Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, music_lover είπε

Το θέμα είναι πως δίνετε στο bc περισσότερη σημασία από όση του αξίζει. Παίξε το last of us 2 για 2η φορά στα 30fps στην τωρινή σου κονσόλα. Είναι στα 30fps unplayable? Αριστούργημα είναι όσα fps και να έχει. Υπάρχει πρόβλημα στο να κρατήσεις το ps4 σου λίγους μήνες ακόμη? Σου λείπουν χρήματα για την αγορά της νέας σου κονσόλας? Πιάνει μεγάλο χώρο στο έπιπλο της τηλεόρασης? Σου σπάει τα νεύρα η πολιτική της Sony επειδή πιστεύεις ότι με τον τρόπο αυτό δεν τιμά τους πελάτες της άρα διαφωνείς σε θεωρητικό επίπεδο με το marketing της? Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα? Λίγο από όλα τα παραπάνω ας πούμε? Προσπαθώ να καταλάβω γιατί το τόσο το κάνετε τοόσοο. Αν ποια θέλετε τόσο πολύ να παίξετε τα παιχνίδια των προηγούμενων γενιών στα 60fps και το έχετε θέσει αυτό ως προτεραιότητα έναντι των nextgen games που θα έρθουν στο εγγύς μέλλον από τα γνωστά studios της Sony τότε αγοράστε άφοβα Series X, δόξα το Θεό, υπάρχει και αυτή η επιλογή. Ουδείς τέλειος, σε αυτήν την γενιά από ότι φαίνεται αξίζει να έχεις και τις 2 κονσόλες.

Δεν είναι το ray tracing next-gen επειδή δεν είναι hardware? Μόνο το hardware μπορεί να είναι next-gen? Και όταν λέμε next-gen graphics τι εννοούμε? 🙄

Νομιζω για τον καθενα ξεχωριστα ειναι πολυδιαστατο το θεμα οποτε δεν μπορω να απαντησω για ολους.Ναι δεν ειναι κατι που χριζει ιδιατερης σημασιας αν ξεραμε εξαρχης οτι δεν θα υπαρχει.Απο τι στιγμη που θα υπαρχει για μενα παιζει ρολο γιατι πχ δεν θα χρειαστει να εχω 2 κονσολες πανω στο επιπλο οσο και παραξενο να ακουγεται.Επισης θα πουλησω το Pro η εδω η σε κανα φιλο να παρω καποια χρηματα πισω κριμα(αφου θα εχω παρει το 5 και εχει ξεκαθαρισει το θεμα με το bc) να εχω μια κονσολα να καθεται αφου με το 5 θα κανω την δουλεια μου καθως θα μπορω να παιξω και την βιβλιοθηκη που εχω στο 4.Αλλα ο βασικοτερος λογος ειναι αυτο που γραφω ακριβως απο κατω

Επισης ο χρονος μου δεν ειναι οπως οταν ημουν μικροτερος να μπορω να κανω οσα Playthrough θελω σε ενα παιχνιδι τωρα πλεον κοιταω να βελτιστοποιω το χρονο μου που μου μενει.Επιτηδες αφησα το last of us 2 και δεν αρχισα new game+ ελπιζοντας οτι θα ερθει στο 5 με 60αρι καρε γιατι για μενα το 60αρι καρε ειναι προτιμοτερο και ας υπαρχουν καποια downgrade και ειδικα αυτη η γενια φαινεται να ερχεται να καλυψει αυτο το κενο που ειχε στην προηγουμενη με το 30καρε κλειδωμενο λογω μικρης ιπποδυναμης.Αν πχ παιξω οπως λες τωρα το last of us 2 στο 4 ουσιαστικα θα πρεπει να δαπανησω και αλλο χρονο οταν θα θελω να το παιξω το παιχνιδι στα 60 καρε και πιστεψε με για μενα 30 vs 60 εχει διαφορα και προτιμω να περιμενω.Εδω ημουν ετοιμος να παρω το horizon στο pc παροτι το εχω στο 4 μονο κ μονο επειδη θα επαιζα πανω απο 60 καρε...Εχω κατσει τον τελευταιο καιρο και βγαζω οτι παιχνιδι εχω στο backlog μου γιατι πολλα τα εχω αγορασει και καθονται και πλεον ειπα τουλαχιστον να τα τελειωσω εστω μια φορα.Φαντασου εχω ακομη το bloodborne στην ζελατινα και ειναι ο λογος που δεν πηρα αρκετους τιτλους ενω τους ηθελα.spiderman, ghost of tushima sekiro metro exodus και μπορω να συνεχισω να γραφω.Τουλαχιστον αυτη η επιλογη μου κανει καλο στην τσεπη μου και θα τσιμπησω αυτους τους τιτλους πιο φθηνα η αν βγουν και στο 5 και τους παρω εκει κατευθειαν οσον αφορα exclusive τουλαχιστον οπως καλη ωρα το spiderman miles morales εγω λογικα θα τσιμπησω εκει την εκδοση που δινει και το 1 μαζι μιας και δεν το εχω.

Τεσπα νομιζω οπως ειπα ειναι πολυδιαστατο το θεμα και δεν εχει νοημα να το συζηταμε αφου απο την σονυ δεν ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα για το BC ή τουλαχιστον οσον αφορα τις αποριες που εχω εγω και μερικοι αλλοι, σε γενικες γραμμες χαιρω πολυ ξερουμε οτι θα παιζουν τα παιχνιδια.Τωρα λεπτομεριες κανεις δεν ξερει..

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 60 fps  το θεωρω και εγω πολυ σημαντικα και θα ειναι απαραδεκτο αν δεν προσφερονται  στην καινουρια γενια εστω σαν  μια απο τις επιλογες .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι βρίσκω το ray tracing υπερεκτιμημένο, προτιμώ απλά 60fps με HDR. Ούτε καν την ανάλυση θεωρώ τόσο σημαντική όσο τα ανωτέρω καθότι είθισται όταν παίζεις κονσόλα και κάθεσαι σε τέτοια απόσταση που η διαφορά ανάλυσης δεν γίνεται εύκολα αντιληπτή με το μάτι σε αντίθεση με τα 60fps και το HDR που κάνουν μπάμ από χιλιόμετρα. Όσον αφορά το ray tracing ok καλό αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό, στο pc τουλάχιστον με την 2080 δεν ξετρελάθηκα πχ στο Control και το Metro που το έχουν ως επιλογή.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Αλλά αφού η Sony δεν μπορεί να εντυπωσιάσει 1-2 άτομα στο insomnia τί να κάνουμε τώρα...

Ποια 1-2 άτομα ? Πλάκα κάνεις ? Μπες να δεις τα σχόλια στο βίντεο που έχει 1.1 εκ προβολές , reddit , twitter .

Μη λέμε ότι θέλουμε.

Επεξ/σία από ryu_hadouken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ADHD είπε

Ενταξει φιλαρακι-μπρο τα λεμε στο release τοτε. Βγαινει σε ενα μηνα και δεν εχει ολοκληρωθει ακομα, τι αλλο θα ακουσουμε 😂

Μαλλον  δεν καταλαβαινεις, η δεν θες να καταλαβεις

Το ξαναγραφω,το ριμαστερ το φτιαχνουν πανω απο ενα χρονο(και το gameplay video)ειναι απο  παλαιοτερη buld(μεσα απο την ινσομια αναφερθηκε αυτο)

Λες να μας λενε ψεμματα?🤨

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Μαλλον  δεν καταλαβαινεις, η δεν θες να καταλαβεις

Το ξαναγραφω,το ριμαστερ το φτιαχνουν πανω απο ενα χρονο(και το gameplay video)ειναι απο  παλαιοτερη buld(μεσα απο την ινσομια αναφερθηκε αυτο)

Λες να μας λενε ψεμματα?🤨

Οχι, συμφωνω να περιμενουμε να δουμε το τελικο προιον πριν κρινουμε. Παντως αυτο που ειδα δεν με τρελανε ειτε ηταν early build ειτε alpha η οτιδηποτε, η ενσταση μου ειναι οτι γενικα απεχουμε 1.5 μηνα απο την κυκλοφορια και βλεπουμε early builds, δεν ξερουμε τι παιχνιδια θα παιζουν κλπ. Και αυτο στο λεω σαν day 1 buyer (ελπιζω) οχι σαν παρατηρητης και με καμια δοση εμπαθειας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ADHD είπε

Οχι, συμφωνω να περιμενουμε να δουμε το τελικο προιον πριν κρινουμε. Παντως αυτο που ειδα δεν με τρελανε ειτε ηταν early build ειτε alpha η οτιδηποτε, η ενσταση μου ειναι οτι γενικα απεχουμε 1.5 μηνα απο την κυκλοφορια και βλεπουμε early builds, δεν ξερουμε τι παιχνιδια θα παιζουν κλπ. Και αυτο στο λεω σαν day 1 buyer (ελπιζω) οχι σαν παρατηρητης και με καμια δοση εμπαθειας.

Κοιτα,εγω τους συγκεκριμενους του εχω εμπιστοσυνη

Ειναι απο τα αγαπημενα μου στουντιο  στην βιομηχανια του γκειμινγκ

Αν σε περιπτωση ομως το τελικο προιον  παραμεινει ετσι.Σαφως και δεν ειναι λογος αγορας,για καποιον που εχει την εκδοση του ps4(στην κατοχη του)

Περιμενουμε τα τελικα αποτελεσματα για να  κρινουμε εκ του ασφαλους

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ADHD είπε

Οχι, συμφωνω να περιμενουμε να δουμε το τελικο προιον πριν κρινουμε. Παντως αυτο που ειδα δεν με τρελανε ειτε ηταν early build ειτε alpha η οτιδηποτε, η ενσταση μου ειναι οτι γενικα απεχουμε 1.5 μηνα απο την κυκλοφορια και βλεπουμε early builds, δεν ξερουμε τι παιχνιδια θα παιζουν κλπ. Και αυτο στο λεω σαν day 1 buyer (ελπιζω) οχι σαν παρατηρητης και με καμια δοση εμπαθειας.

πραγματικα ομως κ μενα αυτο με χαλαει, δειξε κατι ρε αδερφε. Ουτε στο demons souls δειξαν κατι περα απο ενα διλεπτο που ειναι και το μοναδικο που με ενδιαφερει. Επισης θα ηθελα να δω πως τρεχει το Monster Hunter World,  αν επιτελους το ψιλοφτιαξουνε σε συγκριση με την λαιλαπα του ps4 με τα 8λεπτα loadings και τα sub 30 fps...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Επισης θα ηθελα να δω πως τρεχει το Monster Hunter World,  αν επιτελους το ψιλοφτιαξουνε σε συγκριση με την λαιλαπα του ps4 με τα 8λεπτα loadings και τα sub 30 fps...

60fps στο SeX και τζάμπα με Game Pass. Just saying... 😊

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

εχω πανω απο 4.000 ωρες φιλε στο save μου :P 

no cross-save no party

Έχει τέτοια καψίματα το παιχνίδι? Το ψήνω να το πιάσω αλλά δεν έχω τον χρόνο να λιώσω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lepaterious είπε

Έχει τέτοια καψίματα το παιχνίδι? Το ψήνω να το πιάσω αλλά δεν έχω τον χρόνο να λιώσω... 

αν δεν εχεις χρονο καλυτερα μην το πιασεις καθολου, ειναι απιστευτο καψιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...