Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, chncynic είπε

Στο οτι μπορεί να έχει και το xbox εξλούσιβς παλιά απο το 360 που μπορεί να μην θεωρείς καλά και αυτό είναι το point μου. Μήν πάμε σε πίσω γενιές και μετράμε exclusives σαν αγορά νεας κονσόλας σε κάποιον που έχει δυνατό πισί - Είναι ηλίθιο by default. Anyhow. Τελευταία απάντηση γιατί κουράζουμε. GPU προς το παρόν για τον φίλο, όλα τα άλλα οδοντόκρεμες

Εξήγησε μας γιατί είναι ηλίθιο να μετράμε exclusives στην αγορά νέας κονσόλας σε κάποιον που έχει δυνατό pc.

Η δύναμη του pc του θα τον βοηθήσει να παίξει τα exclusives σε περιβάλλον windows? Δεν σε πιάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εξήγησε μας γιατί είναι ηλίθιο να μετράμε exclusives στην αγορά νέας κονσόλας σε κάποιον που έχει δυνατό pc.

Η δύναμη του pc του θα τον βοηθήσει να παίξει τα exclusives σε περιβάλλον windows? Δεν σε πιάνω.

η δύναμη του pc του θα τον παρηγορήσει που δεν μπορεί να παίξει κάτι πέρα από τα multiplatform 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

η δύναμη του pc του θα τον παρηγορήσει που δεν μπορεί να παίξει κάτι πέρα από τα multiplatform 😆

Θα μπορεί να παίξει και με emulators, PS Now, Xcloud κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εξήγησε μας γιατί είναι ηλίθιο να μετράμε exclusives στην αγορά νέας κονσόλας σε κάποιον που έχει δυνατό pc.

Η δύναμη του pc του θα τον βοηθήσει να παίξει τα exclusives σε περιβάλλον windows? Δεν σε πιάνω.

ΝΕΑΣ κονσόλας = 400/500 ευρώ για παλαιότερα exclusives δλδ. Είναι ηλίθιο να μιλάμε για exclusives παλαιότερων γενεών γιατί η καινούρια έχει 1,5 νέο exclusive προς το παρόν. Το πισί έχει πιο πολλά exclusives απο το ps5 αν πάμε προς τα πίσω δεν νομίζεις? Αυτό είναι το point εδώ.

Είτε καταλαβαίνεις τι λέω είτε όχι, be the bigger man και άστο να πάει. Δεν βοηθάμε τον φίλο πλέον, μετράμε τα απαυτά μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ilos είπε

και ψάχνω πράματα στο menu (κυρίως αγκομαχάω με τα settings στο voice chat 😆). Οπότε ίσως κάνω tax το σύστημα πολύ παραπάνω από κάποιον που απλά παίζει solo και offline. Γενικά το friends system του ps5 σε σχέση με το παλιό είναι ακαταλαβίστικο, σου δείχνει μόνο τα recent parties και όποιους παίζουν από κάτω και μπερδεύεσαι.

αχ εκανα σημερα το πρωτο παρτυ chat στο ps5. τι ήταν αυτό που τράβηξα με τα μενου μεχρι να το βρω  😂

ερωτηση. μηπως εχεις εντοπίσει πως μειώνεις τον ηχο απο το παιχνίδι για να ακους μονο τον συμπαίχτη σου? η να το χαμηλώσεις ξερω γω? μονο μεσα απο τα settings του παιχνιδιου ? εχω την εντύπωση οτι στο ps4 γινότανε από κ απο τα settings του Party. θα μου πεις βέβαια  αφου έφτασες μέχρι εκεί καλα 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

η δύναμη του pc του θα τον παρηγορήσει που δεν μπορεί να παίξει κάτι πέρα από τα multiplatform 😆

Το μόνο που χάνεις με το PC είναι τα exclusives του PS5 που δεν θα βγουν σε υπολογιστή. Του XBOX υπάρχουν έτσι και αλλιώς στο game pass. Από εκεί και πέρα έχεις mouse και keyboard παντού και όχι μόνο σε όσα τους κ@βλ@σει τους devs, mods, reshade, 60fps σε όλα τα games, σταθερή ανάλυση χωρίς upscaling και αν σε κάποιο game δεν κρατάει 60άρι χαμηλώνεις 1-2 settings από ultra σε high που δεν κάνουν και διαφορά στα visuals και το έχεις το 60άρι χωρίς να χάσεις σε ανάλυση, ενώ στην κονσόλα δεν μπορείς να πειράξεις ξεχωριστά τα settings. Έχεις πολύ καλύτερες προσφορές σε games επίσης στο PC. Το πρόβλημα είναι το κόστος, ειδικά αν χτίζεις από την αρχή. Τώρα εγώ που έχω ήδη το PC αν βρω GPU αντίστοιχη των κονσολών στα 300-350 εννοείται θα πάρω GPU, γιατί θα πουλήσω και την τωρινή μου και θα μου βγει λιγότερο. Αλλά αν είναι για ίδια GPU να δώσω περισσότερα λεφτά απ' ότι κάνει ολόκληρη η κονσόλα ε εντάξει είναι κοροϊδία..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Θα μπορεί να παίξει και με emulators, PS Now, Xcloud κλπ

οσα  δοκιμασα να παιξω με αυτά τα cloud η εμπειρία χρήσης ηταν πολύ κατώτερη απο το να παίζεις απευθείας στη κονσόλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

αχ εκανα σημερα το πρωτο παρτυ chat στο ps5. τι ήταν αυτό που τράβηξα με τα μενου μεχρι να το βρω  😂

ερωτηση. μηπως εχεις εντοπίσει πως μειώνεις τον ηχο απο το παιχνίδι για να ακους μονο τον συμπαίχτη σου? η να το χαμηλώσεις ξερω γω? μονο μεσα απο τα settings του παιχνιδιου ? εχω την εντύπωση οτι στο ps4 γινότανε από κ απο τα settings του Party. θα μου πεις βέβαια  αφου έφτασες μέχρι εκεί καλα 😂 

Μέσα από τα settings του παιχνιδιού εγώ τα αλλάζω. Δε θέλω να μπλέκω με τα menu πάλι, γιατί ξεχνάω και που είναι τα πράγματα. Είναι ακριβώς όπως τα bios της amd που έχουν 100000 settings (πολλές φορές και τα ίδια) σε διαφορετικές μεριές.😆

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chncynic είπε

ΝΕΑΣ κονσόλας = 400/500 ευρώ για παλαιότερα exclusives δλδ. Είναι ηλίθιο να μιλάμε για exclusives παλαιότερων γενεών γιατί η καινούρια έχει 1,5 νέο exclusive προς το παρόν. Το πισί έχει πιο πολλά exclusives απο το ps5 αν πάμε προς τα πίσω δεν νομίζεις? Αυτό είναι το point εδώ.

Είτε καταλαβαίνεις τι λέω είτε όχι, be the bigger man και άστο να πάει. Δεν βοηθάμε τον φίλο πλέον, μετράμε τα απαυτά μας.

 

Περιέργως βέβαια ο άνθρωπος που ζήτησε τη γνώμη/βοήθεια του forum είπε πώς τον ενδιαφέρουν τα exclusives της Sony είτε αναφερόταν στα PS4 που υπάρχουν ή στα PS5 που θα έρθουν.

Δε μίλησε ούτε για Xbox 360 exclusives, ούτε για Switch exclusives ούτε για PC exclusives.

Το ότι για σένα είναι ηλίθιο να μιλάμε για exclusives παλαιότερων γενιών είναι δεκτό αλλά πιθανόν να μην ισχύει για το παλικάρι που υποτίθεται θες να βοηθήσεις.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

οσα  δοκιμασα να παιξω με αυτά τα cloud η εμπειρία χρήσης ηταν πολύ κατώτερη απο το να παίζεις απευθείας στη κονσόλα 

Εγώ τέλειωσα witcher + plagues tale στο κινητό :D θέλει καλές συνδέσεις και μάλλον ελλάδα κουβάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chncynic είπε

ΝΕΑΣ κονσόλας = 400/500 ευρώ για παλαιότερα exclusives δλδ. Είναι ηλίθιο να μιλάμε για exclusives παλαιότερων γενεών γιατί η καινούρια έχει 1,5 νέο exclusive προς το παρόν. Το πισί έχει πιο πολλά exclusives απο το ps5 αν πάμε προς τα πίσω δεν νομίζεις? Αυτό είναι το point εδώ.

Είτε καταλαβαίνεις τι λέω είτε όχι, be the bigger man και άστο να πάει. Δεν βοηθάμε τον φίλο πλέον, μετράμε τα απαυτά μας.

 

Μα όπως είπε, δεν είχε πριν ps4 οπότε δεν έχει παίξει κανένα από αυτά, γιατί να μην τον ενδιαφέρουν? Άσε που ο ίδιος είπε "με ενδιαφέρουν", δεν του είπα εγώ "ενδιαφέρσου" με το ζόρι για αυτά. Χωριστά το γεγονός ότι έχει ήδη gaming pc με rtx2060, οπότε αν θέλει δλδ έχει ήδη την δυνατότητα να παίξει όλα τα exclusives των windows. Σήμερα είσαι ντεφορμέ. Τεσπά, πάμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Περιέργως βέβαια ο άνθρωπος που ζήτησε τη γνώμη/βοήθεια του forum είπε πώς τον ενδιαφέρουν τα exclusives της Sony είτε αναφερόταν στα PS4 που υπάρχουν ή στα PS5 που θα έρθουν.

Δε μίλησε ούτε για Xbox 360 exclusives, ούτε για Switch exclusives ούτε για PC exclusives.

Το ότι για σένα είναι ηλίθιο να μιλάμε για exclusives παλαιότερων γενιών είναι δεκτό αλλά πιθανόν να μην ισχύει για το παλικάρι που υποτίθεται θες να βοηθήσεις.

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Περιέργως βέβαια ο άνθρωπος που ζήτησε τη γνώμη/βοήθεια του forum είπε πώς τον ενδιαφέρουν τα exclusives της Sony είτε αναφερόταν στα PS4 που υπάρχουν ή στα PS5 που θα έρθουν.

Δε μίλησε ούτε για Xbox 360 exclusives, ούτε για Switch exclusives ούτε για PC exclusives.

Το ότι για σένα είναι ηλίθιο να μιλάμε για exclusives παλαιότερων γενιών είναι δεκτό αλλά πιθανόν να μην ισχύει για το παλικάρι που υποτίθεται θες να βοηθήσεις.

Ανά μπράβο, αυτό του εξήγησα και εγώ, πες τα γιατί θα μας βγάλουν και τρελούς (εκτός από ηλίθιους..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chncynic είπε

Εγώ τέλειωσα witcher + plagues tale στο κινητό :D θέλει καλές συνδέσεις και μάλλον ελλάδα κουβάς

ναι δεν ειναι μονο αυτο μωρε , κ η αποκριση δεν ειναι το ιδιο κ η ανάλυση κακα τα ψέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το μόνο που χάνεις με το PC είναι τα exclusives του PS5 που δεν θα βγουν σε υπολογιστή. Του XBOX υπάρχουν έτσι και αλλιώς στο game pass. Από εκεί και πέρα έχεις mouse και keyboard παντού, mods, reshade, 60fps σε όλα τα games και όχι μόνο σε όσα τους κ@βλ@σει τους devs, σταθερή ανάλυση χωρίς upscaling και αν σε κάποιο game δεν κρατάει 60άρι χαμηλώνεις 1-2 settings από ultra σε high που δεν κάνουν και διαφορά στα visuals και το έχεις το 60άρι χωρίς να χάσεις σε ανάλυση, ενώ στην κονσόλα δεν μπορείς να πειράξεις ξεχωριστά τα settings. Έχεις πολύ καλύτερες προσφορές σε games επίσης στο PC. Το πρόβλημα είναι το κόστος, ειδικά αν χτίζεις από την αρχή. Τώρα εγώ που έχω ήδη το PC αν βρω GPU αντίστοιχη των κονσολών στα 300-350 εννοείται θα πάρω GPU, γιατί θα πουλήσω και την τωρινή μου και θα μου βγει λιγότερο. Αλλά αν είναι για ίδια GPU να δώσω περισσότερα λεφτά απ' ότι κάνει ολόκληρη η κονσόλα ε εντάξει είναι κοροϊδία..

φίλε και εγώ pc gamer είμαι κυρίως γιατί τα games που παίζω είναι μόνο στο pc (mmos,mobas,rts) αλλά δεν θα δώσω €800 για 3070 που αντιστοιχεί στις νέες κονσόλες, θα πάω σε ps5 με €500 να παίζω multiplatform+exclusives

όταν ηρεμήσει η αγορά των gpus θα σκεφτώ για upgrade στο pc

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...