Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για αυτο ειναι σημαντικα τα exclusives...πρεπει να λειτουργησουν ως system sellers, αλλιως δεν εχει νοημα η γρηγορη μεταβαση στη νεα γενια...Η sony θα εχει first party next gen exclusives, περιμενω να δω ποια θα ειναι αυτα...αν θα μιλαμε για tech demos ή πραγματικα system sellers...

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, kostiger said:

Θεωρώ δεδομένο πως το porting θα ειναι πιο ευκολο. Προτιμώ δε την τακτική του baseline reset με την έλευση της καθε γενιάς. Αυτή η μακροσυρτη μετάβαση στη νέα γενιά ειναι πολυ σπαστική. Θέλουμε πραγματικά next-gen games. Ta last gen θα τρέχουν με βελτιώσεις στις νέες κονσολες. Αυτο θα ήταν μια ωραιότατη win win συνθήκη για τα δίδυμα. Αλλά δεν προβλέπεται οπως φαίνεται. 

Θα ήταν ιδανικό, αλλά δεν γίνεται όχι μόνο επειδή υπάρχει τρομακτικα μεγάλο user base που δεν γίνεται να το αγνοήσουν αλλά εμπλέκονται και άλλη παράγοντες, για παράδειγμα σχεδόν ολόκληρος ο πρώτος χρόνος διαθεσιμότητας χρειάζεται για να στρώσει η διαθεσιμότητα και γενικά /ogistics, να κυκλοφορήσουν review, να πιαστούν οι casual gamers ότι Χ κονσόλα δεν έχει θέματα κλπ. Οπότε και 10 σούπερ ντουπερ τίτλους next gen να κυκλοφορούσαν θα είχαν στην καλύτερη να έχουν 10Μ user base... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, VaggD είπε

Θα ήταν ιδανικό, αλλά δεν γίνεται όχι μόνο επειδή υπάρχει τρομακτικα μεγάλο user base που δεν γίνεται να το αγνοήσουν αλλά εμπλέκονται και άλλη παράγοντες, για παράδειγμα σχεδόν ολόκληρος ο πρώτος χρόνος διαθεσιμότητας χρειάζεται για να στρώσει η διαθεσιμότητα και γενικά /ogistics, να κυκλοφορήσουν review, να πιαστούν οι casual gamers ότι Χ κονσόλα δεν έχει θέματα κλπ. Οπότε και 10 σούπερ ντουπερ τίτλους next gen να κυκλοφορούσαν θα είχαν στην καλύτερη να έχουν 10Μ user base... 

Toν 1ο χρονο κυκλοφοριας των τρεχουσας γενιας, ειχαν φυγει πανω απο 22 εκατομμυρια κονσολες συνδυαστικα, αριθμος καθολου λιγος. Υπαρχουν-ουμε πολλοι early adopters. Εγω για παραδειγμα αν δεν υπαρξουν δυνατα αποκλειστικα, παιζοντας λιγοτερο ή περισσοτερο στις  3 βασικες (πλην νιντυ) πλατφορμες, δεν νομιζω να ψηθω να κανω παλι νωρις τη μεταβαση. Και σοβαρες παιδικες ασθενειες σε αυτη τη γενια δεν ειχαμε ωστε να υπαρχει μεγαλη ανησυχια ως προς την αξιοπιστια και τη σταθεροτητα των συστηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostiger είπε

, δεν νομιζω να ψηθω να κανω παλι νωρις τη μεταβαση. Και σ

Εγω εχω ψηθει ηδη παντως, δεν περιμενω ουτε μερα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Εγω εχω ψηθει ηδη παντως, δεν περιμενω ουτε μερα !

Καλα εσυ γεννηθηκες ψημενος Φωταρα.😂

Κι εγω ειμαι φιλος, αλλα θελω να δω περισσοτερα πραγματα. Να δουμε το launch line-up και θα τοποθετηθουμε ξανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostiger είπε

Καλα εσυ γεννηθηκες ψημενος Φωταρα.😂

Κι εγω ειμαι φιλος, αλλα θελω να δω περισσοτερα πραγματα. Να δουμε το launch line-up και θα τοποθετηθουμε ξανα.

Tι να δουμε ρε φιλε 7 χρονια με την προηγουμενη γενια  δεν βαρεθηκες .Κονσολες ειναι οκ  θα βγαλουν games , ειδικα απο Sony   δεν εχουμε αμφιβολιες εχει καλο ιστορικο .Εδω ειχα παρει το ps4  day one     δεν θα παρω το 5?

Σταση αναμονης θα εχω μονο για το xbox   που θα περιμενω να πειστω και να δω αν τα αποκλειστικα που θα βγαλει  θα ταιριαζουν με τα γουστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

Tι να δουμε ρε φιλε 7 χρονια με την προηγουμενη γενια  δεν βαρεθηκες .Κονσολες ειναι οκ  θα βγαλουν games , ειδικα απο Sony   δεν εχουμε αμφιβολιες εχει καλο ιστορικο .Εδω ειχα παρει το ps4  day one     δεν θα παρω το 5?

Σταση αναμονης θα εχω μονο για το xbox   που θα περιμενω να πειστω και να δω αν τα αποκλειστικα που θα βγαλει  θα ταιριαζουν με τα γουστα μου.

Eχω και ισχυρο pc, συνεπως η διψα μου για νεο HW ειναι ενδεχομενως μικροτερης εντασης απο την αντιστοιχη δικη σου. Για αυτο στεκομαι τοσο πολυ και στο launch line-up.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το PS4 πάντως δεν μπορώ να πώ ότι είχαμε πολλά exclusives στο lifecycle της κονσόλας.

Απλά αυτά που έβγαλε ήταν ένα κι ένα. Το Horizon ήταν το προσωπικό μου system seller. Έβλεπα την Alloy να τρέχει στα λιβάδια και την ερωτεύτηκα.

Αλλά, αν δεν είχε τα remasters παιχνιδιών του PS3, εγώ δεν θα μπορούσα να δικαιολογήσω στον εαυτό μου την αγορά της κονσόλας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας εχουν φτιαξει το συστημα ψυξης/θορυβου στο ps5 και εγω για day one ειμαι και ας εχω καλο pc,ειδικα μιας και θα παιξει και backwards compatible.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ας εχουν φτιαξει το συστημα ψυξης/θορυβου στο ps5 και εγω για day one ειμαι και ας εχω καλο pc,ειδικα μιας και θα παιξει και backwards compatible.

εγώ θέλω οπωσδήποτε να στέκεται όρθιο, πάλι θα πρέπει να πάρω έξτρα βάση

ά ρε ps2 , σαν άσχημη  πολυκατοικία έμοιαζε αλλά  στεκόταν μόνο του 

 

θυμάμαι όταν πήγα να πάρω βάση για το 4 μου κάνει ένας αμούστακος πωλητής "θα κρεμάσει η ψύκτρα" , ήθελα να του πω έχεις δει ποτέ ψύκτρα;

μετά μου λέει οκ αν δε παίζεις πολύ (κάτι υπερθερμάνσεις φανταζόταν αυτός).. και ήθελα να του πω ποιος δεν παίζει πολύ πιτσιρικά;

 

τελικά δεν είπα τίποτα και έφυγα γιατί δεν είχε original βάση και ήθελα την κανονική που είναι γτπ βέβαια και αυτή..  

 

το series x πλάκα πλάκα φαίνεται αρκετά κουτί, λογικά δεν θέλει βάση να κάτσει όρθιο ε; 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω το ps4 το εχω ορθιο χωρις βαση εδω και 3 χρονια,ουτε που εχει κουνηθει..

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι η βαση ειναι απαραιτητη για να μεινει ορθιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eγω το ps4 το εχω ορθιο χωρις βαση εδω και 3 χρονια,ουτε που εχει κουνηθει..

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι η βαση ειναι απαραιτητη για να μεινει ορθιο..

Και εγω έτσι το είχα από το 15. Δεν παίρνει σωστά αέρα από το κάτω μέρος δυστυχώς. Πρέπει να έχει ένα κενό για να μην κάνει σαν αεροπλάνο η κονσόλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα το δικο μου το ιδιο ακουγεται,ειτε το εχω καθετα ειτε οριζοντια..

Ετσι και αλλιως υπαρχουν αυλακια στις 2 πλευρες οπου ειναι οι τρυπες της εισαγωγης.

Μπορει να μην περναει η ιδια ποσοτητα αερα,αλλα περναει.

Εφοσον ο ανεμιστηρας εχει μαζεψει σκονη,πιστευω οτι δεν παιζει ρολο σε τι θεση θα το εχεις..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.  Η λύση είναι μία.  Αλλαγή θερμοαγώγιμης και thermal pads. 

Μετά ακούγεται φυσιολογικά και όχι σαν ηλεκτρονική σκούπα που κάνουν τα περισσότερα.  Σας το λέω από προσωπική εμπειρία. Πλέον ησύχασε το κεφαλάκι μου. 

Επεξ/σία από cocous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

εγώ θέλω οπωσδήποτε να στέκεται όρθιο, πάλι θα πρέπει να πάρω έξτρα βάση

ά ρε ps2 , σαν άσχημη  πολυκατοικία έμοιαζε αλλά  στεκόταν μόνο του 

θυμάμαι όταν πήγα να πάρω βάση για το 4 μου κάνει ένας αμούστακος πωλητής "θα κρεμάσει η ψύκτρα" , ήθελα να του πω έχεις δει ποτέ ψύκτρα;

μετά μου λέει οκ αν δε παίζεις πολύ (κάτι υπερθερμάνσεις φανταζόταν αυτός).. και ήθελα να του πω ποιος δεν παίζει πολύ πιτσιρικά;

τελικά δεν είπα τίποτα και έφυγα γιατί δεν είχε original βάση και ήθελα την κανονική που είναι γτπ βέβαια και αυτή..  

το series x πλάκα πλάκα φαίνεται αρκετά κουτί, λογικά δεν θέλει βάση να κάτσει όρθιο ε; 

Τοτε μου φαινοταν καταπληκτικο σχεδιαστικ;a το ps2. Ηταν και μαυρο, ειχες και την επιλογη να το εχεις ειτε ξαπλωτο ειτε ορθιο, γυριζε και το σηματακι του ps που ηταν στη θηκη για το dvd... Μουνοπλακα ειχα παθει. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...