Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Daredevil είπε

As a follow-up, we also inquired with Peklar about the role that real-time raytracing will take in the upcoming years. Given that PC, PlayStation 5 and Xbox Series X will all feature hardware support for raytracing, many gamers thought virtually every game would feature some form of real-time raytracing. However, it turns out that's not actually the case - Scorn itself won't support it, for instance, and the Unreal Engine 5 tech demo showcased the amazing Lumen global illumination technique that doesn't rely on triangle raytracing.

https://www.google.com/amp/s/wccftech.com/scorn-dev-reassures-xbox-fans-on-unreal-engine-5-says-raytracing-will-be-used-on-case-by-case-basis/amp/

Παραπάνω παρέθεσα ένα video. Ότι είδες και εσύ είδα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εγώ αγαπητέ απλά παρέθεσα μια είδηση. Εσύ ήσουν αυτός που πετάχτηκες σαν προστάτης της "εικόνας" όπως είπες του Xbox (αλήθεια, ποιος σε όρισε προστάτη?) και έκανες ολόκληρη φασαρία για 21gb. Λες και οι απόψεις μας θα αλλάξουν έστω και στο ελάχιστο το status quo των κονσολών. Ηρέμησε, λοιπόν..δεν θα πάθει τίποτα το αγαπημένο σου hardware, ούτε το δικό μου. Μια χαρά θα τα πάνε.

...για την ακρίβεια έγραψες "κάποιοι είπανε 802gb", ενώ εσύ έφαγες το ιντερνετ να βρεις άρθρο με λάθος πληροφορία να δημοσιεύσεις, που την ΒΑΦΤΙΖΕΙΣ κι ολας ως "είδηση"

Πως το συμπεραίνω αυτό? Εύκολο, αν γράψεις στο google "xbox series x ssd space" , η σωστή πληροφορία έρχεται άμεσα.
Εσύ όχι απλά έγραψες την λάθος, αλλά έψαξες να βρεις και δεύτερο link που να διασταυρώνει το λάθος, θέλοντας έτσι να δώσεις credibility στα λάθη που ποστάρεις.
Χώρια το ότι όποιος έχει επαφή με xbox, ήδη γνωρίζει πως τα 781gb αναφέρονται στο παλιό xbox....

Είναι λίγο αστείο λοιπόν να μπαίνεις σε όλη αυτή τη διαδικασία για να μπορέσεις να υποστηρίξεις κάτι φανερά λανθασμένο, και μετά όταν σε διορθώνουν να το γυρνάς στο τουρουρού και "το αγαπημένο σου hardware"

 

 

Επεξ/σία από from_space
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τη πεποίθηση μετά από τόσες βδομάδες διάβασμα στα δύο θρεντς, ότι ο ο music lover θα αγοράσει το series x, ώστε μετά από μια δυο βδομάδες να το πουλήσει και να κράξει ανελέητα τη MS. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Daredevil είπε

Global illumination βλέπεις , ο τίτλος δεν λέει κάτι

Το άρθρο μιλάει ξεκάθαρα για 4k/60 και RT effects enabled. Τώρα αν εσύ από τον καναπέ σου βλέπεις Global Illumination, ε ναι το GI ενίοτε είναι και RTGI όταν δεν είναι pre-baked.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Project_X είπε

Το άρθρο μιλάει ξεκάθαρα για 4k/60 και RT effects enabled. Τώρα αν εσύ από τον καναπέ σου βλέπεις Global Illumination, ε ναι το GI ενίοτε είναι και RTGI όταν δεν είναι pre-baked.

Αυτό είναι το original post βλέπεις πουθενά να λέει rt? https://youtu.be/6grwdMemV1o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρόλο που είχα προπαραγγείλει και τις δύο κονσόλες με σκοπό αρχικά να μην πάρω καμία day one, τελικά νομίζω ότι θα κάνω την υπέρβαση και θα τσιμπήσω το SeX, αφήνοντας το PS5 για αργότερα (ίσως και αρκετά αργότερα, όταν βγει slim μοντέλο).

Η μόνη μου έγνοια είναι τι θα κάνω το X1S που θα πιάνει χώρο, μάλλον θα πάει για χάρισμα σε κανά ανίψι ή σε κανά εξοχικό αν μπορώ να streamάρω σε αυτό από το SeX.

Επειδή δεν παίζει να αγοράσω 4Κ τηλεόραση σύντομα, έχουμε κάπου λίστα με τα games που θα υποστηρίζουν σταθερά 60 καρέ σε 1080p; Θα υπάρχει αντίστοιχο Boost Mode στο SeX, δηλαδή θα προσπαθεί να τρέξει καλύτερα τα games χωρίς patch ή θα χρειάζονται οπωσδήποτε patch;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Malthador είπε

Παρόλο που είχα προπαραγγείλει και τις δύο κονσόλες με σκοπό αρχικά να μην πάρω καμία day one, τελικά νομίζω ότι θα κάνω την υπέρβαση και θα τσιμπήσω το SeX, αφήνοντας το PS5 για αργότερα (ίσως και αρκετά αργότερα, όταν βγει slim μοντέλο).

Η μόνη μου έγνοια είναι τι θα κάνω το X1S που θα πιάνει χώρο, μάλλον θα πάει για χάρισμα σε κανά ανίψι ή σε κανά εξοχικό αν μπορώ να streamάρω σε αυτό από το SeX.

Επειδή δεν παίζει να αγοράσω 4Κ τηλεόραση σύντομα, έχουμε κάπου λίστα με τα games που θα υποστηρίζουν σταθερά 60 καρέ σε 1080p; Θα υπάρχει αντίστοιχο Boost Mode στο SeX, δηλαδή θα προσπαθεί να τρέξει καλύτερα τα games χωρίς patch ή θα χρειάζονται οπωσδήποτε patch;

εγώ δηλαδή που έχω

φορητούς υπολογιστές (παλιούς->νέους)

σταθερούς υπολογιστές (παλιούς->νέους)

κονσόλα XBOX 360 Slim

κονσόλα XBOX One

κονσόλα XBOX One X

και περιμένω να αγοράσω κονσόλα XBOX Series X 

(σημείωση όλες οι κονσόλες είναι συνδεμένες σε μια UHD 4K 43" LG Τηλεόραση.

...είμαι υπερβολικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ δηλαδή που έχω

φορητούς υπολογιστές (παλιούς->νέους)

σταθερούς υπολογιστές (παλιούς->νέους)

κονσόλα XBOX 360 Slim

κονσόλα XBOX One

κονσόλα XBOX One X

και περιμένω να αγοράσω κονσόλα XBOX Series X 

(σημείωση όλες οι κονσόλες είναι συνδεμένες σε μια UHD 4K 43" LG Τηλεόραση.

...είμαι υπερβολικός

Δεν είσαι! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Δεν είσαι! 😁

😁

όταν θα με πετάξουν από το σπίτι η μάνα μου και η κοπέλα μου (παρά το γεγονός ότι για να τις ξεφορτωθώ τους αγόρασα μια UHD 4K 55" LG) για να βλέπουν ότι θέλουν από NETFLIX κτλ και να με αφήνουν στην ησυχία μου... 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Project_X είπε

Το άρθρο μιλάει ξεκάθαρα για 4k/60 και RT effects enabled. Τώρα αν εσύ από τον καναπέ σου βλέπεις Global Illumination, ε ναι το GI ενίοτε είναι και RTGI όταν δεν είναι pre-baked.

Δεν είναι απαραίτητο να ειναι ή RTGI ή baked. Μπορεί να είναι άλλη τεχνικη real time dynamic gi όπως το vxgi - svogi η οποία είναι  πολύ αξιοπρεπής τεχνική η για παράδειγμα  κάτι άλλο σε proprietary, η κάτι σε screen space dynamic  gi όπως του gears of war . Έχει ο θεός . 

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια σταματηστε με τις τηλεορασεις και τα εντελως off topic . Εχει κλειδωθει το θεμα μεσα σε 3 ημερες 2 φορες . Ανοιξτε αλλο θεμα για συζητηση περι τηλεορασεων 

  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.ειχε κανένας καμία ενημέρωση για το πότε θα παραλάβει την προπαραγγελια του;είναι 22 Οκτωβρίου και σε ούτε είκοσι μέρες γίνεται το launch στην Ελλάδα και ακόμα από τα παμπλικ πετάνε χαρταετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Παρόλο που είχα προπαραγγείλει και τις δύο κονσόλες με σκοπό αρχικά να μην πάρω καμία day one, τελικά νομίζω ότι θα κάνω την υπέρβαση και θα τσιμπήσω το SeX, αφήνοντας το PS5 για αργότερα (ίσως και αρκετά αργότερα, όταν βγει slim μοντέλο).

Η μόνη μου έγνοια είναι τι θα κάνω το X1S που θα πιάνει χώρο, μάλλον θα πάει για χάρισμα σε κανά ανίψι ή σε κανά εξοχικό αν μπορώ να streamάρω σε αυτό από το SeX.

Επειδή δεν παίζει να αγοράσω 4Κ τηλεόραση σύντομα, έχουμε κάπου λίστα με τα games που θα υποστηρίζουν σταθερά 60 καρέ σε 1080p; Θα υπάρχει αντίστοιχο Boost Mode στο SeX, δηλαδή θα προσπαθεί να τρέξει καλύτερα τα games χωρίς patch ή θα χρειάζονται οπωσδήποτε patch;

με γεια, τι σε έκανε να πάρεις αυτή την απόφαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...