Προς το περιεχόμενο

Απορίες Πιστωτικής Κάρτας


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πραγματικά έχεις μπαιρδευτεί. 

Από αέριο δεν μπαινουν 100 ευρώ τον μήνα. Πως είναι αυτό δυνατόν ; 

Δευτερον , η ωρίμανση δόσεων γίνεται με αίτηση στην τράπεζα και όχι μόνη της. 

Τέλος αν δεν έχεις υπόλοιπο με δόσεις, μπορείς πάντοτε να πληρώσεις το σήμα χωρίς δόσεις, διότι θα έχεις υπόλοιπο αγορών χωρίς δόσεις , αλλά δεν θα έχεις δόσεις.

Επίσης μπορεις να πληρώσεις 170 ευρώ στο σήμα με δόσεις και το υπόλοιπο ποσό χωρίς δόσεις.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Επίσης μπορεις να πληρώσεις 170 ευρώ στο σήμα με δόσεις και το υπόλοιπο ποσό χωρίς δόσεις.

Δηλαδή γίνεται συνδυαστική εξόφληση;

Πχ 200 ευρώ το σήμα. Να εξοφλήσω μέσω του κωδικού πληρωμής τα 100 και τα άλλα 100 να τα βάλω σε 10 δόσεις των 10 στην πιστωτική;

Αν ναι είσαι σίγουρος; Το έχεις κάνει ή κάποιος γνωστός σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας για οποίων ξέρει.εχω βγάλει μια πιστωτική.ειχα βάλει 2 πράγματα με δόσεις άτοκες. Πλήρωνα κανονικά μέχρι τώρα τις δόσεις συν την ελάχιστη καταβολή για κάποια αλλά πράγματα.αν απο εδώ και πέρα πληρώσω μόνο την ελάχιστη καταβολή χάνω τις άτοκες δόσεις ;γενικότερα θα εχω θέμα ;και αν σε 2 μήνες πχ εχω την ευχέρεια να βάζω παραπάνω λεφτά από την ελάχιστη καταβολή η ακόμη και την εξόφληση τις κάρτας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Louk93 είπε

αν απο εδώ και πέρα πληρώσω μόνο την ελάχιστη καταβολή χάνω τις άτοκες δόσεις ;γενικότερα θα εχω θέμα ;και αν σε 2 μήνες πχ εχω την ευχέρεια να βάζω παραπάνω λεφτά από την ελάχιστη καταβολή η ακόμη και την εξόφληση τις κάρτας 

Αν πληρωσεις μονο την ελαχιστη καταβολη αρχιζει και τρεχει επιτοκιο για το υπολοιπο ποσο

Η εξοφληση της καρτας καθε μηνα πρεπει να ειναι βασικος στοχος σου,η καρτα γινεται πολυ ακριβο εργαλειο οταν της χρωστας λεφτα...ειναι πολυ χρησιμο εργαλειο οταν πληρωνεις με ατοκες δοσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Louk93 said:

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας για οποίων ξέρει.εχω βγάλει μια πιστωτική.ειχα βάλει 2 πράγματα με δόσεις άτοκες. Πλήρωνα κανονικά μέχρι τώρα τις δόσεις συν την ελάχιστη καταβολή για κάποια αλλά πράγματα.αν απο εδώ και πέρα πληρώσω μόνο την ελάχιστη καταβολή χάνω τις άτοκες δόσεις ;γενικότερα θα εχω θέμα ;και αν σε 2 μήνες πχ εχω την ευχέρεια να βάζω παραπάνω λεφτά από την ελάχιστη καταβολή η ακόμη και την εξόφληση τις κάρτας 

Αν πληρώσεις μόνο την ελάχιστη καταβολή οι άτοκες δόσεις δεν "χάνονται", θα συνεχίσουν να σου έρχονται κανονικά κάθε μήνα όπως είχε προγραμματιστεί, αλλά θα χρεωθείς τόκους ενός μήνα για το υπόλοιπο ποσό που λογαριασμού (κάποιοι λένε πως χρεώνεσαι τόκους για όλο, δεν είμαι σίγουρος).

Και ναι, μπορείς να βάλεις όσα χρήματα θες στην κάρτα. Ακόμα και παραπάνω από όσα χρωστάς μπορείς να βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αν πληρώσεις μόνο την ελάχιστη καταβολή οι άτοκες δόσεις δεν "χάνονται", θα συνεχίσουν να σου έρχονται κανονικά κάθε μήνα όπως είχε προγραμματιστεί, αλλά θα χρεωθείς τόκους ενός μήνα για το υπόλοιπο ποσό που λογαριασμού (κάποιοι λένε πως χρεώνεσαι τόκους για όλο, δεν είμαι σίγουρος).

Και ναι, μπορείς να βάλεις όσα χρήματα θες στην κάρτα. Ακόμα και παραπάνω από όσα χρωστάς μπορείς να βάλεις.

Δηλαδή αν κάνω 3 μήνες να πληρώσω την άτοκη δόση θα μαζεύεται πχ 125x3 και θα πρέπει να το κάνω πληρωμή όλο μαζί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Louk93 said:

Δηλαδή αν κάνω 3 μήνες να πληρώσω την άτοκη δόση θα μαζεύεται πχ 125x3 και θα πρέπει να το κάνω πληρωμή όλο μαζί ;

Όχι απλά θα μαζεύεται, θα τοκίζεται κιόλας, στον 4ο μήνα ο λογαριασμός θα σου βγεί 4x125 συν τους τόκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Όχι απλά θα μαζεύεται, θα τοκίζεται κιόλας, στον 4ο μήνα ο λογαριασμός θα σου βγεί 4x125 συν τους τόκους.

Γνωρίζεις περίπου στα 125 ευρώ περίπου τον τόκο που θα πάει ανά μήνα ;στο περίπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Louk93 είπε

Δηλαδή αν κάνω 3 μήνες να πληρώσω την άτοκη δόση θα μαζεύεται πχ 125x3 και θα πρέπει να το κάνω πληρωμή όλο μαζί ;

Αν κάνεις 3 μήνες να πληρώσεις άτοκες, τότε θα έχεις τις άτοκες του τρέχοντος μηνός + τις άτοκες των προηγούμενων + τους τόκους που πήραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Louk93 said:

Γνωρίζεις περίπου στα 125 ευρώ περίπου τον τόκο που θα πάει ανά μήνα ;στο περίπου 

Αν μου πεις το επιτόκιο της κάρτας σου θα σου πω.

Αλλά φαντάζομαι δεν έχεις ιδέα, υποθέτοντας 19% ετησίως τα 125€ θα σε επιβαρύνουν με περίπου 2€ τόκους ανά μήνα, και αν δεν πληρώσεις για 3 μήνες όπως είπες θα επιβαρυνθείς κανα 20€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας, μου έγινε πρόταση για τη χρυσή της Alpha bank & προσπαθώ να καταλάβω την επιστροφή του Alpha Bank Bonus. Η βασική είναι 0.5% και στους μεγάλους χορηγούς 1%; Οπότε με τη χρυσή γίνεται διπλάσιο; Ή έχω καταλάβει κάτω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, darkmatinee είπε

Καλημέρα σας, μου έγινε πρόταση για τη χρυσή της Alpha bank & προσπαθώ να καταλάβω την επιστροφή του Alpha Bank Bonus. Η βασική είναι 0.5% και στους μεγάλους χορηγούς 1%; Οπότε με τη χρυσή γίνεται διπλάσιο; Ή έχω καταλάβει κάτω λάθος;

Είναι ξεκάθαρο:

image.png.c2cf94d44c4f8d95719eaeb0ff83f12d.png

 

Αν πάρουμε ως βάση την εξαργύρωση της BP τότε 1000 πόντοι =2€ έως 2,5€. Οπότε η επιστροφή που σου δίνει (3η περίπτωση) είναι 1€ / 250€ ή αλλιώς 0,4%.

Καλύτερα να πάρεις payzy που σου δίνει 1% σε ότι αγορά και να κάνεις. H Gold Alpha αξίζει μόνο για τα ακόλουθα:

image.png.d3d31a7e083b954924529f0192721fca.png

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, darkmatinee said:

Καλημέρα σας, μου έγινε πρόταση για τη χρυσή της Alpha bank & προσπαθώ να καταλάβω την επιστροφή του Alpha Bank Bonus. Η βασική είναι 0.5% και στους μεγάλους χορηγούς 1%; Οπότε με τη χρυσή γίνεται διπλάσιο; Ή έχω καταλάβει κάτω λάθος;

Η Alpha το λέει σε πόντους και όχι τόσο με την έννοια της επιστροφής σε ευρώ.

image.png.52932a6bfd0536670de446b15d5acfed.png

πχ. Σε κάποια πράγματα η εξαργύρωση πόντων έχει καλύτερη αναλογία (λίγο) από άλλα. Ενώ κατά καιρούς βγάζουν και προωθητικές ενέργειες, τύπου εξαργύρωση ίδιας αξίας με τους μισούς πόντους.

17 minutes ago, sphinxgr said:

Είναι ξεκάθαρο:

image.png.c2cf94d44c4f8d95719eaeb0ff83f12d.png

 

Αν πάρουμε ως βάση την BP τότε 1000 πόντοι =1€ έως 1,25€. Οπότε η επιστροφή που σου δίνει (3η περίπτωση) είναι 1€ / 500€ ή αλλιώς 0,2%.

Καλύτερα να πάρεις payzy που σου δίνει 1% σε ότι αγορά και να κάνεις. H Gold Alpha αξίζει μόνο για τα ακόλουθα:

image.png.d3d31a7e083b954924529f0192721fca.png

Με πρόλαβες αλλά νομίζω είναι λίγο μικρά τα νούμερα που λες. πχ. με 20ευρώ βενζίνη και εξαργύρωση 2000 πόντων σου γλυτώνεις σχεδόν 4 ευρώ (το ΦΠΑ)...δηλαδή περίπου 1000πόντοι= 2ευρώ. Με το κουπόνι που τρέχει τώρα είναι καλύτερα (4000π=10ευρω -> 1000π=2.5ευρώ). 

Στην BP με 125 ευρώ παίρνεις 1000 πόντους (1 προς 8 ) ... άρα για 1000π σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις θες από 250 έως 125 ευρώ... άρα στο σενάριο αυτό η επιστροφή βγαίνει 0.8-1.6%. Σε μη συνεργαζόμενα είναι 0.4% Επειδή το έκανα βιαστικά, άμα κάνω κάτι λάθος πείτε μου.

Πληροφοριακά πιο παλιά είχε πολύ καλές προσφορές στο Φυσικό Αέριο πχ με 20000π έπαιρνες εαν θυμάμαι καλά 80 ευρώ έκπτωση...1000π=4ευρώ. Και την έβαζαν και χειμερινούς μήνες. Τώρα χειροτέρεψαν την αναλογία πόντων και συνήθως το βάζουν και πιο ζεστούς μήνες, από ότι έχω δει.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...