Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, vorlon είπε

Μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση αλλα για να έχουμε 60FPS στα games εχουμε το PS5 στο performance mode;

Δεν υπάρχει "performance" ή "boost" mode στο ps5 όπως υπάρχει πχ στα settings του ps4pro. Είναι μόνιμα ενεργοποιημένο το "boost" mode στο ps5.

  • Αν ένα game έχει πάρει patch και είναι enhanced για ps5 θα παίζει έτσι και θα έχει διαφορά από το ps4 pro. Παράδειγμα τα god of war και ghost of tsushima που τρέχουν σε 4k60.
  • Αν ένα game είναι μόνο για ps4pro, θα τρέχει σε ps4pro settings. Παρόλα αυτά σε κάποια ps4 pro games που είχαν ξεκλείδωτο framerate αλλά ήταν unstable σε "ps4pro performance mode", ίσως με το ps5 να κλειδώνουν τώρα το 60ρι. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα το monster hunter world που από τα 40-45 του ps4pro είναι στα 60 καρφωτά (zen2 ftw).
  • Αν κάποιο game δεν έχει πάρει ούτε patch για ps4pro και παίζει σε og ps4 settings (συνήθως 1080p30) θα παίζει έτσι και στο ps5. Αλλά και εκεί καμιά φορά έχεις όφελος όπως στο bloodborne που δεν έχει ντρόπες κάτω από τα 30 πλέον.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Daredevil είπε

 

Κάνει πολύ καλό ο ανταγωνισμός έως τώρα.

Μακάρι και οι 2 κατασκευαστές να δώσουν περισσότερα ποιοτικά free games στο άμεσο μέλλον.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλεπω οτι συντομα θα εχουμε ολοκληρωμενη προταση απο την sony σε στυλ gamepass(λογικα μαζι με streaming παιχνιδιων) και λογικα θα ειναι το ps now...Ειναι μια απο τις φορες που ο ανταγωνισμος δουλευει υπερ του καταναλωτη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Δεν υπάρχει "performance" ή "boost" mode στο ps5 όπως υπάρχει πχ στα settings του ps4pro. Είναι μόνιμα ενεργοποιημένο το "boost" mode στο ps5.

  • Αν ένα game έχει πάρει patch και είναι enhanced για ps5 θα παίζει έτσι και θα έχει διαφορά από το ps4 pro. Παράδειγμα τα god of war και ghost of tsushima που τρέχουν σε 4k60.

Σωστός ο @ilos. Ενημερωτικά, στο Control υπάρχει επιλογή στα options του παιχνιδιου μεταξύ 60fps και ray-tracing. Επέλεξα τα 60fps και υπήρχε ορατή βελτίωση στην κίνηση, με ελάχιστη απώλεια ποιότητας στις αντανακλάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Theo X είπε

Σωστός ο @ilos. Ενημερωτικά, στο Control υπάρχει επιλογή στα options του παιχνιδιου μεταξύ 60fps και ray-tracing. Επέλεξα τα 60fps και υπήρχε ορατή βελτίωση στην κίνηση, με ελάχιστη απώλεια ποιότητας στις αντανακλάσεις.

Αρα ειναι καλύτερα να επιλέξουμε το performance mode στο PS5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

Μιας και αύριο παραλαμβάνω κι εγώ το ps5, έχω μια ερώτηση. 

Κάποια στιγμή είχα διαβάσει ότι δίνει παιχνίδια του ps4 όπως το Detroit, tlou κλπ ελεύθερα με την plus συνδρομή. Ισχύει αυτό ή ήταν προσφορά που έληξε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, broxopios είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Μιας και αύριο παραλαμβάνω κι εγώ το ps5, έχω μια ερώτηση. 

Κάποια στιγμή είχα διαβάσει ότι δίνει παιχνίδια του ps4 όπως το Detroit, tlou κλπ ελεύθερα με την plus συνδρομή. Ισχύει αυτό ή ήταν προσφορά που έληξε; 

ισχυει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Lobo10 said:

Κάνει πολύ καλό ο ανταγωνισμός έως τώρα.

Μακάρι και οι 2 κατασκευαστές να δώσουν περισσότερα ποιοτικά free games στο άμεσο μέλλον.

δεν λεει τπτ για δωρεαν το συγκεκριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Theo X είπε

Σωστός ο @ilos. Ενημερωτικά, στο Control υπάρχει επιλογή στα options του παιχνιδιου μεταξύ 60fps και ray-tracing. Επέλεξα τα 60fps και υπήρχε ορατή βελτίωση στην κίνηση, με ελάχιστη απώλεια ποιότητας στις αντανακλάσεις.

καλα οχι και ελαχιστη...η μερα με την νυχτα ειναι με ray tracing...αλλα τα 30 fps δεν παλευονται με τπτ...το εβαλα 5 λεπτα να χαλβαδιασω και γυρισε στα 60 με την μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, broxopios είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Μιας και αύριο παραλαμβάνω κι εγώ το ps5, έχω μια ερώτηση. 

Κάποια στιγμή είχα διαβάσει ότι δίνει παιχνίδια του ps4 όπως το Detroit, tlou κλπ ελεύθερα με την plus συνδρομή. Ισχύει αυτό ή ήταν προσφορά που έληξε; 

δεν ξέρω αν βγάζουν game από το plus πάντως το detroit είναι ακόμα στο plus συν όλα τα game δλδ από τότε που άνοιξε η πλατφόρμα για το ps5

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, privateer είπε

δεν λεει τπτ για δωρεαν το συγκεκριμενο

Μιλάω για το PS plus collection,Shadow of the Tomb Raider, Final Fantasy VII Remake, Horizon Zero Dawn κ.ο.κ.

Εννοείται δεν υπάρχει καμία σύγκριση με το game pass ακόμα, αλλά είναι μία αρχή.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...