Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ilos είπε

Σε μένα παλικάρια το μόνο που κάνει αισθητό θόρυβο είναι το drive, και αυτό είναι πολύ καλύτερα σε σχέση όπως έχει καταντήσει αυτό του ps4. Το κακό είναι ότι σπινάρει στο άσχετο στο full αν έχεις δισκάκι μέσα και μετά από το boot του game ή ακόμα και αν παίζεις κάποιο άλλο game που δε χρειάζεται δίσκο. Θα έδινα συμβουλή σε όλους να τα βγάζουν από το drive, αν δεν έχουν υπόψη τους να τα παίξουνε. Κατά τα άλλα με το DeS κρασάρει αρκετά και στο άσχετο, ή κολλάει σε menu/fog transitions ή στο online μετά άπο duels φριζάρει πάντα 1-2 secs. Μου δίνει την αίσθηση σαν να παίζω κάποιο τσαπατσούλικο port game σε pc που χρειάζεται 2-3 patches για να στρώσει ακόμα. Δε μου έχει τύχει ποτέ αυτό με άλλη κονσόλα ή game. Άλλο να έχει ένα game χαμηλό performance και τιραμόλα frametimes και άλλο να είναι unstable παρόλο που τα κρατά τα 60 most of the time.

Μηπως φταιει το drive?καπου διαβασα οτι εχει ενα bug που δουλευει ξαφνικα μονο του,εγω με digital δεν μου εχει κολλησει ποτε,και εχω spiderman μοραλες,sackboy,demon souls και immortal fenyx rising απο καινουρια παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

αλλο ενα απο αυτα τα plays better or best on ps5

PS5 in Performance Mode uses a dynamic resolution with the highest native resolution found being 3840x2160 and the lowest native resolution found being approximately 2275x1280.

Xbox Series X in Performance Mode uses a dynamic resolution with the highest native resolution found being 3840x2160 and the lowest native resolution found being 1920x1080.

 The only resolution found on PS5 in Quality Mode was 3840x2160.

Xbox Series X in Quality Mode uses a dynamic resolution with the highest native resolution found being 3840x2160 and the lowest native resolution found being approximately 3328x1872. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Μηπως φταιει το drive?καπου διαβασα οτι εχει ενα bug που δουλευει ξαφνικα μονο του,εγω με digital δεν μου εχει κολλησει ποτε,και εχω spiderman μοραλες,sackboy,demon souls και immortal fenyx rising απο καινουρια παιχνιδια

Κάποιο bug είναι και κάνει disk checks ακόμα και αν δε χρειάζονται φαινομενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πως γίνεται; Το να έχει καλύτερη απόδοση το PS5 σε κάποια games από τη στιγμή που το SeX έχει καλύτερο hardware; Τι σκ@τ@ έχουν κάνει στην Microsoft;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό πως γίνεται; Το να έχει καλύτερη απόδοση το PS5 σε κάποια games από τη στιγμή που το SeX έχει καλύτερο hardware; Τι σκ@τ@ έχουν κάνει στην Microsoft;

Το εχουν πει πολλα ειδικευμενα καναλια στις ΗΠΑ, η Σονυ εδωσε στους προγραματιστες πιο καλοφτιαγμενα εργαλεια (ΑΠΙ) προγραματισμου για την κονσολα της, για καποιον λογο η ΜΣ τα καθυστερησε, με τα αποτελεσματα να φαινονται.

Απο την αλλη μαλλον η ΜΣ επενδυσε στο δικτυο της για να εχει καλυτερο το γκειμ πας.

Πιστευω οτι η Σονυ θα εχει καλυτερους τιτλους αρχικα, αλλα σε ογκο καλων παιχνιδιων διαθεσιμα με μικρο κοστος ανα μηνα, αυτη την στιγμη, για καποιον που δεν ειναι παιχτης σταθερος εδω και χρονια σε πολλες κονσολες και ΗΥ, η ΜΣ βγαινει φτηνοτερη.

Το θεμα ειναι οτι και οι δυο κονσολες ακομα ειναι στο ψησιμο. Πιστευω οτι θα δουμε θαυματα λογισμικου και στις δυο εταιριες με προτοπορο την Σονυ στο πρωτο εξαμηνο, μετα ολα θα παιχτουν στα αποκλειστικα + το κοστος συνδρομων.

Η Σονυ παντα απο ΠΣ2 εποχη ηξερε να αρμεγει το υλικο της για βελτιστοποιηση (εξ ου και η δυσκολια στους προσομειωτες των). Η δε ΜΣ παντα εδινε προσοχη στο κοστολογιο υλικου σε σχεση με τα λογισμικα. Σε βαθος 2 ετων θα δουμε. 

Εαν θελεις ΑΑΑ μονο τιτλους το πρωτο χρονο, πας ΠΣ5. Εαν θες οικονομια το πρωτο χρονο πας ΧΒΧ Σ Χ.

Στα 2 χρονια μαλλον οι περισσοτεροι θα εχουμε και τα 2 μηχανηματα, τωρα απλα κουβεντα να γινεται και να τον μετραμε με τα τεχνικα χαρακτηριστικα για το θεαθηναι ειμαστε ολοι: μαμα τα εκανα, κοιτα τι μεγαλα που ειναι... οπως ελεγε ο μικρος στα δυομισυ...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Game Pass από μόνο του δεν λέει κάτι. Quality over quantity. Η Sony θα σου βγάλει 3-4 τούμπανα exclusives που θα αφιερώσεις δεκάδες ή εκατοντάδες ώρες, ενώ στο Game Pass τα περισσότερα είναι παλιά ή σαπίλες, λίγα αξίζουν. Είδαμε και με το Halo τι έγινε. Αυτό θέλει τουλάχιστον ένα χρόνο δουλειά για να γίνει όπως πρέπει, σαν game του 360 έμοιαζε ξέρω 'γω. λολ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 minutes ago, Mazinga said:

Το εχουν πει πολλα ειδικευμενα καναλια στις ΗΠΑ, η Σονυ εδωσε στους προγραματιστες πιο καλοφτιαγμενα εργαλεια (ΑΠΙ) προγραματισμου για την κονσολα της, για καποιον λογο η ΜΣ τα καθυστερησε, με τα αποτελεσματα να φαινονται.

Είναι γνωστός ο λόγος, έχει αναλυθεί, η MS έβαλε σε παραγωγή την κονσόλα μόλις τον περασμένο Ιούνιο, καθώς περίμενε την AMD για να ενσωματώσει full RDNA 2.0 architecture στο τσιπάκι.

17 minutes ago, yiannis1991 said:

To Game Pass από μόνο του δεν λέει κάτι. Quality over quantity. Η Sony θα σου βγάλει 3-4 τούμπανα exclusives που θα αφιερώσεις δεκάδες ή εκατοντάδες ώρες, ενώ στο Game Pass τα περισσότερα είναι παλιά ή σαπίλες, λίγα αξίζουν. Είδαμε και με το Halo τι έγινε. Αυτό θέλει τουλάχιστον ένα χρόνο δουλειά για να γίνει όπως πρέπει, σαν game του 360 έμοιαζε ξέρω 'γω. λολ..

Το «quantity over quality» του Game Pass δεν θα το σχολιάσω, καταντάει γραφικό κάποια στιγμή. Αλλά ειλικρινά θέλω να μάθω ποιά είναι τα 3-4 exclusives του PS4 που αφιέρωσε κόσμος εκατοντάδες ώρες.

Μόνο το Bloodborne μπορώ να σκεφτώ, ποιά είναι τα υπόλοιπα;

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Είναι γνωστός ο λόγος, έχει αναλυθεί, η MS έβαλε σε παραγωγή την κονσόλα μόλις τον περασμένο Ιούνιο, καθώς περίμενε την AMD για να ενσωματώσει full RDNA 2.0 architecture στο τσιπάκι.

Το «quantity over quality» του Game Pass δεν θα το σχολιάσω, καταντάει γραφικό κάποια στιγμή. Αλλά ειλικρινά θέλω να μάθω ποιά είναι τα 3-4 exclusives του PS4 που αφιέρωσε κόσμος εκατοντάδες ώρες.

Μόνο το Bloodborne μπορώ να σκεφτώ, ποιά είναι τα υπόλοιπα;

Last of Us (και τα δύο), Days Gone, Gow, Spiderman, Gran Turismo, Ghost of Tsushima, Demon's Souls. Αυτά μου ήρθαν στα γρήγορα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 minutes ago, yiannis1991 said:

Last of Us (και τα δύο), Days Gone, Gow, Spiderman, Gran Turismo, Ghost of Tsushima, Demon's Souls. Αυτά μου ήρθαν στα γρήγορα..

Μέχρι και το Spider-man, μόνο το GoW μπορεί να αγγίξει τις 80 ώρες (τα υπόλοιπα είναι πολύ παρακάτω), το Demon's Souls είναι το αντίστοιχο του Bloodborne (για την ώρα), το Ghost of Tsushima δεν το έχω παίξει ακόμα (το δέχομαι ωστόσο ότι είναι τίτλος των 200 και 300 ωρών). Το Gran Turismo, δεν θεωρώ ότι μπαίνει στην εξίσωση όταν η MS έχει το Forza που όποιος ασχολείται στα σοβαρά μπορεί να δαπανήσεις χιλιάδες ώρες.

Ανάμεσα στις δύο εταιρείες πάντως, θεωρώ ότι η MS είναι πολύ πιο στοχευμένη στο multi-player (και άρα έχει τίτλους εκατοντάδων ωρών), ενώ η Sony είναι πιο στοχευμένη στις single-player εμπειρίες (και άρα έχει τίτλους μερικών δεκάδων ωρών).

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Μέχρι και το Spider-man, μόνο το GoW μπορεί να αγγίξει τις 80 ώρες (τα υπόλοιπα είναι πολύ παρακάτω), το Demon's Souls είναι το αντίστοιχο του Bloodborne (για την ώρα), το Ghost of Tsushima δεν το έχω παίξει ακόμα (το δέχομαι ωστόσο ότι είναι τίτλος των 200 και 300 ωρών). Το Gran Turismo, δεν θεωρώ ότι μπαίνει στην εξίσωση όταν η MS έχει το Forza που όποιος ασχολείται στα σοβαρά μπορεί να δαπανήσεις χιλιάδες ώρες.

Ανάμεσα στις δύο εταιρείες πάντως, θεωρώ ότι η MS είναι πολύ πιο στοχευμένη στο multi-player (και άρα έχει τίτλους εκατοντάδων ωρών), ενώ η Sony είναι πιο στοχευμένη στις single-player εμπειρίες (και άρα έχει τίτλους μερικών δεκάδων ωρών).

Ναι εννοούσα συνολικά εκατοντάδες ώρες. Φαντάζομαι από Forza εννοείς το Motorsport γιατί το Horizon είναι μόνο για screenshots :P Στην τελική είναι τι θέλει ο καθένας. Εμένα μου αρέσει να αράζω και να παίζω single players με το πάσο μου οπότε κλίνω περισσότερο προς το PS5, και είναι και ένα κατοστάρικο λιγότερο αφού δεν με ενδιαφέρει το blu-ray. Άλλωστε τα games που με ενδιέφεραν από το Game Pass τα έχω παίξει ήδη στο PC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ilos είπε

Σε μένα παλικάρια το μόνο που κάνει αισθητό θόρυβο είναι το drive, και αυτό είναι πολύ καλύτερα σε σχέση όπως έχει καταντήσει αυτό του ps4. Το κακό είναι ότι σπινάρει στο άσχετο στο full αν έχεις δισκάκι μέσα και μετά από το boot του game ή ακόμα και αν παίζεις κάποιο άλλο game που δε χρειάζεται δίσκο. Θα έδινα συμβουλή σε όλους να τα βγάζουν από το drive, αν δεν έχουν υπόψη τους να τα παίξουνε. Κατά τα άλλα με το DeS κρασάρει αρκετά και στο άσχετο, ή κολλάει σε menu/fog transitions ή στο online μετά άπο duels φριζάρει πάντα 1-2 secs. Μου δίνει την αίσθηση σαν να παίζω κάποιο τσαπατσούλικο port game σε pc που χρειάζεται 2-3 patches για να στρώσει ακόμα. Δε μου έχει τύχει ποτέ αυτό με άλλη κονσόλα ή game. Άλλο να έχει ένα game χαμηλό performance και τιραμόλα frametimes και άλλο να είναι unstable παρόλο που τα κρατά τα 60 most of the time.

Σε μένα με 40ωρες περίπου DeS δεν μου έκανε κρασαρίσματα μεσα στο game ή φριζαρίσματα.Κανά δυο φορές μόνο, δεν μου ξεκίνησε πέρα απο το splash screen. Κάποιο bug με το drm check ίσως.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι εννοούσα συνολικά εκατοντάδες ώρες. Φαντάζομαι από Forza εννοείς το Motorsport γιατί το Horizon είναι μόνο για screenshots :P Στην τελική είναι τι θέλει ο καθένας. Εμένα μου αρέσει να αράζω και να παίζω single players με το πάσο μου οπότε κλίνω περισσότερο προς το PS5, και είναι και ένα κατοστάρικο λιγότερο αφού δεν με ενδιαφέρει το blu-ray. Άλλωστε τα games που με ενδιέφεραν από το Game Pass τα έχω παίξει ήδη στο PC..

Εν τω μεταξύ το FH4 μπορεί να είναι το καλύτερο και πιο πλήρες arcade racing ever ξέρω εγώ.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lebron15 είπε

Εν τω μεταξύ το FH4 μπορεί να είναι το καλύτερο και πιο πλήρες arcade racing ever ξέρω εγώ.

Ναι είναι πράγματι, απλά λέω ότι δεν θα συγκρίνουμε αυτό με το Gran Turismo..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, James. είπε

Στου αδερφου μου δεν ακουγεται καν ο ανεμιστηρας, αλλα το coil wine δινει ρεστα. Σαν πολυβολο κανει. Εχω το αυτι εκει και βαραει κοφτες καθως ειναι στο μενου και τρεχει το game στο παρασκηνιο. Με το που παταω "close game" , το ιδιο δευτερολεπτο, ησυχαζει σχεδον πληρως. Ισα που ακουγεται.

Είναι άσχημη λοταρία το coil whine και δυστυχώς για κάποιους πλέον και το fan. Ευτυχώς η δικιά μου ακόμα δεν έχει τέτοια θέματα και το coil whine ακούγεται πολύ χαμηλά έως τα 50cm. Είδα βέβαια βιντεάκια με παιδιά που το coil whine ακούγεται στα 5m.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Είναι γνωστός ο λόγος, έχει αναλυθεί, η MS έβαλε σε παραγωγή την κονσόλα μόλις τον περασμένο Ιούνιο, καθώς περίμενε την AMD για να ενσωματώσει full RDNA 2.0 architecture στο τσιπάκι.

Το «quantity over quality» του Game Pass δεν θα το σχολιάσω, καταντάει γραφικό κάποια στιγμή. Αλλά ειλικρινά θέλω να μάθω ποιά είναι τα 3-4 exclusives του PS4 που αφιέρωσε κόσμος εκατοντάδες ώρες.

Μόνο το Bloodborne μπορώ να σκεφτώ, ποιά είναι τα υπόλοιπα;

προσωπικα θεωρω πολυ σωστη επιλογη της σονι να αφησει τα multiplayer παιχνιδια στους third party...νομίζω οτι ο ανταγωνισμος σε αυτη τη κατηγορια ειναι πολυ μεγαλος και ειναι ενας πολυ σημαντικος λογος για το οτι τα παιχνιδια της MS δεν ειχαν κανενα impact τη γενια που εφυγε, πέρα απο το horizon...Πλεον η σονι εχει ταυτιστει με τις μεγαλες κινηματογραφικες sinlge player εμπειριες στα παιχνιδια της μια εποχη που ολοι οι μεγαλοι third parties τα ειχαν σχεδον εγκατελειψει...και στραφει στα mtx και gaas για το ευκολο κερδος...εκει οδηγει και το gamepass...

οποτε το ερωτημα παραμενει, τι gaming θελουμε...

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...