Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, chncynic είπε

Που το έβγαλες αυτό και που μετράει? Άλλο μοντέλο ο ένας άλλο ο άλλος.

Οχι απο κάπου δηλωμένο. Για αυτό λεω και "πρέπει".  Απο το μέσο ορο της πρόθεσης αγοράς απο διαφορα Polls συναρτήσει της υπάρχουσας διαθεσιμότητας το υποθέτω, όπου για παράδειγμα, στο γερμανικό Mediamarkt το Xbox ειναι ακόμα διαθέσιμο μέρες μετά την έναρξη ων preorders, ενώ το PS είχε γινει sold out μέσα σε 5 ώρες. Δεν βαζω μεσα καν την Ελλαδα οπου η διαφορά πρέπει να είναι κοντά στό 80% (ps) / 20% (xbox). Απο οτι λένε οι πωλητές τουλάχιστον.       

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ADHD είπε

Η ms 1.5 Τρις εταιρεία μιας που σου αρέσουν και τα μεγάλα μεγέθη τύπου Apple φίλε Φώτη το παλεύει πολύ το BC γιατί όμως αφού ο κόσμος μίλησε και είπε ότι δεν το θέλει.. Δεν έχουν κάνει έρευνα εκεί, οι managers? είναι ότι να ναι βάζουν features για δεύτερη συνεχόμενη γενιά που δεν θέλει κανένας??

Το κάνει γιατί είναι πίσω ρε συ..όταν πρέπει να προλάβεις τον προπορευόμενο πρέπει να τρέξεις και περισσότερο δλδ να μοιράσεις παροχές αλλιώς ποιος και γιατί να σε προτιμήσει? Δίνει ένα σωρό games στο pass, φτιάχνει ένα τέλειο bc, έφτιαξε την δυνατότερη κονσόλα ever, γενικά προσπαθεί να ικανοποιήσει όσους περισσότερους υποψήφιους πελάτες μπορεί, για να τραβήξει όσο περισσότερο κόσμο μπορεί. Μην σου φανεί περίεργο αν γίνει λιγότερο friendly όταν φτάσει στο επίπεδο που θέλει, εταιρείες είναι, μην το ξεχνάμε αυτό. Εκεί που είναι πίσω είναι σε όλους αυτούς τους γνωστούς ΑΑΑ τίτλους που αγαπήσαμε στο Playstation. Αν το κάνει και αυτό (που δεν το βλέπω γιατί δεν φαίνεται να προσανατολίζεται προς τα εκεί) τότε αντίο Sony, αλλά από ότι κατάλαβα ο καθένας από αυτούς τους τρεις (μην ξεχνάμε την ND) θέλει ένα συγκεκριμένο κομμάτι τις τεράστιας πίτας που λέγεται gaming και δεν πολυμπαίνει ο ένας στα χωράφια του άλλου.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gRim είπε

Τελειώσαμε για σήμερα με το backwards compatibility; Τι έχει σειρά τα 80άρια ή το σύστημα ψύξης; 🤣

Spiderman Remaster είναι το επόμενο νομίζω στη σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατι προφανως μας ενδιαφερει κυριως το τι γραφεται στο εδω forum που σχολιαζουμε πανω απο ολα ,με βαση και το τι ισχυει στην χωρα που ειμαστε. 

Και για να μπορεις να καταλαβεις ποιοι τα εννοουν αυτα που γραφουν και ποιοι οχι,εκει βοηθαει στο να βλεπουμε τι γραφεται στα αλλα θεματα.

Σιγα μην κατσω να συγκρινω την Ελληνικη με την Αμερικανικη/Βρετανικη αγορα και τον μεσο Ελληνα gamer με τον μεσο Αμερικανο/Αγγλο.

Προφανως και ειμαι υπερ του BC,το εχω γραψει και παλιοτερα,αλλα εχω επισης αποδεχτει το γεγονος οτι απο την Sony(και την Nintendo)σε αυτο το κομματι θα κανω συμβιβασμους,γιαυτο και δεν περιοριζομαι σε μια μονο κονσολα/πλατφορμα. 

Επισης για αυτο το λογο φροντισα να παιξω τα περισσοτερα παιχνιδια που με ενδιεφεραν στο ps4 πριν βγει το Ps5.

Θα διαφωνησω στο οτι θα πρεπει να κοιταω τι γραφεται πχ στο topic του xbox SeX και να απανταω αναλογα εδω. Μας ενδιαφερει η ελληνική αγορα σιγουρα καθως ειμαστε οι περισσοτεροι μερος της αλλα απο μια macro αποψη γενικού ενδιαφεροντος της αγορας οχι τι γραφει ο Βρασιδας απο το Μπραχαμι στο ινσομνια και στο καθε ινσομνια και να απαντω αναλογα. Εγω αυτης της αποψης ειμαι, πχ να συζητησουμε γιατι δεν ειναι ακομα ετοιμο ενα streaming μοντελο στην ελληνικη αγορα, επειδη οι συνδεσεις εδω δεν ειναι καταλληλες ακομα κλπ κλπ το πιανεις το point. Συμφωνω στην προτελευταια προταση σου αλλα θα διαφωνησω στην τελευταια, εγω πχ τωρα παιζω Ghost of Tsushima και Spelunky 2 στο PS4, αυτα τα 2 παιχνιδια μπορει να μου παρουν αρκετο καιρο για 100% τι πρεπει να κανω δηλαδη να βιαστω γιατι αν ερθει το PS5 day one μπορει να μην παιζουν η μπορει να μην μεταφερονται τα saves?? Η να ελπιζω να μην ερθει τελικα το PS5 στην ωρα του για να προλαβω?? :P Αυτο ειναι το BC με το PS4 (αντε ας πουμε για ps4 μονο που ηταν σιγουρακι μιας που τα προηγουμενα τα κλαψαμε) που θελαμε ολοι?? 

  

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Το κάνει γιατί είναι πίσω ρε συ..όταν πρέπει να προλάβεις τον προπορευόμενο πρέπει να τρέξεις και περισσότερο δλδ να μοιράσεις παροχές αλλιώς ποιος και γιατί να σε προτιμήσει? Δίνει ένα σωρό games στο pass, φτιάχνει ένα τέλειο bc, έφτιαξε την δυνατότερη κονσόλα ever, γενικά προσπαθεί να ικανοποιήσει όσους περισσότερους υποψήφιους πελάτες μπορεί, για να τραβήξει όσο περισσότερο κόσμο μπορεί. Μην σου φανεί περίεργο αν γίνει λιγότερο friendly όταν φτάσει στο επίπεδο που θέλει, εταιρείες είναι, μην το ξεχνάμε αυτό. Εκεί που είναι πίσω είναι σε όλους αυτούς τους γνωστούς ΑΑΑ τίτλους που αγαπήσαμε στο Playstation. Αν το κάνει και αυτό (που δεν το βλέπω γιατί δεν φαίνεται να προσανατολίζεται προς τα εκεί) τότε αντίο Sony, αλλά από ότι κατάλαβα ο καθένας από αυτούς τους τρεις (μην ξεχνάμε την ND) θέλει ένα συγκεκριμένο κομμάτι τις τεράστιας πίτας που λέγεται gaming και δεν πολυμπαίνει ο ένας στα χωράφια του άλλου.

Δεν διαφωνω καθολου, αυτο ειναι ομως και το καλο του ανταγωνισμου. Φυσικα και θα γινει λιγοτερο friendly αν παρει κεφαλι, αφου το ειδαμε με το xbox 360 που πηγε πολυ καλα τι εκτρωμα παρουσιαση εκανε μετα. Ειδαμε ομως και την αλαζονεια της Σονυ στην παρουσιαση του ps3, οσοι εχουμε ζησει αυτες τις εποχες νομιζω καταλαβαινουμε οτι μας συμφερει ο υγιής ανταγωνισμος. Φυσικα οπαδοι που ευχονται μια απο τις 2 να αποτυχει υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα.

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Συγνώμη ρε παιδιά, έχω αγοράσει ένα game στο PS4, το έχω φτάσει μέχρι τη μέση, και δεν ξέρω αν στο PS5 μπορώ να το συνεχίσω ή όχι, και αυτό είναι offtopic και "κουράζει";

Κράτα και το ps4 σου, problem solved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nekrik είπε

στο γερμανικό Mediamarkt το Xbox ειναι ακόμα διαθέσιμο

To X ή το S? UK τα X εξαφανίστηκαν σε μισή ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ADHD είπε


Η ms 1.5 Τρις εταιρεία μιας που σου αρέσουν και τα μεγάλα μεγέθη τύπου Apple φίλε Φώτη το παλεύει πολύ το BC γιατί όμως αφού ο κόσμος μίλησε και είπε ότι δεν το θέλει.. Δεν έχουν κάνει έρευνα εκεί, οι managers? είναι ότι να ναι βάζουν features για δεύτερη συνεχόμενη γενιά που δεν θέλει κανένας??

H MS ειναι, οχι το gaming department της. Εκτος αν θεωρεις οτι ms = xbox. Δε ξερω ακομα γτ λετε ms το τμημα xbox

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Ενημερωτικά, ξεκίνησαν να πουλάνε βεβαιωμένες παραλαβές day one στα 50€

Τι εννοεις; Εταιρείες; Η σε αγγελίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

H MS ειναι, οχι το gaming department της. Εκτος αν θεωρεις οτι ms = xbox. Δε ξερω ακομα γτ λετε ms το τμημα xbox

Γιατί έριξε 7.5 δίς που δεν βγήκαν απο το gaming department της όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

H MS ειναι, οχι το gaming department της. Εκτος αν θεωρεις οτι ms = xbox. Δε ξερω ακομα γτ λετε ms το τμημα xbox

Γιατι ξεκαθαρα η ms ηταν πισω απο μια εξαγορα 7.5 δις, εκτος αν το xbox division ειχε τοσο ρευστο να καψει και δεν το ξερω. Προφανως το xbox division δεν εχει προσβαση σε ολα τα resources της ms αν εννοεις αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, chncynic είπε

To X ή το S? UK τα X εξαφανίστηκαν σε μισή ώρα

Aπο οτι βλέπω τώρα το S είναι διαθέσιμο  στο mediamarkt de,  που ηταν βέβαια ηταν και sweet selling spot απο οτι διαβάζαμε και με πολυ λιγότερα κομματια διαθέσιμα. Τα ps ειναι και τα δυο soldout όμως. Υπαρχει και το X διαθέσιμο  Ευρώπη ακόμα και τώρα, όμως σε άλλους retailers.  

https://eurokais.pl/konsola-xbox-series-x-p-22324.html     

https://www.neonet.pl/konsole-i-gry/microsoft-xbox-series-x-1tb.html?___store=neonet&utm_campaign=product_feed&utm_medium=afiliacja&utm_content=feed&tduid=bdd5f10436acaa3531852782929d8f44&affId=1953283&utm_source=tradedoubler

https://www.simplygames.com/p/xbox-series-x-console-xbox-one

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα σήμερα από Κωτσοβολο να δώσω την προκαταβολή των 50 ευρώ. Η ταμίας ήταν ιδιαίτερα ενημερωμένη επί του θέματος. Μιλάμε πάντα για μικρή επαρχιακή πόλη. Όταν την ρώτησα τι γίνεται με την προκαταβολή αν αλλάξω γνώμη και δεν θέλω να προχωρήσω σε αγορά μου είπε ότι επιστρέφεται σε voucher για επόμενη αγορά αλλά ενδεχομένως και να γίνει επιστροφή μετρητών. Και μου λέει στο καπάκι "δεν ξέρουμε άλλωστε ποτέ θα παραλάβετε. Στις 19/11 αποκλείεται. Από ότι γνωρίζω όλα τα κομμάτια που θα έρθουν έχουν κρατηθεί"! Άγνωστο πότε θα έρθει η δεύτερη παρτίδα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Fulgore είπε

1)Εδω και 6μηνες γνωριζουμε οτι το Ps5 θα εχει υποστηριξη με το Ps4

ps45.jpg.6e8a1a8864cc18675eb2d500c37ebb16.jpg

Έλα πείτε την αλήθεια......όλοι (εντάξει ίσως όχι όλοι) σκεφτήκατε πως το κενό κάτω από το Ps4 θα γέμιζε με Ps3, Ps2 και Ps1.  🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, nekrik said:

Aπο οτι βλέπω τώρα το S είναι διαθέσιμο  στο mediamarkt de,  που ηταν βέβαια ηταν και sweet selling spot απο οτι διαβάζαμε και με πολυ λιγότερα κομματια διαθέσιμα. Τα ps ειναι και τα δυο soldout όμως. Υπαρχει και το X διαθέσιμο  Ευρώπη ακόμα και τώρα, όμως σε άλλους retailers.  

https://eurokais.pl/konsola-xbox-series-x-p-22324.html     

https://www.neonet.pl/konsole-i-gry/microsoft-xbox-series-x-1tb.html?___store=neonet&utm_campaign=product_feed&utm_medium=afiliacja&utm_content=feed&tduid=bdd5f10436acaa3531852782929d8f44&affId=1953283&utm_source=tradedoubler

Τα PS είναι sold out γιατί ήταν λίγα κομμάτια εξαρχής. Υπάρχει πρόβλημα με τα yields και θα το ήξερες αν παρακολουθούσες το τόπικ κυρίως τις βραδινές ώρες. Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να υπάρχει stock σε PS αλλά το κάνουν για να δημιουργήσουν hype ώστε να πουλήσουν παραπάνω κονσόλες με τον να μην τις πουλάνε 😂 

Επεξ/σία από gRim
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...