Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kostiger είπε

Σαν τη γατα με το ποντικι στο θεμα της τιμης...

https://gamingbolt.com/xbox-series-x-designed-with-specific-price-in-mind-but-microsoft-remains-agile-on-price-point

Κάκιστο  άρθρο από ένα κατά τα αλλά σχετικά καλό σάιτ. Ιδού πως μεταφράζει ο δημοσιογράφος την απάντηση του χβοχ rep:

It’s unclear what “agile” means here, though it seems to imply the actual price point may or may not be set.

ποσό ποιο αδαής πΧια; Αυτό που σημαίνει το agile είναι πως έχουν τρέξει τα μοντέλα τους (Budgets, forecasts with detailed P&L statements) και πως επιπλέον έχουν ρίξει μέσα sensitivity analysis  που στην ουσία είναι ένας slider που σου δείχνει πως αυξομειώνονται τα έσοδα σου/κέρδη σου με την αλλαγή διαφόρων variables (εδώ η τιμή, αλλά θα μπορούσε να είναι και ο συνδυασμός τιμής/κομματιών). 

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας (πάει για τον δημοσιογραφισκο @kostiger, όχι για σένα, προφανώς)

Επεξ/σία από hexenlord
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Εν γένη καλά τα λέει, ερώτηση όμως: γιατί στο 10:09 παίρνει ως δεδομένο πως και οι δυο μελλοντικές κονσόλες δεν υποστηρίζουν Ray tracing?

ισα ισα λεει το ακριβως αντιθετο... οτι τοσο το ps5 και οσο και το xsx εχουν υποστηριξη  raytracing. κατι δεν καταλαβες καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Κάκιστο  άρθρο από ένα κατά τα αλλά σχετικά καλό σάιτ. Ιδού πως μεταφράζει ο δημοσιογράφος την απάντηση του χβοχ rep:

It’s unclear what “agile” means here, though it seems to imply the actual price point may or may not be set.

ποσό ποιο αδαής πΧια; Αυτό που σημαίνει το agile είναι πως έχουν τρέξει τα μοντέλα τους (Budgets, forecasts with detailed P&L statements) και πως επιπλέον έχουν ρίξει μέσα sensitivity analysis  που στην ουσία είναι ένας slider που σου δείχνει πως αυξομειώνονται τα έσοδα σου/κέρδη σου με την αλλαγή διαφόρων variables (εδώ η τιμή, αλλά θα μπορούσε να είναι και ο συνδυασμός τιμής/κομματιών). 

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας (πάει για τον δημοσιογραφισκο @kostiger, όχι για σένα, προφανώς)

Τελικα κατι ψιλο-σκαμπαζεις απο οικονομικα ρε Χεξεν.😛

Ειμαι βεβαιος οτι οι επιτελεις εχουν τρεξουν τα μοντελα τους, ωστοσο θα διαφωνησω, εντος θεματος ειναι ο συντακτης, καλα τα μοντελα, ο πρωταρχικος παραγοντας διαμορφωσης τιμης ωστοσο ειναι το τι θα πραξει το αντιπαλο στρατοπεδο και οχι τα forecasts, για αυτο και δεν εχει ανακοινωθει και η τιμη του. Και πολυ σωστα αν θελεις τη γνωμη μου, επιχειρησιακα μιλωντας. Δεν θελουν να παραχωρησουν κανενα πλεονεκτημα στη Σονυ σε οτι αφορα στο θεμα, γιατι κατα τα λοιπα ειναι οντως εντελως transparent η στρατηγικη τους.

Υ.Γ: Σε συνεχεια της συζητησης που ειχατε, να αναφερω πως συμφωνω με τον Βουρδουλα, ειναι και προσωπικη μου εκτιμηση-προβλεψη, βασισμενη στη μακροχρονια παρατηρηση της βιομηχανιας και πουθενα αλλου, πως καποια στιγμη η τιμη του Pass θα γινει πιο ακριβη ή θα εχει διαβαθμισεις η προσβαση στο περιεχομενο. Δες πως φθινει για παραδειγμα η ποιοτητα των προσφερομενων παιχνιδιων στο Gold.

Οταν στηθουν και ξεκινησουν στερεα, επιτυχουν ενα συγκεκριμενο προκαθορισμενο επιπεδο μηνιαιων συνδρομων και ολα θα βαινουν συμφωνα με τις προβλεψεις τους, κατι το οποιο ειμαι βεβαιος πως θα συμβει, επειδη ακριβως η στρατηγικη που εχει χαραχθει ειναι πολυ συγκεκριμενη, ΤΟΤΕ, θεωρω πολυ πιθανο να εχουμε μια αυξηση στην τιμη της υπηρεσιας. Προσωπικη εκτιμηση τονιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το ψιρειζετε...Φτιαξαν μια κονσολα με τη σκεψη οτι θα την πουλησουν κοντα στο 500ικο και αναλογως τι θα κανει ο ανταγωνισμος θα προσαρμοσουν τη τιμη...Αυτο δε σημαινει οτι θα προσφερουν την κονσολα ιδια τιμη με τη sony...απλα οτι μπορει να μειωσουν τη τιμη 50-100 ευρω ή καθολου αναλογως με το κλιμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kostiger είπε

Τελικα κατι ψιλο-σκαμπαζεις απο οικονομικα ρε Χεξεν.😛

Ειμαι βεβαιος οτι οι επιτελεις εχουν τρεξουν τα μοντελα τους, ωστοσο θα διαφωνησω, εντος θεματος ειναι ο συντακτης, καλα τα μοντελα, ο πρωταρχικος παραγοντας διαμορφωσης τιμης ωστοσο ειναι το τι θα πραξει το αντιπαλο στρατοπεδο και οχι τα forecasts, για αυτο και δεν εχει ανακοινωθει και η τιμη του. Και πολυ σωστα αν θελεις τη γνωμη μου, επιχειρησιακα μιλωντας. Δεν θελουν να παραχωρησουν κανενα πλεονεκτημα στη Σονυ σε οτι αφορα στο θεμα, γιατι κατα τα λοιπα ειναι οντως εντελως transparent η στρατηγικη τους.

Υ.Γ: Σε συνεχεια της συζητησης που ειχατε, να αναφερω πως συμφωνω με τον Βουρδουλα, ειναι και προσωπικη μου εκτιμηση-προβλεψη, βασισμενη στη μακροχρονια παρατηρηση της βιομηχανιας και πουθενα αλλου, πως καποια στιγμη η τιμη του Pass θα γινει πιο ακριβη ή θα εχει διαβαθμισεις η προσβαση στο περιεχομενο. Δες πως φθινει για παραδειγμα η ποιοτητα των προσφερομενων παιχνιδιων στο Gold.

Οταν στηθουν και ξεκινησουν στερεα, επιτυχουν ενα συγκεκριμενο προκαθορισμενο επιπεδο μηνιαιων συνδρομων και ολα θα βαινουν συμφωνα με τις προβλεψεις τους, κατι το οποιο ειμαι βεβαιος πως θα συμβει, επειδη ακριβως η στρατηγικη που εχει χαραχθει ειναι πολυ συγκεκριμενη, ΤΟΤΕ, θεωρω πολυ πιθανο να εχουμε μια αυξηση στην τιμη της υπηρεσιας. Προσωπικη εκτιμηση τονιζω.

1. Ουσιαστικά με τον  @Bourdoulas και μαζί σου υπάρχει κοινή συνιστώσα, αλλά η λέξη κλειδί είναι -όπως μόλις είπες- ότι θα αλλάξει η τιμή «κάποια στιγμή». Συμφωνώ φυσικά, όμως  το κάποια στιγμή θέτει μεγάλο χρονικό εύρος που εγώ δεν το κάνω pin point στο launch, ίσως ένα χρόνο μετά, να έχει διευρυνθεί η βάση στα 20 μυρρια (ξέρω γω).

2. Το sensitivity analysis γίνεται έτσι ώστε να γνωρίζουν εκ των προτέρων ποια είναι τα όρια μέσα στα οποία η τιμή μπορεί να πάει κάτω ( η και πάνω). Προφανώς με βάση το θα ανακοινώσει η Σονυ. Ο σύνταξης δεν ακουμπάει καν το συλλογισμό αυτό, αντ’αυτου  λέει πως δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει agile. Agile σημαίνει αυτό που εσυ και γω γράφουμε τόση ώρα. Αυτός δεν το γράφει 😛

17 λεπτά πριν, xavier είπε

ισα ισα λεει το ακριβως αντιθετο... οτι τοσο το ps5 και οσο και το xsx εχουν υποστηριξη  raytracing. κατι δεν καταλαβες καλα

Έχεις δίκιο το ξανά-άκουσα. Μίλησε γρήγορα σε εκείνο το σημείο και χρησιμοποιήσει θετική άρνηση “not only the xsx and ps5 ....”

Επεξ/σία από hexenlord
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα . εχω 3 χειριστηρια απο xbox 360 . Υπαρχει περιπτωση να παιζουν στο Series X ? ετσι ωστε να μην χρειαστει η αγορα 2 ου μαζι με την κονσολα οταν με το καλο κυκλοφορησει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αυξηθεί η τιμή πρέπει όλες οι άλλες αντίστοιχες υπηρεσίες να πιάσουν πατώ και η Sony να μην προσφέρει καν κάτι αντίστοιχο. Αυτό σίγουρα θα γίνει είναι το να βγουν νέα πακέτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

καλημερα . εχω 3 χειριστηρια απο xbox 360 . Υπαρχει περιπτωση να παιζουν στο Series X ? ετσι ωστε να μην χρειαστει η αγορα 2 ου μαζι με την κονσολα οταν με το καλο κυκλοφορησει ; 

Οχι δεν ειναι συμβατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

καλημερα . εχω 3 χειριστηρια απο xbox 360 . Υπαρχει περιπτωση να παιζουν στο Series X ? ετσι ωστε να μην χρειαστει η αγορα 2 ου μαζι με την κονσολα οταν με το καλο κυκλοφορησει ; 

Είπαμε forward compatibility αγαπητέ, αλλά εσυ το τερμάτισες. Έχω και ένα δούκα από την πρώτη γενιά, μήπως να το δοκίμαζα; 😅😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, VaggD είπε

Αυτή είναι η μεγάλη επιτυχία του game pass, ότι φέρνει casual gamers στην πλατφόρμα. Τα 10Μ χρηστών δεν θα αργήσουν πολύ να γίνουν 15-20Μ. 

To προβλημα ξερεις ποιο ειναι? Οτι αν γινουν 15-20-30Μ και το XBOX εχει επιτυχια, πως ακριβως θα μπορει υφισταται μια τετοια υπηρεσια(στην μορφη που ειναι τωρα)? Οι εταιριες θα δινουν τοσο φθηνα ακριβες παραγωγες στο επιτυχημενο πλεον series X? Το κοστος παιχνιδιων ανεβαινει γενια με γενια. Θα πεσει το κοστος παραγωγης των παιχνιδιων για χαρη του GamePass? H θα πεσει το gamepass?

Κατ'εμε, με το φτωχο μου το μυαλο, τετοιου ειδους υπηρεσιες ειναι καταδικασμενες να ειναι δυνατες, οταν η κονσολα δεν ειναι απολυτα επιτυχημενη οσον αφορα τις πωλησεις software. Eτσι καπως γεννηθηκε και το plus στο ps3, το οποιο αναμενoμενα επεσε οταν βγηκε το PS4(αυτο εχει να κανει και με την δυναμικη των τιτλων που ειναι  πολυ μεγαλη οταν ξεκινα μια νεα κονσολα την ζωη της).

Σε ενα summary, αυτο που θελω να πω ειναι οτι η αξια μια τετοιας υπηρεσιας οπως το game pass ειναι αντιστροφως αναλογη της επιτυχιας μιας κονσολας.

Εκτος αν εχει καποιο μαγικο ραβδι ο Σπενσερ. Και δεν το λεω ακριβως ειρωνικα, γιατι μπορει να εχει βρει εναν τροπο που δεν μπορω εγω να συλλαβω(σιγουρα το οτι βαζει και το PC στο παιχνιδι ειναι κατι που θα πρεπει να το δουμε, αν εχει να κανει με το ''ραβδι'' η οχι).

ΥΓ. Εκτος αν φερει πραγματικα νεο κοσμο στην πλατφορμα(που δεν θα αγοραζε ποτε κονσολα). Αυτο θα φανει απο τις συνολικες πωλησεις της επομενης γενιας. Σε αυτη τη γενια δεν φαινεται να συμβαινει κατι τετοιο. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, PDS13 said:

To προβλημα ξερεις ποιο ειναι? Οτι αν γινουν 15-20-30Μ και το XBOX εχει επιτυχια, πως ακριβως θα μπορει υφισταται μια τετοια υπηρεσια(στην μορφη που ειναι τωρα)? Οι εταιριες θα δινουν τοσο φθηνα ακριβες παραγωγες στο επιτυχημενο πλεον series X? Το κοστος παιχνιδιων ανεβαινει γενια με γενια. Θα πεσει το κοστος παραγωγης των παιχνιδιων για χαρη του GamePass? H θα πεσει το gamepass?

Κατ'εμε, με το φτωχο μου το μυαλο, τετοιου ειδους υπηρεσιες ειναι καταδικασμενες να ειναι δυνατες, οταν η κονσολα δεν ειναι απολυτα επιτυχημενη οσον αφορα τις πωλησεις software. Eτσι καπως γεννηθηκε και το plus στο ps3, το οποιο αναμενoμενα επεσε οταν βγηκε το PS4(αυτο εχει να κανει και με την δυναμικη των τιτλων που ειναι  πολυ μεγαλη οταν ξεκινα μια νεα κονσολα την ζωη της).

Σε ενα summary, αυτο που θελω να πω ειναι οτι η αξια μια τετοιας υπηρεσιας οπως το game pass ειναι αντιστροφως αναλογη της επιτυχιας μιας κονσολας.

Εκτος αν εχει καποιο μαγικο ραβδι ο Σπενσερ. Και δεν το λεω ακριβως ειρωνικα, γιατι μπορει να εχει βρει εναν τροπο που δεν μπορω εγω να συλλαβω(σιγουρα το οτι βαζει και το PC στο παιχνιδι ειναι κατι που θα πρεπει να το δουμε, αν εχει να κανει με το ''ραβδι'' η οχι).

ΥΓ. Εκτος αν φερει πραγματικα νεο κοσμο στην πλατφορμα(που δεν θα αγοραζε ποτε κονσολα). Αυτο θα φανει απο τις συνολικες πωλησεις της επομενης γενιας. Σε αυτη τη γενια δεν φαινεται να συμβαινει κατι τετοιο. 

Μπορεί να υφίσταται γιατί εκτός ότι αυτές οι εταιρείες θα έχουν 20Μ εν δυνάμει αγοραστές(ειδικά όσα games έχουν multi-player), τα εργαλεία ανάπτυξης βελτιώνονται συνέχεια, AI/ML κλπ. Επίσης κάτι που δεν συζητείται και πλ, είναι ότι (θα) αλλάξει και η συμπεριφορά του αγοραστικόυ κοινού. Πιστεύω ότι αυτό θα γίνει ξεκάθαρο όσο πλησιάζει το τέλος του physical disc. 

Το Netflix απέδειξε ότι μπορεί να υπάρξει ισορροπία μεταξύ ποσότητας και ποιότητας. 

Η μεγάλες εταιρίες παρέχουν της δικές τους αντίστοιχες υπηρεσίες αλλά σίγουρα θα δίνουν και στο χβοβ γιατί δεν μπορούν να φτάσουν τον αριθμό χρηστών του game pass. 

 

TLDR: Έχουμε αρκετά χρόνια ακόμα μέχρι να αυξηθεί(σημαντικά) η τιμή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μακάρι να έχεις δίκιο. Γιατί αυτό  θα σημαίνει ότι θα ακολουθήσει και ο ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, PDS13 said:

Μακάρι να έχεις δίκιο. Γιατί αυτό  θα σημαίνει ότι θα ακολουθήσει και ο ανταγωνισμός.

Ειδικός δεν είμαι, αλλά όπως σταμάτησα να κατεβάζω ταινίες και σειρές με μία μηνιαία συνδρομή, έτσι σταμάτησα τις αγοραπωλησείες μεταχ παιχνιδιών και για την ακρίβεια αγόρασα κονσόλα και 3 χρόνια συνδρομή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το pass έχει 10 εκατομμύρια συνδρομητές ... 

Αν υποθέσουμε ότι ο κάθε ένας πληρώνει 5 ευρώ το μήνα ...

Η Microsoft βγάζει 50 εκατομμύρια το μήνα μόνο από το pass.

Σκέψου τώρα το gold και το ultimate καθώς και έσοδα από κονσόλες χειριστήρια κτλ κτλ 

 

Την ίδια πολιτική έχει και με τα windows ..

Θυμάμαι ότι κάποτε τα σπασμένα αλλάζανε χέρια και είχαν όλοι ...

Τώρα τα win10 μπορείς να τα έχεις για πάντα χωρίς να τα ενεργοποιήσεις ...

 

Τα λεφτά έρχονται από αλλού ...

Όσο περνάει ο καιρός το pass θα γίνεται πιο φτηνό...

13 λεπτά πριν, VaggD είπε

Ειδικός δεν είμαι, αλλά όπως σταμάτησα να κατεβάζω ταινίες και σειρές με μία μηνιαία συνδρομή, έτσι σταμάτησα τις αγοραπωλησείες μεταχ παιχνιδιών και για την ακρίβεια αγόρασα κονσόλα και 3 χρόνια συνδρομή. 

Ακριβώς αυτό ...

Και έπειτα ακολούθησαν και οι άλλοι 

Hulu

Disney+ 

Amazon prime

Κτλ κτλ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PDS13 είπε

Κατ'εμε, με το φτωχο μου το μυαλο, τετοιου ειδους υπηρεσιες ειναι καταδικασμενες να ειναι δυνατες, οταν η κονσολα δεν ειναι απολυτα επιτυχημενη οσον αφορα τις πωλησεις software. Eτσι καπως γεννηθηκε και το plus στο ps3, το οποιο αναμενoμενα επεσε οταν βγηκε το PS4(αυτο εχει να κανει και με την δυναμικη των τιτλων που ειναι  πολυ μεγαλη οταν ξεκινα μια νεα κονσολα την ζωη της).

Σε ενα summary, αυτο που θελω να πω ειναι οτι η αξια μια τετοιας υπηρεσιας οπως το game pass ειναι αντιστροφως αναλογη της επιτυχιας μιας κονσολας.

 

Στο μεταξύ σε ένα άλλο μακρινό γαλαξία που ονομάζετε πραγματικότητα:

PlayStation Plus Subscriber Numbers Hit a Record-Breaking High - February 1 2019:
"During a recent investor's call, Sony was very proud to announce that the PlayStation Plus subscriber count has broken all previous records by surpassing over 36 million active members. For perspective, that means more than 1 out of 3 PlayStation 4 players are making use out of what this particular membership has to offer."

Number of subscribers of PlayStation Plus worldwide from 2014 to 2018:
October 2014 - 7,9m
December 2018 - 36,3m

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...