Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, stafftw είπε

Καλά δε συζητάω για το συνολική αξιοπιστία, εγώ προσωπικά τα έχω στείλει 2 φορές ήδη τα joy con, ουτε implement το εχουν κάνει παντου το hd rumble,αλλά έχει καλύτερο feeling επειδή είναι δυό ξεχωριστά (ένα σε κάθε χέρι) και έχει και ir sensor και amiibo-nfc, ας ελπίσουμε να μην βγάλουν και τα ds5 τέτοιο πρόβλήμα τυπου drift γιατί βλέπω και σε αυτό πολλά προβληματάκια (οχι στο δικο μου).Και η CD media μου τα έχει επισκευάσει τουλάχιστον.

Εγω τα θεωρω το χειροτερο κοντρολερ στην ιστορια που εχω πιασει ποτε. Μεχρι και του αταρι ητανε πιο στιβαρο απο αυτο το σκουπιδι της Nintendo

Το αστειο ειναι οτι κοστιζουν και 60+

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Εγω τα θεωρω το χειροτερο κοντρολερ στην ιστορια που εχω πιασει ποτε. Μεχρι και του αταρι ητανε πιο στιβαρο απο αυτο το σκουπιδι της Nintendo

Το αστειο ειναι οτι κοστιζουν και 60+

Σιγουρα πρεπει να διορθωθει το drift και να μην κανουν τα στραβα ματια, αλλα για τα υπολοιπα υπερβαλλεις, εχει τρομερη τεχνολογία πάνω, ανέφερα 5 πραγματα εγω αλλα έχει άλλα τόσα,είναι πρωτοπορία και έχει ρίσκο να τα χαρακτηρίσεις αναξιόπιστα οκ, αλλά όχι και σκουπίδια, όπως δε θα είναι σκουπίδι και το ds5 αν συνεχίζει να βγάζει προβλήματα, μπορείς να το παίξεις safe και να βγάλεις ένα απλό gamepad όπως πολλές εταιρείες κάνουν, αλλα εγώ δεν ειμαι οκ με αυτο.αλλά είμαστε off-topic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να γυρισω λιγο στα ups και την ορολογία,επειδη ειδα οτι το κατεχετε....Οταν αναγραφεται σαν "Automatic voltage regulator",ειναι ups,σαν αυτο που παραθετω??Κανει για το PS5,ή μπα??

 

vmark-gvk-1000.jpg

Επεξ/σία από nikaki71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chek2fire είπε

καλά ο controller του xbox είναι της πλάκας. Mιλάμε τελείως cheap δεν υπάρχει καν σύγκριση με αυτόν του ps

Δεν υπαρχει καν συγκριση για το controller που μεχρι και πριν βγουν οι νεες κονσολες ηταν το καλυτερο συνολικα controller της αγορας??

Και εννοειται οτι το xbox one controller δεν θεωρειται premium controller.Γιαυτο το λογο η εταιρεια εβγαλε το Elite.

Τελος αν βγαλουμε στην ακρη τους γνωστους οπαδισμους του ιντερνετ,η διπλα πλατφορμα εχει πραγματα τα οποια στην πραξη βολευουν περισσοτερο την πλειοψηφια του κοσμου σε σχεση με την Sony

α)backwards compatible με xbox one/seriesX(αρα δεν χρειαζεται να αγοραζει νεα controller για να παιζεις τα next gen παιχνιδια

β)σε βαθος χρονου που η αυτονομια του Dualshock θα πεσει αισθητα,η αποσπωμενη μπαταρια του Xbox ειναι τεραστια ευκολια σε σχεση με την ενσωματομενη του dualsense,και η αλλαγη(αγορα+εγκατασταση) της πιο δυσκολη στην τελευταια περιπτωση.

γ)ολα τα controller της αγορας θα εμφανισουν σε καποιους προβληματα,ειτε τα λενε Dualshock,ειτε Xbox/elite,ειτε switch pro controller,ειτε joycon,ειτε Nacon,ειτε Razer,Logitech,Thrustmaster,Speedlink κλπ Δεν μπορουμε να κανουμε κατι σε αυτο. Αυτο που ομως μας ενδιαφερει πανω σε αυτο το κομματι ειναι ποια εταιρεια εχει την καλυτερη υποστηριξη/εγγυηση και σε αυτο το κομματι,παλι η Microsoft ειναι καλυτερη σε σχεση με την Sony.

δ)να θυμισω οτι το Dualsense ειναι 10ευρω ακριβοτερο σε σχεση με της προηγουμενης γενιας.

Καλοδεχουμενες οι αλλαγες της Sony στον σχεδιασμο του controller/triggers+μεγαλυτερης μπαταριας,αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τοσο κορυφαιο συνολικα και υπαρχουν σημεια που υστερει.

Για παραδειγμα το Switch pro controller αν και ακριβοτερο και χωρις αποσπωμενη μπαταρια οπως το Dualsense,εχει αισθητα μεγαλυτερη αυτονομια(εως 40ωρες αν δεν κανω λαθος),και 2χρονια εγγυηση σε σχεση με τον 1 του Dualsense. Ολα τα controller εχουν τα υπερ και τα κατα τους.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν υπαρχει καν συγκριση για το controller που μεχρι και πριν βγουν οι νεες κονσολες ηταν το καλυτερο συνολικα controller της αγορας??

Και εννοειται οτι το xbox one controller δεν θεωρειται premium controller.Γιαυτο το λογο η εταιρεια εβγαλε το Elite.

Τελος αν βγαλουμε στην ακρη τους γνωστους οπαδισμους του ιντερνετ,η διπλα πλατφορμα εχει πραγματα τα οποια στην πραξη βολευουν περισσοτερο την πλειοψηφια του κοσμου σε σχεση με την Sony

α)backwards compatible με xbox one/seriesX(αρα δεν χρειαζεται να αγοραζει νεα controller για να παιζεις τα next gen παιχνιδια

β)σε βαθος χρονου που η αυτονομια του Dualshock θα πεσει αισθητα,η αποσπωμενη μπαταρια του Xbox ειναι τεραστια ευκολια σε σχεση με την ενσωματομενη του dualsense,και η αλλαγη(αγορα+εγκατασταση) της πιο δυσκολη στην τελευταια περιπτωση.

γ)ολα τα controller της αγορας θα εμφανισουν σε καποιους προβληματα,ειτε τα λενε Dualshock,ειτε Xbox/elite,ειτε switch pro controller,ειτε joycon,ειτε Nacon,ειτε Razer,Logitech,Thrustmaster,Speedlink κλπ Δεν μπορουμε να κανουμε κατι σε αυτο. Αυτο που ομως μας ενδιαφερει πανω σε αυτο το κομματι ειναι ποια εταιρεια εχει την καλυτερη υποστηριξη/εγγυηση και σε αυτο το κομματι,παλι η Microsoft ειναι καλυτερη σε σχεση με την Sony.

δ)να θυμισω οτι το Dualsense ειναι 10ευρω ακριβοτερο σε σχεση με της προηγουμενης γενιας.

Καλοδεχουμενες οι αλλαγες της Sony στον σχεδιασμο του controller/triggers+μεγαλυτερης μπαταριας,αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τοσο κορυφαιο συνολικα και υπαρχουν σημεια που υστερει.

Για παραδειγμα το Switch pro controller αν και ακριβοτερο και χωρις αποσπωμενη μπαταρια οπως το Dualsense,εχει αισθητα μεγαλυτερη αυτονομια(εως 40ωρες αν δεν κανω λαθος),και 2χρονια εγγυηση σε σχεση με τον 1 του Dualsense. Ολα τα controller εχουν τα υπερ και τα κατα τους.

επειδή έχω και τον προηγούμενο του xbox αυτή η νέα έκδοση ειλικρινά στο δείχνει ακόμα ποιο cheap έκδοση. 

Tώρα για όποιον έχει την δυνατότητα να παίζει κάθε μέρα και με αυτόν του ps5 και με αυτόν του xbox δεν υπάρχει καν σύγκριση δλδ δεν υπάρχει καν θέμα συζήτησης εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nikaki71 είπε

Για να γυρισω λιγο στα ups και την ορολογία,επειδη ειδα οτι το κατεχετε....Οταν αναγραφεται σαν "Automatic voltage regulator",ειναι ups,σαν αυτο που παραθετω??Κανει για το PS5,ή μπα??

 

vmark-gvk-1000.jpg

Οχι δεν ειναι μπαταρια, ειναι απλα ανορθωτης ρευματος για να εξομαλυνει τις υπερτασεις και εαν μπορει και τις υποτασεις (που ειναι πιο σπανιες και πιο καταστρεπτικες). Τωρα αξιζει να δεις τι πληρωνεις / χρειαζεσαι διοτι μπορεις να βαλεις και στον ηλεκτρικο πινακα της οικιας και να καλυψεις περισσοτερες μπριζες /γραμμες ρευματος με μικροτερο κοστος - ασφαλεια απο απλα μια μπριζα οπου εχεις 1 η 2 συσκευες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Tώρα για όποιον έχει την δυνατότητα να παίζει κάθε μέρα και με αυτόν του ps5 και με αυτόν του xbox δεν υπάρχει καν σύγκριση δλδ δεν υπάρχει καν θέμα συζήτησης εδώ. 

Να μου εγραφες οτι δεν υπαρχει καν συγκριση μεταξυ dualshock 4 και Dualsense(υπο την εννοια της βελτιωσης παντου),να το καταλαβω.

Αλλα αυτα τα ''δεν υπαρχει καν συγκριση''μου θυμιζουν σχολια 0 και 1/10 στο metacritic.

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν υπαρχει καν συγκριση για το controller που μεχρι και πριν βγουν οι νεες κονσολες ηταν το καλυτερο συνολικα controller της αγορας??

Και εννοειται οτι το xbox one controller δεν θεωρειται premium controller.Γιαυτο το λογο η εταιρεια εβγαλε το Elite.

Τελος αν βγαλουμε στην ακρη τους γνωστους οπαδισμους του ιντερνετ,η διπλα πλατφορμα εχει πραγματα τα οποια στην πραξη βολευουν περισσοτερο την πλειοψηφια του κοσμου σε σχεση με την Sony

α)backwards compatible με xbox one/seriesX(αρα δεν χρειαζεται να αγοραζει νεα controller για να παιζεις τα next gen παιχνιδια

β)σε βαθος χρονου που η αυτονομια του Dualshock θα πεσει αισθητα,η αποσπωμενη μπαταρια του Xbox ειναι τεραστια ευκολια σε σχεση με την ενσωματομενη του dualsense,και η αλλαγη(αγορα+εγκατασταση) της πιο δυσκολη στην τελευταια περιπτωση.

γ)ολα τα controller της αγορας θα εμφανισουν σε καποιους προβληματα,ειτε τα λενε Dualshock,ειτε Xbox/elite,ειτε switch pro controller,ειτε joycon,ειτε Nacon,ειτε Razer,Logitech,Thrustmaster,Speedlink κλπ Δεν μπορουμε να κανουμε κατι σε αυτο. Αυτο που ομως μας ενδιαφερει πανω σε αυτο το κομματι ειναι ποια εταιρεια εχει την καλυτερη υποστηριξη/εγγυηση και σε αυτο το κομματι,παλι η Microsoft ειναι καλυτερη σε σχεση με την Sony.

δ)να θυμισω οτι το Dualsense ειναι 10ευρω ακριβοτερο σε σχεση με της προηγουμενης γενιας.

Καλοδεχουμενες οι αλλαγες της Sony στον σχεδιασμο του controller/triggers+μεγαλυτερης μπαταριας,αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τοσο κορυφαιο συνολικα και υπαρχουν σημεια που υστερει.

Για παραδειγμα το Switch pro controller αν και ακριβοτερο και χωρις αποσπωμενη μπαταρια οπως το Dualsense,εχει αισθητα μεγαλυτερη αυτονομια(εως 40ωρες αν δεν κανω λαθος),και 2χρονια εγγυηση σε σχεση με τον 1 του Dualsense. Ολα τα controller εχουν τα υπερ και τα κατα τους.

Κανεις λαθος, το Switch pro controller εχει αποσπωμενη μπαταρια απλα πρεπει να αφαιρεσεις 10 βιδες για να μπορεις να βγαλεις την μπαταρια για αλλαγη. Δεν ειναι απλα καπακι. Οτι ισχυε πανω κατω και με τις μπαταριες των wii u tablet / wii u pro controller / 3ds new - XL, που απο κατω ειναι κλειστες μπαταριες με επαφες σαν του κινητου και μη συνδεδεμενες με καλαι - κολλα επι της πλακετας.

Το ΠΣ5 κοντρολερακι ευχομαι να μην ζητα επισκευες 2 φορες το ετος τα 2 πρωτα χρονια, και να χρησιμοποιηθουν οι δυνατοτητες του απο τους υπολοιπους προγραμματιστες, ειδαλλος θα γινει οπως και με καθε καινοτομια, ξεχασμενη παρατημενη.

Δειτε PS VR, δειτε wii u tablet (θυμαστε που φυσαγες το μικροφωνο για να κινησεις ανεμιστηρα στο nintendoland), "ασσυμετρικο παιχνιδι", δειτε HD Rumble στο switch...κλπ

Επειτα σχετικα με τα joycon εχουμε 6 σε χρηση και δεν εχουν εμφανισει κανενα προβλημα παρολες τις αναφορες αρα τι να πω, τυχη;

Εγω βρηκα το χειριστηριο του PS5 συναρπαστικο στο παιχνιδακι με το ρομποτ που θελει να μεγαλωσει αλλα αδιαφορο στην ουσια σε σχεση με το Valhalla: δεν μου εδωσε το νεο χειριστηριο αυτο το καινοτομο που θα περιμενα. Χρειαζονται ΠΟΛΛΕΣ καινουργιες υλοποιησεις ακομη

Τεσπα, φευγει το PS5 απο το σπιτι ετσι και αλλιως, οποτε ας μην συνεχιζω με τα δικα μου. Για εμενα η μεγαλη αλλαγη ηρθε στο περασμα απο PS2 ---> PS3 τοτε ενιωσα οτι το χειριστηριο του πλειστεισιον κατι κανει, μετα ειναι ε, μια απο τα ιδια, ακομη και με το τωρινο. Περιμενω ακομη να δω υλοποιησεις πιο καινοτομες.

Επεξ/σία από Mazinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stafftw είπε

Σιγουρα πρεπει να διορθωθει το drift και να μην κανουν τα στραβα ματια, αλλα για τα υπολοιπα υπερβαλλεις, εχει τρομερη τεχνολογία πάνω, ανέφερα 5 πραγματα εγω αλλα έχει άλλα τόσα,είναι πρωτοπορία και έχει ρίσκο να τα χαρακτηρίσεις αναξιόπιστα οκ, αλλά όχι και σκουπίδια, όπως δε θα είναι σκουπίδι και το ds5 αν συνεχίζει να βγάζει προβλήματα, μπορείς να το παίξεις safe και να βγάλεις ένα απλό gamepad όπως πολλές εταιρείες κάνουν, αλλα εγώ δεν ειμαι οκ με αυτο.αλλά είμαστε off-topic. 

Ασε μας ρε μαν μου τωρα, 4 χρονια τωρα το φτιαχνει. Ποια θα φτιαξει, πανε τα κοροιδα και τα σκανε, και εγω μεσα και μας κοροιδευουν μεσα στα μουτρα μας. 

Ειναι οπως σου ειπα, το χειροτερο κοντρολερ που ειχα ποτε, οχι μονο λογω του drift, αλλα δεν ειναι και στιβαρο για τα δικα μου γουστα οταν παιζω handheld. Γι αυτο και το lite το θεωρω καλυτερο, αλλα εκει ειναι ακομα μεγαλυτερο το προβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε μάγκες cheap το controller του Xbox? Δεν έχω παίξει αρκετά με του 5 για να έχω άποψη, μόνο σε σπίτι φίλου, αλλά στη ζωή μου έχω πάρει 1 Xbox one controller extra και καμία 5-6 PS4 . Ξεκάθαρα τραγικά τα PS4, κάθε 2 μήνες αλλαγή το dpad θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Να μου εγραφες οτι δεν υπαρχει καν συγκριση μεταξυ dualshock 4 και Dualsense(υπο την εννοια της βελτιωσης παντου),να το καταλαβω.

Αλλα αυτα τα ''δεν υπαρχει καν συγκριση''μου θυμιζουν σχολια 0 και 1/10 στο metacritic.

 

 

 

για μένα που τα χρησιμοποιώ και τα δύο δεν υπάρχει και εδώ δεν μιλάμε για Ολυμπιακός vs Παναθηναϊκός αλλά για αντικειμενικότητα. 

Eκτός αν έχει γίνει μλκ και μου είχαν βάλει στο κουτί μέσα καμία κινέζικη απομίμηση στο xbox :D 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες. 

Αυτό ισχύει γνωρίζει κανείς? 

Βγήκε stand-alone 

 

https://www.eneba.com/psn-marvels-spider-man-remastered-ps5-psn-key-europe?gclid=Cj0KCQiA3NX_BRDQARIsALA3fILoBnH7P5aursTkhvgXWIlawZp7rISqE4fXoxx7chPHrOsoSRntQnsaAqtBEALw_wcB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, chek2fire είπε

για μένα που τα χρησιμοποιώ και τα δύο δεν υπάρχει και εδώ δεν μιλάμε για Ολυμπιακός vs Παναθηναϊκός αλλά για αντικειμενικότητα. 

Eκτός αν έχει γίνει μλκ και μου είχαν βάλει στο κουτί μέσα καμία κινέζικη απομίμηση στο xbox :D 

 

Μέχρι να βγει το DualSense μιλούσαμε για το καλύτερο controller χαλαρά, έτη φωτός καλύτερο από σκουπίδια τύπου Dual Shock. Τώρα πως το μηδενίζεις απορώ. 

Δεν γίνεται κάτι να ήταν το καλύτερο και ξαφνικά να έγινε σκουπιδι. Να είναι υποδεέστερο το καταλαβαίνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, icenex είπε

Οχι..Πες του καλο πασχα μη σου πω και καλο καλοκαιρι :lol:

Περα απο την πλακα να μπει ο φιλος σου σε αυτο το λινκ να παρακολουθει το νημα οταν ξανανοιξουν οι προπαραγγελιες να κανει μια για να μπει σε σειρα προτεραιοτητας.Επισης υπαρχει και η δυνατοτητα να αγορασει απο καποιον μαυραγοριτη που θα πουλαει την κονσολα με σομπρερο 200-300 ευρω η και παραπανω.

 

Για δες εδώ... Ο τύπος το έχει πάει αλλού 😂😂

 

IMG_20210106_215805.jpg

Επεξ/σία από WestMan_swiftsport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, WestMan_swiftsport είπε

Για δες εδώ... Ο τύπος το έχει πάει αλλού 😂😂

 

IMG_20210106_215805.jpg

Αυτος δεν μετραει γιατι παει να παρει το βραβειο scalper της χρονιας που μας περασε :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...