Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, klainmaingr είπε

Για να βοηθήσω τον φίλο.
Στα top 100 παιχνίδια του metacritic τα 13 είναι exclusive (με honorable mentions παιχνίδια τύπου flower).

Είναι ακριβώς αυτό που λές φίλε panther. Διαβάζουμε άτομα που δεν έχουν ιδέα απο άλλα gaming συστήματα και μάλλον ούτε και απο το δικό τους. Πραγματικά κουβέντα να γίνεται...

Καλά και από τις ταινίες του Hollywood που παίρνουν όσκαρ, δεν βλέπεται καμία..εσύ γουστάρεις gaming με βάση τις κριτικές του metacritic ή με βάση τα προσωπικά σου γούστα?

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Καλά και από τις ταινίες του Hollywood που παίρνουν όσκαρ, δεν βλέπεται καμία..εσύ γουστάρεις gaming με βάση τις κριτικές του metacritic ή με βάση τα προσωπικά σου γούστα?

:( Τότε όλο το argument οτι το PS5 εχει μερικά καλά εξκλούσιβ πάει κουβά, οπότε καλύτερα να πάει εκεί που έχει περισσότερο pool -> pc.

Δεν νομίζω οτι είναι έτσι τα πράγματα. Η αληθεια είναι οτι αν είσαι PC Gamer, ps5 + xbox series x δεν έχουν να δώσουν ΤΙΠΟΤΑ καινούριο τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμία παιδιά, κουβέντα κάνουμε.

Μπείτε λίγο στην θέση του Γιάννη, ρώτησε τι κονσόλα να πάρω αν παρατήσω το pc gaming λόγω υψηλού κόστους αγοράς των νέων gpu και ορισμένοι του προτείνεται, πάρε nintendo? Θα πηδήξει από κανένα μπαλκόνι το παιδί..δεν θέλει να παίζει τα παιχνίδια του style της nintendo..δεν είναι προφανές αυτό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ!! 💪🤘

E8506508-608-C-4334-9090-C43622865091.jp

Το παρακάτω αφορούν  και το seX προφανώς. Είναι μια απάντηση στους καμένους (όχι υγιείς) PCMR χρήστες που ένα χρόνο τώρα λοιδορούσαν τις next gen για τις δυνατότητες τους. Και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα..... ακόμα θυμάμαι σχόλια που έκαναν συγκρίσεις των twins με max 2060/2070.....
   F62-B13-F6-D69-F-4-CCE-98-EC-C672-EC0981

 


 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ίσως το πείραμα του Cerny με τα λιγότερα CUs αλλά μεγαλύτερο frequency να αποδίδει καλύτερα. Το XSX θα βγει σίγουρα μπροστά όταν ενεργοποιηθεί το DX12 Ultimate και μπουν τα super resolotion, mesh shaders κλπ σε εφαρμογή.

Αν δεν κάνω λάθος και το ps5 υποστήριζει αυτές τις τεχνολογίες ή έχει διαφορετικα approaches, το SeX αποδίδει χειρότερα αυτή τη στιγμή λόγω χειρότερου/unoptimised sdk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chncynic είπε

:( Τότε όλο το argument οτι το PS5 εχει μερικά καλά εξκλούσιβ πάει κουβά, οπότε καλύτερα να πάει εκεί που έχει περισσότερο pool -> pc.

Δεν νομίζω οτι είναι έτσι τα πράγματα. Η αληθεια είναι οτι αν είσαι PC Gamer, ps5 + xbox series x δεν έχουν να δώσουν ΤΙΠΟΤΑ καινούριο τώρα.

Ε τόση ώρα αυτό δεν του λέω? Να πάρει μια gpu, ούτε εσύ με διάβασες μου φαίνεται ή δεν ήπιες ακόμη καφέ..

Τα exclusives αναφέρθηκαν γιατί φάνηκε από τα λεγόμενα του ότι τον ενδιαφέρουν, ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Καλά και από τις ταινίες του Hollywood που παίρνουν όσκαρ, δεν βλέπεται καμία..εσύ γουστάρεις gaming με βάση τις κριτικές του metacritic ή με βάση τα προσωπικά σου γούστα?

Με τα προσωπικά μου γούστα έχω παίξει ότι exclusive έχει βγάλει η sony (εκτός απο το ghost of tsushima και το tlou2 που τα ψάχνω αγγελίες - στείλτε μου πμ) και συγγνώμη αλλα 70 exclusive που να αξίζουν τον κόπο δεν έχω βρεί.

Σε όλη την προηγούμενη γενιά νομίζω οτι έλιωσα (όχι δοκίμασα) στο σύνολο περίπου 14-15 exclusives που για μένα άξιζαν 100% το να έχω την κονσόλα. Αλλα μέχρι εκεί. Ναι λίστες κτλ είναι αδιάφορες οπότε απλά πήγα στη δική μου λίστα/προτιμήσεις και είδα τα παραπάνω.

Και για να είμαι σαφής, πάντα θα έχω όλες τις κονσόλες και πάντα θα εκτιμώ τα θετικά τις καθε μίας. Υπερβολές δε μπορώ.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ίσως το πείραμα του Cerny με τα λιγότερα CUs αλλά μεγαλύτερο frequency να αποδίδει καλύτερα. Το XSX θα βγει σίγουρα μπροστά όταν ενεργοποιηθεί το DX12 Ultimate και μπουν τα super resolotion, mesh shaders κλπ σε εφαρμογή.

Τα Mesh Shaders και Primitive Shaders του ps5 δεν έχουν ουσιαστική διαφορά σε hardware και performance levels παρά μόνο στα code paths. Τα primitive shaders όμως, έχουν extra coding pipelines π.χ. για tesselation κλπ και θέλουν μεγαλύτερο optimization. Το MLAA θα παίξει τεράστιο ρόλο καθώς και η ωρίμανση των dev tools (GDK). Το θέμα είναι το πόσο μπροστά θα περάσει το XsX συναρτήσει των paper specs του ώστε να αξίζει ως ξεκάθαρη καλύτερη multiplat κονσόλα. Προσωπικά για άλλη μια φορά δεν περιμένω μεγάλες διαφορές.       

P.S:(Offtopic Καημός ) Άντε να βρούμε καμια GPU της προκοπής (RTX 3080 /6800XT) οι καμμένοι χωρις να δωσουμε νεφρό μπας φτιαχτούμε λίγο.

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cariolanoc είπε

Αν δεν κάνω λάθος και το ps5 υποστήριζει αυτές τις τεχνολογίες ή έχει διαφορετικα approaches, το SeX αποδίδει χειρότερα αυτή τη στιγμή λόγω χειρότερου/unoptimised sdk.

Αυτό με τον SDK θα δούμε πόσο ισχύει ή είναι απλά δικαιολογία. Απλά τα παιχνίδια μέχρι στιγμής scale-άρουν καλύτερα με το μεγαλύτερο frequency παρά με τα περισσότερα CUs. Απλά όταν ανοίγεις το RT εκεί τα CUs μπαίνουν σε δουλειά και το XSX βγαίνει μπροστά.

Full RDNA 2 support έχει μόνο το XSX αλλά νομίζω δεν έχουν ξεκαθαρίσει τι ''έξτρα'' έβαλαν στην M$.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, klainmaingr είπε

Με τα προσωπικά μου γούστα έχω παίξει ότι exclusive έχει βγάλει η sony (εκτός απο το ghost of tsushima και το tlou2 που τα ψάχνω αγγελίες - στείλτε μου πμ) και συγγνώμη αλλα 70 exclusive που να αξίζουν τον κόπο δεν έχω βρεί.

Σε όλη την προηγούμενη γενιά νομίζω οτι έλιωσα (όχι δοκίμασα) στο σύνολο περίπου 14-15 exclusives που για μένα άξιζαν 100% το να έχω την κονσόλα. Αλλα μέχρι εκεί. Ναι λίστες κτλ είναι αδιάφορες οπότε απλά πήγα στη δική μου λίστα/προτιμήσεις και είδα τα παραπάνω.

Και για να είμαι σαφής, πάντα θα έχω όλες τις κονσόλες και πάντα θα εκτιμώ τα θετικά τις καθε μίας. Υπερβολές δε μπορώ.
 

Ποτέ δεν είπα ότι αξίζουν και τα 70, είπα ότι είναι 70 διαφορετικά exclusives, που είδες την υπερβολή? Δεν είναι τόσα? Σε αριθμό εννοώ, όχι σε ποιότητα, η ποιότητα είναι άλλη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ε τόση ώρα αυτό δεν του λέω? Να πάρει μια gpu, ούτε εσύ με διάβασες μου φαίνεται ή δεν ήπιες ακόμη καφέ..

Τα exclusives αναφέρθηκαν γιατί φάνηκε από τα λεγόμενα του ότι τον ενδιαφέρουν, ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Σε διάβασα μια χαρά. Απλά μέσα στο 'Πάρε gpu' είπες και αν όχι gpu παρε ps5 γιατί έχει exclusives και όχι xbox γιατί δεν έχει.

Δεν διαφωνώ με κάτι, άποψή σου είναι, απλά αν λέμε οτι έχει καλά exclusives το ps5 πρέπει να υπάρχει ένα metric. Αυτό είναι το metacritic καλώς η κακώς και ο klainmaingr είπε ακριβώς αυτό. Και του είπες οτι δεν μετράει.

Confusion - GPU να πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Ποτέ δεν είπα ότι αξίζουν και τα 70, είπα ότι είναι 70 διαφορετικά exclusives, που είδες την υπερβολή? Δεν είναι τόσα? Σε αριθμό εννοώ, όχι σε ποιότητα, η ποιότητα είναι άλλη κουβέντα.

Η πιο σημαντική κουβέντα όμως. Όπου και να δείς θα βρείς exclusives. Τι να τα κάνω αν είναι shovelware ή μετριότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό με τον SDK θα δούμε πόσο ισχύει ή είναι απλά δικαιολογία. Απλά τα παιχνίδια μέχρι στιγμής scale-άρουν καλύτερα με το μεγαλύτερο frequency παρά με τα περισσότερα CUs. Απλά όταν ανοίγεις το RT εκεί τα CUs μπαίνουν σε δουλειά και το XSX βγαίνει μπροστά.

Full RDNA 2 support έχει μόνο το XSX αλλά νομίζω δεν έχουν ξεκαθαρίσει τι ''έξτρα'' έβαλαν στην M$.

Βέβαια το Full RDNA2 οσον αφορά τα DX12U features δεν σημαίνει πάντα οτι θα είναι καλύτερο απο μια Custom RDNA2 λύση (μάλιστα χωρίς infinity cache στην GPU και με Split memory). Απλά εκει ξέρουμε τι να περιμένουμε ενώ η Sony δεν έχει πει τίποτα. Θα φανεί στην τελική διαφορά η κάθε προσέγγιση και υλοποίηση. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nekrik είπε

Βέβαια το Full RDNA2 οσον αφορά τα DX12U features δεν σημαίνει πάντα οτι θα είναι καλύτερο απο μια Custom RDNA2 λύση (μάλιστα χωρίς infinity cache στην GPU και με Split memory). Απλά εκει ξέρουμε τι να περιμένουμε ενώ η Sony δεν έχει πει τίποτα. Θα φανεί στην τελική διαφορά η κάθε προσέγγιση και υλοποίηση. 

Μεγάλο ρόλο νομίζω θα παίξει με το αν το DML είναι καλύτερο από την λύση DLSS που ετοιμάζει η AMD. Κατά τα άλλα φαντάζομαι αυτά που λένε οι διάφοροι YTbers ότι το PS5 έχει στοιχεία RDNA 3 μέσα είναι μπούρδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...