Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Αυτο που δεν καταλαβαίνω εγω ειναι γιατι η MS δεν επιτρεπει option file. Τελειως ακυρο

Ένας από τους λόγους που πήρα και PS5 ήταν το Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Πως τα καταφερνουν οι κεραταδες ρε 4κ 60frames με ray tracing οταν στην 2080 το ειχα δοκιμασει και για να κραταει  60 frames με rtx on επρεπε να εισαι 1080. Τρελο optimization 

Εμ για αυτο και εγω ξενερωσα με τα pc και πηρα series x γιατι τουλαχιστον οτι πληρωσεις εχεις σε αποδοση στο μαξιμουμ.Βαζεις παιζεις ,τελος .Κατσε τωρα στο pc να παιζεις με 150 ρυθμισεις πανω κατω(για 2,3 μερες) για να σταθεροποιηθεις στα 60 fps κ εαν και  εχεις δωσει και μια περιουσια για καρτα που δεν αξιοποιειται ουτε στο 50%.Και εγωτην ιδια καρτα εχω και ειναι και η τελευταια που αγορασα.Εγκατελειψα το pc πλεον(για gaming) και θα παιζω πλεον μονο με κονσολες,cloud και οτι αλλο ερθει στο μελλον.Πλεον εγινε του καναπε με Tv😄

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, George7Byron είπε

Έβαλα το fifa 21.Μονο σε εμένα φαίνεται τόσο ξεπερασμένο και scripted? Υποτίθεται είναι next gen?Μεγάλη απογοήτευση σχετικά με pro.

Εκεί που κερδίζει άνετα είναι στην περιγραφή και στην παρουσιαση-ατμοσφαιρα.Νιωθεις ότι είσαι στο γήπεδο αλλά στα υπόλοιπα...

Γενικά τα ποδοσφαιρακια θέλουν ολικό ξηλωμα για να φανούν εντυπωσιακά.

και για μένα δεν συγκρίνονται αυτά τα δύο. Το pro είναι ποδόσφαιρο το fifa είναι ΕΑ arcade football. 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, privateer είπε

Οκ, έκανα λάθος τότε. I stand corrected που λένε και στο χωριό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jimtriol είπε

Εμ για αυτο και εγω ξενερωσα με τα pc και πηρα series x γιατι τουλαχιστον οτι πληρωσεις εχεις σε αποδοση στο μαξιμουμ.Βαζεις παιζεις ,τελος .Κατσε τωρα στο pc να παιζεις με 150 ρυθμισεις πανω κατω(για 2,3 μερες) για να σταθεροποιηθεις στα 60 fps κ εαν και  εχεις δωσει και μια περιουσια για καρτα που δεν αξιοποιειται ουτε στο 50%.Και εγωτην ιδια καρτα εχω και ειναι και η τελευταια που αγορασα.Εγκατελειψα το pc πλεον(για gaming) και θα παιζω πλεον μονο με κονσολες,cloud και οτι αλλο ερθει στο μελλον.Πλεον εγινε του καναπε με Tv😄

Το ίδιο και εγώ. Ημουν φανατικός οπαδός των desktop, αλλά κάθε χρόνο και χειρότερα με το pc. Πρέπει να δώσεις ένα σωρό χρήματα για να πάρεις gaming υπολογιστή. Ειδικά τώρα με την καραντίνα έγινα και εγώ xbox-άκιας. Τα θετικά μια κονσόλας σήμερα είναι πολύ περισσότερα, ειδικά εφόσον έχουν πλέον και 60/120 frames.

Μεγάλο + και το gamepass ενώ πλέον μπορείς να αγοράσεις παιχνίδια πιο φθηνά από κλειδάδικα. Σε παλιότερες εποχές στην κονσόλα έπρεπε να δώσεις 50-70 ευρώ για ένα παιχνίδι σε dvd, οπότε χανόταν το πλεονέκτημα της φθηνής κονσόλας.

Επίσης πολύ βολικό το ότι παίζεις σε μεγάλη οθόνη και στον καναπέ σου 😛

  

10 ώρες πριν, George7Byron είπε

Έβαλα το fifa 21.Μονο σε εμένα φαίνεται τόσο ξεπερασμένο και scripted? Υποτίθεται είναι next gen?Μεγάλη απογοήτευση σχετικά με pro.

Εκεί που κερδίζει άνετα είναι στην περιγραφή και στην παρουσιαση-ατμοσφαιρα.Νιωθεις ότι είσαι στο γήπεδο αλλά στα υπόλοιπα...

Γενικά τα ποδοσφαιρακια θέλουν ολικό ξηλωμα για να φανούν εντυπωσιακά.


Μεγάλο πλεονέκτημα του fifa ήταν πάντα τα δικαιώματα των ομάδων. Εφόσον όμως δεν υπάρχει πλέον ελληνικό πρωτάθλημα είναι μεγάλο αρνητικό για μένα. 

Πάντα μου άρεσε και το fifa, αλλά για το τελευταίο έχω ακούσει τα χειρότερα. Τα προηγούμενα χρόνια βέβαια είχε βελτιωθεί αρκετά και σίγουρα δεν θεωρείται arcade παιχνίδι...

Το pes είναι καλό αλλά και αυτό έχει τα θεματάκια του. Δεν έχει κανένα σοβαρό πρωτάθλημα, δεν έχει συνεργασία με uefa αλλά μόνο κάτι ασιατικά /αμερικάνικα πρωταθλήματα. Για μένα είναι και αυτά σημαντικό μέρος του ρεαλισμού καθώς είναι βαρετό να παίζεις random τουρνουά, όπου το pro σου βγάζει μαζί εθνικές ομάδες μαζί με τοπικές!

Στα φάουλ αν δεν στήσεις καλά το τείχος και αν δεν μετακινήσεις χειροκίνητα τον τερματοφύλακα έχει 80% πιθανότητα ο αντίπαλος για γκολ.

Περισσότερο το γύρισα στο pes λόγω κορεσμου, είχα παίξει πάρα πολλά fifa και είπα να αλλάξω λίγο παραστάσεις.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2021 στις 1:00 ΠΜ, chrisgewrgi είπε

Πως τα καταφερνουν οι κεραταδες ρε 4κ 60frames με ray tracing οταν στην 2080 το ειχα δοκιμασει και για να κραταει  60 frames με rtx on επρεπε να εισαι 1080. Τρελο optimization 

Το θέμα δεν είναι οτι τρέχει 60fps σε δικό τους reconstructed 4K mode, αλλά ούτε το raytracing ως όρος (θα μπορούσε να έχει rt reflections και ambιent occlusion και τέλος). Το θέμα είναι οτι με κάποιο μαγικό τρόπο οι τύποι κατάφεραν να βάλουν  full RTGI (ray traced global illumnation) με άπειρα bounces απο όλες (ακόμα και απο δυναμικά εκπεμπόμενες φωτεινές πηγές εκρήξεις, φακοί, κεριά), κάτι που προσωπικά θεωρούσα αδύνατον σε κονσόλες αυτής της γενιάς

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Αυτο που δεν καταλαβαίνω εγω ειναι γιατι η MS δεν επιτρεπει option file. Τελειως ακυρο

Αυτο. Εχω μιλησει στο twitter εχω στειλει μεηλ εχω μιλησει στο chat της microsoft ολοι μου λενε δικαιολογιες του κ..λου. Μεγαλη βλακεια οντως κ δεν το βλεπω να αλλαζει. Μεχρι το xbox360 επαιζε κανονικα το option file. Μετα το κοψανε ισως για να μην γινει κανα χακαρισμα η δεν ξερω κ εγω τι ☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Το pes είναι καλό αλλά και αυτό έχει τα θεματάκια του. Δεν έχει κανένα σοβαρό πρωτάθλημα, δεν έχει συνεργασία με uefa αλλά μόνο κάτι ασιατικά /αμερικάνικα πρωταθλήματα. Για μένα είναι και αυτά σημαντικό μέρος του ρεαλισμού καθώς είναι βαρετό να παίζεις random τουρνουά, όπου το pro σου βγάζει μαζί εθνικές ομάδες μαζί με τοπικές!

Συμφωνω απόλύτα για αυτό δεν έχω πολυπαίξει το νέο pro στο xbox γιατί δεν μπορώ να βάλω το Patch με όλα τα πρωταθλήματα ,μαζί με το ελληνικό..Να παίζεις λεωφόρο με πανό αλαφούζε μπινέ,δεν μπορεί το φίφα να ακολουθήσει!

Αν λύσεις το θέμα των δικαιωμάτων ,μέσα στο χορτάρι δεν υπάρχει σύγκριση,ειδικά στην ταχύτητα του pro που είναι τόσο αργό που δέιχνει πολύ φυσικό,σε συνδυασμό με κορυφαίο animation.Οι διαιτητές έχουν θέματα με τα φάουλ που σφυρίζονται πανεύκολα καθώς έχει θέμα το σύστημα συγκρούσεων στα μοντέλα.

Κρίμα που δεν μπορούμε να περάσουμε option file στο xbox.Δυστυχώς μόνο 2κ απο τα αθλητικά για φέτος,περιμένουμε το next gen pro απο Οκτώβριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jimtriol είπε

Εμ για αυτο και εγω ξενερωσα με τα pc και πηρα series x γιατι τουλαχιστον οτι πληρωσεις εχεις σε αποδοση στο μαξιμουμ.Βαζεις παιζεις ,τελος .Κατσε τωρα στο pc να παιζεις με 150 ρυθμισεις πανω κατω(για 2,3 μερες) για να σταθεροποιηθεις στα 60 fps κ εαν και  εχεις δωσει και μια περιουσια για καρτα που δεν αξιοποιειται ουτε στο 50%.Και εγωτην ιδια καρτα εχω και ειναι και η τελευταια που αγορασα.Εγκατελειψα το pc πλεον(για gaming) και θα παιζω πλεον μονο με κονσολες,cloud και οτι αλλο ερθει στο μελλον.Πλεον εγινε του καναπε με Tv😄

Οι κονσολες ειναι ο ορισμος του vfm, ιδιως τωρα που εχει ξεφυγει η κατασταση με το mining και οι τιμες στις καρτες γραφικων ειναι στο θεο, σαφως ισχυει αυτο και για το series x εν προεκειμενω, το οποιο ειναι καταπληκτικο μηχανακι.

Αυτο το 2-3 μερες ρυθμισεις με την 2080 για να πιασεις τα 60 fps ομως ειλικρινα δεν βλεπω απο που προκυπτει. Σε ποια αναλυση και σε ποιο παιχνιδι; Εν παση περιπτωσει δεν ειναι χωρος για console vs pc αυτος, αλλα συχνα-πυκνα διαβαζω πραγματα που δεν ευσταθουν. Αλλο πραγμα να δηλωνουμε προτιμηση στις κονσολες με επιχειρηματα που ειναι σεβαστο και αλλο να γραφουμε πραγματα σαν το υπογραμμισμενο. Ο καθενας απο τους 2 κοσμους εχει τα θετικα και τα αρνητικα του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostiger είπε

Οι κονσολες ειναι ο ορισμος του vfm, ιδιως τωρα που εχει ξεφυγει η κατασταση με το mining και οι τιμες στις καρτες γραφικων ειναι στο θεο, σαφως ισχυει αυτο και για το series x εν προεκειμενω, το οποιο ειναι καταπληκτικο μηχανακι.

Αυτο το 2-3 μερες ρυθμισεις με την 2080 για να πιασεις τα 60 fps ομως ειλικρινα δεν βλεπω απο που προκυπτει. Σε ποια αναλυση και σε ποιο παιχνιδι; Εν παση περιπτωσει δεν ειναι χωρος για console vs pc αυτος, αλλα συχνα-πυκνα διαβαζω πραγματα που δεν ευσταθουν. Αλλο πραγμα να δηλωνουμε προτιμηση στις κονσολες με επιχειρηματα που ειναι σεβαστο και αλλο να γραφουμε πραγματα σαν το υπογραμμισμενο. Ο καθενας απο τους 2 κοσμους εχει τα θετικα και τα αρνητικα του. 

Μπορεί να το είπε με δόση υπερβολής αλλά σε κάθε περίπτωση η κονσόλα σίγουρα προσφέρει το "πατάω play" και παίρνω το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα χωρίς να χρειαστεί να πειράξω τη παραμικρή ρύθμιση ή να πειραματιστώ.

Για μένα όταν είχα gaming pc ήταν πολύ ψυχοφθόρο να χρειάζεται σε ένα pc που είχα δώσει μια μικρή περιουσία να "ρίχνω" ρυθμίσεις για να παίξω στα 60fps. Με έριχνε ψυχολογικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Για μένα όταν είχα gaming pc ήταν πολύ ψυχοφθόρο να χρειάζεται σε ένα pc που είχα δώσει μια μικρή περιουσία να "ρίχνω" ρυθμίσεις για να παίξω στα 60fps. Με έριχνε ψυχολογικά.

Εμένα αυτό που με εκνεύριζε περισσότερο απ' όλα ήταν το micro-stuttering.

Για 60fps μπορείς να ρίξεις μερικά settings και να το πιάσεις. Το stuttering όμως ήταν κάτι που έπρεπε να ψάξεις πολύ καλά ξεφεύγοντας από τα κλασικά settings του παιχνιδιού (ακόμα και μέσα στο OS) και τις περισσότερες φορές δεν έβρισκες καν την λύση. Έχω αφήσει πολλούς τίτλους στην άκρη που ενώ έπιανα εύκολα το 60άρι, δεν μπορούσα να να παίξω λόγω micro-stuttering. Ούτε καν με G-sync δεν έφευγε.

Ένα πρόσφατο παράδειγμα είναι το Evil Within 2 που επιτέλους είναι smooth και playable στο SX χωρίς ίχνος stuttering. Υπάρχουν μερικά καθαρά frame drops αλλά αυτά σιδερώνονται με το VRR. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Οι κονσολες ειναι ο ορισμος του vfm, ιδιως τωρα που εχει ξεφυγει η κατασταση με το mining και οι τιμες στις καρτες γραφικων ειναι στο θεο, σαφως ισχυει αυτο και για το series x εν προεκειμενω, το οποιο ειναι καταπληκτικο μηχανακι.

Αυτο το 2-3 μερες ρυθμισεις με την 2080 για να πιασεις τα 60 fps ομως ειλικρινα δεν βλεπω απο που προκυπτει. Σε ποια αναλυση και σε ποιο παιχνιδι; Εν παση περιπτωσει δεν ειναι χωρος για console vs pc αυτος, αλλα συχνα-πυκνα διαβαζω πραγματα που δεν ευσταθουν. Αλλο πραγμα να δηλωνουμε προτιμηση στις κονσολες με επιχειρηματα που ειναι σεβαστο και αλλο να γραφουμε πραγματα σαν το υπογραμμισμενο. Ο καθενας απο τους 2 κοσμους εχει τα θετικα και τα αρνητικα του. 

Φιλε μου,,ειστε πολλοι στα χαρακωματα εδω περα και με το παραμικρο βλεπετε πραγματα..Συζητηση κανουμε για να περναει η ωρα μας ,ουτε θελω να αρχισω πολεμο versus pc....Ειπα κατι που ισχυει αλλα και να μην ισχυει ειναι η αποψη μοτ με δοση υπερβολης και ολοι το εχουν ζησει στα pc και ας μη το παραδεχονται...Τωρα για ποια επιχειρηματα μου λες δε μπορω να καταλαβω..Τωρα αν δινεις δυο χιλιαρικα καθε χρονο για καρτα λογικο ειναι να μη χρειαζεται να παιξεις με τις ρυθμισεις και εχεις παντα τη 3090 του αντιστοιχου χρονου ,αν και εκει ακομα μπορει να χρειαστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...