Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Στο ίδιο site έχει αναλυτικό τεστ με μοντέλα του 2017 (C7): έχουν συμπληρώσει 2 σχεδόν χρόνια (102 βδομάδες) με 20 ώρες τη μέρα, το οποίο για πιο ελαφριά χρήση μπορεί να είναι και 8ετία, στην οποία μπορεί να βρεθείς να αλλαζεις από άσχετες βλάβες, λόγω 8Κ ή δεν ξέρω τι.

  • Σε συνεχόμενο CNN με μόνιμες μπάρες, έκανε άσχημο burn in.
  • Σε συνεχόμενο  fifa (με μπάρες και UI σε στάνταρ θέσεις), έκανε εμφανές burn in (αρκετά ελαφρύ ως τη βδομάδα 72).
  • Σε συνεχόμενο κανάλι γενικού ενδιαφέροντος και συνεχόμενη μπάλα έκανε ελαφρύ burn in. 
  • Σε συνεχόμενο COD, δεν έχει πάρει πρέφα πρακτικά τίποτα.

Και μιλάμε για μοντέλα του 2017 με μόλις 3 φουρνιές μοντέλων πίσω τους. Οι φετινές έχουν κυριολεκτικά άλλες τόσες. 

Το δικό μου συμπέρασμα για μικτή χρήση από κόσμο που το πρωί δουλεύει είναι ότι μέχρι να εμφανιστεί αντιληπτό burn-in η TV θα έχει απαξιωθεί/αποσβεστεί. Το άλλο προσωπικό συμπέρασμα είναι ότι προτιμώ μια TV που θα παίζει καλά για 5 χρόνια από μία που λόγω blooming/bleed/breathing δε θα παίζει καλά ποτέ.

Το banding και το image retention εμφανίστηκαν πολύ νωρίτερα απο το τελικό burn-in. Επίσης δε μιλάμε για γενική χρήση αλλά για video games, και αν είναι να βάζουμε παραμέτρους οτι το πρωί δουλεύεις και άρα τηλεόραση δεν ανοίγει κανείς άλλος μέχρι το βράδυ (αφού και οι υπότιτλοι είναι "επικίνδυνοι") , ας βάλουμε και παράμετρο να έχεις πάντα χαμηλή φωτεινότητα, που σίγουρα βοηθάει και αυτό πολύ την μακροβιότητα. Επίσης καλό είναι να έχουμε υπόψην πως ακόμα δεν υπάρχουν use cases για το πως συμπεριφέρονται στα παραπάνω θέματα όταν μιλάμε για τα υψηλά refresh rates που θα φέρουν οι νέες κονσόλες.

Από κάτω είναι το πόρισμα του rtings. Ο καθένας ας το καταλάβει όπως θέλει.

oled.jpg

Επεξ/σία από from_space
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως που έχω την B6 (μοντέλο 2016) και εδώ και 4 χρόνια της βάζω και παίζει Netflix και ταινίες από το Nvidia Shield με υπότιτλους και PS4 games δεν έχει κάνει κιχ, ποτέ μου δεν είδα πρόβλημα. Βέβαια τηλεοπτικό σήμα έβαλα λίγο, (κάνα 2 χρόνια cosmote tv) αλλά τι να δεις στο τηλεοπτικό, όλα σκουπίδια είναι σήμερα. Οπότε για μένα η OLED είναι σίγουρη επιλογή. Το φαινόμενο υπάρχει αλλά αν ξες τι κάνεις, ειδικά με τα μοντέλα μετά το 2019, θα είσαι μια χαρά.

4 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Sorry για το λιγο ακυρο σχολιο, αλλα τι σημαινει πρακτικα "στατικη εικονα";

Το συνεχές σήμα πχ του Open TV ή του ΑΝΤ1, βέβαια πλέον όλα έγιναν άσπρα και αχνό φαίνονται οπότε τα ελληνικά τουλάχιστον έχουν μικρότερη πιθανότητα να προκαλέσουν προβλήματα. Η κόκκινη μπάρα όμως του CNN, που όλη μέρα είναι εκεί, είναι πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Sorry για το λιγο ακυρο σχολιο, αλλα τι σημαινει πρακτικα "στατικη εικονα";

Δεν χρειάζεται να είναι ολόκληρη η εικόνα στατική, αλλά μέρος της. πχ τα video games κατά κανόνα έχουν στατικά σημεία όπου δείχνουν πληροφορίες (head up display), όπως είναι πχ το κοντράν στο gran turismo και το forza, το σκορ στο nba και το fifa, η ενέργεια και το ammunition στα shooters, η πυξιδα και ο χαρτης στα adventure games κλπ κλπ.
 

 

Επεξ/σία από from_space
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2020 στις 12:07 ΜΜ, EuphangeL είπε

Τα concerns μου για 9X είναι τα connectivity issues που διαβάζω και το οτι δεν έχουν PlayStation compatibility. Τα 7X έχουν, μέσω PC mode (χωρίς ξεχωριστό έλεγχο volume game/chat audio, αλλά κλάιν). Αυτό που με καίει είναι τα connectivity issues και κάτι quality issues όπως αυτά:

https://www.reddit.com/r/steelseries/comments/jdrwy9/my_actris_headset_broke_on_my_head_and_i_only_had/

Πέρα από αυτό, κοιτώντας τα νούμερα σε latency βλέπω κάτι 86ms και ανυσηχώ.. @bill_viper Νιώθεις delay σε impulse noise τύπου gunfire σε αυτό που βλέπεις σε σχέση με αυτό που ακούς;

 Για το Dolby Atmos, όλα έχουν να κάνουμε με το authoring του κάθε developer. Αν έχει κάνει implement "3D Audio" σε Atmos, θα ακούσεις την διαφορά σε Atmos. Αν δεν έχουν κάνει ούτε σε Atmos ούτε σε Windows Sonic τότε θα είναι το ίδιο. Η κατάσταση τώρα είναι οτι όλοι θα επιλέγουν ένα ή περισσότερα implementation για "3D Audio". Το Xbox είχε ήδη Dolby Atmos support για αυτό και Windows Sonic. H Sony δεν είχε τίποτα. Πλέον έχει το Tempest Engine που έρχεται free με το SDK της, όπως και το Windows Sonic της Microsoft. Άρα ο Developer πλέον σίγουρα θα επιλέγει 1 ή περισσότερα. Μένει να δούμε εαν

Θα επιλέγει Windows Sonic & Tempest Engine
Θα επιλέγει Dolby Atmos & Windows Sonic & Tempest Engine
Θα επιλέγει μόνο Dolby Atmos
Θα επιλέγει Dolby Atmos & Tempest Engine (αφήνοντας το Windows Sonic απ'έξω, χλωμό)

Με τον καιρό προβλέπω να εκλείπει το Atmos, προς χάρην των free Windows Sonic και Tempest Engine

Sorry για την αργοπορημένη απάντηση.

Το PlayStation compatibility προσωπικά δε μ'ενδιέφερε ποτέ και συνεχίζει να μη μ'ενδιαφέρει. Από το 2005 επενδύω μόνο στο Xbox, το καταλαβαίνω όμως ότι αν θα πάρεις και τις 2 next-gen κονσόλες είναι κάτι που πρέπει να βρεις ένα headset for both.

Σε όλα μου τα αξεσουάρ στο Xbox κοιτάζω να έχουν plug'n'play συμπεριφορά με το υπάρχον πρωτόκολλα της κονσόλας ακριβώς όπως ένα official controller. Δε θέλω καλώδια επιπλέον, δε θέλω adapters να φαίνονται κτλ.

Ειδικά προχθές και χθες έκλεισα 7 και 8 ώρες αντίστοιχα στο Warzone. Κανένα connectivity issue, κανένα quality issue, δεν είναι τυχαίο ότι παρόλο που είναι 1 έτους όλοι οι YouTubers τα βάζουν ως νούμερο ένα αν κάποιος θέλει ότι καλύτερο για το Xbox.

Latency δεν έχω παρατηρήσει καθόλου, τις περισσότερες φορές μάλιστα λόγω Atmos πρώτα άκουγα εγώ τα βήματα και ενημέρωνα την υπόλοιπη ομάδα και μετά από 1-2 δευτερόλεπτα οι υπόλοιποι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Ξέρει κανείς αν έχει βγει κανένας σκληρος για το series x σε normal τιμή πέρα από αυτόν που ανακοίνωσε η ms? Με λίγο ψάξιμο δε βρήκα κάτι. 

Όχι ακόμη 

 

Update:

Συνεχίστε με αναλυση για τις τηλεοράσεις και μέχρι το βράδυ πάμε για κλείδωμα πάλι.

Επεξ/σία από dream21
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dream21 είπε

Σύμφωνα με τα προ 3 εβδομάδων leaks:

Spoiler


-Halo Infinite updated version, με αναγγελία multiplayer beta
-Sea of Thieves series X upgrade, 11/10
-CrossfireX series X gameplay, available now, f2p
-FarCry6 series X gameplay
-ID@xbox games reel
-To νέο game της Impulsion
-Forza Motorsport series X dev diary
-Assassin's Creed Valhalla, series X gameplay and after launch plans
-PSO2: New Genesis , Sega, next gen gameplay and release info
-Balan Wonderworld , Square Enix, series X gameplay and release info
-Grounded, Obsidian, big update trailer, series X coming in December
-Gears of War 5 series X gameplay
-Gears of War Tactics series X gameplay
-Phil Spencer "one more thing" trailer του παιχνιδιού του πανάκριβου studio The Initiative για το οποίο η microsoft λέει οτι φτιάχνουν το πρώτο "ΑΑΑΑ" game (ναι, 4 άλφα)

Ίδωμεν...


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, from_space είπε

Παρέθεσα τα reviews των πιο εξειδικευμένων όπου τηλεοράσεις που σε όλα τα άλλα σημεία παίρνουν 8άρια και 9άρια, στο burn-in παίρνουν 2.

Σχετικά με τα use cases που ανέφερα, η μια oled έχει burn-in και banding που φαίνεται πως είναι απο το home screen του ps4, ενώ στην άλλη ψήθηκε κανονικά το fifa στις 3 άκρες.
Μιας και εγώ επέμενα πως οι oled δεν έχουν τις ασθένειες που είχαν πχ οι plasma, θα μου επιτρέψεις να ξέρω τι γράφω. Φαίνεται πως ο συνδυασμός gaming (που έχει σταθερά huds) μαζί με το υψηλό brightness δεν είναι ό,τι καλύτερο.

https://www.zdnet.com/article/lg-oled-tv-suffers-burn-in-from-4000-hour-test/

οι oled είναι όπως η plasma παλιά αν και όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό χρειάζονται μεγάλη προσοχή ιδίως τις πρώτες 100 ώρες που ακόμα και μια στατική εικόνα λίγων λεπτών μπορεί να δημιουργήσει burn in. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που παίζω πάντα βράδυ ή με κλειστά παράθυρα, όσο και να έχουν απόλυτο μαύρο οι OLED, δεν αξίζουν την επένδυση ακόμα. Μια καλή LED κάνει μια χαρά δουλειά.

 

1 ώρα πριν, from_space είπε

Σύμφωνα με τα προ 3 εβδομάδων leaks:

  Απόκρυψη περιεχομένων


-Halo Infinite updated version, με αναγγελία multiplayer beta
-Sea of Thieves series X upgrade, 11/10
-CrossfireX series X gameplay, available now, f2p
-FarCry6 series X gameplay
-ID@xbox games reel
-To νέο game της Impulsion
-Forza Motorsport series X dev diary
-Assassin's Creed Valhalla, series X gameplay and after launch plans
-PSO2: New Genesis , Sega, next gen gameplay and release info
-Balan Wonderworld , Square Enix, series X gameplay and release info
-Grounded, Obsidian, big update trailer, series X coming in December
-Gears of War 5 series X gameplay
-Gears of War Tactics series X gameplay
-Phil Spencer "one more thing" trailer του παιχνιδιού του πανάκριβου studio The Initiative για το οποίο η microsoft λέει οτι φτιάχνουν το πρώτο "ΑΑΑΑ" game (ναι, 4 άλφα)

Ίδωμεν...


 

Τπτ για steam ε?
its-not-a-rumor-if-its-the-truth.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techspot.com/news/87208-xbox-series-xs-external-storage-details-confirmed-128gb.html

https://www.tomshardware.com/news/xbox-series-x-s-usb3-128gb-support

Εδώ φαίνεται ελεύθερος χώρος 781gb στο Series X του tom's hardware ενώ κάποιος youtuber ανέφερε 802gb, ίσως τρέχουν διαφορετική έκδοση firmware.

Υ.Γ. burn in θα πάθει ο εγκέφαλος μας με αυτά που διαβάζουμε για τις OLED..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...