Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Malthador είπε

 

Ανάμεσα στις δύο εταιρείες πάντως, θεωρώ ότι η MS είναι πολύ πιο στοχευμένη στο multi-player (και άρα έχει τίτλους εκατοντάδων ωρών), ενώ η Sony είναι πιο στοχευμένη στις single-player εμπειρίες (και άρα έχει τίτλους μερικών δεκάδων ωρών).

Ενω συμφωνω με αυτο που λες κανω μια παρατηρηση. Ολα τα multiplayer ηταν σχεδον μονοδρομος στο ps4, γτ ειχε περισσοτερο κοσμο. Ακομα το Monster hunter world σφιζει απο ζωη, οπως και το Overwatch οπως και καποια mmos που εχουν πολυ περισσοτερο κοσμο στο ps4 απ οτι στο xbox. 

Εγω που εχω ξοδεψει χιλιαδες ωρες σε 3rd party και οχι σε αποκλειστικα, το ps4 το βρισκω πολυ καλυτερο λογω μεγαλυτερου community. Και βλεπω το ιδιο να συνεχιζεται και στο 5αρι. Μεχρι και περισσοτερα τα flares στα subreddit των εν λογω παιχνιδιων, ειναι playstation

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα μιλαμε τι ξεφτιλικι εχει κανει η σονυ με god of war; Το εγκατεστησα digital στο ps5 και δεν με αφηνει να παιξω σε 4Κ 60fps, παρα μονο αν εχω το δισκακι μεσα! Και αναγκαστηκα παιζω σε 4Κ 30 ή 1080p 60!!! Mιλάμε για ντροπή! Το εψαξα και στο νετ και οντως ετσι ισχυει! Ξενερωσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 minutes ago, xavier said:

οποτε το ερωτημα παραμενει, τι gaming θελουμε...

Δεν είναι μονόδρομος, είναι οδός ταχείας κυκλοφορίας και μάλιστα με πάρα πολλές λωρίδες: δεν υπάρχει ένα είδος gaming να μας το φορτώσουν, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές και μπορούμε να επιλέγουμε ανάλογα με τα γούστα μας (για την ώρα, όταν αλλάξουν τα δεδομένα και γίνουν όλα πόπα το ξανασυζητάμε).

23 minutes ago, najinblue3 said:

Ενω συμφωνω με αυτο που λες κανω μια παρατηρηση. Ολα τα multiplayer ηταν σχεδον μονοδρομος στο ps4, γτ ειχε περισσοτερο κοσμο. Ακομα το Monster hunter world σφιζει απο ζωη, οπως και το Overwatch οπως και καποια mmos που εχουν πολυ περισσοτερο κοσμο στο ps4 απ οτι στο xbox. 

Εγω που εχω ξοδεψει χιλιαδες ωρες σε 3rd party και οχι σε αποκλειστικα, το ps4 το βρισκω πολυ καλυτερο λογω μεγαλυτερου community. Και βλεπω το ιδιο να συνεχιζεται και στο 5αρι. Μεχρι και περισσοτερα τα flares στα subreddit των εν λογω παιχνιδιων, ειναι playstation

Καλά για exclusives μιλούσαμε και εννοείται ότι ισχύει αυτό που αναφέρεις, ωστόσο για μένα τα multi-platform επιβάλλεται να έχουν cross-play από εδώ και στο εξής. Είναι προς το συμφέρον όλων μας.

14 minutes ago, polakis21 said:

Καλα μιλαμε τι ξεφτιλικι εχει κανει η σονυ με god of war; Το εγκατεστησα digital στο ps5 και δεν με αφηνει να παιξω σε 4Κ 60fps, παρα μονο αν εχω το δισκακι μεσα! Και αναγκαστηκα παιζω σε 4Κ 30 ή 1080p 60!!! Mιλάμε για ντροπή! Το εψαξα και στο νετ και οντως ετσι ισχυει! Ξενερωσα...

Δεν έχω καταλάβει γιατί ισχύει αυτό στο GoW.

Τι σχέση έχει το δισκάκι με το 4Κ60; Υπάρχει κάποιος τεχνικός περιορισμός που μου διαφεύγει;

Θέλω να πω ότι και τα physical από τον δίσκο τρέχουν στον οποίο έχουν εγκατασταθεί. Το δισκάκι είναι μόνο για το τσεκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τι σχέση έχει το δισκάκι με το 4Κ60; Υπάρχει κάποιος τεχνικός περιορισμός που μου διαφεύγει;

Έλα ντε. Να κάτι τέτοια μυστήρια δεν μπορώ με τις κονσόλες. Και είναι και το keyboard/mouse τώρα που το σκέφτομαι. Είναι μεγάλο και δύσκολο βήμα η αλλαγή από PC που έχεις ελευθερία σε όλα, στην κονσόλα. Αλλά ας όψεται η κατάσταση με τις GPU, θα δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

 

Καλά για exclusives μιλούσαμε και εννοείται ότι ισχύει αυτό που αναφέρεις, ωστόσο για μένα τα multi-platform επιβάλλεται να έχουν cross-play από εδώ και στο εξής. Είναι προς το συμφέρον όλων μας.

 

Ισχυει 100%, αλλα δε βλεπω να γινεται περα απο 2-3 τεραστια f2p τυπου fortnite. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν είναι μονόδρομος, είναι οδός ταχείας κυκλοφορίας και μάλιστα με πάρα πολλές λωρίδες: δεν υπάρχει ένα είδος gaming να μας το φορτώσουν, υπάρχουν πολλές εναλλακτικές και μπορούμε να επιλέγουμε ανάλογα με τα γούστα μας (για την ώρα, όταν αλλάξουν τα δεδομένα και γίνουν όλα πόπα το ξανασυζητάμε).

Καλά για exclusives μιλούσαμε και εννοείται ότι ισχύει αυτό που αναφέρεις, ωστόσο για μένα τα multi-platform επιβάλλεται να έχουν cross-play από εδώ και στο εξής. Είναι προς το συμφέρον όλων μας.

Δεν έχω καταλάβει γιατί ισχύει αυτό στο GoW.

Τι σχέση έχει το δισκάκι με το 4Κ60; Υπάρχει κάποιος τεχνικός περιορισμός που μου διαφεύγει;

Θέλω να πω ότι και τα physical από τον δίσκο τρέχουν στον οποίο έχουν εγκατασταθεί. Το δισκάκι είναι μόνο για το τσεκ.

Όταν κατεβάζεις την digital edition, αυτή έρχεται με όλα τα patch προεγκατεστημένα. Όταν βάσεις την disk edition, επιλέγεις αν θέλεις την εγκατάσταση των patch. Το τελευταίο patch που κυκλοφόρησε, έδωσε τις επιλογές 4k/30 ή 1080p/60 σε αντίθεση με την έκδοση του δίσκου που ήρθε με ξεκλειδωτο frame rate. Έτσι μέσω του δίσκου και χωρίς την εγκατάσταση patch, παίζεις 4k/60.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τι σχέση έχει το δισκάκι με το 4Κ60; Υπάρχει κάποιος τεχνικός περιορισμός που μου διαφεύγει;

Θέλω να πω ότι και τα physical από τον δίσκο τρέχουν στον οποίο έχουν εγκατασταθεί. Το δισκάκι είναι μόνο για το τσεκ.

στο δισκακι ειναι χωρις το patch που το κλειδωνει στα 30 fps. Στην αρχη ηταν ξεκλειδωτο αλλα ειχε μεγαλες διακυμανσεις και ετσι το κλειδωσαν στα 30. Αποτελεσμα: Αν εχεις το ps5 digital αναγκαστικα παιζεις την πατσαρισμενη εκδοση αρα 1080/60 η 4κ/30. Αν ομως εχεις το δισκακι μπορεις να το παιζεις απατσαριστο οποτε λογω δυναμης του μηχανηματος φτανεις τα 4κ/60. Το ιδιο θεμα εχει και το χβοχ σε πολλα παιχνιδια.  Το θεμα ειναι αλλο. Γιατι η sony δεν επεμβαινει σε εναν τετοιο τιτλο να μας προφερει ενα απλο πατσακι και να μας ξεκλειδωσει εκ νεου τα fps. Οπως και στα uncharted. Οπως και στο last of us 2. Οπως και σε 10αδες αλλα. Η απαντηση νομιζω ειναι απλη και ακουει στο ονομα Last of us remastered. Εκει μας προσφερε μια καλυτερη αναλυση από την εκδοση του ps3 και fps αλλα επι πληρωμη.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λήχτε το αυτό το παραμύθι με το VS.

Όπως οι μεν δεν αλλάζουν την άποψή τους ότι «θα σκάτε 80άρες για games», έτσι και οι δε δεν αλλάζουν την άποψή τους ότι «είναι μούφα το Game Pass, κάτι indies έχει».

Κάπου έλεος, παίξτε ότι σας αρέσει, όπου σας αρέσει, με όποιον τρόπο σας αρέσει και αφήστε τους παραδιπλανούς να έχουν την άποψή τους.

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, polakis21 είπε

Καλα μιλαμε τι ξεφτιλικι εχει κανει η σονυ με god of war; Το εγκατεστησα digital στο ps5 και δεν με αφηνει να παιξω σε 4Κ 60fps, παρα μονο αν εχω το δισκακι μεσα! Και αναγκαστηκα παιζω σε 4Κ 30 ή 1080p 60!!! Mιλάμε για ντροπή! Το εψαξα και στο νετ και οντως ετσι ισχυει! Ξενερωσα...

Είναι όντως ελεεινό, αλλά τα λεφτά είναι πολλά φιλαράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Έλα ντε. Να κάτι τέτοια μυστήρια δεν μπορώ με τις κονσόλες. Και είναι και το keyboard/mouse τώρα που το σκέφτομαι. Είναι μεγάλο και δύσκολο βήμα η αλλαγή από PC που έχεις ελευθερία σε όλα, στην κονσόλα. Αλλά ας όψεται η κατάσταση με τις GPU, θα δούμε..

Αμφιταλαντεύεσαι βλέπω μεταξύ αγοράς GPU, X και PS5. Αν όμως έχεις το υπόλοιπο hardware και σου λείπει μόνο η gpu τότε εφόσον δυσκολεύεσαι να αποχωριστείς την ελευθερία του pc gaming σου προτείνω να επενδύσεις σε μια gpu επιπέδου gtx3070 ή 6800. Είναι φυσικά παραπάνω χρήματα από αυτά που κοστίζει ένα X ή ένα PS5 αλλά θα έχεις αρκετά δυνατότερο μηχάνημα. Επειδή όμως είδα πως σου αρέσει η ιδέα αγοράς ενός PS5 digital στα 400, υπάρχουν κάρτες και σε αυτό το εύρος τιμής, με ανάλογη απόδοση με αυτήν της κονσόλας όπως πχ μια 2080 super ή μια 5700. Αν φυσικά πρέπει να δώσεις επιπλέον χρήματα για την αγορά του υπόλοιπου pc hardware, τότε αλλάζει το πράγμα. Ο μόνος λόγος που αξίζει να πάρεις PS5 εφόσον είσαι pc gamer είναι τα μελλοντικά exclusives του. Αν όμως θέλεις να παρατήσεις το pc gaming θα πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι για  να επιτευχθεί το 60fps όριο θα θυσιάζεται σχεδόν πάντα και από τις δύο κονσόλες, η ανάλυση, για αυτό καταλήγουμε πάλι σε μια καλή gpu αν θέλεις το απόλυτο δλδ native 4k/60 ή native 1440p/144hz ή οτιδήποτε άλλο. Και εδώ φυσικά ερχόμαστε πάλι στο ότι αν σου αρέσουν τα exclusives της Sony κάποια στιγμή θα πρέπει να επενδύσεις και σε ένα PS5. Δεν είναι τυχαίο ότι παρά πολλοί pc gamers επιλέγαν και το PlayStation για τα exclusives του. Αν όμως η βασική σου έννοια είναι τα 60fps, αυτά θα τα δούμε παντού, μετά από θυσίες στην ανάλυση, οπότε αν είσαι οκ με αυτό, προχώρα άφοβα, 400 ευρώ για ένα τέτοιο μηχάνημα (digital) είναι λίγα, γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αμφιταλαντεύεσαι βλέπω μεταξύ αγοράς GPU, X και PS5. Αν όμως έχεις το υπόλοιπο hardware και σου λείπει μόνο η gpu τότε εφόσον δυσκολεύεσαι να αποχωριστείς την ελευθερία του pc gaming σου προτείνω να επενδύσεις σε μια gpu επιπέδου gtx3070 ή 6800. Είναι φυσικά παραπάνω χρήματα από αυτά που κοστίζει ένα X ή ένα PS5 αλλά θα έχεις αρκετά δυνατότερο μηχάνημα. Επειδή όμως είδα πως σου αρέσει η ιδέα αγοράς ενός PS5 digital στα 400, υπάρχουν κάρτες και σε αυτό το εύρος τιμής, με ανάλογη απόδοση με αυτήν της κονσόλας όπως πχ μια 2080 super ή μια 5700. Αν φυσικά πρέπει να δώσεις επιπλέον χρήματα για την αγορά του υπόλοιπου pc hardware, τότε αλλάζει το πράγμα. Ο μόνος λόγος που αξίζει να πάρεις PS5 εφόσον είσαι pc gamer είναι τα μελλοντικά exclusives του. Αν όμως θέλεις να παρατήσεις το pc gaming θα πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι για  να επιτευχθεί το 60fps όριο θα θυσιάζεται σχεδόν πάντα και από τις δύο κονσόλες, η ανάλυση, για αυτό καταλήγουμε πάλι σε μια καλή gpu αν θέλεις το απόλυτο δλδ native 4k/60 ή native 1440p/144hz ή οτιδήποτε άλλο. Και εδώ φυσικά ερχόμαστε πάλι στο ότι αν σου αρέσουν τα exclusives της Sony κάποια στιγμή θα πρέπει να επενδύσεις και σε ένα PS5. Δεν είναι τυχαίο ότι παρά πολλοί pc gamers επιλέγαν και το PlayStation για τα exclusives του. Αν όμως η βασική σου έννοια είναι τα 60fps, αυτά θα τα δούμε παντού, μετά από θυσίες στην ανάλυση, οπότε αν είσαι οκ με αυτό, προχώρα άφοβα, 400 ευρώ για ένα τέτοιο μηχάνημα (digital) είναι λίγα, γνώμη μου.

Έτσι ακριβώς είναι. Βασικά δεν θέλω να φύγω από το PC αλλά αν αναγκαστώ λόγω τιμών καρτών (αν δεν βρίσκεις δηλαδή 3060/6700 κάτω από 400 ευρώ ε εντάξει κοροϊδία είναι) τότε αναγκαστικά σε κονσόλα, και λέω ότι τείνω προς το PS5 λόγω των exclusives αφού το SeX δεν δίνει κάτι παραπάνω μέχρι στιγμής (έχει πιο δυνατό hardware και τα games για κάποιο ανεξήγητο λόγο τρέχουν στα ίδια settings). Φυσικά το PC μου δεν θα το πετάξω από το παράθυρο αν πάρω PS5, αν βγει κάτι καλό στο game pass θα μπορέσω να το παίξω εκεί, σε 1080p βέβαια αλλά τουλάχιστον θα μπορώ. Τώρα αν τους επόμενους μήνες γίνει κάνα μπαμ από μεριάς Microsoft και τα games αρχίζουν και εκμεταλλεύονται καλύτερα το δυνατότερο hardware και υπάρχουν διαφοροποιήσεις στα settings ή στην ανάλυση υπέρ του XBOX και βγαίνουν και αρκετά και ενδιαφέροντα exclusives τότε το δίνω το κατοστάρικο για το XBOX. Αυτό που με καίει είναι τα 60fps, γιατί έχω συνηθίσει τόσα χρόνια και θα δυσκολευτώ με τα 30 και είναι κρίμα, αλλά βλέπω ότι έστω και με παραχωρήσεις στην ανάλυση μπορώ να τα έχω στις κονσόλες οπότε κομπλέ από αυτό το θέμα. Άλλωστε στην κονσόλα παίζεις καναπεδάτος από 3-4 μέτρα μακριά οπότε δεν γίνεται τόσο εμφανής η πτώση της ανάλυσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Έτσι ακριβώς είναι. Βασικά δεν θέλω να φύγω από το PC αλλά αν αναγκαστώ λόγω τιμών καρτών (αν δεν βρίσκεις δηλαδή 3060/6700 κάτω από 400 ευρώ ε εντάξει κοροϊδία είναι) τότε αναγκαστικά σε κονσόλα, και λέω ότι τείνω προς το PS5 λόγω των exclusives αφού το SeX δεν δίνει κάτι παραπάνω μέχρι στιγμής (έχει πιο δυνατό hardware και τα games για κάποιο ανεξήγητο λόγο τρέχουν στα ίδια settings). Φυσικά το PC μου δεν θα το πετάξω από το παράθυρο αν πάρω PS5, αν βγει κάτι καλό στο game pass θα μπορέσω να το παίξω εκεί, σε 1080p βέβαια αλλά τουλάχιστον θα μπορώ. Τώρα αν τους επόμενους μήνες γίνει κάνα μπαμ από μεριάς Microsoft και τα games αρχίζουν και εκμεταλλεύονται καλύτερα το δυνατότερο hardware και υπάρχουν διαφοροποιήσεις στα settings ή στην ανάλυση υπέρ του XBOX και βγαίνουν και αρκετά και ενδιαφέροντα exclusives τότε το δίνω το κατοστάρικο για το XBOX. Αυτό που με καίει είναι τα 60fps, γιατί έχω συνηθίσει τόσα χρόνια και θα δυσκολευτώ με τα 30 και είναι κρίμα, αλλά βλέπω ότι έστω και με παραχωρήσεις στην ανάλυση μπορώ να τα έχω στις κονσόλες οπότε κομπλέ από αυτό το θέμα. Άλλωστε στην κονσόλα παίζεις καναπεδάτος από 3-4 μέτρα μακριά οπότε δεν γίνεται τόσο εμφανής η πτώση της ανάλυσης..

Συμφωνώ σε όλα, αυτό που δεν μπορώ να δεχθώ είναι η παρουσία και ισχυρού gaming pc και xbox ταυτόχρονα αφού στην ουσία μιλάμε για την ίδια ακριβώς πλατφόρμα και δύναμη απλά σε διαφορετική μορφή. Συνεπώς ή θα επενδύσεις σε μια καλή κάρτα επιπέδου 3060/5700 ή θα πάρεις ένα Χ, αν κάνεις και τα δύο τότε απλά θα έχεις και ένα 2ο pc στο σαλόνι σου το οποίο φυσικά έχει καλύτερο gamepass από το αντίστοιχο για pc και όλες τις ευκολίες του καναπέ όπως είπες. Λογικά όμως, επειδή θα έχεις και κάποιο backlog σε άλλες πλατφόρμες όπως πχ steam,epic,ubi κτλ, συν του ότι το pc σου είναι ήδη αρκετά δυνατό και δεν θέλεις φυσικά να το αποχωριστείς, η επένδυση σε μια gpu και ένα ps5 μου φαίνεται πιο λογική επιλογή.

Και είναι φυσικά γεγονός πως η πτώση της ανάλυσης δεν γίνεται εύκολα εμφανής όσο μεγαλώνει η απόσταση θέασης και το ξέρουν αυτό οι delelopers για αυτό επέλεξαν το dynamic resolution ώστε να σου δώσουν κάτι πιο προφανές και με μεγαλύτερη επίδραση στην εμπειρία που είναι τα 60fps έναντι των 30fps. Τα οποία 60fps φυσικά έχουμε στο pc εδώ και κάτι χρόνια αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο, τα υποδέχθηκαν με ενθουσιασμό στις νέες κονσόλες..θέλω να πω ok, δεν το είχαν, αλλά δεν έπαθα και σοκ όταν το είδα και δεν μπορώ να δεχθώ τον ενθουσιασμό τους γιατί εδώ και πόσα χρόνια έτσι παίζουμε στα pc μας..

@chncynic

σε ακούω φίλε, γιατί είσαι confused?

 

Επεξ/σία από music_lover
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ή κονσόλα θα πάρω ή κάρτα. Εντάξει καλά και τα exclusives του PS5 αλλά όχι να πάρω και κάρτα και PS5, δεν θα βρίσκω χρόνο να παίξω και στα δύο, δεν θα κρατήσει για πάντα το lockdown :P Απλά τα exclusives θα μετρήσουν θετικά υπέρ του PS5 αν τελικά πάω σε κονσόλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...