Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα προπαραγγελια και εγω απο Πλαισιο...Μια ερωτηση, γιατι αγοραζω κονσολα για πρωτη φορα ,οσον αφορα το ultimate game pass....γιατι εχω μπερδευτει λιγο..Καπου διαβασα οτι καλο ειναι να αγορασεις απο κανα κλειδαδικο οπως πχ cdkeys ,instant gaming κτλ gold  για ενα χρονο και μετα να παρεις ενα μηνα ultimate γιατι σου μετατρεπει ολο το διαστημα της gold σε ultimate..Εγω εχω ηδη game pass για pc,ληγει Οκτωβρη...Καμια συμβουλη τι να κανω οταν ερθει η ωρα και παρω τη κονσολα στα χερια μου?

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, dream21 είπε

'Επεσε προπαραγγελία και μου βγήκε η τιμή όσο πήρα το PS5 με την εξαργύρωση πόντων  :)

Screenshot 2020-09-22 at 10.20.31.png

Γιάννης Θ****ος ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

ο αριθμος κουπονιου ( ετσι μου ειπε ενα παλικαρι που δουλευε στο ΠΛΑΙΣΙΟ πριν 2 χρονια ) τα τελευταια 2 ψηφια ειναι η σειρα προτεραιοτητας που εχεις παρε . Δηλαδη αν τελειωνει σε 01 εισουν ο 1ος που εκανες προπαραγγελια 02 .. 03 .04 κοκ .

και μια ερωτηση κρισεως για τους γνωστες .... εχω 100 Fiber γραμμη . Να το συνδεσω με το Wifi του σπιτιου ή με power line ? ποιο ειναι καλυτερο ; το power line εχει χασούρα ; Την λύση του απευθείας UTP την ξεχνάμε είναι μακρία και θα έχω γκρίνιες αν αρχίσω να τρυπάω τοίχους

Devolo magic 2

 οτι καλύτερο υπάρχει εκει έξω.Με 100αρα το speedtest μου δίνει 103.50down,10.29up και ping 12ms.

Σταθερά. Όσα έχω και με καλώδιο. Πρίν από αυτό είχα διάφορα tp-link κτλ. μέρα με τη νύχτα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

μα και στην περιπτωση που τα δωσει στο PS5 με 80 € παλι κερδος εχει αφου η sony θα πουλαει τα παιχνιδια της Microsoft στην κονσολα της και θα την δινει το μεριδιο της . Γιατι να μην τα βγαλει και στο PS5 ? Αυτος που θελει πολλα παιχνιδια με λιγα λεφτα θα ερθει XBOX ( κερδισμενη η MS ) και αυτος που δεν αλλαζει το PLAYSTATION σαν κονσολα γιατι με αυτην μεγαλωσε θα σκασει 80 € και η microsoft θα παρει το μεριδιο της ( παλι κερδισμενη ) .

Δεν ξερω αναλογα τις προθεσεις της ms. Αν θελει να κανει ζημια στην sony η να την εκβιασει κατα καποιο τροπο για καποια exclusive,δεν θα τα δωσει ετσι απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

μα και στην περιπτωση που τα δωσει στο PS5 με 80 € παλι κερδος εχει αφου η sony θα πουλαει τα παιχνιδια της Microsoft στην κονσολα της και θα την δινει το μεριδιο της . Γιατι να μην τα βγαλει και στο PS5 ? Αυτος που θελει πολλα παιχνιδια με λιγα λεφτα θα ερθει XBOX ( κερδισμενη η MS ) και αυτος που δεν αλλαζει το PLAYSTATION σαν κονσολα γιατι με αυτην μεγαλωσε θα σκασει 80 € και η microsoft θα παρει το μεριδιο της ( παλι κερδισμενη ) .

Μα αυτό θα κάνει σε αρκετά IP της. Με 7,5B $ επένδυση θα πρέπει καπως να τα φέρει πίσω και να βγάλει και κέρδος ύστερα. Πώς, με το gamepass? Με την κυκλφορία μόνο σε PC και Xbox? Δεν νομίζω! Σίγουρα κάποια απο αυτά τα IP θα είναι exclusive στα Xbox και PC ή ίσως timed exclusive (case by case) ,  αλλά δεν πιστεύω οτι θα γίνουν ολα! Θα δείξει τί πρόθεση εχει η MS για πόλεμο! 😝 Προσωπικά θα ήθελα να βγεί η MS και να πει οτι ολα τα IP της Bethesda είναι μόνο για PC και XboX και να το τριψει στη SONY με επισύναψη του βίντεο με το "Πως τους πετσόκοψες έτσι ?"😅. Nα δούμε τι θα γίνει! Πολλοί βεβαια απο τη χαρά τους ξέχασαν οτι τα τελευταία games της Bethesda εκτός απο κάτι DOOM , ήταν μετριότατα (προσωπικά στο PC μόνο το DOOM με τράβηξε και το προηγούμενο wolfenstein) ενώ η SONY έχει first για party γίγαντες devs οι οποίοι δεν κάθονται και περιμένουν να βγάλει το TES VI αποκλειστικό για αυτήν η MS. Θα χυθεί ΑΙΜΑΑΑΑΑ σου λέω σε αυτήν τη γενιά!         

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Για να καταλαβω δηλαδη ενοουμε οτι η ms εδωσε 7,5 δις για να μπουν απλα τα games στο game pass??αν μπουν και στο ps δεν αλλαξε κατι..δυσκολα να ισχυει κατι τετιο...

Η θα παζαζεψει το πραμα και θα πει παρε elder scrolls πχ και φερε gow στο pass η στο ps θα λειπουν αυτα τα games. Στο nintendo θα τα δωσει στανταρ

7,5 δις ειναι ασύλληπτο νουμερο για να μπουν απλα τα games στο pass.

ολη η δουλεια γινεται για το game pass. το προβλημα με το συνδρομητικο μοντελο της MS ειναι οτι δεν προκειται να μπουν day1 οι AAA τιτλοι των αλλων publishers. επομενως καποιος που θα παρει το PS5 για τις αποκλειστικοτητες του, θα σκασει  και τα  70e για να παρει και να παιξει αμεσως εναν AAA multiplatform,  δεν θα κατσει να περιμενει ποτε και εαν μπει στο gamepass.

με το να προσθετει ομως συνεχεια μια ποικιλια ΑΑΑ που θα ειναι day1 προσβασιμοι, το gamepass αυτοματως αποκταει τεραστια αξια και γινεται πιο ελκυστικη ως προταση. ακομη και PS5 να εχεις, δεν θα σκασεις 70ε στην ΣΟΝΥ για εναν  day1 multiplatform τιτλο, οταν μπορεις να τον βρεις αμεσως στην πολυ φτηνοτερη και πλουσιοτερη σε feattures, υπηρεσια της ΜΣ.

γιαυτο και δεν υπαρχει περιτπωση να δωσεις τους δικους της τιτλους η ΜΣ  στην Σονυ. αλλιως σαμποταρει το δικο της οικοσυστημα. διοτι ναι μπορει ενας να δωσει το 70ε για να παιξει το ES6 στο PS5 και να παρει το μεριδιο της η ΜΣ, αλλα αυτο θα συμβει μια  φορα μονο. ενω αν τον εχει μονιμο συνδρομητη, σε βαθος χρονου θα εχει  πολυ μεγαλυτερο κερδος. δεν την συμφερει επομενως να τον χασει απο συνδρομητη και γιαυτο δεν θα δωσει τους τιτλους της στον ανταγωνιστη.

το μονο προβλημα με την στρατηγικη της ΜΣ, ειναι οτι για να αποδωσει στο μελλον  τα μεγιστα, πρεπει τα δικα της παιχνιδια που θα βγαλει απο δω και περα ναναι απο πολυ καλα εως εξαιρετικα. διαφορετικα αν πχ το Fallout 5 ειναι σαν τον F76, δεν θα εχει νοημα ποσο καλυτερο ειναι το gamepass αφου κανεις δεν θα τρεξει να το αγορασει, ειτε εχει PS5, ειτε οχι. και δυστυχως αυτο το ενδεχομενο μπορει να συμβει, αν δεν πηρε το μαθημα της απο το φιασκο του Halo Infinite. 

σε δυο χρονια που θα αρχισουν να βγαινουν οι πρωτοι nextgen τιτλοι, θα δουμε αν ειχε τελικα δικιο η ΜΣ να επενδυσει στο συνδρομητικο μοντελο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που έβαλα αντικαταβολή και Xbox και ,ps γίνεται και με κάρτα στην παράδοση (κοτσοβολος)

Edit

Θα είναι εντάξει από ότι φαίνεται

Screenshot_2020-09-22-16-32-52-155_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από giannisww
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, KilliK είπε

ολη η δουλεια γινεται για το game pass. το προβλημα με το συνδρομητικο μοντελο της MS ειναι οτι δεν προκειται να μπουν day1 οι AAA τιτλοι των αλλων publishers. επομενως καποιος που θα παρει το PS5 για τις αποκλειστικοτητες του, θα σκασει  και τα  70e για να παρει και να παιξει αμεσως εναν AAA multiplatform,  δεν θα κατσει να περιμενει ποτε και εαν μπει στο gamepass.

με το να προσθετει ομως συνεχεια μια ποικιλια ΑΑΑ που θα ειναι day1 προσβασιμοι, το gamepass αυτοματως αποκταει τεραστια αξια και γινεται πιο ελκυστικη ως προταση. ακομη και PS5 να εχεις, δεν θα σκασεις 70ε στην ΣΟΝΥ για εναν  day1 multiplatform τιτλο, οταν μπορεις να τον βρεις αμεσως στην πολυ φτηνοτερη και πλουσιοτερη σε feattures, υπηρεσια της ΜΣ.

γιαυτο και δεν υπαρχει περιτπωση να δωσεις τους δικους της τιτλους η ΜΣ  στην Σονυ. αλλιως σαμποταρει το δικο της οικοσυστημα. διοτι ναι μπορει ενας να δωσει το 70ε για να παιξει το ES6 στο PS5 και να παρει το μεριδιο της η ΜΣ, αλλα αυτο θα συμβει μια  φορα μονο. ενω αν τον εχει μονιμο συνδρομητη, σε βαθος χρονου θα εχει  πολυ μεγαλυτερο κερδος. δεν την συμφερει επομενως να τον χασει απο συνδρομητη και γιαυτο δεν θα δωσει τους τιτλους της στον ανταγωνιστη.

το μονο προβλημα με την στρατηγικη της ΜΣ, ειναι οτι για να αποδωσει στο μελλον  τα μεγιστα, πρεπει τα δικα της παιχνιδια που θα βγαλει απο δω και περα ναναι απο πολυ καλα εως εξαιρετικα. διαφορετικα αν πχ το Fallout 5 ειναι σαν τον F76, δεν θα εχει νοημα ποσο καλυτερο ειναι το gamepass αφου κανεις δεν θα τρεξει να το αγορασει, ειτε εχει PS5, ειτε οχι. και δυστυχως αυτο το ενδεχομενο μπορει να συμβει, αν δεν πηρε το μαθημα της απο το φιασκο του Halo Infinite. 

σε δυο χρονια που θα αρχισουν να βγαινουν οι πρωτοι nextgen τιτλοι, θα δουμε αν ειχε τελικα δικιο η ΜΣ να επενδυσει στο συνδρομητικο μοντελο.

Και εγω δεν πιστευω να δωσει τα games στο store του ps..κλεγεται ολος ο πλανητης xbox no exlusive. Αν ηθελε απλα να βγαλει κερδος απο το ps store θα ειχε δωσει και προηγουμενα games..exslusive θελει να αποκτησει. Και δυνατα χαρτια στα χερια για να μπορει να παζαρεψει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι δύο νέοι τίτλοι της Bethesda, τα Deathloop και Ghostwire Tokyo, θα είναι timed exclusive στο PS5 και ο Spencer είπε ότι η MS θα τιμήσει τα συγκεκριμένα deals. Δηλαδή θα υπάρξει κάποιο χρονικό διάστημα το 2021 όπου ΙΡ που θα ανήκουν στην MS θα είναι exclusive στο PS5(;) Σε περίεργες εποχές ζούμε......

Επεξ/σία από RedAlert539
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Μακαρι  θελω ενα sonic και ενα Assasin Valhalla day 1 στο game pass . Θα πεσει πολυ κλαμα 

Θεωρούμε υγιές δηλαδή μία εταιρεία να έχει υπό την κατοχή της τη μισή περίπου gaming βιομηχανία αλά Disney?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η συμφωνια ειχε γινει πριν καιρο για τα time exclusive και η ρητρες ειναι πολλα εκκατομυρια $ γιατι να σπασει το συμβολαιο ; Εξαλου και απο τις πωλησεις στην ιδια τσεπη θα καταληξουν 

Μόλις τώρα, stevenfins είπε

Θεωρούμε υγιές δηλαδή μία εταιρεία να έχει υπό την κατοχή της τη μισή περίπου gaming βιομηχανία αλά Disney?

οσο υγιες θεωρουσαμε οτι το PS4 πουλαει λογω του οτι εχει πολλα exclusive που δεν τα εδινε στο XBOX One 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GaGaS_Thess είπε

 

οσο υγιες θεωρουσαμε οτι το PS4 πουλαει λογω του οτι εχει πολλα exclusive που δεν τα εδινε στο XBOX One 

Η πλειοψηφία όμως του ps4 ήταν από στούντιο που έχει φτιάξει η sony ή έχουν μεγάλη προϊστορία.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...