Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 minutes ago, jokul7 said:

Εγώ πάντως βλέπω τις παρακάτω κατηγορίες αγοραστών:

  • Hard Core Fans: Αυτοί θα αγοράσουν PS5 ή Series X ότι και να γίνει.
  • Current Xbox One Holders: Αυτοί θα περιμένουν μέχρι να πέσουν οι τιμές και θα πάρουν Series X γιατί εκεί έχουν τη συλλογή τους και καταλαβαίνουν τί κερδίζουν με το Game Pass
  • Current PS4 Holders: Εδώ θα Αυτή είναι η πολυπληθέστερη και δυσκολότερα προβλέψιμη κατηγορία. Νομίζω εδώ θα γίνει η μάχη μόλις βγουν τα Next Gen exclusives. Θεωρώ ότι οι περισσότεροι έχουν ζηλέψει το Game Pass (ειδικά όταν βλέπουν να μπαίνουν παιχνίδια όπως RDR2, Final Fantasy, Yakuza, Nier Automata, Forza Horizon, Gears κλπ) και θα παίξει ρόλο πόσα και πόσο ποιοτικά Next Gen exclusives παιχνίδια θα βγάλει ο καθένας. Το πλεονέκτημα της MS είναι ότι όλα τα δικά της θα είναι Day 1 διαθέσιμα με το Pass! Νομίζω θα πάρει μεγάλο ποσοστό.
  • Current Weak PC Users: Εδώ θα σαρώσει η MS αφού θα έχει το δυνατότερο μηχάνημα και Game Pass που παίζει και στο PC
  • First Timers: Εδώ θα ξανασαρώσει η MS αφού θα έχει το δυνατότερο μηχάνημα και 100+ Games Day 1

Νομίζω ότι αν το PS δεν βγάλει γρήγορα μεγάλα ονόματα Next Gen exclusive και εντυπωσιακά, θα μείνει πίσω.

+1 και θα δούμε και πολλά ακόμα παιχνίδια επίπεδου RDR 2 στο game pass απο 3rd parties studios + τα exclusive. Και ΟΛΑ αυτα με 30-50/year.....
Επισης οτι ειδαμε χθες θα ειναι διαθεσιμο μεχρι τελος του 20 - αρχες του 21!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Και πρωτοκλασάτα παιχνίδια και 50 ευρω τον χρόνο. Δεν γίνεται αυτό. Η τιμή θα αυξηθεί με μαθηματική ακρίβεια. Δεν βγαίνουν τα κουκιά. 

Πηγή η δίκη σου πεποίθηση; Αν το δεύτερο ποιοι είναι οι υπολογισμοί που έκανες και δεν βγαίνουν τα κουκιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Πηγή η δίκη σου πεποίθηση; Αν το δεύτερο ποιοι είναι οι υπολογισμοί που έκανες και δεν βγαίνουν τα κουκιά;

Η κανονική τιμή του gamepass είναι 10 δολάρια τον μήνα. Επί 12 μήνες 120 ευρώ. 100+% πάνω από τα 50 ευρω τον χρόνο που έχουμε τώρα. 

Δεν πρόκειται να μείνει η προσφορά με τα 50 ευρω για πάντα.

 

Πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τιμη θα παραμεινει ιδια οσο δεν πουλαει το xbox...ισχυει...

για μενα το πιο βασικο για τη ms, ειναι να ξαναρχισει να βγαζει παιχνιδια με 90αρια στο metacritic...περα απο τα ραλακια της...Η αληθεια ειναι πως το παλευουν...Και με το halo και με το νεο fable φαινεται να εχουν δωσει πολυ βαρος στην παραγωγη τους...Μενει ομως να το δουμε και στη πραξη....

το brand υπεστη σημαντικη ζημια αυτη τη γενια και το οτι εχασε την αμερικανικη αγορα ηταν τεραστιο πληγμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jokul7 είπε
  • Current PS4 Holders: Εδώ θα Αυτή είναι η πολυπληθέστερη και δυσκολότερα προβλέψιμη κατηγορία. Νομίζω εδώ θα γίνει η μάχη μόλις βγουν τα Next Gen exclusives. Θεωρώ ότι οι περισσότεροι έχουν ζηλέψει το Game Pass (ειδικά όταν βλέπουν να μπαίνουν παιχνίδια όπως RDR2, Final Fantasy, Yakuza, Nier Automata, Forza Horizon, Gears κλπ) και θα παίξει ρόλο πόσα και πόσο ποιοτικά Next Gen exclusives παιχνίδια θα βγάλει ο καθένας. Το πλεονέκτημα της MS είναι ότι όλα τα δικά της θα είναι Day 1 διαθέσιμα με το Pass! Νομίζω θα πάρει μεγάλο ποσοστό.

Προσωπικά σαν PS4 χρήστης και χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου fanboy δεν υπήρχε περίπτωση αν αγόραζα κάτι day one να μην αγόραζα το PS5 τουλάχιστον με τα δεδομένα όπως τα έχω στο μυαλό μου

  • Έχω backlog από το PS4 και μεγάλη βιβλιοθήκη αγορασμένων παιχνιδιών με την όποια έστω μικρή σημασία έχει αυτό
  • Θεωρώ ότι μειώνω με το PS5 την πιθανότητα κάποιο 3RD PARTY να βγάλει κάποιο exclusive και να το χάσω. Δε μιλάω για first party όπου εκεί θα γίνει μια μάχη επί ίσης όροις. Αλλά δε θα ήθελα να χάσω κανένα παιχνίδι της Platinum, της From Software ή της Square Enix που μπορεί μία στο εκατομμύριο να ήταν full ή timed exclusive. Δε ξέρω πόσο πιθανό είναι αυτό το σενάριο αλλά για μένα μου το PS Brand μου δημιουργεί έστω μια εικονική ασφάλεια
  • Έχω την αίσθηση ότι και πάλι θα έχει περισσότερες πωλήσεις το PS5 έναντι του SeX και αυτό έχει τη σημασία του για μένα στα online games όσο δεν υπάρχει cross-platform και που δε πιστεύω ότι θα υπάρξει όσο η sony είναι καβάλα στο άλογο.

Δε ξέρω πόσοι PS4 χρήστες το βλέπουν έτσι αλλά η μόνη περίπτωση να έπαιρνα SeX ήταν να αγόραζα next-gen κονσόλα κανά 2 χρόνια μετά το launch και να κατάφερνε η Microsoft να αλλάξει το πού γέρνει η ζυγαριά τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ. Αν αγοράσω νωρίς κονσόλα (που αυτό είναι το πλάνο) εκτός και αν γίνει καμιά τρελή πατατιά από τη πλευρά της Sony ή η Microsoft τη δει ΠΑΣΟΚ και κάνει τίποτα τρέλες δε βλέπω πώς δε θα αγοράσω PS5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xavier είπε

η τιμη θα παραμεινει ιδια οσο δεν πουλαει το xbox...ισχυει...

για μενα το πιο βασικο για τη ms, ειναι να ξαναρχισει να βγαζει παιχνιδια με 90αρια στο metacritic...περα απο τα ραλακια της...Η αληθεια ειναι πως το παλευουν...Και με το halo και με το νεο fable φαινεται να εχουν δωσει πολυ βαρος στην παραγωγη τους...Μενει ομως να το δουμε και στη πραξη....

το brand υπεστη σημαντικη ζημια αυτη τη γενια και το οτι εχασε την αμερικανικη αγορα ηταν τεραστιο πληγμα...

this. ο απωτερος σκοπος της ΜS ειναι να ξανακερδισει την εμπιστοσυνη των φανς/παικτων/πελατων που εχασε μετα το φιασκο του XBX1, και να τους ξαναφερει πισω στην δικια της πλατφορμα. ειδικα για την εγχωρια αμερικανικη αγορα τους, η ζημια, οπως σωστα ειπωθηκε, ηταν τεραστια. ειναι φανερο οτι εχουν συνετισει πλεον, κανουν σωστες κινησεις, αλλα χρειαζονται οπωσδηποτε τους δικους τους system sellers. χωρις αυτους, θα χασουν και αυτη την μαχη στην νεα γενια κονσολων. ελπιζω παντως να τα καταφερι, το μονοπωλιο της SONY μονο κακο θα κανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Προσωπικά σαν PS4 χρήστης και χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου fanboy δεν υπήρχε περίπτωση αν αγόραζα κάτι day one να μην αγόραζα το PS5 τουλάχιστον με τα δεδομένα όπως τα έχω στο μυαλό μου

  • Έχω backlog από το PS4 και μεγάλη βιβλιοθήκη αγορασμένων παιχνιδιών με την όποια έστω μικρή σημασία έχει αυτό
  • Θεωρώ ότι μειώνω με το PS5 την πιθανότητα κάποιο 3RD PARTY να βγάλει κάποιο exclusive και να το χάσω. Δε μιλάω για first party όπου εκεί θα γίνει μια μάχη επί ίσης όροις. Αλλά δε θα ήθελα να χάσω κανένα παιχνίδι της Platinum, της From Software ή της Square Enix που μπορεί μία στο εκατομμύριο να ήταν full ή timed exclusive. Δε ξέρω πόσο πιθανό είναι αυτό το σενάριο αλλά για μένα μου το PS Brand μου δημιουργεί έστω μια εικονική ασφάλεια
  • Έχω την αίσθηση ότι και πάλι θα έχει περισσότερες πωλήσεις το PS5 έναντι του SeX και αυτό έχει τη σημασία του για μένα στα online games όσο δεν υπάρχει cross-platform και που δε πιστεύω ότι θα υπάρξει όσο η sony είναι καβάλα στο άλογο.

Δε ξέρω πόσοι PS4 χρήστες το βλέπουν έτσι αλλά η μόνη περίπτωση να έπαιρνα SeX ήταν να αγόραζα next-gen κονσόλα κανά 2 χρόνια μετά το launch και να κατάφερνε η Microsoft να αλλάξει το πού γέρνει η ζυγαριά τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ. Αν αγοράσω νωρίς κονσόλα (που αυτό είναι το πλάνο) εκτός και αν γίνει καμιά τρελή πατατιά από τη πλευρά της Sony ή η Microsoft τη δει ΠΑΣΟΚ και κάνει τίποτα τρέλες δε βλέπω πώς δε θα αγοράσω PS5.

Εκπληκτικής ανάλυσης ποστ @Mitroglou7, φοβάμαι όμως πως μπέρδεψες τα νήματα. Με τις υγιές σου να αγοράσεις και τις δυο κονσόλες ώστε να μπορείς να παίζεις όλα τα παιχνίδια και τα exclusives της κάθε εταιρείας. Θα έχεις μια καλύτερη εικόνα για το χβοχ τον Ιούλιο που η εταιρεία θα δείξει 1στ πάρτυ παιχνίδια.

9 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Η κανονική τιμή του gamepass είναι 10 δολάρια τον μήνα. Επί 12 μήνες 120 ευρώ. 100+% πάνω από τα 50 ευρω τον χρόνο που έχουμε τώρα. 

Δεν πρόκειται να μείνει η προσφορά με τα 50 ευρω για πάντα.

Πηγή

Έλα τώρα @Bourdoulas, πηγή το wiki? Σε έχω δει να γράφεις πολύ καλύτερα από αυτό! Σέβομαι την προσωπική σου άποψη (πεποίθηση παραπάνω που έλεγα) αλλά θεωρώ πω η τιμή δεν θα αλλάξει τουλάχιστον για καμπόσο καιρό ακόμη.

Τουναντίον, με το που κυκλοφορήσει η κονσολα θα πέσει η προσφορά ΤΗΣ προσφοράς ώστε να δημιουργήσει όσο περισσότερο base χρηστών η ΜΣ και να τους κρατάει κλειδωμένους στο οικοσύστημα της. Όπως έχω πει λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνω να παίξω ούτε το 1/4 των παιχνιδιών του Παςς, αλλά η συνδρομή  είναι ότι πιο value for money έχει κυκλοφορήσει σε οποιοδήποτε οικοσύστημα (including PCMR).

Ναι, σε ένα τέτοιο οικοσύστημα θα ήθελα να ήμουν «κλειδωμένος» δια πάντως  (όσο δλδ κρατάει ο λόγος ποσότητας/ποιότητας και κόστους).

Επεξ/σία από hexenlord
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα είναι ότι η πλειοψηφία των xbox fan θέλουμε όσα περισσότερα exclusive για να τα παίξουμε day ΟΝΕ με game pass και όχι για την πούμε στο αντίπαλο στρατόπεδο.

Αυτή είναι η μεγάλη επιτυχία του game pass, ότι φέρνει casual gamers στην πλατφόρμα. Τα 10Μ χρηστών δεν θα αργήσουν πολύ να γίνουν 15-20Μ. 

Η streaming υπηρεσίες αποτελούν ένα καλό παράδειγμα για όποιον θέλει να δει πως κατέληξαν οι Τιτάνες του cable και όχι μόνο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, firepc είπε

Οριστε γτ δεν θα υπαρξει αλμα στα γραφικα

Εν γένη καλά τα λέει, ερώτηση όμως: γιατί στο 10:09 παίρνει ως δεδομένο πως και οι δυο μελλοντικές κονσόλες δεν υποστηρίζουν Ray tracing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hexenlord είπε

Εν γένη καλά τα λέει, ερώτηση όμως: γιατί στο 10:09 παίρνει ως δεδομένο πως και οι δυο μελλοντικές κονσόλες δεν υποστηρίζουν Ray tracing?

μπορει να ξερει κατι? Αλλα και παλι δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hexenlord είπε

Εν γένη καλά τα λέει, ερώτηση όμως: γιατί στο 10:09 παίρνει ως δεδομένο πως και οι δυο μελλοντικές κονσόλες δεν υποστηρίζουν Ray tracing?

Δεν εχω χρονο να καθισω να το παρακολουθησω, εκτιμω ωστοσο πως υπονοει οτι η ενσωματωση της τεχνολογιας θα ειναι light, οπως αλλωστε περιμενουμε ολοι, καθως ειναι υπερ το δεον βαρυς ο πελεκυς στην αποδοση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...