Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, chek2fire είπε

εντάξει με τρολάρετε δεν παίζει δλδ κάτι άλλο. 

α)Aυτό του xbox ούτε φόρτιση δεν έχει και παίρνει κλασικές μπαταρίες. Τώρα τι να συγκρίνουμε ρε φίλε με δουλεύεις?

β)Που είναι τα χαρακτηριστικά του controller του ps5? Με pad αφής, ηχεία, προγραμματισμένες σκανδάλες δλδ τι συγκρίνεις τώρα.

γ)Eδώ του xbox δεν μπορεί να συγκριθεί σε ποιότητα ούτε με το pro της nintnedo. 

Μην τρελαθούμε τελείως δλδ. Λες και έχουμε οπαδική αντιπαράθεση. 

Στην τεχνολογία τα πράγματα είναι συγκεκριμένα. Για οπαδισμούς τραβάτε στα γήπεδα. 

Να μου έλεγες για το elite το καταλαβαίνω αλλά όχι για το απλό.

Spoiler

 

α)δεν εχει φορτιστη και δεχεται μπαταριες το οποιο ξερεις πως μεταφραζεται?Στο οτι αν εχεις ηδη(ή αν αγορασεις επαναφορτιζομενες)και καλυτερη αυτονομια απο το dualsense controller θα εχεις με το καλημερα αλλα και σε βαθος χρονου φυσικα. Και επισης δεν θα χρειαστει ποτε να φορτισεις το controller με καλωδιο,αφου μολις τελειωσουν οι μπαταριες θα βαλεις αλλες. Αρα στο κομματι της αυτονομιας/μπαταριας και ανταλλακτικων σε βαθος χρονου χανει το dualsense.

β)αυτα που αναφερεις(μετα απο τοσα μνματα)ειναι καποια προτερηματα/θετικα του νεου dualsense Το οτι τα εχει αυτα,δεν σημαινει αυτοματα οτι οποιο αλλο controller δεν τα εχει ειναι για τα σκουπιδια,και αυτο να το βαφτιζουμε και αντικειμενικοτητα.....

γ)και εγω που τα εχω σου λεω οτι μια χαρα ειναι και τα δυο.

Εσυ αυτο που εγραψες στα σχολια σου ειναι αυτου του τυπου

''χρησιμοποιω και τα 3 controller και το 1 απο αυτα ειναι το χειροτερο απο ολα γιατι....ετσι,και οποιος διαφωνει ειναι οπαδος''. Ε συγνωμη αλλα δεν παει ετσι. Οταν συγκρινουμε 2 controller μεταξυ τους,εννοειται οτι η συγκριση πρεπει να αφορα στα παντα,αρα ναι μεχρι και στην εγγυηση/service πχ.

Τελος ο τροπος εκφρασης σου ειναι απαραδεκτος. Εκφρασεις τυπου''με δουλευεις'',''τραβατε στα γηπεδα'',''οποιος διαφωνει με εμενα ειναι οπαδος''δεν ειναι οτι το καλυτερο. Υπαρχει και σχετικη παρατηρηση πανω απο το θεμα στην 3η σειρα που το λεει αυτο......

Ουτε κανεις εβγαλε μαπα το καρπουζι το Dualsense controller ή για τα σκουπιδια ή ανωτερο στα παντα το xbox controller.

Ας εγραφες απο την αρχη απλα οτι προσωπικα προτιμας απο τα 3 controller το Dualsense.

 

5 ώρες πριν, music_lover είπε

90 ημέρες εγγύηση έδινε η MS στο elite controller 2, που το κοστολογεί στα 180 ευρώ και αναγκάστηκε να το επεκτείνει στις 365 ημέρες λόγω προβλημάτων με τα κουμπιά και τα joystick, θέλω να πω χαλαρώστε, δεν υπάρχει τέλειο controller, όσο ακριβό και να είναι. Για τα 70 ευρώ που κοστίζει το Dualsense με όλα αυτά τα features που κουβαλάει το λες και τζάμπα πράμα και το λέω αυτό επειδή διάβασα σχόλιο πως είναι 10 ευρώ ακριβότερο από το dualshock 4.

Spoiler

 

2χρονια εγγυηση εχουν τα controller της MS στην Ευρωπη που ειμαστε,1χρονο παραπανω απο τα αντιστοιχα της Sony.

Το ιδιο ακριβως ισχυει και στην εγγυηση των κονσολων.

Οι 90μερες αφορουσαν αποκλειστικα την αγορα της Αμερικης,αρα ειναι ασχετα με την πιο πισω κουβεντα μας....

Για τα 10ευρω ,απλα εγραψα οτι ανεβηκε η τιμη στο controller της Sony σε σχεση με την προηγουμενη γενια. Ουτε το ειπα υπερκοστολογημενο ή οτι δεν αξιζει τα χρηματα του,ουτε τιποτα. Σιγουρα παντως θα προτιμουσα να ειχε 2χρονια εγγυηση οπως εχουν ολα τα αλλα controller εταιρειων(τα logitech παλια ειχαν 3).

Τελος το αν υπαρχει ή δεν υπαρχει τελειο controller,πες το στον συμφορουμιτη που σου εβαλε και like,που πιο πισω παρουσιαζε το dualsense σαν το τελειο controller και το xbox controller σαν το χειροτερο στην ιστορια,και απορουσε και με τις απαντησεις που επαιρνε.

 

 

11 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Για εμένα είναι χαζός όποιος δεν επενδύσει στου ps5. Τα έχω δίπλα δίπλα στις βάσεις τους και τα 2 ps5 και τα 2 ps4 2nd version και απλά δεν υπάρχει καμία σύγκριση στην αισθηση/βαρος/χειρισμό κτλ. Για τον μόνο λόγο που θα έλεγα ότι αξίζει να συνδεθεί το ps4 controller στο 5, είναι για να το δώσεις σε κάνα 5χρονο να παίξει ώστε να μην σε νοιάζει και τόσο. 

Αν αγορασεις ps5 κονσολα,και θες να παιξεις παιχνιδια του ps5,αναγκαστικα θα αγορασεις dualsense και οχι dualshock4.

Το σχολιο μου πιο πολυ αφορα το γεγονος οτι πολλοι ειχαν ηδη παραπανω απο 1controllers στο Ps4,αρα ειναι κριμα να πανε χαμενα στο Ps5 και να πρεπει παλι με το ζορι να αγοραζουν καινουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτησε και ένα άλλο παιδί εδώ αλλά δεν πήρε κάποια απάντηση. Ξέρουμε αν είναι οκ τα κλειδιά από αυτό το site? Συνήθως περνώ κάρτες 50€ με 43€ και δουλεύουν μια χαρά αλλά δεν έχω πάρει ποτέ παιχνίδι

https://www.eneba.com/psn-marvels-spider-man-remastered-ps5-psn-key-europe

 

Στις 31/12/2020 στις 5:50 ΜΜ, alelo είπε

Ενοικίαση από aliexpress . Έτσι γίνεται και στο 4? Την κάτσαμε την βάρκα. Πάλι από την αρχή.

 

Και φυσικά να ρωτήσω αν ξέρει κανείς . Αν πάρω το spiderman remastered με key ( ps5 version)  και το περάσω στο ps4 θα παίζει. Μοιραζομαστε τους λογαριασμούς με έναν φίλο μου και αυτός έχει ps4 και εγώ ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν αγορασεις ps5 κονσολα,και θες να παιξεις παιχνιδια του ps5,αναγκαστικα θα αγορασεις dualsense και οχι dualshock4.

Το σχολιο μου πιο πολυ αφορα το γεγονος οτι πολλοι ειχαν ηδη παραπανω απο 1controllers στο Ps4,αρα ειναι κριμα να πανε χαμενα στο Ps5 και να πρεπει παλι με το ζορι να αγοραζουν καινουργια.

Ναι καταλαβα τι εννοεις, απλα για εμενα αξιζει η ματαβαση μιας και επιτελους υπαρχει μια αλλαγη προς το πολυ καλυτερο στο χειριστηριο της sony. Και οπως ηδη ανεφερα, εχω 2 ps4 2nd gen. Και να μπορουσα να τα συνδεσω στο 5, παλι θα επαιρνα 2ο dualsense. Δεν θα ηθελα να μου τελειωσει η μπαταρια στο dualsense και να γυρισω "αναγκαστικα" στο dualshock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Ναι καταλαβα τι εννοεις, απλα για εμενα αξιζει η ματαβαση μιας και επιτελους υπαρχει μια αλλαγη προς το πολυ καλυτερο στο χειριστηριο της sony. Και οπως ηδη ανεφερα, εχω 2 ps4 2nd gen. Και να μπορουσα να τα συνδεσω στο 5, παλι θα επαιρνα 2ο dualsense. Δεν θα ηθελα να μου τελειωσει η μπαταρια στο dualsense και να γυρισω "αναγκαστικα" στο dualshock

Βρε και εγω το dualsense προτιμαω,αλλα το καλυτερο για ολους θα ηταν να υπηρχε υποστηριξη στο ps5 και του dualshock4,και ας εκρινε ο καθενας με τι controller θα επαιζε.

Ειδικα στην ΕΛλαδα ειμαι σιγουρος οτι αυτο θα το εκτιμουσαν πολυ αυτοι που παιζουν αθλητικα ή fighting παιχνιδια με παρεα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες. 

Αυτό ισχύει γνωρίζει κανείς? 

Βγήκε stand-alone 

 

https://www.eneba.com/psn-marvels-spider-man-remastered-ps5-psn-key-europe?gclid=Cj0KCQiA3NX_BRDQARIsALA3fILoBnH7P5aursTkhvgXWIlawZp7rISqE4fXoxx7chPHrOsoSRntQnsaAqtBEALw_wcB

Κάποιος που γνωρίζει παιδιά? 

Στο ps store στο ps5 δεν το βρίσκω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Κάποιος που γνωρίζει παιδιά? 

Στο ps store στο ps5 δεν το βρίσκω.. 

https://screenrant.com/spiderman-remastered-purchase-separately-ps5/#:~:text=Spider-Man Remastered Can Now Be Purchased Separately On PS5,-0 Comments&text=Marvel's Spider-Man Remastered on,ways to own the remaster.

Players either had to purchase Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition or own a standard copy of Miles Morales and pay $20 for the remastered update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, st4t1c είπε

Λογικά είναι key απο MM Ultimate.

Οπότε πουλάνε τέτοιο key λες? 

Θα είναι αξιόπιστο εάν το πάρω η θα φάμε κανένα ban... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

α)δεν εχει φορτιστη και δεχεται μπαταριες το οποιο ξερεις πως μεταφραζεται?Στο οτι αν εχεις ηδη(ή αν αγορασεις επαναφορτιζομενες)και καλυτερη αυτονομια απο το dualsense controller θα εχεις με το καλημερα αλλα και σε βαθος χρονου φυσικα. Και επισης δεν θα χρειαστει ποτε να φορτισεις το controller με καλωδιο,αφου μολις τελειωσουν οι μπαταριες θα βαλεις αλλες. Αρα στο κομματι της αυτονομιας/μπαταριας και ανταλλακτικων σε βαθος χρονου χανει το dualsense.

β)αυτα που αναφερεις(μετα απο τοσα μνματα)ειναι καποια προτερηματα/θετικα του νεου dualsense Το οτι τα εχει αυτα,δεν σημαινει αυτοματα οτι οποιο αλλο controller δεν τα εχει ειναι για τα σκουπιδια,και αυτο να το βαφτιζουμε και αντικειμενικοτητα.....

γ)και εγω που τα εχω σου λεω οτι μια χαρα ειναι και τα δυο.

Εσυ αυτο που εγραψες στα σχολια σου ειναι αυτου του τυπου

''χρησιμοποιω και τα 3 controller και το 1 απο αυτα ειναι το χειροτερο απο ολα γιατι....ετσι,και οποιος διαφωνει ειναι οπαδος''. Ε συγνωμη αλλα δεν παει ετσι. Οταν συγκρινουμε 2 controller μεταξυ τους,εννοειται οτι η συγκριση πρεπει να αφορα στα παντα,αρα ναι μεχρι και στην εγγυηση/service πχ.

Τελος ο τροπος εκφρασης σου ειναι απαραδεκτος. Εκφρασεις τυπου''με δουλευεις'',''τραβατε στα γηπεδα'',''οποιος διαφωνει με εμενα ειναι οπαδος''δεν ειναι οτι το καλυτερο. Υπαρχει και σχετικη παρατηρηση πανω απο το θεμα στην 3η σειρα που το λεει αυτο......

Ουτε κανεις εβγαλε μαπα το καρπουζι το Dualsense controller ή για τα σκουπιδια ή ανωτερο στα παντα το xbox controller.

Ας εγραφες απο την αρχη απλα οτι προσωπικα προτιμας απο τα 3 controller το Dualsense.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

2χρονια εγγυηση εχουν τα controller της MS στην Ευρωπη που ειμαστε,1χρονο παραπανω απο τα αντιστοιχα της Sony.

Το ιδιο ακριβως ισχυει και στην εγγυηση των κονσολων.

Οι 90μερες αφορουσαν αποκλειστικα την αγορα της Αμερικης,αρα ειναι ασχετα με την πιο πισω κουβεντα μας....

Για τα 10ευρω ,απλα εγραψα οτι ανεβηκε η τιμη στο controller της Sony σε σχεση με την προηγουμενη γενια. Ουτε το ειπα υπερκοστολογημενο ή οτι δεν αξιζει τα χρηματα του,ουτε τιποτα. Σιγουρα παντως θα προτιμουσα να ειχε 2χρονια εγγυηση οπως εχουν ολα τα αλλα controller εταιρειων(τα logitech παλια ειχαν 3).

Τελος το αν υπαρχει ή δεν υπαρχει τελειο controller,πες το στον συμφορουμιτη που σου εβαλε και like,που πιο πισω παρουσιαζε το dualsense σαν το τελειο controller και το xbox controller σαν το χειροτερο στην ιστορια,και απορουσε και με τις απαντησεις που επαιρνε.

 

 

Αν αγορασεις ps5 κονσολα,και θες να παιξεις παιχνιδια του ps5,αναγκαστικα θα αγορασεις dualsense και οχι dualshock4.

Το σχολιο μου πιο πολυ αφορα το γεγονος οτι πολλοι ειχαν ηδη παραπανω απο 1controllers στο Ps4,αρα ειναι κριμα να πανε χαμενα στο Ps5 και να πρεπει παλι με το ζορι να αγοραζουν καινουργια.

Spoiler

Έχουμε πει ότι η εγγύηση 2 ετών στην Ευρώπη είναι υποχρεωτική με ευρωπαϊκό νόμο για όλα τα ηλεκτρονικά προϊόντα, έτσι λοιπόν, η εγγύηση και των προϊόντων της Sony είναι 2 έτη, ένα από την εταιρία και ένα από το κατάστημα. Πιθανόν στις USA δεν υπάρχει κάποια ανάλογη υποχρέωση για εγγύηση, αλλά το γεγονός ότι σε controller αξίας 200 δολαρίων, η MS έδινε 90 ημέρες εγγύηση είναι τραγικό αν σκεφτείς ότι και αυτό χαλούσε τόσο συχνά όσο τα φθηνότερα των 60 δολαρίων.. αυτό σχολίασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά έχω αυτά τα ηχεία : https://www.amazon.com/Logitech-THX-Certified-Digital-Surround-Speaker/dp/B0002WPSBC

Έχω αυτή την οθόνη : https://www.gigabyte.com/gr/Monitor/AORUS-AD27QD#kf

Θέλω να συνδέσω το PS5 με οπτική ίνα και το δοκίμασα με δύο διαφορετικά HDMI Extractor :

1. https://www.amazon.com/PROZOR-Switch-Audio-Extractor-Support/dp/B08C9KZQYN

2. https://www.ebay.co.uk/itm/174377349281

Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί δεν μπορεί να μου βγάλει εικόνα.

ΥΓ1:  Έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικά καλώδια HDMI

ΥΓ2: Δοκίμασα και με διαφορετική οθόνη με 1080p με ανάλυση 1920*1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, prigipa_m είπε

Λοιπόν παιδιά έχω αυτά τα ηχεία : https://www.amazon.com/Logitech-THX-Certified-Digital-Surround-Speaker/dp/B0002WPSBC

Έχω αυτή την οθόνη : https://www.gigabyte.com/gr/Monitor/AORUS-AD27QD#kf

Θέλω να συνδέσω το PS5 με οπτική ίνα και το δοκίμασα με δύο διαφορετικά HDMI Extractor :

1. https://www.amazon.com/PROZOR-Switch-Audio-Extractor-Support/dp/B08C9KZQYN

2. https://www.ebay.co.uk/itm/174377349281

Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί δεν μπορεί να μου βγάλει εικόνα.

ΥΓ1:  Έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικά καλώδια HDMI

ΥΓ2: Δοκίμασα και με διαφορετική οθόνη με 1080p με ανάλυση 1920*1080

μάλλον έχουν πρόβλημα τα συγκεκριμένα. Αν διαβάσεις στα comment από κάτω στο amazon υπάρχει και κάποιος που γράφει το ίδιο πρόβλημα με σένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, music_lover είπε

 

Σε ολοκληρη την προηγουμενη γενια,διαβαζα καθε 3και λιγο για τα 2χρονια εγγυηση που πρεπει να εχουν τα προιοντα(κονσολα/controller)της Sony.

Δεν θυμαμαι να πετυχα ουτε ενα ατομο που να του αλλαξαν κονσολα ή controller στον 2ρο χρονο,ακομα και οσοι κατεφυγαν σε ΓΓΚ και συνηγορο του πωλητη.

Και στο εξωτερικο,τα μεγαλα καταστηματα με 1χρονο τα πουλανε αν δεν κανω λαθος.

Τωρα βεβαια οκ,ας συνεχιζουμε να λεμε για 2χρονια εγγυηση και ας ειναι στην πραξη 1...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σε ολοκληρη την προηγουμενη γενια,διαβαζα καθε 3και λιγο για τα 2χρονια εγγυηση που πρεπει να εχουν τα προιοντα(κονσολα/controller)της Sony.

Δεν θυμαμαι να πετυχα ουτε ενα ατομο που να του αλλαξαν κονσολα ή controller στον 2ρο χρονο,ακομα και οσοι κατεφυγαν σε ΓΓΚ και συνηγορο του πωλητη.

Και στο εξωτερικο,τα μεγαλα καταστηματα με 1χρονο τα πουλανε αν δεν κανω λαθος.

Τωρα βεβαια οκ,ας συνεχιζουμε να λεμε για 2χρονια εγγυηση και ας ειναι στην πραξη 1...

 

μου εχουν επισκευασει ps3, ps4 dualshock και 3DS σε κατι λιγοτερο απο 2 χρονια :)

χωρις ΓΓΚ και τιποτα αλλο, απλα επικοινωνια, "ειναι 2 χρονια η εγγυηση, που το στελνω" και τελος. Οχι οτι δεν εχω ακουσει horror stories για κοσμο να παιδευέται (και εγω εχω παιδευτει με αλλα πραγματα στο παρελθον κ τοτε τα ελυσα με ΓΓΚ), αλλα με καμια κονσολα δεν ειχα ποτε θεμα οταν τους ειπα για 2 χρονια, απευθειας γινοταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

χωρις ΓΓΚ και τιποτα αλλο, απλα επικοινωνια, "ειναι 2 χρονια η εγγυηση, που το στελνω" και τελος. 

Τοτε μαλλον ησουν απιστευτα τυχερος,γιατι δυστηχως η πλειοψηφια των καταστηματων αν τους το γραψεις αυτο,κοιταζουν τι εγγυηση γραφουν στο site/δινει η Sony,βλεπουν τον 1χρονο και σου λενε''ακυρο''.

Και το(ευρωπαικο) amazon ολως τυχαιως 1χρονο εγγυηση προσφερει.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τοτε μαλλον ησουν απιστευτα τυχερος,γιατι δυστηχως η πλειοψηφια των καταστηματων αν τους το γραψεις αυτο,κοιταζουν τι εγγυηση γραφουν στο site/δινει η Sony,βλεπουν τον 1χρονο και σου λενε''ακυρο''.

Και το(ευρωπαικο) amazon ολως τυχαιως 1χρονο εγγυηση προσφερει.

ποτε δε το γυριζα σε καταστημα. καθε φορα μιλησα με το support της καθε εταιριας και μου εδωσαν στοιχεια (ή και μου εστειλαν και κουτι) και το εστειλα.
Δε μπορω να μιλησω για τα τελευταια 6 χρονια που ειμαι UK (που εδω ειναι λιγο διαφορετικα, παροτι εντως ΕΕ τοσο καιρο) αλλα Ελλαδα δεν ειχα θεμα με κονσολες ποτε, παντα η αντιπροσωπία το εστρωνε.

τωρα βεβαια με το brexit, θα γινουν ακομα χειροτερα εδω, φοβαμαι μην αρχισουν Αμερικανικες μπουρδες και θελουμε να τα σκαμε με επεκτασεις εγγύησης.

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...