Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, privateer είπε

αυτο ειναι ενα παλιο ακρονυμιο που αφορα τα αρχικα των εταιριων. Εχεις δει καθολου την μετοχη της ms που εχει παει απο οταν βγηκε αυτο το ακρονυμιο πισω στο 2013?

πιο παλιο, ακομα το faang kυριαρχει στο χωρο του software engineering...

οι μετοχες του faang ειχαν μεγαλυτερη αναπτυξη απο οτι της ΜΣ, σε καλυψα τωρα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, gRim είπε

Θα κάτσω να φάω 10 ώρες στο twitter και το neogaf να βρω 1-2 ποστ που λένε το αντίθετο γιατί με σύγχυσες τώρα

 

20 λεπτά πριν, nekrik είπε

Ta Xbox είχαν λιγότερα κομμάτια απο οτι εβλέπα απο τις ανακοινώσεις διαθεσιμότητας του gamestop. Το θέμα με τα yields εχει γίνει debunked απο την ίδια την Sony.

Ξέρεις τι θα γίνει στην μετοχή μιας εταιρίας αν βγει και πει ότι υπάρχει θέμα με το κύριο προϊόν της; Πχ. εδώ η Sony με τα διαθέσιμα κομμάτια της; Αν όχι ψάξου λίγο πρώτα πριν γράψεις ότι "να βγήκαν το είπαν και η ίδιοι, αφού".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, najinblue3 said:

δες παραπανω τι εννοω, k μετα ψαξε γτ η ΜΣ εμεινε εκτος faang 

ναι το ειδα και εσυ δες που ειναι η μετοχη της μς τωρα

Το νεο ακρονυμιο εναι MAANG🤣

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, privateer είπε

ναι το ειδα και εσυ δες που ειναι η μετοχη της μς τωρα

Το νεο ακρονυμιο εναι MAANG🤣

αντε καλα το σταματαω εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

faang, ειναι το ποσο ταχυτατα αναπτυσσονται οι εταρειες οπως και οι μετοχες τους. Δε μιλαω για καθαρο value οπου η ΜΣ ειναι σαφως υψηλοτερα, αλλα για ταχυτητα αναπτυξης. 

Because people haven't figured out how to make cool acronym with all the other letters, yet. Microsoft's market cap is greater than any of the FAANG companies and it could fit almost two Facebooks or 8 Netflixes, or maybe a Google plus two Netflixes. ... We need a better acronym.

🤣

  

8 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

οι μετοχες του faang ειχαν μεγαλυτερη αναπτυξη απο οτι της ΜΣ, σε καλυψα τωρα ? 

Σε τι χρονικό οριζοντα μιλαμε?

Επεξ/σία από ADHD
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ADHD είπε

 

Σε τι χρονικό οριζοντα μιλαμε?

μεχρι τελη 19 ειχανε annual growth 20-40% 

τωρα απο ποτε μεχρι ποτε, πρεπει να τσεκαρεις το stockmarket subreddit, εκει κανουν τετοιες αναλυσεις

Η μσ εχει ανεβει παρα πολυ +14% ειχα δει το καλοκαιρι, βεβαια μετρησαν και οι εξαγορες παρα πολυ(github) και το azure που εχει ανεβει τρομακρικα στην Ευρωπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Ξέρεις τι θα γίνει στην μετοχή μιας εταιρίας αν βγει και πει ότι υπάρχει θέμα με το κύριο προϊόν της; Πχ. εδώ η Sony με τα διαθέσιμα κομμάτια της; Αν όχι ψάξου λίγο πρώτα πριν γράψεις ότι "να βγήκαν το είπαν και η ίδιοι, αφού".

Εγώ ξέρω οτι το Πλαίσιο είχε 5πλασια ποσότητα ps5 σε αντίθεση με το  xbox seriesX. Ξερώ επίσης όπως παρέθεσα και παραπάνω σε εικόνες οτι σε καποια καταστήματα μιλάμε για 4πλασιες πωλήσεις. Τέλος, αυτά που λέει ο καθένας για τα yields μιας κονσόλας (έχει πρόβλημα με yields το μικρό SOC του ps5 με 36CU's που τρέχει στα specs της RDNA 2 τεχνολογίας και δεν εχει το XboX με μεγαλύτερο chip)  χωρίς αποδείξεις μου ειναι αδιάφορα. Βγαινω εγώ π.χ στο Twitter και λεω οτι :Tο Xbox Series X δεν μπορεί να κανει RT αφού δεν ειδαμέ πουθενά gameplay με RT" και θα πιστεψουν εμένα και οχι την εταιρεία την ίδια. Έχεις πληροφορίες ή αποδείξεις απο κάπου οτι η SONY έχει θέμα με yields?  Εαν οχι, μη γράφεις οτι ναναι εκτίθεσαι! 

 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nekrik είπε

Εγώ ξέρω οτι το Πλαίσιο είχε 5πλασια ποσότητα ps5 σε αντίθεση με το  xbox seriesX. Ξερώ επίσης όπως παρέθεσα και παραπάνω σε εικόνες οτι σε καποια καταστήματα μιλάμε για 4πλασιες πωλήσεις

Μπορείς να ξαναποστάρεις γιατί δεν τα βρίσκω? Δεν είδα κάτι τέτοιο στο πλαίσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nekrik είπε

Εγώ ξέρω οτι το Πλαίσιο είχε 5πλασια ποσότητα ps5 σχετικά με το  xbox seriesX. Ξερώ επίσης όπως παρέθεσα και παραπάνω σε εικόνες οτι σε καποια καταστάματα μιλάμε για 4πλασιες πωλήσεις. Τέλος, αυτά που λέει ο καθένας για τα yields μιας κονσόλας (έχει πρόβλημα με yields το μικρό SOC του ps5 με 36CU's που τρέχει στα specs της RDNA 2 τεχνολογίας και δεν εχει το XboX με μεγαλύτερο chip)  χωρίς αποδείξεις μου ειναι αδιάφορα. Βγαινω εγώ στο Twitter και λεω οτι :Tο Xbox Series X δεν μπορεί να κανει RT αφού δεν ειδαμέ πουθενά gameplay με RT" και θα πιστεψουν εμένα και οχι την εταιρεία την ίδια. Έχεις πληροφορίες ή αποδείξεις απο κάπου οτι η SONY έχει θέμα με yields?  

Δεν ισχυρίστηκα ότι ξέρω ότι έχει η Sony θέμα με yields. Σου εξήγησα το λάθος της σκέψης σου "να, το είπε η εταιρία η ίδια".

Ακόμη, τα άλλα νούμερα που παραθέτεις δεν λένε κάτι. Δεν ξέρεις τι στόχους είχε η MS και τι στόχους είχε η Sony. Δεν ξέρεις αν για την TSMC είναι πιο εύκολη η παραγωγή μεγαλύτερων τσιπ ή τσιπ που φτάνουν ψηλότερες ταχύτητες ή τι αριθμό τσιπ έχει ζητήσει η κάθε εταιρία. Content without context λέγεται αυτό.

Επίσης τέτοιες φήμες δεν τις βγάζει η Σαρα και η Μάρα, αλλά κάποιοι που έχουν κάποιο σχετικό background με το χώρο τις βγάζουν. Πολλές φορές μάλιστα πληρωμένα από τον ανταγωνισμό. Το να εθελοτυφλούμε όμως υπέρ μιας εταιρίας κάνει κακό σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Για αυτό τον λόγο κρατάμε καλού κακού και το ps4, να δούμε πως θα πάει το πράμα.

Εγω θα κρατησω το pro  μου  αφου παιζω μεχρι να παρω στα χερια μου το ps5, μετα θα το πουλησω  .Τωρα για να γλιτωσω 20,30 ,50 ευρω δεν θα κατσω χωρις κονσολα για 3 μηνες ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DJTaurus είπε

COVID Remaster 😇

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η πλακα ειναι οτι το foutage ειναι απο early build 

Καθηστε να δουμε και την τελικη εκδοση του παιχνιδιου

4 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Απλα εγω εκανα προπαραγγελια με την προυποθεση να παιζω και τα ps4 games που εχω digital,απο την στιγμή που εχουν πει οτι θα παιζει το 99% των ps4 games,Τωρα αν παιζουν αλλα χωρις saves κτλ ειναι αλλο θεμα που δεν το εχουν διευκρινίσει

Τα μονα παιχνιδια που δεν θα παιζουν μεχρι στιγμης τα saves  θα ειναι τα cross gen 

Για τα υπολοιπα δεν εχουν πει κατι επισημο ακομα

2 ώρες πριν, chncynic είπε

Δεν έχει λέμε. Αυτά είναι επικοινωνιακά προς το παρόν. Λένε, σε βάθος χρόνου και title by title basis θα ειναι almost all ps4 titles. Αυτά εννοώ οτι κάνει η Sony και με ενόχλησαν. Στην αρχή θα είναι τα 100 και άμα. Άσε τα saves απο ps4 σε ps5 κτλ. μην πάμε κάν εκεί.

Γενικά, τπτ ξεκάθαρο ώς τώρα. Μακάρι να βγούμε χαζοί, αλλα φαίνεται να τα μασάνε.

Και εσυ που το διαβασες αυτο?

Απο τους ταχα insiders  του κωλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Και εσυ που το διαβασες αυτο?

Απο τους ταχα insiders  του κωλου?

Δεν διάβασα πουθενά επίσημα κάτι ξεκάθαρο και αυτό είναι το πρόβλημα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Ταιπο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

μεχρι τελη 19 ειχανε annual growth 20-40% 

τωρα απο ποτε μεχρι ποτε, πρεπει να τσεκαρεις το stockmarket subreddit, εκει κανουν τετοιες αναλυσεις

Η μσ εχει ανεβει παρα πολυ +14% ειχα δει το καλοκαιρι, βεβαια μετρησαν και οι εξαγορες παρα πολυ(github) και το azure που εχει ανεβει τρομακρικα στην Ευρωπη

Καλα να μην το κανουμε stock market απλα τσεκαρα τον προηγουμενο χρονο (sep 19 - sep 20) και η ms ειναι πανω απο google και facebook

netflix       91.1765% increase
msft         51.4493% increase
apple       100% increase
amzn       83.4963% increase
google    22.0844% increase
fb            46.6667% increase

Ακυρο το FAANG δηλαδη τουλαχιστον για τον τελευταιο χρονο, επισης ειναι μια πολυ απλοικη προσεγγιση του ρυθμου αναπτυξης καθως παιρνει σαν παραμετρο μονο την τιμη της μετοχης δεν υπαρχει fundamental analysis απο πισω.

/offtopic απο εμενα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...