Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Η πλειοψηφία όμως του ps4 ήταν από στούντιο που έχει φτιάξει η sony ή έχουν μεγάλη προϊστορία.  

Η bethesda εχει μικρη ιστορια ; Ολα αυτα ειναι υπερ του καταναλωτη . Η sony επαναπαυτηκε στην δοξα του PS4 και εκανε καποια λαθη που καλο ειναι για εμενα και εσενα και στο να μην φτασουμε παλι να εχουν 70 εκατομυρια κονσολες διαφορα . Οσο μικραινει η ψαλιδα τοσο θα σκοτωνονται μεταξυ τους και τοσο θα κερδιζουμε ολοι εμεις οι gamer . Δεν με νοιαζει ειτε στο σαλονι μου εχω μαυρο ειτε λευκο ειτε λεει Sony ειτε λεει Microsoft . Πες το Playstation να το πω XBOX πες το ψυγειο να το πω ρουτερ .... η τσεπη μου στο τελος θα χαμογελασει και αυτο μου φτανει

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, GaGaS_Thess είπε

Η bethesda εχει μικρη ιστορια ; Ολα αυτα ειναι υπερ του καταναλωτη . Η sony επαναπαυτηκε στην δοξα του PS4 και εκανε καποια λαθη που καλο ειναι για εμενα και εσενα και στο να μην φτασουμε παλι να εχουν 70 εκατομυρια κονσολες διαφορα . Οσο μικραινει η ψαλιδα τοσο θα σκοτωνονται μεταξυ τους και τοσο θα κερδιζουμε ολοι εμεις οι gamer 

Έχει απόσταση το να φτιάχνεις από το να αγοράζεις studios. 

Στη μία περίπτωση μαζί πχ. με το Fallout 5 που κυκλοφορεί παντού βγαίνει και ένα εξτρά παιχνίδι πχ. το Outfall XBOX exclusive από άλλο studio που έφτιαξες. Έτσι ο Xbox user παίρνει 2 games και ο Sony 1. Κερδίζει ο ένας και ο άλλος δε χάνει.

Στη τωρινή περίπτωση ο Xbox user παίρνει το Fallout 5 που ήταν να πάρει και απλά ο Sony user το στερείτε. Χάνει ο ένας και ο άλλος δε κερδίζει.

Έχει τεράστια διαφορά και όχι δε μπορεί το παραπάνω να είναι υπέρ του καταναλωτή. Αν Sony και Microsoft αγοράσουν από μισά studios αμέσως τα διαθέσιμα games για τη κάθε κονσόλα πέφτουν στο μισό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Η bethesda εχει μικρη ιστορια ; Ολα αυτα ειναι υπερ του καταναλωτη . Η sony επαναπαυτηκε στην δοξα του PS4 και εκανε καποια λαθη που καλο ειναι για εμενα και εσενα και στο να μην φτασουμε παλι να εχουν 70 εκατομυρια κονσολες διαφορα . Οσο μικραινει η ψαλιδα τοσο θα σκοτωνονται μεταξυ τους και τοσο θα κερδιζουμε ολοι εμεις οι gamer . Δεν με νοιαζει ειτε στο σαλονι μου εχω μαυρο ειτε λευκο ειτε λεει Sony ειτε λεει Microsoft . Πες το Playstation να το πω XBOX πες το ψυγειο να το πω ρουτερ .... η τσεπη μου στο τελος θα χαμογελασει και αυτο μου φτανει

Μαζί σου και εγώ. Εννοείται πως είναι πολύ ελκυστική η ιδέα του να πάρεις το gamepass και να έχεις day one και όλα τα παιχνίδια της Bethesda. Εγώ το αρχικό σχόλιο το έκανα γιατί είδα ότι αναφέρθηκε μαζί με τη Bethesda πόσο καλή θα ήταν και η αγορά πιθανώς της ubisoft και της Sega. Και ρωτάω εγώ, θέλουμε πραγματικά μια εταιρεία να έχει στην κατοχή της ένα τόσο μεγάλο αριθμό στούντιο τα οποία δεν τα δημιούργησε από την αρχή αλλά παίρνει από τα ήδη υπάρχοντα; Ακόμα και αυτό στην αρχή μπορεί να φαίνεται ωραίο αλλά δεν οδηγούμαστε έτσι σε μονοπωλιακές καταστάσεις;

 

Την προϊστορία εννοούσα με δημιουργία αποκλειστικών, όπως η με την insomniac που την πήρε η Σόνυ, γιατί ήδη έφτιαχνε αποκλειστικά εδώ και καιρό.

Επεξ/σία από stevenfins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Μακαρι να μην ισχυει αλλα οπως φενεται δεν εχει την δυνατοτητα να κρατησει CPU GPU ταυτοχρονα ψηλα και γιαυτο τα smartshift και κουραφεξαλα 

Screenshot_20200922-023219_Samsung Internet.jpg

Συγνωμη τωρα

Μου βαζεις ενα τρολ του τουιτερ που πεταει μια παπατζα για λαικ και για να γεμισει προβατα κατω απο το προφιλ του

Και μου το ανεβαζεις φατσα καρτα εδω μεσα?Εισαι σοβαρος τωρα η τρολαρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Μαζί σου και εγώ. Εννοείται πως είναι πολύ ελκυστική η ιδέα του να πάρεις το gamepass και να έχεις day one και όλα τα παιχνίδια της Bethesda. Εγώ το αρχικό σχόλιο το έκανα γιατί είδα ότι αναφέρθηκε μαζί με τη Bethesda πόσο καλή θα ήταν και η αγορά πιθανώς της ubisoft και της Sega. Και ρωτάω εγώ, θέλουμε πραγματικά μια εταιρεία να έχει στην κατοχή της ένα τόσο μεγάλο αριθμό στούντιο τα οποία δεν τα δημιούργησε από την αρχή αλλά παίρνει από τα ήδη υπάρχοντα; Ακόμα και αυτό στην αρχή μπορεί να φαίνεται ωραίο αλλά δεν οδηγούμαστε έτσι σε μονοπωλιακές καταστάσεις;

Την προϊστορία εννοούσα με δημιουργία αποκλειστικών, όπως η με την insomniac που την πήρε η Σόνυ, γιατί ήδη έφτιαχνε αποκλειστικά εδώ και καιρό.

Θα έλεγα ναι είναι καλύτερα να είναι κάτω από μια στέγη που μπορεί να διαθέσει χρήμα για να βγουν games της προκοπής, φαντάσου ότι όλα αυτά τα στούντιο θα τρέχουν με τρελό budget από εδώ και πέρα και θα πραγματοποιηθούν ιδέες που παλιότερα μπορεί να κόστιζαν παρά πολύ. 

Το θέμα δεν είναι αν ένας κολοσσός έχει την ικανότητα να αγοράσει αλλά να συντηρήσει και αυτό μπορεί η ms να το κάνει.

Η bethesda μπορεί αύριο μεθαύριο να χρεοκοπούσε και να πούλαγε τα license απο εδώ και εκεί και στο τέλος να κατέληγαν σε χέρια που το μόνο που θα ήθελαν είναι το milking. 

Δεν λέω οτι η ms δεν θα το κάνει αλλά τουλάχιστον ας το κανει ποιοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lepaterious είπε

Θα έλεγα ναι είναι καλύτερα να είναι κάτω από μια στέγη που μπορεί να διαθέσει χρήμα για να βγουν games της προκοπής, φαντάσου ότι όλα αυτά τα στούντιο θα τρέχουν με τρελό budget από εδώ και πέρα και θα πραγματοποιηθούν ιδέες που παλιότερα μπορεί να κόστιζαν παρά πολύ. 

Το θέμα δεν είναι αν ένας κολοσσός έχει την ικανότητα να αγοράσει αλλά να συντηρήσει και αυτό μπορεί η ms να το κάνει.

Η bethesda μπορεί αύριο μεθαύριο να χρεοκοπούσε και να πούλαγε τα license απο εδώ και εκεί και στο τέλος να κατέληγαν σε χέρια που το μόνο που θα ήθελαν είναι το milking. 

Δεν λέω οτι η ms δεν θα το κάνει αλλά τουλάχιστον ας το κανει ποιοτικά.

Μακάρι. Το εύχομαι πραγματικά. Εγώ δεν έχω τη δυνατότητα να πάρω κάποια από της δύο κονσόλες day one. Μέχρι χθες θεωρούσα σίγουρα ότι όταν πάρω κάποια πρώτα, αυτή θα είναι το ps5. Τώρα όμως δεν είμαι καθόλου σίγουρος γιατί όλο και με ενθουσιάζει το Xbox. Οπότε μπορείς να πεις ότι πιάνει τόπο η δουλειά που κάνει η ms. Απλώς αν με ρωτουσες τι θες πραγματικά εξαγορές στούντιο ή δημιουργία από το μηδέν, πάντα θα λέω το δεύτερο (το ίδιο λέω φυσικά και για τη Σόνυ. Γελάω με κάποιους που λένε να πάρει τη κοναμι π.χ). Βέβαια όλα αυτά που λέμε είναι υποθετικά. Ας περιμένουμε και ας ελπίσουμε ότι κερδισμένοι θα βγούμε εμείς που αγαπάμε τα παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Μακάρι. Το εύχομαι πραγματικά. Εγώ δεν έχω τη δυνατότητα να πάρω κάποια από της δύο κονσόλες day one. Μέχρι χθες θεωρούσα σίγουρα ότι όταν πάρω κάποια πρώτα, αυτή θα είναι το ps5. Τώρα όμως δεν είμαι καθόλου σίγουρος γιατί όλο και με ενθουσιάζει το Xbox. Οπότε μπορείς να πεις ότι πιάνει τόπο η δουλειά που κάνει η ms. Απλώς αν με ρωτουσες τι θες πραγματικά εξαγορές στούντιο ή δημιουργία από το μηδέν, πάντα θα λέω το δεύτερο (το ίδιο λέω φυσικά και για τη Σόνυ. Γελάω με κάποιους που λένε να πάρει τη κοναμι π.χ). Βέβαια όλα αυτά που λέμε είναι υποθετικά. Ας περιμένουμε και ας ελπίσουμε ότι κερδισμένοι θα βγούμε εμείς που αγαπάμε τα παιχνίδια.

Η διαφορά όμως είναι ότι να κάνει ένα στούντιο από την αρχή δεν έχει το ίδιο όνομα και την τεχνογνωσία στην αγορά όπως η id για παράδειγμα πού είναι ενα έμπειρο στούντιο καί μπορεί εκεί να υπάρχουν άτομα που δουλεύουν 30 χρόνια και είναι ενα έτοιμο στούντιο να παράγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Phil έχει το πάνω χέρι με αυτή την κίνηση.

1) Κρατάει τα καλύτερα παιχνίδια του σαν exclusives σε Xbox/PC= Σοβαρό χτύπημα στη Sony

2) Τα δίνει όλα και στην Sony με 80ευρω το παιχνίδι ενώ το έχει σχεδόν τζαμπα στο gamepass =  Τζαμπα έξτρα χρήμα για την Microsoft χωρίς ζημιά στο xbox.

3) Ανταλλαγή exclusives.

Θες το καινούργιο Doom/Fallout/Elder Scrolls κλπ; Δώσε μου τα God of War/Last of Us/ Uncharted

Win/Win situation.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ ανυπομονώ για τα Heads up του digital foundry;

Θα κάνουν comparison μέχρι και για 8 συσκευές. PC, XBOX ONE S, XBOX ONE X, XBOX SERIES X, XBOX SERIES S, PS4, PS4 PRO, PS5 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, anamenos είπε

Μόνο εγώ ανυπομονώ για τα Heads up του digital foundry;

Θα κάνουν comparison μέχρι και για 8 συσκευές. PC, XBOX ONE S, XBOX ONE X, XBOX SERIES X, XBOX SERIES S, PS4, PS4 PRO, PS5 😁

Ξεχασες και απο διπλα μια rtx 3080😂

Παραξενο που δεν εχει φτασει το ps5 εκει παντος

Edit:οχι γραφεις pc😁 σε καθετες εικονες θα φτανει ισα ισα να δειχνει τα frames  μονο

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, psof είπε

Ο Phil έχει το πάνω χέρι με αυτή την κίνηση.

1) Κρατάει τα καλύτερα παιχνίδια του σαν exclusives σε Xbox/PC= Σοβαρό χτύπημα στη Sony

2) Τα δίνει όλα και στην Sony με 80ευρω το παιχνίδι ενώ το έχει σχεδόν τζαμπα στο gamepass =  Τζαμπα έξτρα χρήμα για την Microsoft χωρίς ζημιά στο xbox.

3) Ανταλλαγή exclusives.

Θες το καινούργιο Doom/Fallout/Elder Scrolls κλπ; Δώσε μου τα God of War/Last of Us/ Uncharted

Win/Win situation.

καλά δεν αγόρασε και την Ν ;)  το πσ5 επιβιώνει χωρίς αυτούς τους τίτλους .

Επίσης η τελευταία ανταλαγή δεν είναι fair , 2/3 των τίτλων που ανέφερες είναι GOTY ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...