Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μεγάλο ρόλο νομίζω θα παίξει με το αν το DML είναι καλύτερο από την λύση DLSS που ετοιμάζει η AMD. Κατά τα άλλα φαντάζομαι αυτά που λένε οι διάφοροι YTbers ότι το PS5 έχει στοιχεία RDNA 3 μέσα είναι μπούρδες.

Όλα είναι μπούρδες. Εκτός απο 2-3 εδώ μέσα που έχουν κάποιες γνώσεις ( όχι εγώ προφανώς) οι περισσότεροι εδώ απλά γράφουν μπούρδες και ό,τι βλέπουν/θέλουν να βλέπουν στο youtube. Δεν είναι πετρετζίκης αυτά παίδες, θέλουν background. Οπότε παίξτε κάνα game και αν η κονσόλα βουίζει στείλτε την για αλλαγή. Μέχρι εκεί πρέπει να έχουμε άποψη ευτυχώς ή δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα μιά απάντηση στο παρακάτω ερώτημα:

Έχω το PS4 Pro μου και όλη η βιβλιοθήκη μου είναι digital.

Αν αγοράσω το PS5 και κάνω download τα παιχνίδια, τί γίνεται με το PS4? Παραμένουν τα παιχνίδια και εκει? Το έχετε τεστάρει όσοι έχετε PS5?

Έχω ετοιμάσει το PS4 με όλα τα games που έχουν ελληνικούς υπότιτλους (πλήν του SciFi delivery boy) να το στείλω δώρο στον πατέρα μου, εφόσον όμως τα παιχνίδια μπορούν να παίζουν τόσο από το PS4 όσο και από το PS5.

Ο πατέρας μου είναι 64 χρονών και περιμένει πώς και πώς να παίξει God Of War.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Ο πατέρας μου είναι 64 χρονών και περιμένει πώς και πώς να παίξει God Of War.

Καλά μόλις βγει το Ragnarok έχει αγορά PS5 και battle με Thor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Ο πατέρας μου είναι 64 χρονών και περιμένει πώς και πώς να παίξει God Of War.

Αυτα ειναι.Ο δικος μου 76 ετων,μονο bowling στο wii εχει παιξει.Διαφορετικα τα videogames  θεωρει κλασσικα οτι ειναι για "παιδια".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Θα ήθελα μιά απάντηση στο παρακάτω ερώτημα:

Έχω το PS4 Pro μου και όλη η βιβλιοθήκη μου είναι digital.

Αν αγοράσω το PS5 και κάνω download τα παιχνίδια, τί γίνεται με το PS4? Παραμένουν τα παιχνίδια και εκει? Το έχετε τεστάρει όσοι έχετε PS5?

Έχω ετοιμάσει το PS4 με όλα τα games που έχουν ελληνικούς υπότιτλους (πλήν του SciFi delivery boy) να το στείλω δώρο στον πατέρα μου, εφόσον όμως τα παιχνίδια μπορούν να παίζουν τόσο από το PS4 όσο και από το PS5.

Ο πατέρας μου είναι 64 χρονών και περιμένει πώς και πώς να παίξει God Of War.

:)  ναι κανονικά και μπορείς να παίζεις και ταυτόχρονα, έχεις ένα ps4 primary και ένα ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, chncynic είπε

Σε διάβασα μια χαρά. Απλά μέσα στο 'Πάρε gpu' είπες και αν όχι gpu παρε ps5 γιατί έχει exclusives και όχι xbox γιατί δεν έχει.

Δεν διαφωνώ με κάτι, άποψή σου είναι, απλά αν λέμε οτι έχει καλά exclusives το ps5 πρέπει να υπάρχει ένα metric. Αυτό είναι το metacritic καλώς η κακώς και ο klainmaingr είπε ακριβώς αυτό. Και του είπες οτι δεν μετράει.

Confusion - GPU να πάρει.

Διάβασες αλλά δεν κατάλαβες ή μάλλον κατάλαβες αυτό που ήθελες. Ποτέ δεν του είπα μην παίρνεις xbox λόγω της έλλειψης exclusives. Του είπα ότι δεν έχει νόημα να έχει και gaming pc και xbox γιατί θα παίζει τα ΙΔΙΑ ακριβώς games ενώ αν έχει gaming pc και ps5 θα μπορεί να παίξει και αρκετά exclusives από την εποχή του ps4 για τα οποία φαίνεται πως ενδιαφέρεται, που διαφωνείς με αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Θα ήθελα μιά απάντηση στο παρακάτω ερώτημα:

Έχω το PS4 Pro μου και όλη η βιβλιοθήκη μου είναι digital.

Αν αγοράσω το PS5 και κάνω download τα παιχνίδια, τί γίνεται με το PS4? Παραμένουν τα παιχνίδια και εκει? Το έχετε τεστάρει όσοι έχετε PS5?

Έχω ετοιμάσει το PS4 με όλα τα games που έχουν ελληνικούς υπότιτλους (πλήν του SciFi delivery boy) να το στείλω δώρο στον πατέρα μου, εφόσον όμως τα παιχνίδια μπορούν να παίζουν τόσο από το PS4 όσο και από το PS5.

Ο πατέρας μου είναι 64 χρονών και περιμένει πώς και πώς να παίξει God Of War.

Εφόσον έχεις το ps4 σαν primary console θα μπορεί να παίζει εκεί ο πατέρας σου με το δικό του account. Εσυ θα πρέπει να είσαι logged in με το δικό σου account στο ps5 ώστε να μπορέις να κάνεις ότι χρειάζεται.

Είχα κάνει το ίδιο με τις ανηψιές μου. Έκανα primary την κονσόλα τους και μετά έβγαλα το acc μου. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι εσυ πρέπει να είσαι πάντα online.

2 λεπτά πριν, Daredevil είπε

:)  ναι κανονικά και μπορείς να παίζεις και ταυτόχρονα, έχεις ένα ps4 primary και ένα ps5

Ώπα, γίνεται να έχει primary και τις δύο επειδή είναι απο άλλη γενιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Εφόσον έχεις το ps4 σαν primary console θα μπορεί να παίζει εκεί ο πατέρας σου με το δικό του account. Εσυ θα πρέπει να είσαι logged in με το δικό σου account στο ps5 ώστε να μπορέις να κάνεις ότι χρειάζεται.

Είχα κάνει το ίδιο με τις ανηψιές μου. Έκανα primary την κονσόλα τους και μετά έβγαλα το acc μου. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι εσυ πρέπει να είσαι πάντα online.

Ώπα, γίνεται να έχει primary και τις δύο επειδή είναι απο άλλη γενιά;

ναι κανονικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

όχι όχι, ps1 είχα :P και από τότε μόνο PC, γι' αυτό έχω πάθει πολιτισμικό σοκ :P

Θα μιλησω με γνωμονα το οικονομικο κομματι...Την δεδομενη στιγμη τις καρτες γραφικων τις πληρωνεις με καπελο και αφου δεν υπαρχουν πολλες κυκλοφοριες απο παιχνιδια για μενα ειναι να ριξεις ακυρο αφου μια χαρα θα σε βγαλει η 2060 απλα κατεβαζοντας μερικα φιλτρα στα option.Επειδη δεν εχω εμπειρια απο nintendo μερια δεν θα εκφερω αποψη τι αξιζει γιατι τελευταια φορα που επαιξα παιχνιδια της ειναι στο super nes...Οποτε μενει xbox/ps5 το game pass καλη επιλογη αλλα και αυτην την εχεις και στο pc χωρις να χρειαζεται να ριξεις περαιτερω χρηματα για κονσολα.Οποτε μενει το ps5 που αν το βρεις απο καταστημα και οχι scalper θα την παρεις στην τιμη που οριζει ο κατασκευαστης χωρις σομπρερο αντιθετα με την καρτα.Μπορει να μην εχει πολλες κυκλοφοριες για το 5 ακομη αλλα η δυνατοτητα του BC ειναι αρκετη ωστε να επενδυσεις στην κονσολα ωστε να παιξεις αρκετους exclusive τιτλους και μαλιστα θα τσιμπησεις παιχνιδια σε τιμες ξεφτιλα και οχι 70αρια οπως γραφουν εδω μεσα.Μεχρι να τελειωσεις με ολα τα exclusive πιστεψε με θα εχουν βγει και αλλα παιχνιδια για το 5.

Η ερωτηση που πρεπει να κανεις στο εαυτο σου ειναι τι παιχνιδια θελεις να παιξεις και θα παρεις την απαντηση σου.

Εγω σαν pc gamer πηρα ps4 μονο κ μονο για παιξω τα εξης:

Last of us 1 & 2, God of war, Days gone,Infamous,Horizon zero dawn,Ratchet & clank,Bloodborne,Journey, Uncharted 1-4 & lost legacy, Shadow of colossus, Detroit human, The order 1886.Αυτα τα εχω τελειωσει ολα και τα εχω κανει πλατινα εκτος απο το bloodborne που μαλλον θα παιχτει μια και καλη στο 5 λογω 60αρι καρε και μετα ισως το Journey που δωθηκε τσαμπε καποια στιγμη στην καραντινα.

Στην λιστα μου θελω να βαλω επισης το heavy rain/beyond two souls, until dawn, ghost of tsushima,spiderman, spiderman miles morales, hidden agenda, god of war 3, knack 1 & 2.

Να σημειωθει καπου εδω οτι τα boldarismena ειναι και στο pc με την διαφορα οτι στο ps4 θα τα βρεις πιο φθηνα για αγορα.Γενικα οι κουβεντες οτι θα ερθουν και στο pc τα παιχνιδια της σονυ εγω το ακουω βερεσε γιατι περιμενα απο εποχη ps3 να παιξω το last of us και μαντεψε ποτε τελικα το επαιξα το παιχνιδι..Νομιζω το γεγονος οτι πεταξε 2 τιτλους στο pc οπως horizon/death stranding δεν νομιζω να γινει και με αλλους τιτλους πιο πολυ εγινε για να προσελκυσει κοσμο στο οικοσυστημα της μακαρι να βγω ψευτης αλλα ειδικα το horizon 2 μην περιμενεις να το δεις στο pc. hype train δημιουργησε αν με ρωτας εμενα.Δεν προκειται να δεις με τιποτα το last of us στο Pc η τουλαχιστον αυτο πιστευω εγω.

Btw επειδη καποιος το ζητησε τι εχουμε παιξει

https://www.exophase.com/psn/user/Dy1ngW1sh/

Επεξ/σία από icenex
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Η πιο σημαντική κουβέντα όμως. Όπου και να δείς θα βρείς exclusives. Τι να τα κάνω αν είναι shovelware ή μετριότητες.

Για μένα αξίζουν 25, για σένα 15, για άλλον 10, για άλλον κανένα, το metacritic όπως βλέπεις, όταν μπαίνει στην εξίσωση το προσωπικό γούστο του καθενός δεν έχει λόγο στο τι αξίζει και τι όχι, είναι ένα σύνολο προσωπικών κριτικών που επειδή έχουν την εμπειρία και ανήκουν στην gaming βιομηχανία, αντανακλούν φυσικά μια δεδομένη ποιότητα αλλά στην τελική ο καταναλωτής είναι αυτός που θα κρίνει την αξία της. Διάβαζα πχ απίστευτες κριτικές όλα αυτά τα χρόνια για το Journey που ανήκει στα must play και όταν τελικά το δοκίμασα στο ps4 και τελείωσε, είπα μέσα μου, τι μ@λ@κί@ ήταν αυτό?! Έπεσα θύμα των κριτικών και έχασα τον χρόνο μου. Προφανώς και ανήκουν στα must play όσα έχουν τον ανάλογο τίτλο αλλά δεν κάνουν για όλους.

https://www.metacritic.com/game/playstation-3/journey

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ!! 💪🤘

E8506508-608-C-4334-9090-C43622865091.jp

Το παρακάτω αφορούν  και το seX προφανώς. Είναι μια απάντηση στους καμένους (όχι υγιείς) PCMR χρήστες που ένα χρόνο τώρα λοιδορούσαν τις next gen για τις δυνατότητες τους. Και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα..... ακόμα θυμάμαι σχόλια που έκαναν συγκρίσεις των twins με max 2060/2070.....

Λογικό όμως απο τη μια, μιάς και η RTX 2080 έχει 64Rops με μέσο όρο 2000Mhz boost clock = 128 GPixels/s ενώ το PS5 με 2233 Mhz και 64Rop's =  143GPixels/s. Το περίεργο είναι εαν λάβουμε το test ως αληθές οτι ενώ θεωρητικά το PS5 έχει περίπου 11,7% παραπάνω pixel fillrate, στο τέστ φαίνεται να έχει κοντά 45% πάνω fillrate! Ποτς Γκεν Αυτό ?

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nekrik είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Λογικό όμως απο τη μια μιάς και η RTX 2080 έχει 64Rops με μέσο όρο 2000Mhz boost clock = 128 GPixels/s ενώ το PS5 με 2033 Mhz και 64Rop's =  143GPixels. Το περίεργο είναι εαν λαβουμε το test ως αληθές οτι ενώ θεωρητικά το PS5 έχει περίπου 11,7% παραπάνω pixel fillrate στο τεστ φαίνεται να έχει κοντά 45% πάνω fillrate! Ποτς Γκεν Αυτό ?

Εν τω μεταξύ ακόμα να χωνέψω ότι έδωσα 750 ευρώ πριν 2 χρόνια για να πάρω την GigaByte 2080 Gaming OC και τώρα με ρίχνει φάπες μηχάνημα που κοστίζει 400 ευρώ (το digital) και έχει μέσα Ryzen Zen 2, 2080 similar gpu και πόσα giga nvme..με πόση χασούρα τα πουλάνε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, music_lover είπε

Διάβασες αλλά δεν κατάλαβες ή μάλλον κατάλαβες αυτό που ήθελες. Ποτέ δεν του είπα μην παίρνεις xbox λόγω της έλλειψης exclusives. Του είπα ότι δεν έχει νόημα να έχει και gaming pc και xbox γιατί θα παίζει τα ΙΔΙΑ ακριβώς games ενώ αν έχει gaming pc και ps5 θα μπορεί να παίξει και αρκετά exclusives από την εποχή του ps4 για τα οποία φαίνεται πως ενδιαφέρεται, που διαφωνείς με αυτό?

Στο οτι μπορεί να έχει και το xbox εξλούσιβς παλιά απο το 360 που μπορεί να μην θεωρείς καλά και αυτό είναι το point μου. Μήν πάμε σε πίσω γενιές και μετράμε exclusives σαν αγορά νεας κονσόλας σε κάποιον που έχει δυνατό πισί - Είναι ηλίθιο by default. Anyhow. Τελευταία απάντηση γιατί κουράζουμε. GPU προς το παρόν για τον φίλο, όλα τα άλλα οδοντόκρεμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, nekrik είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ!! 💪🤘

E8506508-608-C-4334-9090-C43622865091.jp

Το παρακάτω αφορούν  και το seX προφανώς. Είναι μια απάντηση στους καμένους (όχι υγιείς) PCMR χρήστες που ένα χρόνο τώρα λοιδορούσαν τις next gen για τις δυνατότητες τους. Και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα..... ακόμα θυμάμαι σχόλια που έκαναν συγκρίσεις των twins με max 2060/2070.....

Λογικό όμως απο τη μια, μιάς και η RTX 2080 έχει 64Rops με μέσο όρο 2000Mhz boost clock = 128 GPixels/s ενώ το PS5 με 2233 Mhz και 64Rop's =  143GPixels/s. Το περίεργο είναι εαν λάβουμε το test ως αληθές οτι ενώ θεωρητικά το PS5 έχει περίπου 11,7% παραπάνω pixel fillrate, στο τέστ φαίνεται να έχει κοντά 45% πάνω fillrate! Ποτς Γκεν Αυτό ?

Το συγκριτικό με τις GPU το έκανε ο τύπος εδώ. Δεν έχω ιδέα για αυτά που με ρωτάς αλλά ούτε μπορώ και να του προσάψω δόλο με βάση το βιογραφικό του. Στείλε του email μπας και έχει ανακαλύψει τίποτα κρυμμένες σάλτσες στις next gen. 😛

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nekrik είπε

Σε μένα με 40ωρες περίπου DeS δεν μου έκανε κρασαρίσματα μεσα στο game ή φριζαρίσματα.Κανά δυο φορές μόνο, δεν μου ξεκίνησε πέρα απο το splash screen. Κάποιο bug με το drm check ίσως.  

Εντάξει εγώ δεν είμαι και τυπικός χρήστης του DeS, με την έννοια στριμάρω από το ps5 και παίζω online αρκετά και ψάχνω πράματα στο menu (κυρίως αγκομαχάω με τα settings στο voice chat 😆). Οπότε ίσως κάνω tax το σύστημα πολύ παραπάνω από κάποιον που απλά παίζει solo και offline. Γενικά το friends system του ps5 σε σχέση με το παλιό είναι ακαταλαβίστικο, σου δείχνει μόνο τα recent parties και όποιους παίζουν από κάτω και μπερδεύεσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...