URc&m=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2020 στις 10:00 ΜΜ, makak0s είπε

αληθρια τωρα? googlares αυτο μονο και μονο γιατι? 

για να συγκρινεις το 1348 με το 2020..?

Δεν συγκρίνει. Αποδεικνύει με απλό τρόπο ότι η βλακεία είναι διαχρονική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, makak0s είπε

εσυ που τα ξερεις ολα και ο νου σου κατεβαζει πολλα χαλαρωσε λιγο και ριξε μια ματια ..

Αρκετοί ερευνητές στον τομέα αυτόν ανέφεραν ότι η τελευταία πανδημία στην Κίνα, ο επονομαζόμενος Κοροναϊός, ακολουθεί ένα πρότυπο παρόμοιο με τις τελευταίες πανδημίες που κατέστρεφαν τον κόσμο κάθε 100 χρόνια......

https://www.gegonota24.gr/2020/03/1720-1820-1920-2020.html?fbclid=IwAR07VtxEXzT_K9TMNIGIOzMOuVQkOn-Rri7Rf-MreXe7_yTR3icvsvS9URc&m=1

Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να μπω στον κόπο να απαντήσω με τέτοιο site για πληροφόρηση αλλά έχω τα κέφια μου σήμερα.

Οπότε το site συγκρίνει (μάλλον έχει κάνει μετάφραση αυτούσιο το άρθρο από αγγλικό site) πανδημίες που συνέβησαν πριν 100 και 200 χρόνια με τις τότε ιατρικές συνθήκες και τεχνολογία, με τις τωρινές συνθήκες. Χμ... 

Απλά για ενημέρωση, την επιδημία στην Κίνα μπορείς να τη θεωρήσεις λήξασα. Ήδη έχει περιοριστεί και βρίσκεται σε ύφεση.

 

Σταματήστε να πιστεύετε θεωρίες συνωμοσίας, κακό στον εαυτό σας κάνετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2020 στις 8:19 ΠΜ, DrFreeman είπε

Σχόλια στο Ιnsomnia το 2020 σε θέμα για υπερυπολογιστή: θεωρίες συνομωσίας για τον ιό (παίζει να είναι το site τεχνολογίας με τους περισσότερους συνομωσιολόγους/προφητολάγνους), τα ίδια και τα ίδια περί crysis, Linux vs Windows. Για το θέμα, μετά βίας 1-2 σχόλια. 

On topic: πολύ θετική η επιστράτευση του Summit για την έρευνα. Φυσικά και τα αποτελέσματα χρειάζονται χρόνο για να φανούν (ακόμη κι αν υπάρξει κάποιο breakthrough στην πορεία) ωστόσο όσο περισσότεροι πόροι ρίχνονται σε αυτή τη μάχη, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να κερδηθεί.   

νομίζω αυτή είναι και η μαγεία μας... το πιο επιστημονικά τεκμηριωμένο άρθρο μπορούμε να το αποδομήσουμε και να το κάνουμε να μοιάζει βγαλμένο από βιβλία του Λιακό. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή έχει πεθάνει ένας στην Ελλάδα νομίζω , 120 περίπου είναι τα επιβεβαιωμένα κρούσματα! επιβεβαιωμένο κρούσμα τι είναι? αυτός που ήταν ύποπτος , τον τσίμπησαν και τον πήραν για εξετάσεις, επίσης αυτοί που αρρώστησαν βαριά και πήγαν σε νοσοκομεία και τους διαπίστωσαν ότι έχουν τον κορονοιό...... απο κει και πέρα αν πολύ απλά δεκάδες χιλιάδες άτομα πέρασαν τον κορονοιό δεν θα το μάθουμε γιατί θα ήταν με δέκατα και λίγο μυξούλα και νόμιζαν ότι ήταν κρύωμα και δεν το ερεύνησαν ποτέ , το είπε και γιατρός σήμερα στην τηλεόραση πως υ ηπερπλειοψηφία το περνάει πιο ελαφριά και απο την απλή γρίπη,επίσης τα παιδιά ως επι το πλήστον δεν παρουσιάζουν κανένα σύμπτωμα και πρόβλημα λόγο ηλικίας.

άρα ποιος μου λέει εμένα πως η αδιαθεσία που είχα πριν 2 βδομάδες δεν ήταν ο κορονοιός ,και το πέρασα έτσι ανώδυνα και πως δεν είναι καμιά 300αριά χιλιάδες κόσμος στην Ελλάδα έτσι που να το πέρασε ανώδυνα είδη?

σήμερα πήγα σουπερμάρκετ να πάρω κανα μπριζολίδι για σκ και τα είχαν εξαφανίσει όλα τα χοιρινά-κοτόπουλα , τα μακαρόνια , τα ρύζια κλπ ....βλέπω πουλάνε τις μάσκες πανάκριβα, το τέστ για τον κορονοιό ξεπερνάει τα 300 ευρώ και πράγματα παράλογα.....

όσο για τους νεκρούς ναι οκ 2000 άτομα στην ιταλία με 60.000 εκατομμύρια πληθυσμό , πέθανε κόσμος αλλά υπερήλικες άνω των 80 και 90 ετών και είχαν επιβαρυμένη υγεία και αρκετοί ήταν καρκινοπαθείς. σύμφωνα με πηγή  και οι κυριότερες αιτίες θανάτων παγκοσμίως είναι 

1. Ισχαιμική καρδιοπάθεια
2. Εγκεφαλικό
3. Λοιμώξεις κατώτερου αναπνευστικού
4. Διάρροια (εδώ γέλασα λίγο :D  ) 
5. Τροχαία
6. Ελονοσία
7. Επιπλοκές πρόωρου τοκετού
8. HIV/AIDS
9. Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια (XAΠ)
10. Επιπλοκές τοκετού-Εγκεφαλοπάθεια νεογνού
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/363032/aytes-einai-oi-kyrioteres-aities-thanatoy-pagkosmios

ΚΟΥΛΑΡΕΤΕ στην ευρώπη κάθε χρόνο 60.000 άτομα πεθαίνουν απο κοινή γρίπη και 25.000 απο τροχαία, στην Ελλάδα 200+ πνιγμοί κάθε χρόνο!

πιο πολύ κινδυνεύουν οι γέροι αλλά ας το σκεφτούμε λίγο και απο τι δεν κινδυνεύουν ? απο πέσιμο , απο χέσιμο ? εμένα ο παππούς μου είχε φτάσει 93 και έπεσε χτύπησε το πόδι του και πήγε στο νοσοκομείο και εκεί κόλλησε μικρόβιο και έφυγε , οκ θλιβερό γεγονός και ποτέ ένας θάνατος δεν είναι ευχάριστος αλλά όλοι θα πεθάνουμε κάποια στιγμή , έτσι είναι η ζωή......... εγώ όταν πάω (αν πάω) 80 χέστηκα αν θα πάω απο κορονοιό η απο πέσιμο η απο αφοδευτικό επεισόδιο.

το να δημιουργείται τόσος πανικός και να παραλύουν όλα είναι παράλογο.

οι θεωρίες συνομωσίας πάνε και έρχονται , δεν πιστεύω πως ήταν φτιαχτό για τις φαρμακοβιομηχανίες κλπ κλπ καθώς η ζημιά που έχει γίνει υπερπολλαπλάσια σε κόστος, το ότι επωφελούνται οι φαρμακοβιομηχανίες αδρά ισχύει και μπορεί το θέμα να πήρε και μεγάλυτερες διαστάσεις πανικού εξ αιτίας τους αλλά όχι ότι είναι η αιτία, είναι σαν να λέμε ότι οι σεισμολόγοι βάζουν βόμβες στην γη για να έχουν σεισμούς και δουλειά.

τώρα για μειώσεις πληθυσμών και λοιπές βλακείες δεν τα πιστεύω.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgepppo είπε

Αυτή τη στιγμή έχει πεθάνει ένας στην Ελλάδα νομίζω , 120 περίπου είναι τα επιβεβαιωμένα κρούσματα! επιβεβαιωμένο κρούσμα τι είναι? αυτός που ήταν ύποπτος , τον τσίμπησαν και τον πήραν για εξετάσεις, επίσης αυτοί που αρρώστησαν βαριά και πήγαν σε νοσοκομεία και τους διαπίστωσαν ότι έχουν τον κορονοιό...... απο κει και πέρα αν πολύ απλά δεκάδες χιλιάδες άτομα πέρασαν τον κορονοιό δεν θα το μάθουμε γιατί θα ήταν με δέκατα και λίγο μυξούλα και νόμιζαν ότι ήταν κρύωμα και δεν το ερεύνησαν ποτέ , το είπε και γιατρός σήμερα στην τηλεόραση πως υ ηπερπλειοψηφία το περνάει πιο ελαφριά και απο την απλή γρίπη,επίσης τα παιδιά ως επι το πλήστον δεν παρουσιάζουν κανένα σύμπτωμα και πρόβλημα λόγο ηλικίας.

άρα ποιος μου λέει εμένα πως η αδιαθεσία που είχα πριν 2 βδομάδες δεν ήταν ο κορονοιός ,και το πέρασα έτσι ανώδυνα και πως δεν είναι καμιά 300αριά χιλιάδες κόσμος στην Ελλάδα έτσι που να το πέρασε ανώδυνα είδη?

σήμερα πήγα σουπερμάρκετ να πάρω κανα μπριζολίδι για σκ και τα είχαν εξαφανίσει όλα τα χοιρινά-κοτόπουλα , τα μακαρόνια , τα ρύζια κλπ ....βλέπω πουλάνε τις μάσκες πανάκριβα, το τέστ για τον κορονοιό ξεπερνάει τα 300 ευρώ και πράγματα παράλογα.....

όσο για τους νεκρούς ναι οκ 2000 άτομα στην ιταλία με 60.000 εκατομμύρια πληθυσμό , πέθανε κόσμος αλλά υπερήλικες άνω των 80 και 90 ετών και είχαν επιβαρυμένη υγεία και αρκετοί ήταν καρκινοπαθείς. σύμφωνα με πηγή  και οι κυριότερες αιτίες θανάτων παγκοσμίως είναι 

1. Ισχαιμική καρδιοπάθεια
2. Εγκεφαλικό
3. Λοιμώξεις κατώτερου αναπνευστικού
4. Διάρροια (εδώ γέλασα λίγο :D  ) 
5. Τροχαία
6. Ελονοσία
7. Επιπλοκές πρόωρου τοκετού
8. HIV/AIDS
9. Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια (XAΠ)
10. Επιπλοκές τοκετού-Εγκεφαλοπάθεια νεογνού
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/363032/aytes-einai-oi-kyrioteres-aities-thanatoy-pagkosmios

ΚΟΥΛΑΡΕΤΕ στην ευρώπη κάθε χρόνο 60.000 άτομα πεθαίνουν απο κοινή γρίπη και 25.000 απο τροχαία, στην Ελλάδα 200+ πνιγμοί κάθε χρόνο!

πιο πολύ κινδυνεύουν οι γέροι αλλά ας το σκεφτούμε λίγο και απο τι δεν κινδυνεύουν ? απο πέσιμο , απο χέσιμο ? εμένα ο παππούς μου είχε φτάσει 93 και έπεσε χτύπησε το πόδι του και πήγε στο νοσοκομείο και εκεί κόλλησε μικρόβιο και έφυγε , οκ θλιβερό γεγονός και ποτέ ένας θάνατος δεν είναι ευχάριστος αλλά όλοι θα πεθάνουμε κάποια στιγμή , έτσι είναι η ζωή......... εγώ όταν πάω (αν πάω) 80 χέστηκα αν θα πάω απο κορονοιό η απο πέσιμο η απο αφοδευτικό επεισόδιο.

το να δημιουργείται τόσος πανικός και να παραλύουν όλα είναι παράλογο.

οι θεωρίες συνομωσίας πάνε και έρχονται , δεν πιστεύω πως ήταν φτιαχτό για τις φαρμακοβιομηχανίες κλπ κλπ καθώς η ζημιά που έχει γίνει υπερπολλαπλάσια σε κόστος, το ότι επωφελούνται οι φαρμακοβιομηχανίες αδρά ισχύει και μπορεί το θέμα να πήρε και μεγάλυτερες διαστάσεις πανικού εξ αιτίας τους αλλά όχι ότι είναι η αιτία, είναι σαν να λέμε ότι οι σεισμολόγοι βάζουν βόμβες στην γη για να έχουν σεισμούς και δουλειά.

τώρα για μειώσεις πληθυσμών και λοιπές βλακείες δεν τα πιστεύω.

Πολύ ψύχραιμο σε βλέπω. Μάλλον δεν έχεις κάποιον διαβητικό, καρκινοπαθή, ανοσοκατασταλμένο, κλπ στην οικογένεια. 

Επεξ/σία από dali13gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...