Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Παρόλο που είχα προπαραγγείλει και τις δύο κονσόλες με σκοπό αρχικά να μην πάρω καμία day one, τελικά νομίζω ότι θα κάνω την υπέρβαση και θα τσιμπήσω το SeX, αφήνοντας το PS5 για αργότερα (ίσως και αρκετά αργότερα, όταν βγει slim μοντέλο).

Η μόνη μου έγνοια είναι τι θα κάνω το X1S που θα πιάνει χώρο, μάλλον θα πάει για χάρισμα σε κανά ανίψι ή σε κανά εξοχικό αν μπορώ να streamάρω σε αυτό από το SeX.

Επειδή δεν παίζει να αγοράσω 4Κ τηλεόραση σύντομα, έχουμε κάπου λίστα με τα games που θα υποστηρίζουν σταθερά 60 καρέ σε 1080p; Θα υπάρχει αντίστοιχο Boost Mode στο SeX, δηλαδή θα προσπαθεί να τρέξει καλύτερα τα games χωρίς patch ή θα χρειάζονται οπωσδήποτε patch;

Καλορίζικη , τώρα όσο αναφορά  PS5 Slim δεν το βλεπω συντομα κατα προσωπικη αποψη αλλα και εγω σκεπτόμενος τα ιδια περι slim εκανα στο τελος την καρδια μου πετρα για να παραγγείλω την Γκουμουτσα ακα PS5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 hour ago, ikorolis said:

εγώ δηλαδή που έχω

φορητούς υπολογιστές (παλιούς->νέους)

σταθερούς υπολογιστές (παλιούς->νέους)

κονσόλα XBOX 360 Slim

κονσόλα XBOX One

κονσόλα XBOX One X

και περιμένω να αγοράσω κονσόλα XBOX Series X 

(σημείωση όλες οι κονσόλες είναι συνδεμένες σε μια UHD 4K 43" LG Τηλεόραση.

...είμαι υπερβολικός

Η «υπέρβαση» που ανέφερα αφορά σε εμένα αποκλειστικά, μιας και είχα στο νου μου να μην πάρω κονσόλα day one, για πολλούς και διάφορους λόγους.

Από εκεί και πέρα, πίστεψέ με, το πιθανότερο είναι ότι έχω περισσότερες κονσόλες από εσένα συνδεδεμένες στην τηλεόραση ή αποθηκευμένες στα ντουλάπια. :P

12 minutes ago, Daredevil said:

με γεια, τι σε έκανε να πάρεις αυτή την απόφαση?

Εκτός του ότι με ενοχλεί το μέγεθος της κονσόλας, δεν με έχει πείσει ακόμα η Sony στο κομμάτι του H/W. Θέλω να περιμένω τους early adapters να κάνουν το δοκιμαστικό και μετά να δω αν αξίζει στην παρούσα μορφή της η κονσόλα ή αν θα πρέπει να περιμένω το slim μοντέλο. Ούτως ή άλλως δεν νομίζω ότι θα βγει μέσα στο 2021 κάποιο exclusive που να θέλω ντε και καλά να το παίξω, στα cross-gen θα βολευτώ με το PS4, δεν πειράζει.

Από την άλλη, ενώ στο PS4 το gaming είναι από ανεκτό έως απροβλημάτιστο, το X1S ζορίζεται εδώ και καιρό στα games του, τα δείχνει τα χρόνια του. Είναι δηλαδή μία κονσόλα που θέλει αλλαγή πλέον. Άμα βάλουμε και στην σούπα ότι έχω Game Pass μέχρι τον Ιούλιο, ε είναι εύκολη η απόφαση.

3 minutes ago, dream21 said:

Καλορίζικη , τώρα όσο αναφορά  PS5 Slim δεν το βλεπω συντομα κατα προσωπικη αποψη αλλα και εγω σκεπτόμενος τα ιδια περι slim εκανα στο τελος την καρδια μου πετρα για να παραγγείλω την Γκουμουτσα ακα PS5.

Δεν είναι θέμα να κάνω την καρδιά μου πέτρα, το πρόβλημα είναι το πρήξιμο που θα ακούω, «τι μου την έφερες εδώ μέσα την μπουλντόζα, αφού έχεις το 3 και το 4, τι το θες το 5» κοκ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν είναι θέμα να κάνω την καρδιά μου πέτρα, το πρόβλημα είναι το πρήξιμο που θα ακούω, «τι μου την έφερες εδώ μέσα την μπουλντόζα, αφού έχεις το 3 και το 4, τι το θες το 5» κοκ.

Ευτηχως από πρήξιμο Α.... δεν έχω από την γυναίκα μου :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλέον για όσους θέλουν να πάρουν το series x δεν υπάρχουν κομμάτια χωρίς ακόμα να έχει έρθει Ελλάδα.

Πήρα τηλέφωνο 3 μεγάλα μαγαζιά(Mediamarkt, Plaisio, public) και στα 3 δεν υπάρχουν κομμάτια series x μόνο series s.

 

Αν λοιπόν βρει κάποιος μαγαζί που να έχει διαθέσιμα κομμάτια series x όταν έρθει στην Ελλάδα η κονσόλα ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει μια πιθανοτητα να εχω day 1 ενα επιπλεον κομματι Series X . Εγιναν 2 παραγγελίες η μια ηταν ο αριθμος 8 και η 2η ο αριθμος 18 . Μιλησα με το ΠΛΑΙΣΙΟ και μου ειπαν οτι και τα 2 λογικα θα παραδωθουν day 1 . Αν καποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει μηνυμα και οταν το πλαισιο με παρει για επιβεβαιωση 4-5 μερες πριν το launch μου ειπαν τον ενημερωνω και αυτον . ΠΛΑΙΣΙΟ Ευκαρπιας Θεσσαλονικης ειναι και οι 2 παραγγελιες . Το ενα ειναι δικο μου το 2ο μαλλον δεν θα αγοραστει .

ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ 

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

πλέον για όσους θέλουν να πάρουν το series x δεν υπάρχουν κομμάτια χωρίς ακόμα να έχει έρθει Ελλάδα.

Πήρα τηλέφωνο 3 μεγάλα μαγαζιά(Mediamarkt, Plaisio, public) και στα 3 δεν υπάρχουν κομμάτια series x μόνο series s.

Αν λοιπόν βρει κάποιος μαγαζί που να έχει διαθέσιμα κομμάτια series x όταν έρθει στην Ελλάδα η κονσόλα ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους.

Έχει επικοινωνήσει κάποιος με Public, για την κατάσταση με τις προπαραγγελίες του Series X; Έχω προπαραγείλει 1/10.

Εν τω μεταξύ στο site το έχουν ακόμα διαθέσιμο με καμία αναφορά προβλήματος ως προς την παράδοση, σε αντίθεση με το PS5 που ναι μεν το έχουν διαθέσιμο αλλά αναφέρουν ότι τα κομάτια της πρώτης παραλαβής έχουν εξαντληθεί...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Η «υπέρβαση» που ανέφερα αφορά σε εμένα αποκλειστικά, μιας και είχα στο νου μου να μην πάρω κονσόλα day one, για πολλούς και διάφορους λόγους.

Από εκεί και πέρα, πίστεψέ με, το πιθανότερο είναι ότι έχω περισσότερες κονσόλες από εσένα συνδεδεμένες στην τηλεόραση ή αποθηκευμένες στα ντουλάπια. :P

Εκτός του ότι με ενοχλεί το μέγεθος της κονσόλας, δεν με έχει πείσει ακόμα η Sony στο κομμάτι του H/W. Θέλω να περιμένω τους early adapters να κάνουν το δοκιμαστικό και μετά να δω αν αξίζει στην παρούσα μορφή της η κονσόλα ή αν θα πρέπει να περιμένω το slim μοντέλο. Ούτως ή άλλως δεν νομίζω ότι θα βγει μέσα στο 2021 κάποιο exclusive που να θέλω ντε και καλά να το παίξω, στα cross-gen θα βολευτώ με το PS4, δεν πειράζει.

Από την άλλη, ενώ στο PS4 το gaming είναι από ανεκτό έως απροβλημάτιστο, το X1S ζορίζεται εδώ και καιρό στα games του, τα δείχνει τα χρόνια του. Είναι δηλαδή μία κονσόλα που θέλει αλλαγή πλέον. Άμα βάλουμε και στην σούπα ότι έχω Game Pass μέχρι τον Ιούλιο, ε είναι εύκολη η απόφαση.

Δεν είναι θέμα να κάνω την καρδιά μου πέτρα, το πρόβλημα είναι το πρήξιμο που θα ακούω, «τι μου την έφερες εδώ μέσα την μπουλντόζα, αφού έχεις το 3 και το 4, τι το θες το 5» κοκ.

από κονσόλες ναι δεν αμφιβάλω ότι έχεις περισσότερες καθώς ουδέποτε είχα αγοράσει SONY οποιοδήποτε PS ουδέποτε αγόρασα Nintedo ή SEGA κτλ...μια και καλή αγόρασα MS XBOX καθώς εκεί είναι οι φίλοι (παρέα) όπως και στους υπολογιστές.

υπόψιν δεν μετράω έναν Sinclair Spectrum ZX80 , έναν Commodore 64 , έναν Αmstrad 6128 , μια Amiga 500 (τα οποία δουλεύουν κανονικά αν συνδεθούν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ikorolis είπε

😁

όταν θα με πετάξουν από το σπίτι η μάνα μου και η κοπέλα μου (παρά το γεγονός ότι για να τις ξεφορτωθώ τους αγόρασα μια UHD 4K 55" LG) για να βλέπουν ότι θέλουν από NETFLIX κτλ και να με αφήνουν στην ησυχία μου... 

Ωπα κατσε!!!κουτι τους εκατσε τελικα😎.Παρε αγορι μου αυτο που γουσταρει η καρδια σου.

19 ώρες πριν, Project_X είπε

Goty για την επόμενη δεκαέτια:

780 formatted δεν υπάρχει κανένας δίσκος ακόμα....Ίσως του PS5.

Αρρωστια σαπιλα!!Λες και βλεπεις μιξη αλιεν με  προμηθεα σκηνικo!!!

+Οτι θα ειναι και απο την πρωτη ημερα στο gamepass

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Ωπα κατσε!!!κουτι τους εκατσε τελικα😎.Παρε αγορι μου αυτο που γουσταρει η καρδια σου.

Αρρωστια σαπιλα!!Λες και βλεπεις μιξη αλιεν με  προμηθεα σκηνικo!!!

+Οτι θα ειναι και απο την πρωτη ημερα στο gamepass

οι σκληροί δίσκοι SSD και κανονικοί θα γεμίζουν για πλάκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το Arkham Knight(HDR on/off) θα δείχνει τέλειο για ακόμα 10 χρόνια πιστεύω. Αν δεν ήταν button smasher(γενικά η σειρά) θα ήταν απο τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aλλο ένα επερχόμενο παιχνιδάκι που θα παίξω στο XSX.
Υποστηρίζει smart delivery (2021)
Τέτοια γραφικά, στα 60fps, με αυτή την αισθητική και τέτοιο soundtrack...Μιαμ...🤒

 

Επεξ/σία από red1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.επειδη έχω χάσει μια γενιά κονσολών οπότε και μια γενιά παιχνιδιών αν πάω να αγοράσω το rdr2 θα μπορώ να το βάλω στο tray του series x και να το παίξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...