Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook D15 ή D14


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, καλή χρονιά. Λοιπόν είχα μια βδομάδα να χρησιμοποιήσω το d14 και μάλιστα το είχα ξεχάσει στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου για κάνα διήμερο μέσα στο μπακ πακ μου(το αναφέρω λόγω του ότι οι σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες τη νύχτα ίσως έπαιξαν ρόλο) . Σήμερα λοιπόν πάω να το ανοίξω τίποτα, πατάω το power button μια δυο τρεις καμία ανταπόκριση. Λέω θα τελειώσε η μπαταρία, το βαζω στη φόρτιση, τίποτα παλι. Δεν άναβε καν το μπλε λαμπακι στο σημείο που φορτίζει. Μετα από πολλές δοκιμές και σκεπτόμενος πως θα το πάω στο service μετα πολλες προσπάθειες  πατάω το power button για 10-15 δευτερόλεπτα και άνοιξε. Δεν παρουσίασε κάτι από κει και πέρα άνοιγε κανονικά και φορτιζε.Εχει κάνεις ιδέα τι έπαιξε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 579
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, BigSaras είπε

Καλησπέρα παιδιά, καλή χρονιά. Λοιπόν είχα μια βδομάδα να χρησιμοποιήσω το d14 και μάλιστα το είχα ξεχάσει στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου για κάνα διήμερο μέσα στο μπακ πακ μου(το αναφέρω λόγω του ότι οι σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες τη νύχτα ίσως έπαιξαν ρόλο) . Σήμερα λοιπόν πάω να το ανοίξω τίποτα, πατάω το power button μια δυο τρεις καμία ανταπόκριση. Λέω θα τελειώσε η μπαταρία, το βαζω στη φόρτιση, τίποτα παλι. Δεν άναβε καν το μπλε λαμπακι στο σημείο που φορτίζει. Μετα από πολλές δοκιμές και σκεπτόμενος πως θα το πάω στο service μετα πολλες προσπάθειες  πατάω το power button για 10-15 δευτερόλεπτα και άνοιξε. Δεν παρουσίασε κάτι από κει και πέρα άνοιγε κανονικά και φορτιζε.Εχει κάνεις ιδέα τι έπαιξε; 

Μήπως είχε τελειώσει η μπαταρία και ήθελε να μείνει στον φορτιστή τουλάχιστον λίγα λεπτά; 

Αυτό το έχω συναντήσει σε κινητά τηλέφωνα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Μήπως είχε τελειώσει η μπαταρία και ήθελε να μείνει στον φορτιστή τουλάχιστον λίγα λεπτά; 

Αυτό το έχω συναντήσει σε κινητά τηλέφωνα.... 

Όχι, όχι γιατί όταν άνοιξε είχε 40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Cr4zyc4t3 είπε

Kαλημερα,

Ουτε στο 14 ουτε στο 15 μπορω να βαλω ram?

Σε κανένα Huawei Matebook δεν γίνετε αυτό.

Όταν προσπαθείς να φτιάξεις ένα πάρα πολύ λεπτό σε πάχος λαπτοπ, πρέπει να κολλήσεις τις μνήμες στην μητρική…

Αν δε σε καλύπτουν τα 8 gb ram (σε καθημερινή χρήση σε υπερ καλύπτουν), τότε οι επιλογές είναι δυο…

Να αγοράσεις από το εξωτερικό ένα Matebook D14 – D15 που έχει 16 gb ram (στην Ελληνική αγορά έφεραν τις εκδόσεις με τα 8gb) ή να αγοράσεις το απίστευτα καλύτερο Matebook 14 (στην Ελληνική αγορά έφεραν την έκδοση με τα 16gb)

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το Huawei Matebook D15 και θέλω να του βάλω δεύτερο σκληρό δίσκο..

εσείς που έχετε βάλει δεύτερο σκληρό δίσκο που βρήκατε θήκη για να κάθεται στο laptop και που βρήκατε και καλώδιο?

να το κολλήσω με UHU η θα κάνω χαζομάρα? :P

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Raylan είπε

Έχω το Huawei Matebook D15 και θέλω να του βάλω δεύτερο σκληρό δίσκο..

εσείς που έχετε βάλει δεύτερο σκληρό δίσκο που βρήκατε θήκη για να κάθεται στο laptop και που βρήκατε και καλώδιο?

να το κολλήσω με UHU η θα κάνω χαζομάρα? :P

Αγορά από ebay ή AliExpress για πιο φτηνά ή από την αντιπροσωπεία.

 

Πχ https://m.aliexpress.com/item/4001112367738.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.60e434ec8KCGhb&browser_id=adaf9f60327b4395858a725ad39a9aac&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=17757d6aad1d693189e135c1655c1a36d3e0d3c6e3&gclid=&_imgsrc_=ae01.alicdn.com%2Fkf%2FHbb8413d4c02a479c89092933cc9a5e5cy.jpg_640x640Q90.jpg_.webp

 

U731db296136647a08254c39d51a479bbc.jpg

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον HDD ακούς θόρυβο η να προτιμήσω έναν 500GB SSD?

με την αντιπροσωπεία δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, θα τους πάρω ένα τηλεφωνώ αύριο να δω πόσο θα μου κοστίσει, δεν πιάνουνε τα χέρια μου και δεν έχω και τα εργαλεία για να το ανοίξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βάζεις απευθείας 1tb ssd μόνο του ;

Hdd θα φοβάσαι να το κουνήσεις με μπαταρία όταν είσαι, αργό θα είναι, θόρυβο θα κάνει..

Πάρε και ενα κουτάκι usb 3 και βάζεις τον μαμά εκεί για εξωτερικό.

Άκυρο το τελευταίο, είναι nvme.

Επεξ/σία από Da_rudakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Raylan είπε

με τον HDD ακούς θόρυβο η να προτιμήσω έναν 500GB SSD?

με την αντιπροσωπεία δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, θα τους πάρω ένα τηλεφωνώ αύριο να δω πόσο θα μου κοστίσει, δεν πιάνουνε τα χέρια μου και δεν έχω και τα εργαλεία για να το ανοίξω..

Για να ανοίξεις το λάπτοπ θέλεις αν θυμάμαι καλά ένα κατσαβίδι Torx T5

Μετά όλα είναι εύκολα... 

Σίγουρα SSD να βάλεις... 

Ακόμα καλύτερα να αλλάξεις τον 250αρι ssd nvme που έχει, με έναν ενός Tera... 

Και μην βάζεις 2ο δίσκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα είχα μονίμως τη προστασία ματιών ενεργοποιημένη γιατί μου το είχε προτείνει και ο οφθαλμίατρος λόγω ενός θέματος στα μάτια. Ξαφνικά μπλεδιαζουν τα πάντα όπως φαίνεται και στο βίντεο, ξέρει κανείς τι συμβαίνει;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BigSaras είπε

Παιδιά καλησπέρα είχα μονίμως τη προστασία ματιών ενεργοποιημένη γιατί μου το είχε προτείνει και ο οφθαλμίατρος λόγω ενός θέματος στα μάτια. Ξαφνικά μπλεδιαζουν τα πάντα όπως φαίνεται και στο βίντεο, ξέρει κανείς τι συμβαίνει;  

Ναι…. Είναι bug της νέας αναβάθμισης του PC Manager…

Οπότε χρησιμοποίησε μέχρι να επιλυθεί την προστασία μπλε φωτός των Win 10.

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Ναι…. Είναι bug της νέας αναβάθμισης του PC Manager…

Οπότε χρησιμοποίησε μέχρι να επιλυθεί την προστασία μπλε φωτός των Win 10.

Ά μάλιστα, σε ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
5 ώρες πριν, Savvas765 είπε

Παιδιά ξέρουμε πότε θα βγει και αν θα βγει το καινούργιο d15/ d14  στην Ελλάδα;

Όντως έχουν αργήσει πάρα πολύ να τα φέρουν…

Ίσως να υπάρχει θέμα στο απόθεμα…

Το Matebook 14 με 4600H αν και λανσαρίστηκε τον Νοέμβριο, μετά τα Χριστούγεννα ειχε εξαφανιστεί για τουλάχιστον έναν μήνα… δεν το έβρισκες πουθενά… τώρα ξανά γέμισαν τα ράφια…

Αυτή την στιγμή τα βρίσκεις μόνο σε ορισμένα Amazon και κυρίως με τους intel και όχι με Ryzen 4000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...