Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sndev είπε

ναι δεν ειναι μονο αυτο μωρε , κ η αποκριση δεν ειναι το ιδιο κ η ανάλυση κακα τα ψέματα

Ναι δεν είναι για όλα τα games προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cariolanoc είπε

φίλε και εγώ pc gamer είμαι κυρίως γιατί τα games που παίζω είναι μόνο στο pc (mmos,mobas,rts) αλλά δεν θα δώσω €800 για 3070 που αντιστοιχεί στις νέες κονσόλες, θα πάω σε ps5 με €500 να παίζω multiplatform+exclusives

όταν ηρεμήσει η αγορά των gpus θα σκεφτώ για upgrade στο pc

H 3070 είναι πολύ πάνω από τις νέες κονσόλες. Η 3060Ti είναι λίγο καλύτερη, οπότε ένα tier κάτω, η 3060 και η αντίστοιχη AMD θα είναι στα ίσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε

φίλε και εγώ pc gamer είμαι κυρίως γιατί τα games που παίζω είναι μόνο στο pc (mmos,mobas,rts) αλλά δεν θα δώσω €800 για 3070 που αντιστοιχεί στις νέες κονσόλες, θα πάω σε ps5 με €500 να παίζω multiplatform+exclusives

όταν ηρεμήσει η αγορά των gpus θα σκεφτώ για upgrade στο pc

One of us.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το μόνο που χάνεις με το PC είναι τα exclusives του PS5 που δεν θα βγουν σε υπολογιστή. Του XBOX υπάρχουν έτσι και αλλιώς στο game pass. Από εκεί και πέρα έχεις mouse και keyboard παντού και όχι μόνο σε όσα τους κ@βλ@σει τους devs, mods, reshade, 60fps σε όλα τα games, σταθερή ανάλυση χωρίς upscaling και αν σε κάποιο game δεν κρατάει 60άρι χαμηλώνεις 1-2 settings από ultra σε high που δεν κάνουν και διαφορά στα visuals και το έχεις το 60άρι χωρίς να χάσεις σε ανάλυση, ενώ στην κονσόλα δεν μπορείς να πειράξεις ξεχωριστά τα settings. Έχεις πολύ καλύτερες προσφορές σε games επίσης στο PC. Το πρόβλημα είναι το κόστος, ειδικά αν χτίζεις από την αρχή. Τώρα εγώ που έχω ήδη το PC αν βρω GPU αντίστοιχη των κονσολών στα 300-350 εννοείται θα πάρω GPU, γιατί θα πουλήσω και την τωρινή μου και θα μου βγει λιγότερο. Αλλά αν είναι για ίδια GPU να δώσω περισσότερα λεφτά απ' ότι κάνει ολόκληρη η κονσόλα ε εντάξει είναι κοροϊδία..

Ό,τι και να πάρεις PC/Switch/Xbox/PS είναι πλέον πολύ διακριτό του τι χάνεις και τι κερδίζεις.

Για μένα οι βιβλιοθήκες και των 4 είναι πλέον πολύ ξεκάθαρες και κάνουν την επιλογή του τι είναι πραγματικά για σένα έυκολη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

H 3070 είναι πολύ πάνω από τις νέες κονσόλες. Η 3060Ti είναι λίγο καλύτερη, οπότε ένα tier κάτω, η 3060 και η αντίστοιχη AMD θα είναι στα ίσα..

είπα πιο πριν ότι δεν συμφωνώ με αυτό γιατί μιλάμε για custom chip με πολύ καλύτερο optimization από τα pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mitroglou7 είπε

Ό,τι και να πάρεις PC/Switch/Xbox/PS είναι πλέον πολύ διακριτό του τι χάνεις και τι κερδίζεις.

Για μένα οι βιβλιοθήκες και των 4 είναι πλέον πολύ ξεκάθαρες και κάνουν την επιλογή του τι είναι πραγματικά για σένα έυκολη.

Εγώ μόνο τα games του PS5 βλέπω να διαφέρουν. Τα "exclusives" του XBOX υπάρχουν και στο game pass για το PC ενώ το switch δεν το βάζω καν στην εξίσωση αφού δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα. Είναι portable και με πολύ αδύναμο hardware. Ένας που είναι ανάμεσα στο PC και στο XBOX/PS5 δεν θα σκεφτεί το switch προφανώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

H 3070 είναι πολύ πάνω από τις νέες κονσόλες. Η 3060Ti είναι λίγο καλύτερη, οπότε ένα tier κάτω, η 3060 και η αντίστοιχη AMD θα είναι στα ίσα..

Σε ωμά χαρακτηριστικά (rasterization,compute power, RT performance, fillrate κλπ) αυτό ισχύει αλλά να ξέρεις ότι όταν γίνεται ένα game pc port (ειδικά από ps) πολλά μπορούν να συμβούν στη πορεία. Μπορεί να είναι σαν το death stranding που τρέχει και σε τοστιέρες και αποδίδει το ίδιο και καλύτερα οπτικά, μπορεί να είναι σαν το RDR2 που πάνω κάτω με παρεμφερές hardware (polaris - rx580) αποδίδει παρόμοια σε pc στα ίδια settings, αλλά μπορεί να σου βγει και σαν το HZD...

Δοκίμασε να τρέξεις το HZD σε HD7770/7850 που ήταν το base ps4 περίπου.😁

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cariolanoc είπε

είπα πιο πριν ότι δεν συμφωνώ με αυτό γιατί μιλάμε για custom chip με πολύ καλύτερο optimization από τα pc

Δες video στο YT, τι fps βγάζει το καθένα..

Μόλις τώρα, ilos είπε

Σε ωμά χαρακτηριστικά (rasterization,compute power, RT performance, fillrate κλπ) αυτό ισχύει αλλά να ξέρεις ότι όταν γίνεται ένα game pc port (ειδικά από ps) πολλά μπορούν αν συμβούν στη πορεία. Μπορεί να είναι σαν το death stranding που τρέχει και σε τοστιέρες και αποδίδει το ίδιο και καλύτερα οπτικά, μπορεί να είναι σαν το RDR2 που πάνω κάτω με παρεμφερές hardware (polaris - rx580) αποδίδει παρόμοια σε pc στα ίδια settings, αλλά μπορεί να σου βγει και σαν το HZD...

Δοκίμασε να τρέξεις το HZD σε HD7770/7850 που ήταν το base ps4 περίπου.😁

Εντάξει οκ, αλλά δεν θα μιλήσουμε με τις ακραίες περιπτώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Περιέργως βέβαια ο άνθρωπος που ζήτησε τη γνώμη/βοήθεια του forum είπε πώς τον ενδιαφέρουν τα exclusives της Sony είτε αναφερόταν στα PS4 που υπάρχουν ή στα PS5 που θα έρθουν.

Δε μίλησε ούτε για Xbox 360 exclusives, ούτε για Switch exclusives ούτε για PC exclusives.

Το ότι για σένα είναι ηλίθιο να μιλάμε για exclusives παλαιότερων γενιών είναι δεκτό αλλά πιθανόν να μην ισχύει για το παλικάρι που υποτίθεται θες να βοηθήσεις.

 

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

νά μπράβο, αυτό του εξήγησα και εγώ, πες τα γιατί θα μας βγάλουν και τρελούς (εκτός από ηλίθιους..).

Σταμάτα τα ad hominem . Δεν είπα κανέναν ηλίθιο προσωπικά. Είπα είναι ηλιθιο να συγκρίνουμε δυναμικες pc με κονσόλες. Επίσης ντεφορμέ :D Δεν με λες και μαχητικό

Δεν είδα να αναφέρει κάπου PS4 ο φίλος σε ό,τι διάβασα. Αν θέλει να παίξει εξκλούσιβς της προηγούμενης γενιάς δεν θα ρωτούσε εδώ, θα έπαιρνε Ps4Pro / PS5

Η πιο λογική σκέψη απο τα λεγόμενα, είναι οτι θέλει να επενδύσει για το εγγύς μέλον είτε σε gpu είτε σε PS5. Και αυτήν τη στιγμή, το πισί δεν έχει αντίπαλο, γιατί η Sony δεν έχει exclusives που να δικαιολογούν την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, chncynic είπε

Η πιο λογική σκέψη απο τα λεγόμενα, είναι οτι θέλει να επενδύσει για το εγγύς μέλον είτε σε gpu είτε σε PS5. Και αυτήν τη στιγμή, το πισί δεν έχει αντίπαλο, γιατί η Sony δεν έχει exclusives που να δικαιολογούν την αγορά.

Οκ θα πάρει τότε PS5 για τα exclusives που ΘΑ έρθουν και δόξα τω θεώ νομίζω κάποιος μπορεί να δείξει εμπιστοσύνη κάποιος στη Sony ότι αυτά όντως θα έρθουν και θα είναι καλά. Φαντάζομαι σε αυτό συμφωνούμε.

Προσπαθώ να καταλάβω το όλο point σου και ομολογώ δε το έχω. Αν πάω σήμερα και αγοράσω μία 3080 δε την αγοράζω για τα παιχνίδια που ΘΑ έρθουν ενώ τώρα δεν υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί την αγορά αφού όλα είναι last/crossgen? Τι διαφορά έχει?

Την 3080 δε την αγοράζεις για παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν μετά τη Παρασκευή 4/12/2020 4:46?

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δες video στο YT, τι fps βγάζει το καθένα..

Εντάξει οκ, αλλά δεν θα μιλήσουμε με τις ακραίες περιπτώσεις..

τα video αυτά είναι fake, οι κονσόλες κλειδώνουν 60fps με επιλογή για 120fps σε κάποια games και όλα αυτά με custom settings και dynamic resolution

Επεξ/σία από Cariolanoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που στην προηγούμενη console generation που λόγω αδυναμίας έκανε target τα 30 fps, χρειαζόσουν ουσιαστικά το διπλό rasterization για να παίξεις σαν άνθρωπος στο pc. Η current gen μέχρι στιγμής δείχνει να δίνει τις πιο πολλές φορές την επιλογή στον παίχτη για 60 και dynamic res ή 30 και eye candy/RT, οπότε έχει το καλό ότι δε θα χρειαστείς πολύ δυνατότερη κάρτα από 2080/2080super για το 60ρι. Το κακό είναι ότι πλέον δεν έχει και πολύ νόημα η αγορά πολύ δυνατής κάρτας γραφικών, γιατί τα competitive τρέχουν 120 ακόμα και στις κονσόλες ενώ στο pc τα 120+ σε console ports (που μπορεί να έχουν και 60 fps cap μερικές φορές) είναι πολυτέλεια imo. Τέτοιου είδους games στυλ uncharted κλπ είναι μια χαρά και στα 60 κλειδωμένα δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cariolanoc είπε

τα videos αυτά είναι fake, οι κονσόλες κλειδώνουν 60fps με επιλογή για 120fps σε κάποια games και όλα αυτά με custom settings και dynamic resolution

Α μπράβο. Ενώ η 3060Ti κρατάει σίγουρο 60άρι (και παραπάνω βασικά) σε όλα με σταθερή ανάλυση και ultra settings, που σημαίνει ότι είναι πιο δυνατή από τις κονσόλες. Οι κονσόλες απ' ότι έχω δει σε videos του Digital Foundry πέφτουν και κάτω από 1440p για το 60άρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Οκ θα πάρει τότε PS5 για τα exclusives που ΘΑ έρθουν και δόξα τω θεώ νομίζω κάποιος μπορεί να δείξει εμπιστοσύνη κάποιος στη Sony ότι αυτά όντως θα έρθουν και θα είναι καλά. Φαντάζομαι σε αυτό συμφωνούμε.

Προσπαθώ να καταλάβω το όλο point σου και ομολογώ δε το έχω. Αν πάω σήμερα και αγοράσω μία 3080 δε την αγοράζω για τα παιχνίδια που ΘΑ έρθουν ενώ τώρα δεν υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί την αγορά αφού όλα είναι last/crossgen? Τι διαφορά έχει?

Την 3080 δε την αγοράζεις για παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν μετά τη Παρασκευή 4/12/2020 4:46?

Συμφωνούμε, απλά στο pc θα έχει 100πλάσια :) Η πρώτη μου απάντηση ήταν οτι αν θέλει κονσόλα, καλύτερα να περιμένει γιατί για ένα χρόνο+, το πισί θα έχει καλύτερο performance, πολυ περισσότερα games. Απο ένα σημείο και μετά, ας πάρει και μια κονσόλα αν του αρέσει κάτι. Αυτό λέω δεν λέω κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ μόνο τα games του PS5 βλέπω να διαφέρουν. Τα "exclusives" του XBOX υπάρχουν και στο game pass για το PC ενώ το switch δεν το βάζω καν στην εξίσωση αφού δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα. Είναι portable και με πολύ αδύναμο hardware. Ένας που είναι ανάμεσα στο PC και στο XBOX/PS5 δεν θα σκεφτεί το switch προφανώς..

Εγώ το βλέπω έτσι:

1) Θες sony games? Ps5

2) Θες nintendo games? Switch

3) Θες mobas/mmorpg/compatitive fps/strategy + τα καλύτερα γραφικά? PC

4) Θες γενικότερα να παίζεις games χωρίς να σε "καίει" κάτι συγκεκριμένο και όσο το δυνατόν πιο οικονομικά? Xbox

 

Προσωπική οπτική είναι αυτή και πιθανότατα εσύ και όλοι έχουν διαφορετική. Προφανώς και τα 4 από πάνω παίρνουν πολύ μεγαλύτερη ανάλυση αλλά νομίζω το point μου φαίνεται

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...