Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Respect στην sony για το κλασιμο σε οσους εχουμε παρει ps5 και περιμενουμε πατς για τα "καλα" games, την ωρα που η ομαδαρα κανει optimization το game στο pc. Ελα να σειρα εχει και το τλου 2. Γιατι μαλλον εκει θα το παιξουμε 60αρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Respect στην sony για το κλασιμο σε οσους εχουμε παρει ps5 και περιμενουμε πατς για τα "καλα" games, την ωρα που η ομαδαρα κανει optimization το game στο pc. Ελα να σειρα εχει και το τλου 2. Γιατι μαλλον εκει θα το παιξουμε 60αρι.

 

rsepect που γκρινιάζεις για ένα trailer comparison σε παιχνίδι που στο ps5 το έχεις d1 free :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Respect στην sony για το κλασιμο σε οσους εχουμε παρει ps5 και περιμενουμε πατς για τα "καλα" games, την ωρα που η ομαδαρα κανει optimization το game στο pc. Ελα να σειρα εχει και το τλου 2. Γιατι μαλλον εκει θα το παιξουμε 60αρι.

 

Εγω αυτο που βλεπω περα απο ελαχιστα παραπανω foliage ειναι οτι το pc εχει πιο σκουρο τονο χρωματων.

Οσο για 60fps patch, τουλαχιστον στα 1st party games, το εχω ξαναπει οτι το θεωρω απαραδεκτο να μην εχει μπει μια απλη ενημερωση τοσο καιρο μετα την κυκλοφορια της κονσολας. Εχω παιχνιδαρες τυπου uncharted 4 και TLoU 2 και περιμενω ακομα το patch...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Respect στην sony για το κλασιμο σε οσους εχουμε παρει ps5 και περιμενουμε πατς για τα "καλα" games, την ωρα που η ομαδαρα κανει optimization το game στο pc. Ελα να σειρα εχει και το τλου 2. Γιατι μαλλον εκει θα το παιξουμε 60αρι.

 

Ps4 vs Pc δεν επρεπε να λεγεται?Δεν εχει καμμια διαφορα σε γραφικα στο ps5 απο το ps4

2 ώρες πριν, Cariolanoc είπε

Εγω αυτο που βλεπω περα απο ελαχιστα παραπανω foliage ειναι οτι το pc εχει πιο σκουρο τονο χρωματων.

Οσο για 60fps patch, τουλαχιστον στα 1st party games, το εχω ξαναπει οτι το θεωρω απαραδεκτο να μην εχει μπει μια απλη ενημερωση τοσο καιρο μετα την κυκλοφορια της κονσολας. Εχω παιχνιδαρες τυπου uncharted 4 και TLoU 2 και περιμενω ακομα το patch...

Σε πολλα παιχνιδια δεν ειναι τοσο απλο αφου εχουν φτιαχτει για 30 frames,οπως lipsync,ingame χρονοι,eventς σε συγκεκριμενο frametime,και αλλα πολλα αν ψαξεις και στο google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cariolanoc είπε

Εγω αυτο που βλεπω περα απο ελαχιστα παραπανω foliage ειναι οτι το pc εχει πιο σκουρο τονο χρωματων.

Οσο για 60fps patch, τουλαχιστον στα 1st party games, το εχω ξαναπει οτι το θεωρω απαραδεκτο να μην εχει μπει μια απλη ενημερωση τοσο καιρο μετα την κυκλοφορια της κονσολας. Εχω παιχνιδαρες τυπου uncharted 4 και TLoU 2 και περιμενω ακομα το patch...

Σύμφωνω απόλυτα στην τελευταία παράγραφο..!

Απλά απαράδεκτη η σονυ σε αυτό το κομμάτι..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε συνδέσει usb δίσκους στο ps5 για επέκταση χώρου για τα ps4 games και αν ναι, τι ακριβώς? Ψάχνω κάτι που αποδεδειγμένα λειτουργεί σωστά. Σκέφτηκα κάτι τέτοιο στο οποίο μετά θα συνδέσω hdd ή ssd: https://www.skroutz.gr/s/21799407/Ugreen-USB-C-Hard-Drive-Enclosure.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hμαρτον ρε Capcom.Αφου βαζεις επιλογη για gyro aiming στο village,μονο για ps5 βεβαια, καντο  σωστα τουλαχιστον.

https://www.resetera.com/threads/resident-evil-village-has-gyro-aiming-on-ps5-not-ps4-for-some-reason-but-it-disables-right-stick-camera-controls.411795/

Το φωναζω και εγω και ο @Malthador αλλα ειναι αδιανοητο που παιχνιδια για ps4-ps5 δεν εχουν την επιλογη για gyro aiming.

To αλλο μεγαλο παιχνιδι φετος της capcom,το ΜΗ rise απ'οτι γνωριζω εχει κανονικα gyro aiming.

Λογικα με ενα update-patch θα διορθωθει μεχρι να κυκλοφορησει το παιχνιδι τον αλλον μηνα.Ελπιζω δηλαδη.

Επισης σημερα εχει το timed demo του village.Ξεκιναει στις 8 το απογευμα αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aekoupoli είπε

Ps4 vs Pc δεν επρεπε να λεγεται?Δεν εχει καμμια διαφορα σε γραφικα στο ps5 απο το ps4

Αυτο ενοω οταν λεω respect για το κλασιμο που τρωμε.δεν μπαινω στην διαδικασια να συγκρινω το game στο pc. Αλλα στο οτι ασχολουνται να βγει τo game στο pc και εχουν αφησει στην γωνια την καινουργια κονσολα. Πατσαρε πρωτα 2 3 καλα game που τα περιμενει ο κοσμος μηνες τωρα και μετα μπες και στο pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pc θα πάρει λεφτά από τις πωλήσεις του παιχνιδιού ενώ στο patchαρισμα δε θα πάρει φραγκο.Δε το βλέπεις λογικό; Και εγώ περιμένω patchακι αλλά δε τρέφω και πολλές ελπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Αυτο ενοω οταν λεω respect για το κλασιμο που τρωμε.δεν μπαινω στην διαδικασια να συγκρινω το game στο pc. Αλλα στο οτι ασχολουνται να βγει τo game στο pc και εχουν αφησει στην γωνια την καινουργια κονσολα. Πατσαρε πρωτα 2 3 καλα game που τα περιμενει ο κοσμος μηνες τωρα και μετα μπες και στο pc.

Καταλαβαινω τι λες αλλα δε καταλαβαινω το νοημα τους. 
 

Το Days Gone τρεχει 60fps στο PS5 απο day one. Τι να κανει δηλαδη ο developer του Days Gone εκτος απο το να δουλεψει πανω στο PC game? Να παει να κανει το παιχνιδι αλλου developer 60fps?

Δε καταλαβαινω πως σχετιζεται το pc με αυτο που ζητας.

Η για να το παραφρασω. Θα σου φαινοταν λογικο το "τι πανε και μου βγαζουν Age of Empires 4 στο PC οταν δεν εχουν κυκλοφορησει ουτε ενα game απο το launch του XsX"?

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Έχετε συνδέσει usb δίσκους στο ps5 για επέκταση χώρου για τα ps4 games και αν ναι, τι ακριβώς? Ψάχνω κάτι που αποδεδειγμένα λειτουργεί σωστά. Σκέφτηκα κάτι τέτοιο στο οποίο μετά θα συνδέσω hdd ή ssd: https://www.skroutz.gr/s/21799407/Ugreen-USB-C-Hard-Drive-Enclosure.html

Δεν καταλαβαίνω γιατί να αγοράσεις ένα σκέτο enclosure το οποίο θα κάνει τα πράγματα πιο περίπλοκα χωρίς λόγο και δεν παίρνεις κατευθείαν έναν εξωτερικό SSD/HDD δοκιμασμένο για PS5.

Εκτός βέβαια αν έχεις ήδη κάποιον internal δίσκο από PC που θέλεις να χρησιμοποιήσεις...

Τη βδομάδα που μας πέρασε πήρα έναν external SSD nvme της WD στα 2Tb. Πολύ διακριτικός (μικρότερος από smartphone) με τροφοδοσία απευθείας μέσω USB. Τον έχω συνδέσει στην πίσω θύρα της κονσόλας και ούτε φαίνεται ότι είναι εκεί.

Αρχικά είχα φοβηθεί ότι δεν θα τον αναγνώριζε καθώς διάβασα για τέτοια περιστατικά, αλλά τελικά πήγαν όλα ρολόι. Μάλλον το τελευταίο update βελτίωσε πολύ το θέμα της συμβατότητας.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Έχετε συνδέσει usb δίσκους στο ps5 για επέκταση χώρου για τα ps4 games και αν ναι, τι ακριβώς? Ψάχνω κάτι που αποδεδειγμένα λειτουργεί σωστά. Σκέφτηκα κάτι τέτοιο στο οποίο μετά θα συνδέσω hdd ή ssd: https://www.skroutz.gr/s/21799407/Ugreen-USB-C-Hard-Drive-Enclosure.html

σύμφωνα με το video του df η καλύτερη επιλογή είναι ssd με usb to sata

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην χαλατε λεφτα σε εξωτερικους σκληρους η παρελκομενα,μαξεψτε να παρετε οποιον εσωτερικο nvme κρινουν συμβατο αργοτερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...