Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Σε Windows 10 κατάφερε κανείς να το κάνει να δουλέψει;

Προσπάθησα με Bluestacks, αλλά παρόλο που ανοίγω Tunnelbear (που δουλεύει κομπλέ στο κινητό μου) δεν με αφήνει να παίξω, εξακολουθεί να βλέπει ότι μπαίνω από Ελλάδα μάλλον.

Θα δοκιμάσω και με Vbox, αλλά προτιμώ το Bluestacks αν το κατάφερνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το δοκιμασα και στο PC  με το Bluestacks και παιζει τελεια.. Οποτε μια χαρα οσα παιχνιδια ειναι στο xcloud  και ειναι μονο σε κονσολα θα τα παιζω και στη μεγαλη TV ( το πισι μου ειναι συνδεδεμενο με μια 4K 49 inch LG TV ) ... Ας πουμε Halo 5  που το παιζω τωρα στο κινητο μου θα το βαζω να παιζει μεσα απο το  Bluestacks  emulator  στη μεγαλη οθονη ... :) οσο και καλυτερη γινεται αυτη η υπηρεσια τελικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Σε Windows 10 κατάφερε κανείς να το κάνει να δουλέψει;

Προσπάθησα με Bluestacks, αλλά παρόλο που ανοίγω Tunnelbear (που δουλεύει κομπλέ στο κινητό μου) δεν με αφήνει να παίξω, εξακολουθεί να βλέπει ότι μπαίνω από Ελλάδα μάλλον.

Θα δοκιμάσω και με Vbox, αλλά προτιμώ το Bluestacks αν το κατάφερνα.

Δοκίμασε το tunnel bear στα windows οχι στο bluestacks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
46 minutes ago, enable_your_mind said:

Το δοκιμασα και στο PC  με το Bluestacks και παιζει τελεια.. Οποτε μια χαρα οσα παιχνιδια ειναι στο xcloud  και ειναι μονο σε κονσολα θα τα παιζω και στη μεγαλη TV ( το πισι μου ειναι συνδεδεμενο με μια 4K 49 inch LG TV ) ... Ας πουμε Halo 5  που το παιζω τωρα στο κινητο μου θα το βαζω να παιζει μεσα απο το  Bluestacks  emulator  στη μεγαλη οθονη ... :) οσο και καλυτερη γινεται αυτη η υπηρεσια τελικα...

Ναι, αλλά εσύ είσαι Τσεχία και δουλεύει μαμά εκεί το xCloud.

6 minutes ago, Bourdoulas said:

Δοκίμασε το tunnel bear στα windows οχι στο bluestacks

Σατανικό, δεν το είχα σκεφτεί.

--------------------------------

Γενικά μιλώντας πάντως, μου κάνει εντύπωση γιατί δεν το ενεργοποιούν και σε Windows 10 το xCloud. Δεν έχει λογική να το αφήνουν μόνο σε Android, γιατί να μην μπορώ να παίξω στο χρέπι PC μου; Ή στο Macbook μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ναι, αλλά εσύ είσαι Τσεχία και δουλεύει μαμά εκεί το xCloud.

Σατανικό, δεν το είχα σκεφτεί.

--------------------------------

Γενικά μιλώντας πάντως, μου κάνει εντύπωση γιατί δεν το ενεργοποιούν και σε Windows 10 το xCloud. Δεν έχει λογική να το αφήνουν μόνο σε Android, γιατί να μην μπορώ να παίξω στο χρέπι PC μου; Ή στο Macbook μου;

Γιατι ειναι χρεπι το πισι σου; Μια χαρα θα παιξεις μεσω του gamepass στην 1080p οθονη σου. 'Η εχει μεταβληθει κατι απο την υπογραφη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ναι, αλλά εσύ είσαι Τσεχία και δουλεύει μαμά εκεί το xCloud.

Σατανικό, δεν το είχα σκεφτεί.

--------------------------------

Γενικά μιλώντας πάντως, μου κάνει εντύπωση γιατί δεν το ενεργοποιούν και σε Windows 10 το xCloud. Δεν έχει λογική να το αφήνουν μόνο σε Android, γιατί να μην μπορώ να παίξω στο χρέπι PC μου; Ή στο Macbook μου;

Πέρα του vpn, Στις ρύθμισεις μεσα στην εφαρμογη εχει μια επιλογή που ρωτάει σε ποια χωρα θα γίνετε η χρήση, εμενα επαιξε αφου το εβαλα αγγλια αυτο κ αφου αλλαξα στο account μου ατο σιτε της μικροσοφτ οτι ειμαι αγγλια. Δε ξερω τι απο τα 2 χρειάζεται η θέλει κ τα 2 γτ το κανα συνχρωνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, kostiger said:

Γιατι ειναι χρεπι το πισι σου; Μια χαρα θα παιξεις μεσω του gamepass στην 1080p οθονη σου. 'Η εχει μεταβληθει κατι απο την υπογραφη σου;

Καλά γενικότερα το έλεγα, το πισί μου αντέχει ακόμα μια χαρά.

Αλλά είναι και το άλλο, ήθελα προχτές να βάλω λίγο RE7 να το δω και είναι 25GB, ήθελε μια ώρα να κατέβει στην 50άρα. Βαριόμουν να περιμένω και συνέχισα Days Gone αναγκαστικά. Ενώ με το xCloud θα το έπαιζα μπαμ μπαμ, ούτε να περιμένω να κατέβει, ούτε να ρυθμίζω.

Γι' αυτό και μόνο είναι σωτήριο το xCloud.

2 hours ago, sndev said:

Πέρα του vpn, Στις ρύθμισεις μεσα στην εφαρμογη εχει μια επιλογή που ρωτάει σε ποια χωρα θα γίνετε η χρήση, εμενα επαιξε αφου το εβαλα αγγλια αυτο κ αφου αλλαξα στο account μου ατο σιτε της μικροσοφτ οτι ειμαι αγγλια. Δε ξερω τι απο τα 2 χρειάζεται η θέλει κ τα 2 γτ το κανα συνχρωνος

Είναι Αμερικάνικο το account μου ούτως ή άλλως και μια χαρά μπαίνω Ιταλία από το κινητό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sndev και υπόλοιπους :

Eχω καλά και κακά νέα :D - βασικά όλα κακά είναι αλλά τεσπά :


Sideload σε Mi box S = Ολα παίζουν κανονικά με...το ίδιο ακριβώς input lag και σχεδόν μηδενικά κοψίματα (χωρίς κανένα macroblocking να προσθέσω)αλλά...και αυτό είναι το μεγάλο "αλλά"...παγώνει η εικόνα του παιχνδιού μετά απο 3-4 λεπτά και η ολη εφαρμογή crash-αρει.
Εικόνα παγώνει, ο ήχος παίζει στο background αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Αμα το αφήσεις λίγο, η ολη εφαρμογή σταματάει να ανταποκρίνεται.Αμα έχεις συνδεδεμένο keyboard στο mi box s, μπορείς να κάνεις minimize το παράθυρο πατώντας alt+ tab και στη συνέχεια maximize πάλι οπου η εφαρμογή "ξεκολλάει" αλλά ειναι για 1-2 λεπτά πάλι καθώς στη συνέχεια κολλάει/crash-αρει γι'άλλη μια φορά.
Μεγάλο κρίμα καθώς νόμισα πως θα έπαιζα κανονικά γμτ...
Δεν ξέρω αμα είναι θέμα optimization της εφαρμογής ή περιορισμός των android tv κουτιών λόγω περιορισμένης CPUκαι RAM αλλά ρίχνοντας μια ματιά στα ιντερνέτια το φαινόμενο είναι σύνηθες και το πάγωμα με την εικόνα το έχουν όλοι - κρίμα που δεν το check-άρα προτού κάτσω να σςχοληθώ καθώς έχασα κανα' 2ωρο δοκιμάζοντας διάφορα πράματα.
Συν τοις άλλοις, είναι μεγάλο σπάσιμο η ολη φάση καθώς το sideload είναι σπαστικό, τα εικονίδια των sideloaded εφαρμογών δεν τα εμφανίζει στο κυρίως μενού και πρέπει να φορέσεις αλλο app (sideload launcher) για να μην ψάχνεις 1 ώρα καθε φορά απο το "all apps" και τέλος έχεις και την κατάσταση με το VPN όπου σπάει και αυτό πατερόσακους καθώς πρέπει να βγαινεις απο app, να μπαίνεις πάλι στο αλλο, να απενεργοποιήσεις το VPN (οπου ολη η οθόνη είναι γυρισμένη 90 μοιρες) και μετά, αμα δεν κλατάρει το box (μαζί με το GP app), να ανοιγεις πάλι την gamepass εφαρμογή...ΔΕΝ αξίζει ολη αυτή την ταλαιπωρία.
Έβλεπα topic χθες οπου τύπος έχει πάρει το νεο chromecast (που κυκλοφόρησε αυτές τις μέρες) και έπαιζε κανονικά - έτσι έλεγε τουλάχιστον γιατί το βίντεο που ανέβασε κόβεται ακριβώς εκει που boot-αρει το παιχνίδι.
Σχετικά με το input lag που έχετε : γι'αλλη μια φορά, δεν πέτυχα αυτό που περιγράφετε, ναι, ειναι υπαρκτό προφανώς καθώς μιλάμε για streaming αλλά σε σχεσή π.χ με το PS share play ειναι αρκετά χαμηλότερο, μέχρι και shooter μπορείς να παίξεις σχετικά καλά (σε αντίθεση με το ps share play).
Επιμένω, κάτι πρέπει να παίζει με το δίκτυό σας ή τα controller που χρησιμοποιείτε ή τις συσκευές σας.
Δοκίμασα :
Streets of rage 4, Gears ultimate edition, Halo 4, bloodstained

Edit : 

 

Επεξ/σία από red1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@red1σε ευχαριστώ για ολη την ενημέρωση . 

εχω μια υποψία. μπορείς να μας πεις ποια εκδοση app έχεις? πχ η τελευταια που βγηκε δεν γινετε install. στο mibox έπαιζα στις δοκιμές τουλάχιστον 15 20 λεπτά ori χωρίς να κολλήσει, αλλα το εχω ελαφρύνει πολύ απο το development mode. αυτο με τα app , sideload , μπες βγες 90 μοίρεςρες κτλ υπάρχει λύση αλλά είναι δευτερεύον για να αναφερθώ ας παίξει πρώτα..

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sndev είπε

@red1σε ευχαριστώ για ολη την ενημέρωση . 

εχω μια υποψία. μπορείς να μας πεις ποια εκδοση app έχεις? πχ η τελευταια που βγηκε δεν γινετε install. στο mibox έπαιζα στις δοκιμές τουλάχιστον 15 20 λεπτά ori χωρίς να κολλήσει, αλλα το εχω ελαφρύνει πολύ απο το development mode. αυτο με τα app , sideload , μπες βγες 90 μοίρεςρες κτλ υπάρχει λύση αλλά είναι δευτερεύον για να αναφερθώ ας παίξει πρώτα..

Tην τελευταία έχω απο το apkmirror ;)
Λες να φταίνε  καποιες εκδόσεις ? θα έβαζα κάποια παλιότερη αλλά με κούρασε πραγματικά η όλη φάση για να ασχοληθώ πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, malias4 είπε

Aν συνδεθεις στο λογαρισμο σου στο site της microsoft απο pc εχει καπου στις συνδρομες κ μπορεις να πατησεις ακυρωση. Επειδη κ εγω ειχα κανει το ιδιο πριν καννα μηνα γιατι ειχα παρει πρεφα οτι θα ακριβυνει η 12 μηνη βραζιλιανικη live ( την προλαβα 20ε 😇) κ πηγα να ακυρωσω κ ας εχανα ενα μηνα που ειχα ακομα. Τελικα δεν με αφηνε κ καπου στο site εχει για live chat. Eκει μιλησα με ενα παλικαρι κ μου εκανε κανονικα ακυρωση της συνδρομης.. Και μετα στα καπακια 3 12μηνες brasil κ τον ενα μηνα ultimate απο πανω. και μια χαρα ultimate μεχρι 2023  !!!

καλησπερα υπαρχει καποιος οδηγος για το πως βαζουμε πιο φτηνες συνδρομες απο αλλες χωρες χωρις να εχουμε προβληματα ειναι ευκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 λεπτά πριν, MySql είπε

καλησπερα υπαρχει καποιος οδηγος για το πως βαζουμε πιο φτηνες συνδρομες απο αλλες χωρες χωρις να εχουμε προβληματα ειναι ευκολο?

Δες εδω!!!!

Καλησπερα, μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος. Στη συσκευασια του xbsx το καλωδιο hdmi θα ειναι 2.1?

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, red1 είπε

Tην τελευταία έχω απο το apkmirror ;)
Λες να φταίνε  καποιες εκδόσεις ? θα έβαζα κάποια παλιότερη αλλά με κούρασε πραγματικά η όλη φάση για να ασχοληθώ πάλι.

ναι παίζει , σε 15 ήμερες εχει βγάλει το gamepass app 4 update.

δες σποιλερ για εξτρα στο Mibox.

 

για να κουράζεσαι λιγότερο adb install απο pc κ βλέπεις κ τα error μειώνει τη ταλαιπωρία στο 1/3 

rottation screen https://cloud.tapatalk.com/s/5a71258a02a34/Screen.Rotation.Android.TV-7.9.apk το βαζεις για ολες τις εφαρμογες Landscape κ τελος οι 90 μοιρες. σωτηριο κ για nova go

https://www.apkmirror.com/apk/felker-tech/tv-app-repo-android-tv/tv-app-repo-android-tv-1-1-4-playstore-release/tv-app-repo-android-tv-1-1-4-playstore-android-apk-download/ συντομευσεις εκτός sideload 

στο developmnet mode προς το τελος εχει ενα μενου που μειωνει τα Animation einai 3s επιλογες καντα ολα μηδεν κ το box θα πηγαίνει γκαζώνοντας. δεν ειμαι σπιτι τωρα να σου πω που ακριβός 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Ρε παιδια πολυ οφ τοπικ με το Android και τις τηλεορασεις

Ναι, φαίνεται ενδιαφέρον τόπικ πάραυτα, κάντε ένα thread οι ενδιαφερόμενοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...