Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Ren_of_Heavens είπε

Διαβάζω ωραία πραγματάκια με τα νέα που ανεβάζετε σχετικά με το Avowed. Θέλω να χέσω την σωβρακάρα μου day one όταν θα πιάσω το χειριστήριο. Αυτή η Obsidian τι στουντιάρα είναι.

Aπο παλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε το ξερουμε οτι θελει να γινει netflix η microsoft . Διαφωνω τελειως αλλα για καποιον που δεν τον πολυ απασχολει πολυ η ποιοτητα το value του game pass ειναι τρομερο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε 1$ κερδος δεν εχει η MS απ το game pass

Και εχεις κι αυτες τις δηλωσεις του Greenberg να το επιβεβαιωνουν

https://www.gameworld.gr/component/content/article/179-2014-05-19-05-44-56/40439-microsoft-to-xbox-game-pass-δεν-ήταν-κίνηση-για-μεγάλα-και-εφήμερα-κέρδη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ε το ξερουμε οτι θελει να γινει netflix η microsoft . Διαφωνω τελειως αλλα για καποιον που δεν τον πολυ απασχολει πολυ η ποιοτητα το value του game pass ειναι τρομερο . 

Η ποιότητα αξιολογείται από το κάθε χρήστη ξεχωριστά. Δεν μιλάμε για αριθμούς και νούμερα που είναι μια ξεκάθαρη στατιστική μέτρηση. Το Game pass έχει πολλούς τίτλους που θεωρούνται ευρέως ως ποιοτικοι, από indies μέχρι ΑΑΑ τίτλους οπότε είναι άστοχη αυτή η γενίκευση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, firepc είπε

ουτε 1$ κερδος δεν εχει η MS απ το game pass

Και εχεις κι αυτες τις δηλωσεις του Greenberg να το επιβεβαιωνουν

https://www.gameworld.gr/component/content/article/179-2014-05-19-05-44-56/40439-microsoft-to-xbox-game-pass-δεν-ήταν-κίνηση-για-μεγάλα-και-εφήμερα-κέρδη

Άρα φαντάζομαι ότι θα πρέπει να αναμένουμε αύξηση της τιμής σε κάποια φάση. Ίσως όταν φτάσει συγκεκριμένο αριθμό εγγεγραμμένων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stevenfins είπε

Άρα φαντάζομαι ότι θα πρέπει να αναμένουμε αύξηση της τιμής σε κάποια φάση. Ίσως όταν φτάσει συγκεκριμένο αριθμό εγγεγραμμένων

Ακριβως.

Οσα βγαζει το epic store που τα δινει ολα free, τοσα βγαζει και η MS απ το game pass.

Να μαντρωσουν κοσμο θελουν και οι 2. Εχουν πολυ χρημα και αντεχουν την χασουρα.

Και μη μου πει κανενας οτι εβγαλε κερδος απ το 1€ που της εδωσε για τρεις μηνες game pass την ιδια ωρα που η MS εδωσε δις για να παρει ολα αυτα τα tripleA games στην υπηρεσια της

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα επιχειρηματικά μοντέλα έτσι δουλεύουν στην αρχή, έχουν απώλειες  μέχρι να φτιάξουν μια μεγάλη βάση χρηστών, το ίδιο δεν έκανε και η Amazon/Netflix? Τα πρώτα χρόνια μπαίνανε μέσα, επίσης όταν αρχίσουν να γίνονται επικερδή ρίχνουν το μεγαλύτερο κέρδος πάλι για καλύτερες υπηρεσίες για να μεγαλώσουν ακόμα πιο πολύ την βάση, δεν μένουν στάσιμα, άρα θεωρητικά όσο μεγαλώνει η βάση άλλο τόσο θα έρχονται καλύτερα παιχνίδια στην υπηρεσία.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, firepc είπε

ουτε 1$ κερδος δεν εχει η MS απ το game pass

Και εχεις κι αυτες τις δηλωσεις του Greenberg να το επιβεβαιωνουν

https://www.gameworld.gr/component/content/article/179-2014-05-19-05-44-56/40439-microsoft-to-xbox-game-pass-δεν-ήταν-κίνηση-για-μεγάλα-και-εφήμερα-κέρδη

Ναι λέμε, ούτε ένα σεντ.

https://www.windowscentral.com/xbox-microsoft-q4-2020-earnings-gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Σε αυτό που έστειλες δεν βλέπω να λέει ότι έβγαλαν κέρδος από το gamepass, για το οποίο και μιλάμε. Γενικά από το xbox και το software αναφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέτοια νέα θέλω να διαβάζω. Εντυπωσιακή λίστα ταλέντου που ελπίζω να μην καταλήξει waste of talent....
Employees from Rocksteady, Ninja Theory, Gearbox and Bioware are working on Fable

 

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, stevenfins είπε

Σε αυτό που έστειλες δεν βλέπω να λέει ότι έβγαλαν κέρδος από το gamepass, για το οποίο και μιλάμε. Γενικά από το xbox και το software αναφέρει. 

κανενα προβλημα που δεν το βλεπεις αγαπητε, να, θα στο δωσω εγω ετοιμο, απο την δευτερη παραγραφο του κειμενου:

"Xbox content and services grew 65 percent year-over-year ($1.2 billion), inclusive of games sales and subscriptions"

(Το gamepass ειναι subscription)

6 ώρες πριν, Saloufas είπε

Η τυπισσα στα δεξια, φερνει λιγο στη Μπακογιαννη! 

Επεξ/σία από hexenlord
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, hexenlord said:

κανενα προβλημα που δεν το βλεπεις αγαπητε, να, θα στο δωσω εγω ετοιμο, απο την δευτερη παραγραφο του κειμενου:

"Xbox content and services grew 65 percent year-over-year ($1.2 billion), inclusive of games sales and subscriptions"

(Το gamepass ειναι subscription)

Αν υποθέσουμε αυθαίρετα ότι έχουν 10m subs στο Game Pass (που είναι σίγουρα αρκετοί παραπάνω πλέον, αλλά έστω) και αν υποθέσουμε ότι όλοι έχουν αγοράσει συνδρομή από Βραζιλία (που ούτε το 1% δεν έχει κάνει το κόλπο, αλλά έστω) για ένα χρόνο (που ελάχιστοι έβαλαν μόνο ένα χρόνο, αλλά έστω), τότε έχουν βγάλει μόνο από το Game Pass κατ' ελάχιστον $250m ξέρω 'γω, με την συντριπτική πλειοψηφία των games να μην τους κοστίζει τίποτα.

Ούτε για τσίχλες δεν τους φτάνουν στους καημένους. :(

tenor.gif?itemid=6945518

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αν υποθέσουμε αυθαίρετα ότι έχουν 10m subs στο Game Pass (που είναι σίγουρα αρκετοί παραπάνω πλέον, αλλά έστω) και αν υποθέσουμε ότι όλοι έχουν αγοράσει συνδρομή από Βαζιλία (που ούτε το 1% δεν έχει κάνει το κόλπο, αλλά έστω) για ένα χρόνο (που ελάχιστοι έβαλαν μόνο ένα χρόνο, αλλά έστω), τότε έχουν βγάλει μόνο από το Game Pass κατ' ελάχιστον $250m ξέρω 'γω, με την συντριπτική πλειοψηφία των games να μην τους κοστίζει τίποτα.

Ούτε για τσίχλες δεν τους φτάνουν στους καημένους. :(

tenor.gif?itemid=6945518

Δεν εχω κανενα θεμα να δεχθω οτι αυτη τη στιγμη χτιζουν το brand και πιθανως τα κερδη να μην ειναι πολλα (αλλα δεν θα μπω σε if calculations και sensitivities, παρολο που το profit yield & risk management ειναι η δουλεια μου), απλα απαντησα σε μηδενιστικα, αφοριστικα σχολια τυπου "δεν βγαζουν ουτε ενα δολλαριο" κτλ, που γνωριζεις ως μοντ πως δυναμιτιζουν την ηδη τεταμενη/στρατοπεδευμενη ατμοσφαιρα.

Τελικα, εμενα δεν με νοιαζει αν βγαζουν η δε βγαζουν (αρκει να μην jeopardize την μακροπροθεσμη λειτουργια της Μικροσοφτ ωστε να μεινουμε με ολιγοπωλειο και να παρακαλαμε να ξαναμπει μια οποιαδηποτε εταιρια στο παιχνιδι να ισορροπησει το διπολο σονυτεντο) αρκει να παιζω αρκετα ΑΑΑ και μπολικες σαβουριτσες απο το παςς μου.

Με λυπει που δεν το βελπουν ολοι ετσι, καθως μιλαμε για απιστευτο value for money στα gaming δεδομενα, εβερ. Αλλα νταξ, φευ, αυτοι χανουν (ή ακομη χειροτερα, το εχουν το παςς, απολαμβανουν τα παιχινιδα, αλλα ετσι, αρεσκονται να μπαινουν και να κραζουν, γιατι ξερεις, επανασταση του καναπε).

Επεξ/σία από hexenlord
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...