Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Digital Foundry πάντως εντυπωσιάστηκε από το remaster των 20 euro. Aλλά αφού η Sony δεν μπορεί να εντυπωσιάσει 1-2 άτομα στο insomnia τί να κάνουμε τώρα...😏 H MS Θα δείξει κανένα παιχνίδι με ray tracing ή θα μας δείξει πάλι GTA 4 60 fps;

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Συγκριτικο στο PS4 pro/PS5

Αν είναι αυτό ένα 20ευρο "remaster" τότε να πάω κι εγώ στην τουαλέτα να χτενιστώ και να βγω next gen.

Αυτα τα βλέπει κάποιος modder του Skyrim και λέει 10 λεπτά υπόθεση είναι. Λιγα upgraded textures, +10% brigtheness και draw distance και τέλος.

Η μεγαλύτερη διαφορά σε όλα τα παιχνίδια του PS4 στο PS5 θα είναι το SSD και απλα η Sony θέλει να βγάλει τζάμπα έξτρα χρημα με τα "upgrades".

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, chncynic είπε

Μπορείς να ξαναποστάρεις γιατί δεν τα βρίσκω? Δεν είδα κάτι τέτοιο στο πλαίσιο.

Πόσταρα links πιο πάνω από neogaf που έχει post με εικόνες  από mediamarkt εξωτερικού με τις αντίστοιχες πωλήσεις σε κάθε κονσόλα. Στο Πλαίσιο δεν ξέρω εάν μπορεις να το δεις κάπου  . Εγώ από  πωλητές στα κεντρικά τα ξέρω,  από τα  τηλέφωνα που τους έπαιρνα  όταν ρωτούσα για διαθεσιμότητες του ps5. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nekrik είπε

Εγώ ξέρω οτι το Πλαίσιο είχε 5πλασια ποσότητα ps5 σε αντίθεση με το  xbox seriesX. Ξερώ επίσης όπως παρέθεσα και παραπάνω σε εικόνες οτι σε καποια καταστήματα μιλάμε για 4πλασιες πωλήσεις. Τέλος, αυτά που λέει ο καθένας για τα yields μιας κονσόλας (έχει πρόβλημα με yields το μικρό SOC του ps5 με 36CU's που τρέχει στα specs της RDNA 2 τεχνολογίας και δεν εχει το XboX με μεγαλύτερο chip)  χωρίς αποδείξεις μου ειναι αδιάφορα. Βγαινω εγώ π.χ στο Twitter και λεω οτι :Tο Xbox Series X δεν μπορεί να κανει RT αφού δεν ειδαμέ πουθενά gameplay με RT" και θα πιστεψουν εμένα και οχι την εταιρεία την ίδια. Έχεις πληροφορίες ή αποδείξεις απο κάπου οτι η SONY έχει θέμα με yields?  Εαν οχι, μη γράφεις οτι ναναι εκτίθεσαι! 

Επιχειρηματολογείς ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που κατακρίνεις στην  ίδια παράγραφο!😁

Ιδού:

Αναφορά σε κείμενο

Εγώ ξέρω οτι το Πλαίσιο είχε 5πλασια ποσότητα ps5 σε αντίθεση με το  xbox seriesX

 

Δώσε μας επίσημη πηγή λοιπόν για το παραπάνω, σύμφωνα με τα δικά σου λεγόμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nekrik είπε

Πόσταρα links πιο πάνω από neogaf που έχει post με εικόνες  από mediamarkt εξωτερικού με τις αντίστοιχες πωλήσεις σε κάθε κονσόλα. Στο Πλαίσιο δεν ξέρω εάν μπορεις να το δεις κάπου  . Εγώ από  πωλητές στα κεντρικά τα ξέρω,  από τα  τηλέφωνα που τους έπαιρνα  όταν ρωτούσα για διαθεσιμότητες του ps5. 

:) οκ - λογικά κάποια στιγμή θα βγούνε νούμερα να έχουμε καλύτερη ιδέα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

To Digital Foundry πάντως εντυπωσιάστηκε από το remaster των 20 euro. Aλλά αφού η Sony δεν μπορεί να εντυπωσιάσει 1-2 άτομα στο insomnia τί να κάνουμε τώρα...😏 H MS Θα δείξει κανένα παιχνίδι με ray tracing ή θα μας να δείξει πάλι GTA 4 60 fps;

"the RT features are way more robust than expected"

"the RT features are way more robust than expected"

"the RT features are way more robust than expected"

"the RT features are way more robust than expected"

"the RT features are way more robust than expected"

"the RT features are way more robust than expected"

Ξεκάθαρο από τι εντυπωσιάστηκαν (άραγε από ποιο υλικό;),  και όχι γενικά. Επίσης, γιατί θεωρείς ότι αυτοί που σχολίασαν αρνητικά δεν έχουν ιδέα τι λένε, επειδή απλά το γράφουν στο φόρουμ εδώ; Δεν μπορεί κάποιος από αυτούς να είναι game developer ή moder με πολύ καλύτερο "authority" να σχολιάσει κάτι σχετικό από το DF (που το έχετε θεοποιήσει για κάποιο λόγο εδώ μέσα).

 

Spoiler

Ενώ στην πραγματικότητα όλοι ξέρουμε ότι ένας είναι ο Κύριος και σωτήρας μας...

 

 


sfukksl5xw521.jpg.f0bb8b9d4d38404d4caf3597a4ab6e52.jpg

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, non-serviam είπε

"the RT features are way more robust than expected"

"the RT features are way more robust than expected"

"the RT features are way more robust than expected"

"the RT features are way more robust than expected"

"the RT features are way more robust than expected"

"the RT features are way more robust than expected"

Ξεκάθαρο από τι εντυπωσιάστηκαν (άραγε από ποιο υλικό;),  και όχι γενικά. Επίσης, γιατί θεωρείς ότι αυτοί που σχολίασαν αρνητικά δεν έχουν ιδέα τι λένε, επειδή απλά το γράφουν στο φόρουμ εδώ; Δεν μπορεί κάποιος από αυτούς να είναι game developer ή moder με πολύ καλύτερο "authority" να σχολιάσει κάτι σχετικό από το DF (που το έχετε θεοποιήσει για κάποιο λόγο εδώ μέσα).

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ενώ στην πραγματικότητα όλοι ξέρουμε ότι ένας είναι ο Κύριος και σωτήρας μας...


sfukksl5xw521.jpg.f0bb8b9d4d38404d4caf3597a4ab6e52.jpg

Αν το ξαναγράψεις άλλες 10 φορές και με πιο μεγάλα πράγματα μπορεί να το καταλάβεις.

RT = next gen 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, johnnypatras είπε

Επιχειρηματολογείς ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που κατακρίνεις στην  ίδια παράγραφο!😁

Ιδού:

Δώσε μας επίσημη πηγή λοιπόν για το παραπάνω, σύμφωνα με τα δικά σου λεγόμενα.

Όσον αφορά το Πλαισιο μιλά με πωλητή και ρωτά τον! Όσον αφορά τις πωλήσεις στο mediamarkt (Ισπανίας από ότι κατάλαβα ) ρίξε μια ματια:

 

https://www.neogaf.com/threads/next-gen-ps5-xsx-ot-speculation-analysis-leaks-thread.1480978/page-3307#post-260311203 

Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου . 

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα. Είπες συγκεκριμένα πράγματα στο μήνυμά σου, ζητώντας επίσημες πηγές. Δεκτό.

Τι σχέση έχει το Mediamarkt της Υ χώρας τώρα με το Πλαίσιο Ελλάδας δεν μπορώ να καταλάβω.
 

Και ούτε μπορώ να εκλάβω ως έγκυρη πηγή την ανώνυμη πληροφορία ενός τυχαίου πωλητή στο τηλέφωνο από το Πλαίσιο (δεν το λέω υποτιμητικά το "τυχαίου", μην παρεξηγηθώ).
Επίσημο Link από το Πλαίσιο λοιπόν να υποθέσω πως δεν έχεις;

Επεξ/σία από johnnypatras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ηθελα και μιλησα μερικες σελιδες πισω...Αναπολω τις μερες που διαβαζαμε μονο για τα preorders. 😂

Περα απο την πλακα νομιζω κανεις δεν εχει παρει ολοκληρωμενη απαντηση πως ακριβως θα δουλεψει το bc.Θα ειναι ιδιο σε ολα τα παιχνιδια η μπα?

Πχ Εγω εχω αφησει το last of us 2 για ενα δευτερο playthrough σε ng+ θα δουλεψουν τα saves αν τα βαλω στην κονσολα η θα πρεπει να ξαναπαιξω το παιχνιδι απο την αρχη και ποσο μαλλον αν μπορω να παιξω το παιχνιδι στο 5 με 60 καρε τοτε για μενα θα ειναι μονοδρομος το παιχνιδι να παιχτει εκει για δευτερο playthrough και αναγκαστικα και το New game + αν τελικα δεν μεταφερονται τα saves.

Ξερω δεν αφορουν ολους αυτα τα ερωτηματα αλλα σιγουρα αφορουν αρκετους δεν μπορει να ειμαι μονο εγω.

Btw μιας και τωρα ειδα το βιντεακι με τον spiderman μιας και δεν εχω παιξει το πρωτο στο 4 Μπορω να πω οτι θα προτιμησω την εκδοση στο 5 που τρεχει στα 60 καρε και ας εχει καποιες "παρατυπιες" σε σχεση με την εκδοση του 4.Μιλαμε φαινεται τραγικο το ενα διπλα στο αλλο οσον αφορα τα καρε.Δεν ξερω πραγματικα πως καποιους δεν τους ενοχλει.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Αν το ξαναγράψεις άλλες 10 φορές και με πιο μεγάλα πράγματα μπορεί να το καταλάβεις.

RT = next gen 

90797111_3021396554548280_6640807901122265088_n.jpg.29b9ffbc722ee5538439d421b2419b40.jpg



RT = Ray Tracing.

Αναφορά σε κείμενο

ray tracing is a rendering technique for generating an image by tracing the path of light as pixels in an image plane and simulating the effects of its encounters with virtual objects.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι RT = next gen. Είναι τεχνική, όχι κονσόλα ή ότι άλλο μπορεί να φαντάζεσαι, και όταν μιλάμε για απόδοση RT μιλάμε για πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Και όχι, δεν είναι γνώμη μου ή γνώμη σου, είναι δεδομένο επιστημονικό. Οπότε το λήγουμε εδώ το ζήτημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, icenex είπε

Τι ηθελα και μιλησα μερικες σελιδες πισω...Αναπολω τις μερες που διαβαζαμε μονο για τα preorders. 😂

Περα απο την πλακα νομιζω κανεις δεν εχει παρει ολοκληρωμενη απαντηση πως ακριβως θα δουλεψει το bc.Θα ειναι ιδιο σε ολα τα παιχνιδια η μπα?

Πχ Εγω εχω αφησει το last of us 2 για ενα δευτερο playthrough σε ng+ θα δουλεψουν τα saves αν τα βαλω στην κονσολα η θα πρεπει να ξαναπαιξω το παιχνιδι απο την αρχη και ποσο μαλλον αν μπορω να παιξω το παιχνιδι στο 5 με 60 καρε τοτε για μενα θα ειναι μονοδρομος το παιχνιδι να παιχτει εκει για δευτερο playthrough και αναγκαστικα και το New game + αν τελικα δεν μεταφερονται τα saves.

Ξερω δεν αφορουν ολους αυτα τα ερωτηματα αλλα σιγουρα αφορουν αρκετους δεν μπορει να ειμαι μονο εγω.

Το θέμα είναι πως δίνετε στο bc περισσότερη σημασία από όση του αξίζει. Παίξε το last of us 2 για 2η φορά στα 30fps στην τωρινή σου κονσόλα. Είναι στα 30fps unplayable? Αριστούργημα είναι όσα fps και να έχει. Υπάρχει πρόβλημα στο να κρατήσεις το ps4 σου λίγους μήνες ακόμη? Σου λείπουν χρήματα για την αγορά της νέας σου κονσόλας? Πιάνει μεγάλο χώρο στο έπιπλο της τηλεόρασης? Σου σπάει τα νεύρα η πολιτική της Sony επειδή πιστεύεις ότι με τον τρόπο αυτό δεν τιμά τους πελάτες της άρα διαφωνείς σε θεωρητικό επίπεδο με το marketing της? Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα? Λίγο από όλα τα παραπάνω ας πούμε? Προσπαθώ να καταλάβω γιατί το τόσο το κάνετε τοόσοο. Αν ποια θέλετε τόσο πολύ να παίξετε τα παιχνίδια των προηγούμενων γενιών στα 60fps και το έχετε θέσει αυτό ως προτεραιότητα έναντι των nextgen games που θα έρθουν στο εγγύς μέλλον από τα γνωστά studios της Sony τότε αγοράστε άφοβα Series X, δόξα το Θεό, υπάρχει και αυτή η επιλογή. Ουδείς τέλειος, σε αυτήν την γενιά από ότι φαίνεται αξίζει να έχεις και τις 2 κονσόλες.

17 λεπτά πριν, non-serviam είπε

90797111_3021396554548280_6640807901122265088_n.jpg.29b9ffbc722ee5538439d421b2419b40.jpg



RT = Ray Tracing.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι RT = next gen. Είναι τεχνική, όχι κονσόλα ή ότι άλλο μπορεί να φαντάζεσαι, και όταν μιλάμε για απόδοση RT μιλάμε για πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Και όχι, δεν είναι γνώμη μου ή γνώμη σου, είναι δεδομένο επιστημονικό. Οπότε το λήγουμε εδώ το ζήτημα.

Δεν είναι το ray tracing next-gen επειδή δεν είναι hardware? Μόνο το hardware μπορεί να είναι next-gen? Και όταν λέμε next-gen graphics τι εννοούμε? 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, music_lover είπε

Το θέμα είναι πως δίνετε στο bc περισσότερη σημασία από όση του αξίζει. Παίξε το last of us 2 για 2η φορά στα 30fps στην τωρινή σου κονσόλα. Είναι στα 30fps unplayable? Αριστούργημα είναι όσα fps και να έχει. Υπάρχει πρόβλημα στο να κρατήσεις το ps4 σου λίγους μήνες ακόμη? Σου λείπουν χρήματα για την αγορά της νέας σου κονσόλας? Πιάνει μεγάλο χώρο στο έπιπλο της τηλεόρασης? Σου σπάει τα νεύρα η πολιτική της Sony επειδή πιστεύεις ότι με τον τρόπο αυτό δεν τιμά τους πελάτες της άρα διαφωνείς σε θεωρητικό επίπεδο με το marketing της? Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα? Λίγο από όλα τα παραπάνω ας πούμε? Προσπαθώ να καταλάβω γιατί το τόσο το κάνετε τοόσοο. Αν ποια θέλετε τόσο πολύ να παίξετε τα παιχνίδια των προηγούμενων γενιών στα 60fps και το έχετε θέσει αυτό ως προτεραιότητα έναντι των nextgen games που θα έρθουν στο εγγύς μέλλον από τα γνωστά studios της Sony τότε αγοράστε άφοβα Series X, δόξα το Θεό, υπάρχει και αυτή η επιλογή. Ουδείς τέλειος, σε αυτήν την γενιά από ότι φαίνεται αξίζει να έχεις και τις 2 κονσόλες.

Δεν είναι το ray tracing next-gen επειδή δεν είναι hardware? Μόνο το hardware μπορεί να είναι next-gen? Και όταν λέμε next-gen graphics τι εννοούμε? 🙄

Το ποστ μου είναι ξεκάθαρο, το ξαναδιαβάζεις, το σκέφτεσαι καλά, και αν έχεις δικαιολογημένες απορίες που δεν καλύπτονται από αυτό, το συζητάμε περαιτέρω (hint: Διάβασε όλα τα μηνύματα και έχε υπόψιν ότι το RT είναι τεχνική, το πως επιτυγχάνεται είναι το θέμα και τι απόδοση βγάζει, αλλά όχι δεν ταυτίζεται με τις νέες κονσόλες επειδή το υποστηρίζουν, σε επίπεδο hardware, πλέον.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν δεν υπηρχε ενδιαφερον για bc και παλια παιχνιδια δεν θα ειχαν τρελαθει να βγαζουν "HD remasters" εκει στην Sony, και το tlou 1 μια χαρα το επαιζες στο ps3 σου βγηκε ομως remastered σε ps4. Το θεμα ειναι οτι εχεις μια συλλογη τιτλων και η μεταβαση στο νεο hw θα πρεπει κανονικα να ειναι seamless τουλαχιστον απο την προηγουμενη γενια. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...